PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaki to gatunek?
Autor Wiadomość
Bocian 

Wysłany: 2003-11-17, 15:15   Jaki to gatunek?

Drodzy forowicze!
Ponieważ nie zauważyłem jeszcze żadnych postów na tym podforum chciałbym jego działanie zainaugurować prezentacj? zdjęcia które zrobiłem tego lata. Nie jestem pewny gatunku przedstawionego na fotografii dlatego proszę o jego identyfikację. Mam nadzieję że odezw? sie miłonicy płazów i gadów i rowi?ż? zagadkę. Pozdrawiam i czekam niecierpiwie na odzew.

jaszczurka.jpg
Plik ściągnięto 5890 raz(y) 54,48 KB

sisiek 

Wysłany: 2003-11-17, 16:30   

co łatwa ta zagadka. chyba że zdjęcie nie było zrobione w Polsce. po mojemu to zwinka.

Bocian 

Wysłany: 2003-11-17, 16:35   

30 centymetrowy okaz?

sisiek 

Wysłany: 2003-11-17, 16:40   

tego na zdjęciu nie widać :)
ale podtrzymuję moj? wersję

Dominik 

Wysłany: 2003-11-17, 17:17   

Według mnie to tez zwinka. Samiec ubarwiony troche nietypowo. Zwinke mozna poznac po br?zowawym pasku biegnacym wzdłuz grzbieu. Czy zrobiłes to zdjecie na Ukrainie. Przypuszczam, ze tak. Tam wszystko jest wieksze :mrgreen:

Hubert 

otop

Wysłany: 2003-11-17, 19:43   

Jeste pewien, że 30cm?? Na pierwszy rzut oka wszystko jest większe ale z linijk?...

Rey 

Wysłany: 2003-11-17, 20:55   

Mi również się widzi że to zwinka, ale rozmiar jest......no powiedzmy imponuj?cy :D

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2003-11-17, 20:58   

no dobra... nikt nie chce to może ja...

jest to jaszczurka zielona :mrgreen:

MoLoS.pl - ekspertyzy

Rey 

Wysłany: 2003-11-17, 21:05   

Cytat:
jest to jaszczurka zielona

Jeli tak to chyba zdjęcie nie było robione w Polsce, ewentualnie w jakim terarium. U nas przecie jaszczurek zielonych brak od bardzo długiego czasu :(

orconectes 

Wysłany: 2003-11-17, 23:31   

Słabo widać pazurki, nie mówi?c juz o długim palcu tylnej stopy. Palec ten - jesli stanowi 1/3 długoci trzykrotnie przemnożonej rednicy oka - może być typowy dla jednego z wymienionych przez Was gatunku. Natomiast jeli wspomniany indeks długoci długiego palca tylnej stopy jest mniejszy od trzykrotnie przemnożonej rednicy oka - to wtedy może być to inny gatunek. Jeli oczywicie zrosty tarczek głowowych nie schodz? się romboidalnie w układzie heksagonalnym na linii otworów słuchowych.
:shock: Dobra - wystarczy tej żonglerki słownej. Zdjęcie jest jawn? prowokacj?, nie dajcie się zbałamucić - ż?damy porz?dnego eksterieru zwierzęcia a nie snajperskiej fotki wykonanej z biodra zza skałki.

Bocian 

Wysłany: 2003-11-18, 07:50   

Drodzy forowicze tak gromadnie udzielaj?cy się w temacie. Zdjęcie zostało zrobione na Ukrainie na terenie Trachtimitrowskiego Regionalnego Parku Krajobrazowego znajduj?cego sie 140 km na południe od Kijowa. Zdaniem niektórych osób będ?cych w poblizu mnie podczas robienia zdjęcia jest to jaszczurka zielona. Dyrektor parku Kola Kostenko indagowany na ten temat twierdzi stanowczo że to ten gatunek dodaj?c że zwinka na terenie parku jest niesłychanie rzadka. Zdjęcie zostało zrobione na tzw kamiennej górze na moje oko gdzie 500 m nad poziomem. Stworzenie wygrzewało się w ostatnich promieniachj słońca na jednym z kamiennych bloków. Bez przesady można stwierdzić że miało długoć około 30 cm a może nawet więcej troszkę. Jako że znawc? nie jestem nie zwracałem uwagi na cechy o których tutaj pioszecie dlatego poprosiłem publicznie o rozwi?zanie zagadki jaki to gatunek. Dokładnego opisu więc nie będzie.

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2003-12-28, 19:08   

Gadzim specem nie jestem co widac po mojej twarzy w lewym, gornym rogu mojego postu ale z tego co widac na zdjeciu to jaszczyrka ta ma cechy obydwu wymienianych tu gatunkow:
zwinka powinna miec szeroki brazowy pas biegnacy wzdluz grzbietu czego na zdjeciu jednoznacznie nie widac. jak na zwinke ponadto troche za masywna ;)
jaszczurka zielona bywa (takie widzialem sam, zmiennosci ubarwienia nie znam)
zdecydowanie bardziej zielona ... taka jest przede wszystkim glowa wpadajaca czasem w blekit.... rozmiar raczej wskazywalby na zielona...

Postawie jednak na zielona .... nietypowo ubarwiona....

Bocian 

Wysłany: 2003-12-29, 09:08   jaszczurka

Tak to jaszczurka zielona. Co prawda zrobiona na Ukrainie ale zielona.

Saly 

Wysłany: 2003-12-29, 14:18   

Kiedy datowane sa ostatnie stwierdzenia jaszczurki zielonej z Polski. Wie kto co na ten temat?

Rey 

Wysłany: 2003-12-29, 16:03   

Według Polskiej Czerwonej Księgi Zwierz?t( Głowaciński 2001) w ostatnim półwieczu tylko raz w latach 1968-70 zaobserwowano j? na ?l?sku Cieszyńskim. Jeszcze w XIX, a nawet XX wieku tworzyła ona drobne kolonie w różnych częciach kraju. Jaszczurka zielona występuje, a przynajmniej występowała na obszarze Brandenburgii, st?d prawdopodobnie możliwe s? spotkania z ni? nad Odr? i Nys? Łużyck?.

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi