PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Apel! Obrączkowanie gęgaw w Kiszkowie
Autor Wiadomość
nickodem 


Posty: 239
Skąd: wielkopolska
Wysłany: 2013-06-05, 21:36   Apel! Obrączkowanie gęgaw w Kiszkowie

Prosty apel o mobilizację ptasiarzy i nie tylko, z fyrtla Poznańsko- Gnieźnieńsko- okolicznego. Otóż od dwóch tygodni trwa łapanie i obrączkowanie gęgaw pierzących się w Kiszkowie. Odbywa się to w ramach programu Bartosza – forumowego BK. Intensywnie wspiera go w działaniu Adam- forumowy Adamex. Niestety ich największe nawet zaangażowanie nie wystarczy do realizacji zadania. Łapanie gęsi to niełatwa sprawa. Żeby je złapać, trzeba je najpierw zagonić do „zagrody”, a do tego trzeba ludzi. Nagonka odbywa się w warunkach dość ekstremalnych, trzeba brodzić po rozlewisku do pasa we wodzie. Gęsi przebywają w zagajnikach wierzbowych, w których łatwo im się ukryć i uniknąć nagonki. Zwyczajnie przenikają po wodzie i pod wodą przez idącą tyralierę. Przy małej ilości ludzi efekt łapanki jest więc mizerny. Apel brzmi zwyczajnie… pomóżcie. Dotąd pojawiło się w Kiszkowie około 10 chętnych, ale z powodów oczywistych nie mogą oni przyjeżdżać w każdą niedzielę. Zapewniam, że klimat „imprezy” niepowtarzalny. Jak to mówią… chodzenie po bagnach wciąga… ;) Mnie wciągnęło, wciągnie pewnie też niejednego z Was. Bartek i Adam to niezwykle sympatyczni ludzie, warto zobaczyć to co robią i wziąć w tym udział. Gorąco namawiam. Wkrótce, jak tylko skończy się sezon na pierzące się gęgawy, powstanie na forum temat, w którym będzie można zapoznać się z dotychczasowymi wynikami, obejrzeć fotki i śledzić dalsze losy gęsi z żółtymi obrożami. To jedyny tego rodzaju program w Polsce.

Jak dotąd zbiórki były o 9tej rano przy wieży obserwacyjnej stojącej przy stawie gdzie odbywają się łapania. Wieżę widać kierując się z Kiszkowa na Gniezno. Trzeba skręcić na Brudzewko. Łatwo trafić. Gdyby ktoś miał z tym kłopot, proszę kontaktować się z Bartkiem, bo to On jest kierownikiem zamieszania, lub ze mną. Skontaktować się warto tak czy inaczej, bo z tego co wiem, najbliższe łapanie zacznie się już w sobotę, a w niedzielę będzie kontynuowane. W nocy pewnie jakieś ptasiarskie rozmowy, ale szczegółów na tę chwilę nie znam. Ja pojadę z Poznania, gdyby ktoś chciał się zabrać, możemy się umówić, pojedziemy razem. Mam trzy wolne miejsca.

Trzeba ze sobą zabrać strój desantowca, czyli taki, w którym swobodnie będzie można chodzić we wodzie. Na nogi najlepiej trampki, do tego jakieś spodnie + bluza z długim rękawem, żeby się nie podrapać w wierzbach, no i żeby Was nie podrapały gęsi, które złapiecie. Koniecznie pamiętać o komplecie ciuchów na przebranie po wyjściu z wody! Oczywiście jeśli ktoś dysponuje woderami /spodniobuty/ to również się nadadzą. W żadnym razie nie jest niebezpiecznie! Najczęściej wody jest ze 60-70 cm, miejscami może z 10 cm więcej. I to tyle… Do zobaczenia w Kiszkowie. Jak nie tej soboty-niedzieli, to może w następnym dogodnym terminie. Łapania będą pewnie jeszcze co najmniej ze 3 tygodnie. Pozdrawiam… Grzesiek :)

Kiszkowo 2013.JPG
Plik ściągnięto 2924 raz(y) 123,84 KB

Kiszkowo 2013 (1).JPG
Plik ściągnięto 2920 raz(y) 80,14 KB

Kiszkowo 2013 (2).jpg
Plik ściągnięto 2918 raz(y) 96,88 KB

 
 
 
nickodem 


Posty: 239
Skąd: wielkopolska
Wysłany: 2013-06-05, 21:38   

Jeszcze kilka fotek... :)

Kiszkowo 2013 (3).jpg
Plik ściągnięto 2902 raz(y) 94,05 KB

Kiszkowo 2013 (4).jpg
Plik ściągnięto 2899 raz(y) 78,15 KB

Kiszkowo 2013 (5).jpg
Plik ściągnięto 2900 raz(y) 63,69 KB

 
 
 
nickodem 


Posty: 239
Skąd: wielkopolska
Wysłany: 2013-06-05, 21:40   

I ostatnie dwie... :)

Kiszkowo 2013 (6).jpg
Plik ściągnięto 2890 raz(y) 56,99 KB

Kiszkowo 2013 (7).jpg
Plik ściągnięto 2893 raz(y) 87,67 KB

 
 
 
nickodem 


Posty: 239
Skąd: wielkopolska
Wysłany: 2013-06-06, 19:13   

No i już wiadomo konkretnie… W najbliższą sobotę, ognisko przy wieży nad stawem w Kiszkowie, zapłonie około 19tej. Zaproszeni są wszyscy chętni. Kiełbaska, woda mineralna i różne takie ogólnie przyjęte przy ogniskach atrakcje ;) Cel imprezy integracyjno-rekreacyjny. Przeciągnie się pewnie długo w noc, ale potem trzeba się będzie trochę zdrzemnąć przed niedzielnym łapaniem, więc warto pomyśleć o zorganizowaniu sobie noclegu. Samochód, śpiwór pod gwiazdami, mały namiot, czy co tam komu pasuje. Oczywiście sen nieobowiązkowy, ognisko zgaśnie dopiero, kiedy zabraknie chętnych do nocnego słuchania głosów wodników, kropiatek, zielonek i podkładania drewna … :smile:

Następnego dnia rozstawianie sieci rozpocznie się tradycyjnie o 9tej rano, więc osoby których nie będzie na ognisku, a które przyjadą w niedzielę, aby pomóc w łapaniu, proszone są o w miarę punktualne stawienie się na miejscu zbiórki. Nagonka nie odbywa się w rejonie wieży, ale po drugiej stronie stawu, więc krótko po 9tej, przy wieży już nikogo nie będzie.

Do zobaczenia w Kiszkowie, pozdrawiam w imieniu wszystkich organizatorów… Grzesiek :oki:
 
 
 
nickodem 


Posty: 239
Skąd: wielkopolska
Wysłany: 2013-06-10, 21:05   

No i trzecie łapanie gęgaw AD2013 za nami. W imieniu „zarządu”, ;) dzięki tym, którzy wczoraj wyjątkowo licznie stawili się o 9tej rano w Kiszkowie. Kto nie był, niech żałuje, bo łapanie również było rekordowe- 16 dorosłych osobników (chyba... znaczy tyle zapamiętałem :oops: ) i kilka maluchów. Prawie każdy złapał swoją gęś. Miło, szczególnie dlatego, że byli goście, którzy żeby wziąć udział w tym rzadkim przedsięwzięciu, przyjechali aż z Krakowa! Wymoczyli się, wytaplali w błocie i wyglądało, że odjeżdżali zadowoleni. I o to chodzi. Teraz już ponad 70 gęgaw z żółtymi obrożami lata i pływa po Europie. Latają do Holandii, Niemiec, Danii, są nad Bugiem i na Gople, ale i tak co jakiś czas wracają do Kiszkowa. Podobnie jak Ci, którzy wcześniej brali udział w ich obrączkowaniu. Stawy Kiszkowskie mają swoją siłę przyciągania.
Wczoraj, zanim Bartek z ekipą rozstawili sieci, przeszedłem się trochę po groblach. Życie kipi. Duża kolonia śmieszek z gniazdami widocznymi jak na dłoni. Pełno już maluchów. Wśród śmieszek zauszniki Zagęszczenie tych urodziwych perkozów jak mało gdzie. Czasem nawet kilka gniazd obok siebie. Niektóre z nich już karmią. W powietrzu rybitwy czarne i dużo rzadsze od nich białowąse. Zaczyna kwitnąć rdest, który ponoć jest warunkiem gniazdowania tych ostatnich. Słychać gęgawy, żurawie, perkozki, łyski, polują błotniaki, żerują bociany. Prawdziwy ptasi raj. Warto tam zajrzeć. Zapraszam oczywiście szczególnie w czerwcowe niedziele, bo obrączkowanie gęgaw tylko do końca tego miesiąca. W trzeciej dekadzie czerwca, Adam /Adamex/ będzie też przez tydzień obrączkował wróblaki, więc atrakcja goni atrakcję.
Trochę dorabiam tu za „rzecznika prasowego” Bartka i Adama, ale obydwaj prawie nie schodzą teraz ze stawów, więc nie bardzo mają możliwość cokolwiek pisać. Po zakończeniu sezonu, Bartek zapewne osobiście opowie więcej ciekawostek o swojej pracy. Niecierpliwym polecam 2 zeszyt Ptaków Wielkopolski, gdzie można przeczytać o ubiegłorocznym obrączkowaniu gęgaw w Kiszkowie.
Pozdrawiam… Grzesiek

Kiszkowo 2013.JPG
Plik ściągnięto 3029 raz(y) 72,01 KB

Kiszkowo 2013 (1).jpg
Plik ściągnięto 2949 raz(y) 78,26 KB

Kiszkowo 2013 (2).jpg
Plik ściągnięto 2960 raz(y) 88,89 KB

Ostatnio zmieniony przez nickodem 2013-06-10, 21:29, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
nickodem 


Posty: 239
Skąd: wielkopolska
Wysłany: 2013-06-10, 21:09   

..... :)

Kiszkowo 2013 (3).jpg
Plik ściągnięto 2905 raz(y) 58,57 KB

Kiszkowo 2013 (4).jpg
Plik ściągnięto 2884 raz(y) 58,16 KB

Kiszkowo 2013 (5).jpg
Plik ściągnięto 2881 raz(y) 38,11 KB

 
 
 
nickodem 


Posty: 239
Skąd: wielkopolska
Wysłany: 2013-06-10, 21:13   

... fotek są setki, ale forum ma ograniczoną pojemność... niestety... :|

Kiszkowo 2013 (6).jpg
Plik ściągnięto 2924 raz(y) 126,03 KB

Kiszkowo 2013 (7).jpg
Plik ściągnięto 2895 raz(y) 100,66 KB

Kiszkowo 2013 (8).jpg
Plik ściągnięto 2896 raz(y) 47,24 KB

 
 
 
nickodem 


Posty: 239
Skąd: wielkopolska
Wysłany: 2013-06-13, 18:28   

Jest już oficjalne zawiadomienie o czwartym łapaniu. Najprościej będzie jak zacytuję fragmenty maila od Bartka, który skierowany został do grona zainteresowanych.

Witam gęsiowo,
i zapraszam po raz IV na… jak to zostało fajnie nazwane… „ gęsiobranie w Kiszkowie”. Godzina tradycyjna, czyli 9ta, ale miejsce zbiórki nowe- od razu na rozjeździe wałów, gdzie dotychczas zostawialiśmy samochody przed "pójściem w bagno".
Jeszcze raz dziękuję wszystkim za zaangażowanie w akcję. Ostanie łapanie znacznie poprawiło mi nastrój i przywróciło wiarę w sukces tego sezonu. Jest to tylko i wyłącznie Wasza zasługa !!! Drugą rzeczą, równie ważną, a może i ważniejszą, która umocniła jeszcze bardziej moją wiarę w ludzi był fakt, że IV gęsiobranie wyniknęło z Waszej chęci i inicjatywy.
16 dorosłych, 2 młode, 1 retrap oraz jeden 1 lin /Tinca tinca/ , w III łapaniu, to rekord dnia a może nawet i rekord Polski w jednodniowym łapaniu gęsi :grin: Myślę, że na ten sukces miały też wpływ strategiczne rozmowy przy ognisku, które trwały do 5 rano ;) Było to przednie spotkanie odprężająco-relaksująco-integrujące, za które również dziękuję. Sezon obrączkarski gęgaw jeszcze trochę potrwa, bo żadne pisklaki nie są dostatecznie duże na założenie obroży.

Jeśli ktoś będzie pewny przyjazdu w najbliższą niedzielę, to proszę o potwierdzenie, ułatwi mi to przygotowanie się do rozstawienia siatek, które postaram się, żeby stały w wodzie już przed 9tą. Oczywiście jeśli ktoś obudzi się w niedzielę i poczuje silną chęć potaplania się w wodzie to też jest bardzo mile widziany :smile:
Pozdrawiam… Bartek

Ze swej strony tylko słowo wyjaśnienia dla tych, którzy przyjadą po raz pierwszy. Otóż dotychczas zbiórki były przy wieży obserwacyjnej, ale ponieważ teraz Bartek z Adamem będą rozstawiać sieci wcześniej, zbiórka wyznaczona została już na miejscu nagonki, po drugiej stronie stawu. Można tam dotrzeć samodzielnie obchodząc staw dookoła, po grobli /najlepiej na prawo od wieży, potem pierwsza grobla w lewo i do końca/, lub lepiej przyjechać pod wieżę około 8.30 i poczekać na mnie. Będę tamtędy przejeżdżał między 8.30, a 9tą, to pokażę, jak można dojechać na miejsce zbiórki samochodem. Jest to o tyle istotne, że po nagonce trzeba się przebrać w suche ciuchy i kto nie będzie ich miał na miejscu, będzie musiał deptać do auta pozostawionego przy wieży.
Poniżej prosta mapka ilustrująca to o czym mówię. 1- wieża obserwacyjna, 2-miejsce zbiórki. Kropkami zaznaczyłem trasę po groblach, którą można dojść od wieży. Mapa co prawda pokazuje staw jako jednolitą całość, ale są to w praktyce dwa osobne stawy, więc da się przejść normalnie. Na fotce wieża przy stawie w Kiszkowie, gdyby ktoś chciał na mnie czekać.
Do zobaczenia, pozdrawiam… Grzesiek :smile:

Nowy folder.jpg
Plik ściągnięto 2911 raz(y) 37,01 KB

 
 
 
nickodem 


Posty: 239
Skąd: wielkopolska
Wysłany: 2013-06-16, 21:34   

Kolejne- czwarte łapanie gęsi w Kiszkowie przeszło do historii. Niestety, po ostatnim rekordowym, dzisiejsze okazało się kompletnym niewypałem. Konkretnie za sprawą kłusowników, którzy rozstawiając sieć na ryby w rejonie naszej nagonki, skutecznie przepłoszyli ptaki. Cóż, bywa i tak, trzeba było się cieszyć tym co się udało, czyli jedną złapaną gęsią. Trochę żal, bo przygotowanie nagonki to sporo pracy. Przykro też ze względu na gości których dzisiaj mieliśmy. Z Bydgoszczy przyjechał forumowy RafałK, który wcześniej miał już przyjemność czytać gęgawy z żółtą obrożą na Gople i kilka osób z mniej odległych okolic. Gościom w imieniu szefostwa dziękuję, bo chociaż ptaki nie dopisały, taplali się w błocie przez kilka godzin.
Swój dzień mieli za to dziś wszyscy mający parcie na popularność. Po raz kolejny bowiem pojawiła się telewizja z Poznania. Tym razem poziom wody był nieco niższy, więc udało im się wejść w rejon „polowania” i nakręcić reportaż. Materiał miał się ukazać ponoć dziś w poznańskim Teleskopie. Czy był nie wiem, ale jak miał być, to pewnie był.
Skoro nie dopisały gęsi, Adam z grupą chętnych, mających niedosyt wody ;) skorzystał z okazji i postanowił zaplastikować kilka śmieszek. To przedsięwzięcie udało się doskonale, chociaż w rejonie łapanki, wody było po szyję, a czasem nawet jeszcze więcej. Jeśli dobrze pamiętam, 9 młodych śmieszek dostało obrączki.
W najbliższą niedzielę raczej obrączkowania gęsi nie będzie, ponieważ dorosłe ptaki już się częściowo przepierzyły, lub zmieniły okolicę pierzenia, natomiast na młode trzeba jeszcze trochę poczekać. Od najbliższego piątku będzie za to w Kiszkowie obóz obrączkarski, który potrwa tydzień. Kierownikiem będzie Adam. Rozstawione zostaną sieci na drobniejsze ptaki, ale szczegółów nie znam. Konkretnych informacji udziela szef obozu, czyli forumowy Adamex.
Na koniec tradycyjnie kilka fotek. 1/Bartek w trakcie wywiadu dla TV 2/ Paweł z siecią kłusowniczą 3/grupa dzisiejszych naganiaczy 4/Michał ze szczupakiem, który strasznie chciał do gęsiowej sieci 5-6-7-8/ akcja śmieszka i ostatnie zdjęcie, drastyczna ciekawostka… przedstawia znalezionego na stawach martwego, młodego perkoza rdzawoszyjego, który udławił się zbyt dużą dla niego rybą. Wkrótce zostanie spreparowany i zasili zbiory poznańskiego uniwersytetu.
Pozdrawiam… Grzesiek

/widzę, że na razie fotki na forum nie wchodzą, więc wkleję je jak tylko będzie to możliwe/
 
 
 
nickodem 


Posty: 239
Skąd: wielkopolska
Wysłany: 2013-06-17, 06:53   

już można...

01.jpg
Plik ściągnięto 2893 raz(y) 79,39 KB

1 (1).jpg
Plik ściągnięto 2892 raz(y) 124,27 KB

1 (2).jpg
Plik ściągnięto 2925 raz(y) 84 KB

 
 
 
nickodem 


Posty: 239
Skąd: wielkopolska
Wysłany: 2013-06-17, 06:56   

:) ...

1 (3).jpg
Plik ściągnięto 2922 raz(y) 87,49 KB

1 (4).jpg
Plik ściągnięto 2925 raz(y) 109,17 KB

1 (5).jpg
Plik ściągnięto 2902 raz(y) 116,07 KB

 
 
 
nickodem 


Posty: 239
Skąd: wielkopolska
Wysłany: 2013-06-17, 06:59   

udało się wkleić fotki... no i miło... :)

1 (6).jpg
Plik ściągnięto 2926 raz(y) 111,61 KB

1 (7).jpg
Plik ściągnięto 2966 raz(y) 110,45 KB

1 (8).jpg
Plik ściągnięto 2882 raz(y) 45,36 KB

 
 
 
nickodem 


Posty: 239
Skąd: wielkopolska
Wysłany: 2013-06-26, 08:03   

Młode gęgawy rosną, starszych na stawach nie widać, więc są wahania, czy robić łapanie w najbliższą niedzielę, czy też nie. Nie sprzyja również pogoda, bo leje od dwóch dni i zrobiło się zimno, co brodzącym we wodzie nie służy… szczególnie jak się z niej wyjdzie. Trzeba cierpliwie poczekać, żeby łapanka miała sens, zwłaszcza że najprawdopodobniej będzie to już ostatnia próba obrączkowania w tym sezonie.
Mimo upałów i deszczy walczy natomiast w Kiszkowie Adam z ekipą zapaleńców. Zgodnie z zapowiedzią trwa tam od kilku dni obóz obrączkarski. Byłem akurat w okolicy, więc zajrzałem do nich w niedzielę. Atmosfera bardzo sympatyczna, ptaki dopisują, zapał załogantów duży, więc jest jak być powinno. Niestety nie załapałem się z aparatem na najciekawsze gatunki, bo wcześniej były siewki, wilgi i inne atrakcje, ale i tak przyjemnie było spędzić tam kilka godzin.
Pozdrawiam obozowiczów, forumowiczów i do następnego posta… Grzesiek :smile:

Kiszkowo.JPG
Plik ściągnięto 2896 raz(y) 96,07 KB

Kiszkowo (1).jpg
Plik ściągnięto 2876 raz(y) 41,05 KB

Kiszkowo (2).jpg
Plik ściągnięto 2888 raz(y) 85,1 KB

 
 
 
nickodem 


Posty: 239
Skąd: wielkopolska
Wysłany: 2013-06-26, 08:06   

i jeszcze trzy fotki... :smile:

Kiszkowo (3).jpg
Plik ściągnięto 2890 raz(y) 52,28 KB

Kiszkowo (4).jpg
Plik ściągnięto 2874 raz(y) 36,83 KB

Kiszkowo (5).jpg
Plik ściągnięto 2877 raz(y) 40,96 KB

 
 
 
nickodem 


Posty: 239
Skąd: wielkopolska
Wysłany: 2013-06-27, 18:59   

Witam po raz kolejny śledzących ten temat,
Dostałem meila od Bartka w sprawie V tegorocznej nagonki. Będzie to już prawdopodobnie ostatnie grupowe łapanie w tym sezonie. Rozpocznie się w najbliższą niedzielę około 9tej. Dokładna godzina nie została wyznaczona, ponieważ nie będziemy się aż tak bardzo czasowo spinać, jak przy poprzednich gęsiołapaniach. Kto czytał wcześniejsze posty ten wie, że w Kiszkowie trwa obóz obrączkarski kierowany przez Adama. Potrwa do niedzieli. Osoby przebywające na tym obozie, to również osoby mocno zaangażowane w projekt gęgawowy, więc aby pogodzić oba tematy, Bartek z Adamem postanowili działać wspólnie. Chętni do łapania i obozowicze spotkają się w sobotę wieczorem przy ognisku, natomiast w niedzielę, w miarę sił i możliwości obie grupy będą się wzajemnie wspierać. Taplania będzie więc co niemiara, bo rozkładanie, przestawianie i zwijanie sieci gęsiowych, a potem również siatek wróblowych, drozdowych i jakie tam jeszcze były w użyciu przez ostatni tydzień, zajmie wiele godzin. Do tego oczywiście nagonki i normalne kontrole przy siatkach + obrączkowanie. Zapowiada się pracowicie.
W imieniu kierownictwa zapraszam na najbliższy weekend wszystkich, których jeszcze nie zniechęciłem perspektywą ciężkiej harówy ;) Info dla niezorientowanych… samochód najlepiej zaparkować przy wieży i dojść pieszo po grobli, według odręcznej mapki, którą zamieściłem w jednym z poprzednich postów. Obóz i ognisko będzie tym razem w połowie trasy, na zakręcie. Znający okolicę, oczywiście sami najlepiej wybiorą sposób dotarcia na miejsce zbiórki.
Pozdrawiam i tradycyjnie… do zobaczenia w Kiszkowie… Grzesiek :smile:
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  I N F O R M A C J A
Forum Przyroda wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas korzystania z naszych usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki

© PRZYRODA.org | Noclegi Świerże Górne, Kozienice, Chinów - wysoki standard, niskie ceny!

phpBB by przemo   - forum anime
POLECAMY
hwww.lto.org.pl

www.kuling.org.pl

www.kp.org.pl

www.nietoperze.plREKLAMA
.