PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: kessy
2008-01-05, 17:40
Wykład 7
Autor Wiadomość
kessy 
Sokola Pani :>


Posty: 8915
Skąd: Toruń
  Wysłany: 2008-01-05, 17:40   Wykład 7

Myszołów zwyczajny a myszołów włochaty - uwagi do rozpoznawania


W wypadku klasycznych lub ciemnych osobników myszołowa Buteo buteo problem zasadniczo nie istnieje. Jednakże, może się on pojawić w przypadku jasnej formy myszołowa, która - biorąc pod uwagę ogromną zmienność tego gatunku - może przypominać myszołowa włochatego. Spróbujemy rozpatrzeć poniżej taką sytuację i krótko omówić, jak uniknąć pomyłek w oznaczaniu.

Myszołów Buteo buteo, forma jasna
Ciężko określić gdzie zaczyna się forma jasna, gdyż granica jest płynna i każdy sądzi według swoich kryteriów. Najczęściej jednak biel pojawia się na głowie i piórach okrywowych spodu ciała - piersi, brzuchu, oraz pokrywach podskrzydłowych. Rzadziej (bazuję tu wyłącznie na własnych obserwacjach czyli bardzo niewielkiej próbie) barwa ta wkracza na wierzch - płaszcz, barkówki, pokrywy naskrzydłowe. Niekoniecznie są to jednolite plamy różnej wielkości. Jasność może się przejawiać np. w białych obrzeżeniach piór, powodując wrażenie pstrokatości jak u myszołowa włochatego. Pamiętać należy, że możliwa jest praktycznie każda kombinacja jaką można sobie wyobrazić, więc przy nietypowych osobnikach należy być czujnym. Przykładowo - zdarzają się osobniki, u których rysunek spodu ogranicza się tylko do przecinków na nadgarstkach (do tego jeszcze wrócimy), a z wierzchu są całkowicie "normalne", brązowe. Inne są białe zarówno od spodu jak i z wierzchu. Ponadto, są oczywiście różne odcienie "bieli". Najczęściej zdarza się barwa kremowa, a chyba rzadziej czystobiała. Powiedziawszy to trzeba jednak nadmienić, że rysunek na lotkach i sterówkach pozostaje zasadniczo niezmieniony (!). Widząc podejrzanie jasnego ptaka zawsze należy zwracać na nie uwagę, w tym w przypadku ogona jeśli to możliwe - także z wierzchu. U myszołowów zwyczajnych może występować biała nasada ogona, jednak nie sięga ona tak daleko jak u myszołowa włochatego i często wchodzi w sterówki klinami (wzdłuż stosin). Ponadto, często rozjaśnione są nie tylko nasady sterówek, ale i pokrywy nadogonowe. Jest to łatwo zauważalne gdy ptak rozpościera ogon w momencie siadania, niestety jednak nie możemy na to liczyć. Zdarzają się też ptaki z większą ilością bieli na lotkach i sterówkach, jednak rysunek chociaż rozjaśniony, jest zasadniczo zachowany. Rozjaśnienie uwidacznia się szczególnie u nasady piór, co wzmacnia kontrastowość reszty upierzenia - daje wrażenie, że ptak jest ogólnie jaśniejszy, a prążek końcowy wyraźniej zaznaczony. Na sam koniec wróćmy jeszcze do plam nadgarstkowych. Rysunki w przewodnikach pokazują ogólną tendencję. Faktycznie, najczęściej u skrajnie jasnych form występują przecinki. Jednak to nie oznacza, że nie mogą występować "normalne", kwadratowe plamy nadgarstkowe jak ma to miejsce u myszołowa włochatego! Spójrzcie sami na poniższe zdjęcia.
O ile w przypadku pierwszego zdjęcia nie ma wątpliwości, iż przedstawia ono myszołowa zwyczajnego, o tyle ptak na drugim zdjęciu już dużo bardziej przypomina myszołowa włochatego brakiem rysunku na pokrywach kontrastującym z ciemnymi, jednolitymi plamami nadgarstkowymi. Ptak ma przy tym jasne nasady lotek i sterówek, co dodatkowo go "rozjaśnia". Zwróćcie jednak uwagę na rysunek lotek i ogona. Wyklucza on od razu myszołowa włochatego - ogon jest równomiernie i wyraźnie prążkowany, a tło prążkowania lotek jest brudne. Brak jest ciemnego brzucha, skoki są nieopierzone, rysunek głowy i spodu ciała również nietypowy dla tego gatunku. Mamy więc do czynienia z myszołowem zwyczajnym przpominającym myszołowa włochatego.

Myszołów włochaty Buteo lagopus
Zarówno w przypadku tego jak i poprzedniego gatunku nie uwzględniłam cech pozwalających na rozpoznawanie wieku (oba gatunki) jak i płci (myszołów włochaty). Zostanie to obszerniej omówione w osobnym wykładzie, a w wypadku tego gatunku omówione tylko skrótowo. Młode myszołowy włochate mają najczęściej bardzo zredukowany rysunek pokryw podskrzydłowych i głowy, przy jednoczesnych jednolitych plamach nadgarstkowych i jednolitym ciemnobrązowym upierzeniu brzucha. Prążki końcowe sterówek i lotek są rozmazane. Dorosłe samice ogólnie rzecz biorąc przypominają młode osobniki, mając jednak najczęściej silniejsze kreskowanie głowy oraz wyraźne prążki końcowe. Te ostatnie posiadają również samce, z tym że plamy nadgarstkowe niekoniecznie są tak jednolite i słabiej odcinają się od pokryw podskrzydłowych posiadających dość gęsty rysunek. Najciemniejszym miejscem ciała jest głowa i gardło. U osobników dorosłych na ogonie występuje jedna szeroka, czarniawa pręga (samice) lub jedna szeroka i jedna lub więcej węższych, ale wyraźnych pręg (samiec). W każdym wieku u gatunku tego lotki mają rozjaśnione nasady, najbardziej widoczny jest prążek końcowy (dla przypomnienia, u młodych rozmyty, u dorosłych wyraźnie odgraniczony), powyżej którego znajdować się może jeszcze kilka dodatkowych prążków (analogicznie, rozmytych lub wyraźnych), jednak ich tło jest czystobiałe.


Za [D. Forsman, 2003]Jest to oczywiście duże uproszczenie, ale oddaje w ogólnym zarysie "rozkład" kolorów u myszołowa włochatego. Gatunek ten wykazuje dużo mniejszą zmienność niż jego krewniak, ograniczającą się raczej do zmian "nasilenia" rysunku niż rozkładu plam i prążków na ciele. Pamiętając prócz tego (a właściwie przede wszystkim) jak wyglądają lotki i sterówki myszołowa włochatego, nie powinniśmy napotkać większych trudności przy odróżnianiu tych dwóch gatunków.

Literatura:
1. "The Raptors of Europe and the Middle East" Forsman D.; Helm, Londyn 2003
_________________
Why should I hate you? You're perfect. It's you who should be hating me.
No good deed goes unpunished.

[i] Winer [i]
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  I N F O R M A C J A
Forum Przyroda wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas korzystania z naszych usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki

© PRZYRODA.org | Noclegi Świerże Górne, Kozienice, Chinów - wysoki standard, niskie ceny!

phpBB by przemo   - anime
POLECAMY
hwww.lto.org.pl

www.kuling.org.pl

www.kp.org.pl

www.nietoperze.plREKLAMA
.