PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowy Region Ornitologiczny
Autor Wiadomość
krotom 
administrator
ludź od prąduPosty: 10401
Skąd: Brodnica
Wysłany: 2013-03-07, 07:41   Nowy Region Ornitologiczny

Informacyjnie napiszę, że od jakiegoś już czasu trwają prace i ustalenia zmierzające do powołania nowego RO. Obejmowałby on teren Kujaw, wszak tak się jakoś złożyło, że nasze ziemie są "niczyje" - ni to Pomorza, ni Wielkopolski, ni Ziemi Łódzkiej itd :roll: .
Serwer z kartoteką zlokalizowany byłby w Gostynińsko - Włocławski Parku Krajobrazowym.

To tak w telegraficznym skrócie
_________________
stare przysłowie pszczół mówi:
Nie pozwalaj wycinać lasu! Kto wie, może kiedyś będziesz musiał zostać partyzantem!
:cry: BJolce, Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(
 
 
lookhasz 
ornitolog


Posty: 1470
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2013-03-07, 08:41   

no na reszcie
_________________
"Nie daj się mamić, że bój jest o tę Ziemię -
kto jej nie niszczy niech pierwszy rzuci kamieniem.
Ale nie daj sobie wmówić, że ma być wszystko jedno,
szacunek dla natury to pierwotne jest sedno."
 
 
 
RafałK 

Posty: 222
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2013-03-07, 19:13   

Mnie jako Kujawiaka też to cieszy.
Szkoda, że bedzie on nieco okrojony, wszak np. Kruszwica to też Kujawy.
 
 
P. Wylegała 


Posty: 257
Skąd: Kamień
Wysłany: 2013-03-07, 21:25   

Dobry pomysł.
Warto by region wyznaczony byl w oparciu o siatke UTM a nie granice administracyjne i by "dociagniety" byl do granic obecnego regionu ornitologicznego Wielkopolska (dokladne granice na stronie http://www.wko.eko.org.pl...p=pokaz&idm=11)
 
 
Tetrao 
zacietrzewiony


gko

Posty: 11964
Skąd: Bytom
Wysłany: 2013-03-07, 21:52   

I może jakieś pisemko regionalne? ;)
Pomysł świetny. Jak Wam dobrze pójdzie, to "bezpańskie" pozostaną tylko Warmia i Mazury. A może czegoś nie wiem?
_________________
Szymon Beuch
http://ptakislaska.pl/
 
 
 
zandeo 

Posty: 103
Skąd: CBR
Wysłany: 2013-03-07, 22:24   

a dokładniejsze granice wiadomo jak będą wygladały?
 
 
rafael** 

Posty: 59
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2013-03-16, 23:25   

Po tylu latach "niebytu" ornitologicznego w końcu region doczeka się swojej formalnej obecności. Szkoda tylko, że połowa Kujaw jest już "zagarnięta" do Wielkopolski, dziwnie troche to będzie podzielone bo zapewne Wielkopolanie swojej części "zaboru" już nie oddadzą :/ . Czytając w niektórych publikacjach o tematyce ornitologicznej, że okolice Inowrocławia, Kruszwicy czy nawet Radziejowa czyli tereny rdzennie kujawskie zaliczane są do Wielkopolski, zawsze mi się to jakoś kłóciło ze sobą.
Ale pomysł ciekawy. Zobaczymy co z tego wynikinie.
_________________
Rafał Sandecki
http://www.ornitokujawy.pl
 
 
 
P. Wylegała 


Posty: 257
Skąd: Kamień
Wysłany: 2013-03-17, 08:01   

Historyczne granice Wielkopolski (nie pisze o regionie ornitologicznym) sięgały właśnie w okolice Kruszwicy (obejmując Gopło). Inowrocław i Radziejów nigdy nie były w Wielkopolsce i teraz tez nie są. Po ostatnich zmianach granic (listopad 2011) do ornitologicznej Wielkopolski włączono niewielki obszar na wschód od Kruszwicy (okolice Karczyna) - tak by ten cenny ornitolicznie fragment nie byl "bezpanski" i by przy regionalnych akcjach inwentaryzacyjnych (np. liczenia gesi i zurawi na noclegowiskach) byl objęty badaniami. Bardzo mnie cieszy ze Kujawy wreszcie będą formalnym i realnym bytem ornitologicznym ale niestety jako "spoznialscy" musza wpasować sie w istniejace juz podzialy istniejące od dziesiatek lat.
 
 
rafael** 

Posty: 59
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2013-03-17, 14:15   

Gwoli ścisłości, wyjaśnijąc dwie kwestie:
1. Nie napisałem, że Inowrocław, Radziejów należą do Wielkopolskiego Regionu Ornitologicznego, ale ich najbliższe okolice już tak. Przekraczając Noteć tuż za Inowrocławiem to już ornitologiczna Wielkopolska według granic regionu.
2. Kwestia Kruszwicy i Gopła - to zawsze były Kujawy. Radze zerknąć na granice zarówno historyczne i etnograficzne regionu. Do tej pory ludzie tam mieszkający to Kujawiacy, no chyba że przez kilka ostatnich dni coś się zmieniło. Nawet miejscowości dalej na zachód od Gopła jak np. Strzelno to też jeszcze historyczne i etnograficzne Kujawy (pierwsza lepsza mapka regionu z google)
3. Granice regionu wielkopolskiego zostały wytyczone tak daleko na tereney kujawskie tylko dlatego, że to ornitolodzy z Wielkopolski prowadzili tu swoje badania, Noteć, Gopło a niestety ośrodki naukowe z Bydgoszczy i Torunia jakoś omijały te tereny (choć jeszcze do końca lat 70-tych nad Gopłem działała stacja ornitologiczna UMK).
_________________
Rafał Sandecki
http://www.ornitokujawy.pl
 
 
 
P. Wylegała 


Posty: 257
Skąd: Kamień
Wysłany: 2013-03-21, 07:57   

Wyznaczając granice regionu chcieliśmy by dolina Noteci znalazła się w całości w regionie Wielkopolskim, a ponieważ granice wyznaczone są w oparciu o siatkę UTM (kwadraty10x10km) to czasami region dość mocno wychodzi na wschód od Noteci. Dodatkowo granice powinny być jak najprostsze (bez zbędnych wciec i "zębów").

Granice regionów ornitologicznych z wiadomych powodów nie do końca pokrywają się z regionami historycznymi czy etnograficznymi (punkt 3 wypowiedzi rafaela). Także z tego powodu ze nie ma precyzyjnych granic tego typu i w rożnych źródłach ich przebieg jest różny. Granica miedzy Wielkopol;ska a Pomorzem raz biegnie po Noteci a raz dalej na północ obejmując Krajnę, a miedzy Wielkopolska a Kujawami granica idzie po Noteci i Gople a albo obejmuje tez okolice Strzelna. Jakby nie patrzeć obecne granice Wielkopolski obejmują niewielki fragment Kujaw - ale tak jak pisałem wcześniej był to celowy zabieg.
 
 
rafael** 

Posty: 59
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2013-03-22, 14:26   

No nic tylko żałować, że w latach gdy powstawały regiony ornitologiczne nie było żadnego kujawskiego ornitologa, który bronilby granic regionu ;-) . A na poważnie to chodzi mi o to, że jednak teren Kujaw różni się od Wielkopolski pod względem krajobrazowym ( wyjątkowo równinny, żyzne gleby czarne ziemie, które spowodowały prawie całkowite wylesienie pd-zach części Kujaw, struktura upraw), klimatu (suchy -jedne z najniższych rocznych opadów w kraju), co niewątpliwie wpływa na skład gatunkowy i zagęszczenia poszczególnych gatunków (choćby dość wysokie zagęszczenia dzierlatki w okolicach Inowrocławia) i myśle, że te różnice byłyby widoczne gdyby te regiony rozpatrywać oddzielnie, a tak połowa regionu w Wielkopolsce a połowa u nas, a poza tym zawsze "bliższa koszula ciału" dla mnie jako Kujawiaka. Jestem bardzo ciekawy jaki obszar nasz region będzie obejmował. Może już coś wiadomo? (pytanie do "ojców założycieli")
_________________
Rafał Sandecki
http://www.ornitokujawy.pl
 
 
 
wieslawbaginski 

Posty: 2542
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2013-03-22, 15:15   

rafael** napisał/a:
No nic tylko żałować, że w latach gdy powstawały regiony ornitologiczne nie było żadnego kujawskiego ornitologa, który bronilby granic regionu ;-) .... (choćby dość wysokie zagęszczenia dzierlatki w okolicach Inowrocławia) i myśle, że te różnice byłyby widoczne gdyby te regiony rozpatrywać oddzielnie, a tak połowa regionu w Wielkopolsce a połowa u nas,

Było odwrotnie, wszystkim wciskano Kujawy ale każdy się bronił jak mógł, bo w owych czasach nikogo nie interesowały dalekie ekspedycje w celu poznania awifauny terenów typowo rolniczych. Nadal zresztą to się chyba nie zmieniło i nie widać osób, które chciałyby badać rdzenne Kujawy. A jakie są różnice między występowaniem dzierlatki pod Inowrocławiem ,a w Wielkopolsce ?
Pozdrawiam
 
 
rafael** 

Posty: 59
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2013-03-22, 16:35   

Ale dlaczego wciskano Kujawy wszystkim? Mamy ośrodki naukowe w Bydgoszczy i Toruniu, które mogłyby sprawować piecze nad wszystkim, tak jak UAM nad Wielkopolską czy UWr nad Śląskiem i wtedy nikt z Poznania nie musiałby jezdzić na "dalekie ekspedycje" nad Noteć czy Gopło. No chyba, że w ówczesnym czasie tworzenia regionów ornitologicznych nie było na naszych uczelniach ornitologów albo byli ale nie chcieli się tego podjąć, to już inna sprawa.
Kwestia ludzi i poznania awifauny terenów rolniczych. W ostatnich latach coraz więcej badań i projektów dotyczy tej grupy ptaków a i ruch ornitologiczny w Polsce się rozwinął i na Kujawach także. Myśle, że gdyby taki region istniał wczesniej i ktoś by to koordynował to obserwtorzy też by się znaleźli(przykład MPPL gdzie niemal wszystkiej kujawskie powierzchnie co roku są liczone).Jak widać są ludzie w Inowrocławiu, we Włocławku, a że nie każdy wpisuje swoje obserwacje na forum, no cóż nie jest to obligatoryjne. Poza tym Kujawy to nie tylko same pola.
Co do dzierlatki jak tylko poszukam pdfy publikacji to wrzuce tutaj.
_________________
Rafał Sandecki
http://www.ornitokujawy.pl
 
 
 
wieslawbaginski 

Posty: 2542
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2013-03-22, 18:52   

rafael** napisał/a:
Ale dlaczego wciskano Kujawy wszystkim? Mamy ośrodki naukowe w Bydgoszczy i Toruniu, które mogłyby sprawować piecze nad wszystkim, tak jak UAM nad Wielkopolską czy UWr nad Śląskiem i wtedy nikt z Poznania nie musiałby jezdzić na "dalekie ekspedycje" nad Noteć czy Gopło. No chyba, że w ówczesnym czasie tworzenia regionów ornitologicznych nie było na naszych uczelniach ornitologów albo byli ale nie chcieli się tego podjąć, to już inna sprawa.
Kwestia ludzi i poznania awifauny terenów rolniczych. W ostatnich latach coraz więcej badań i projektów dotyczy tej grupy ptaków a i ruch ornitologiczny w Polsce się rozwinął i na Kujawach także.

Nie tylko wtedy, odbyło się 29 Zjazdów Ornitologów Wielkopolski ( jutro XXX-y) i 7 zjazdów ornitologów Pomorza, w tym 3 w ostatnich latach, jak myślisz na ilu z nich w ciągu tych trzydziestu lat byli pracownicy uczelni o których ciągle wspominasz ? A jak sobie wyobrażasz tworzenie regionalnej kartoteki bez listy dyskusyjnej , jaką spełnia Forum Przyroda wzorem n.p. Lubelszczyzny, ile będzie w niej błędnych obserwacji jeżeli od razu, w trakcie otwartej dyskusji się ich nie wyeliminuje ?
Pozdrawiam
 
 
wieslawbaginski 

Posty: 2542
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2013-03-23, 07:37   

rafael** napisał/a:
przykład MPPL gdzie niemal wszystkiej kujawskie powierzchnie co roku są liczone).Jak widać są ludzie w Inowrocławiu, we Włocławku, a że nie każdy wpisuje swoje obserwacje na forum, no cóż nie jest to obligatoryjne.

No cóż i u nas zaczyna się dziać podobnie jak w Zachodniej Europie ,najlepiej to ujął Jurek 7
Cytat:
W Wlk Brytanii oczywiście jest więcej obserwatorów i aparatów i silna presja na odnajdowanie już znalezionego ptaka, dlatego prawie zawsze obserwacja jest potwierdzona. Ale nie ma absolutnej reguły.

Krótko mówiąc liczą się fotografie, świadkowie, doświadczenie i opinia obserwatora. Jeśli nieznany obserwator powie, że widział rzadką kaczkę siedzącą tydzień w jednym miejscu i nie zrobił zdjęć ani nikogo nie zawiadomił, to mu odrzucą.

w temacie nowinki z zagranicy niniejszego Forum, nadszedł zatem chyba czas by się Ci ludzie ujawnili pisząc n.p. w tym dziale. Oczywiście można również,wzorem niektórych innych regionów, stworzyć inną listę dyskusyjną , nie mniej jest to konieczne w czasach gdy w regionach ludzi interesujących się ptakami szybko przybywa, i na ogół nie znają się oni wzajemnie, a i umożliwia to sprowadzenie na właściwą drogę również takich , którym zbyt szybko wydaje się, jeżeli chodzi o ptaki, że już wszystkie rozumy pozjadali.
Pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  I N F O R M A C J A
Forum Przyroda wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas korzystania z naszych usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki

© PRZYRODA.org | Noclegi Świerże Górne, Kozienice, Chinów - wysoki standard, niskie ceny!

phpBB by przemo  
POLECAMY
hwww.lto.org.pl

www.kuling.org.pl

www.kp.org.pl

www.nietoperze.plREKLAMA
.