PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Obóz Obrączkarski w Stacji Terenowej KP w Uniemyślu
Autor Wiadomość
śluźnia 

Posty: 56
Skąd: Sudety
Wysłany: 2009-08-19, 22:18   Obóz Obrączkarski w Stacji Terenowej KP w Uniemyślu

Obóz Obrączkarski 25.08. – 04.09.09
Stacja Terenowa Klubu Przyrodników w Uniemyślu – Góry Kamienne, Sudety Środkowe


Będziemy chwytać i obrączkować ptaki,
dzięki czemu będzie możliwość bliskiego kontaktu z różnorodnymi drobnymi
gatunkami. Poza łapaniem w sieci będziemy prowadzić obserwacje przelotu
ptaków, zwłaszcza drapieżnych, na wzgórzu przy stacji, a także
powędrujemy po jakże ciekawych historycznie i przyrodniczo okolicach
Uniemyśla i sąsiednich Czech. A do tego jeszcze inne atrakcje, ale o tym
już na miejscu....Dla kogo?

Na obóz może przyjechać każdy, kto ma ukończone 16 lat i nie są mu straszne warunki obozowe, jak spanie w namiocie, brak bieżącej wody, czy podwórkowa sławojka. Młodszych amatorów przyrodniczych wrażeń również zapraszamy, ale z opiekunami.

Gdzie?

Stacjonować będziemy na terenie zabytkowej XVIII w. karczmy sądowej, która jednocześnie jest Stacją Terenową Klubu Przyrodników (fot. w nagłówku). Jest to malowniczo położone miejsce, 5 km od granicy z Czechami, w Górach Kamiennych, w tzw. Worku Okrzeszyńskim Informacje o dojeździe znajdują się pod adresem www.karczma-uniemysl.pl/dojazd.

Organizacja obozu

Obozować będziemy na terenie Stacji Terenowej, we własnych namiotach, bez możliwości noclegu w budynku, z uwagi na bezpieczeństwo obozowiczów, bowiem budynek Stacji wymaga gruntownego remontu. Aczkolwiek część murowana jest w dobrym stanie, wyposażona w kuchnię gazową i garnki, zatem będzie możliwość przygotowania posiłku poza ogniskiem.
Rozstawimy głównie sieci wróblacze, także nad potokiem, zatem może nadarzyć się okazja obejrzenia z bliska typowo górskich gatunków jak pluszcz czy pliszka górska. Nie ukrywamy, że liczymy także na zimorodki.
Na terenie obozu najważniejsze są ptaki i ich bezpieczeństwo. Obchody, czyli sprawdzanie sieci będą co godzinę w dzień, w nocy co dwie godziny, częściej przy gorszych warunkach atmosferycznych (deszcz, upał). Każdy przyjeżdżający na obóz ma obowiązek udać się do kierownika obozu i poinformować go o swoich umiejętnościach obrączkarskich (czy obrączkował ptaki, czy wyciągał je z sieci). Zdecydowanie zmniejszy to ryzyko narażania ptaków na śmierć. Osoby, które nie potrafią jeszcze wyciągać ptaków z sieci będą miały okazję nauczyć się tego pod okiem mniej lub bardziej doświadczonych obrączkarzy, którzy też kiedyś się tego uczyli, zatem nie ma obaw.
Wyżywienia niestety nie będziemy sponsorować. Planujemy organizowanie wspólnych posiłków, na zasadzie „zrzuty na jedzenie” dla chętnych.Dodatkowe atrakcje

Poza obrączkowaniem ptaków planujemy również tzw. obserwacje przelotu ptaków z punktu. Dotyczy to przede wszystkim większych gatunków jak bociany, ptaki drapieżne, których nie będziemy łapać w sieci. Zatem mile widziana będzie znajomość rozpoznawania ptaków, a także własny sprzęt w postaci przewodnika do rozpoznawania ptaków, lornetki, czy lunety. Dla osób które nie czują się dobre w tym temacie, będzie to świetna okazja podwyższenia swoich umiejętności.

Planujemy również „chwile wytchnienia” w postaci wycieczek po okolicy, w tym na Zbiornik Bukówka, gdzie podczas przelotu zdarzają się takie gatunki jak biegus morski, wydrzyk tęposterny, łabędź krzykliwy i wiele innych niespodzianek przyrodniczych.

Co zabrać?

Śpiwór, karimatę, namiot, sztućce, kubek, lornetkę, latarkę, ciuchy terenowe.
Stresy i problemy należy zostawić w domu.

Kontakt:

Kamila Misztal 504 033 370 surnia@wp.pl
Piotr Wasiak 692 606 767 piotr.wasiak@wp.pl

Poza tym informacje o obozie dostępne są na stronie Stacji Terenowej w Uniemyślu www.karczma-uniemysl.pl, a także na stronie Klubu Przyrodników www.kp.org.pl
 
 
Tetrao 
zacietrzewiony


gko

Posty: 11964
Skąd: Bytom
Wysłany: 2009-08-20, 23:31   

Hmm dobrze by było śluźnio przesłać to info również do działu obrączkarskiego...

Bądź co bądź więcej ludzi tam zagląda, zwłaszcza tych zainteresowanych blachowaniem i obozami :]
_________________
Szymon Beuch
http://ptakislaska.pl/
 
 
 
śluźnia 

Posty: 56
Skąd: Sudety
Wysłany: 2009-08-24, 20:39   

informacje o obozie i planowanych wycieczkach w trakcie trwania obozu będą się pojawiać na stronie www.karczma-uniemysl.pl

jeszcze raz serdecznie zapraszamy w Sudety!
 
 
bodzishek 


Posty: 628
Skąd: Żnin/Kraków
Wysłany: 2009-08-24, 21:24   

hm... widzę, że konkurencja nie śpi :>
Niedługo zabraknie w kraju załogantów:):)
życzę owocnych łowów w imieniu sztabu generalnego Rakuku! A jak po 4tym września znajdą się u Was jacyś niewyżyci ornitologicznie załoganci, to zapraszamy do nas na Kujawy :) Będziemy działać do 10 wrzesnia.
Pozdrowionka
_________________
-------------------------------------------------
"Czy nie starczy, że ogród jest piękny? Czy muszą w nim jeszcze mieszkać wróżki?"
 
 
 
Jaworek 


Posty: 212
Skąd: Sudety
Wysłany: 2009-08-26, 15:12   Pierwszy dzień obozu

Wczoraj wieczorem rozstawiliśmy pierwsze siatki, a dzisiaj dostawiamy sukcesywnie kolejne. Jak do tej pory ptaki łapią się całkiem nieźle, najliczniej kapturki i gajówki, ponadto szarytki, bogatka, kwiczoł, śpiewak, pokrzywnica, pierwiosnki, trznadel i rudzik. Ponadto przy karczmie pojawiają się inne ciekawe ptaki: dzięcioł zielonosiwy, pliszka górska, krzyżodzioby świerkowe, gile, na wieży przesiaduje do 6 pustułek, a niedawno na południe przelatywało stadko 5 trzmielojadów. Od dzisiaj na szczęście zacznie przybywać załogantów i z każdym dniem ma być tylko lepiej :-)

Obraz 163.jpg
Kwiczoł
Plik ściągnięto 7096 raz(y) 71,12 KB

Obraz 166.jpg
Kapturka
Plik ściągnięto 7102 raz(y) 82,1 KB

Obraz 172.jpg
Kuper trznadla
Plik ściągnięto 7100 raz(y) 81,17 KB

_________________
Świat jest sam, ludzie śpią jeszcze
Góry i lasy myją swoje twarze w siwej rosie świtu....
 
 
Jaworek 


Posty: 212
Skąd: Sudety
Wysłany: 2009-08-26, 15:19   

Kilka kolejnych fotek

Obraz 176.jpg
Portret trznadla
Plik ściągnięto 7099 raz(y) 84,78 KB

Obraz 183.jpg
Portret pokrzywnicy
Plik ściągnięto 7097 raz(y) 88,62 KB

Obraz 195.jpg
Podczas obrączkowania pokrzywnicy
Plik ściągnięto 7106 raz(y) 132,98 KB

_________________
Świat jest sam, ludzie śpią jeszcze
Góry i lasy myją swoje twarze w siwej rosie świtu....
 
 
Jaworek 


Posty: 212
Skąd: Sudety
Wysłany: 2009-08-29, 11:28   Kolejne doniesienia z Uniemyśla

Ostatnie dwa dni obfitowały w ptaki. Początkowo najliczniej łapały się kapturki, gajówki i szarytki, ale w ostatnim okresie zostały bezsprzecznie zdetronizowane przez modraszki. Poza tym łapią się cierniówki, pierwiosnki, piecuszki, kopciuszki, rudziki, muchołówki żałobne i m. szara, zięba, kos, kwiczoł, śpiewak. Dzisiaj przeżywaliśmy prawdziwe oblężenie, bo do jednej sieci złapały się jednocześnie 22 ptaki: 5 raniuszków, 11 modraszek, 2 bogatki, 2 muchołówki żałobne, 1 gajówkę i 1 szarytkę. Modraszki jak zwykle dały nam ostro w kość. Z ciekawszych gatunków złapały się muchołówka mała, zimorodek i gil. Reasumując złapaliśmy do tej pory blisko 80 ptaków z 23 gatunków. Do tego w okolicy cały czas pełno pustułek, przy jednej z siatek pojawiło się stadko 7 kuropatw, bardzo intensywnie przelatują świergotki drzewne. Co rusz w okolicy pojawiają się czaple siwe. Wczoraj schwytaliśmy nawet kreta, a dzień wcześniej gacka brunatnego. Przy naszym ognisku kręci się mnóstwo jaszczurek żyworódek, które z upodobaniem wygrzewają się na nagrzanych słońcem ławeczkach. Na razie tyle z przyrodniczego frontu, a niedługo kolejna garść informacji z położonego gdzieś w Sudetach Uniemyśla.

Poniżej kilka zdjęć państwa Darka i Anny Kogut, którzy gościli u nas ostatnio

Stanowisko obrączkarskie.jpg
Plik ściągnięto 7121 raz(y) 110,61 KB

Zimorodek.jpg
Plik ściągnięto 7104 raz(y) 81,69 KB

Wredna modraszka.jpg
Plik ściągnięto 7104 raz(y) 31,47 KB

_________________
Świat jest sam, ludzie śpią jeszcze
Góry i lasy myją swoje twarze w siwej rosie świtu....
 
 
Jaworek 


Posty: 212
Skąd: Sudety
Wysłany: 2009-08-29, 11:30   

Jeszcze jedno zdjęcie

Część naszej ekipy.jpg
Plik ściągnięto 7112 raz(y) 96,43 KB

_________________
Świat jest sam, ludzie śpią jeszcze
Góry i lasy myją swoje twarze w siwej rosie świtu....
 
 
Nurmi 


Posty: 27
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-08-29, 20:04   

No ładnie się tam bawicie. Żałuję, że nie mogłam przyjechać :o (.
A najbardziej interesuje mnie ten kret! To on też się w sieci złapał?? Ja wiedziałam, że oni coś kombinują i te kopce nie bez powodu takie wysokie kopią :>
Pozdrawiam
 
 
Jaworek 


Posty: 212
Skąd: Sudety
Wysłany: 2009-09-02, 08:46   Nowinki z obozu

Kret po prostu biegał sobie po podwórku :)

dodano po 3 minutach

W ostatnich dniach obrodziło ptakami i już powoli można stracić rachubę jakie gatunki już się złapały. Na pewną największą atrakcją ostatnich dni była długo wyczekiwana orzechówka, a także następny zimorodek. Przybyło sporo nowych gatunków ptaków złapanych w sieci: mysikrólik, pełzacz leśny, sosnówka, grzywacz, pliszka górska, dzięcioł duży, kowalik, świergotek drzewny. Ciągle intensywnie lecą kapturki, rudziki, muchołówki żałobne, pierwiosnki i piecuszki. Złapało się też trochę gili, bogatek, modraszek, cierniówki, szarytki. Wyjątkowo w sieci łapią się również nietoperze, mieliśmy już kilkukrotnie gacka brunatnego oraz nietoperza wymagającego jeszcze oznaczenia ze zdjęcia, prawdopodobnie nocka wąsatka. A my z niecierpliwością czekamy na dzięcioła zielonosiwego, który ciągle kręci się koło siatek.

[ Komentarz dodany przez: krotom: 2009-09-02, 08:54 ]
proszę o używanie funkcji edycji postu, jest na to pół godziny

Orzechowka2.jpg
Plik ściągnięto 7109 raz(y) 38,33 KB

kowalik.jpg
Plik ściągnięto 7113 raz(y) 30,31 KB

_________________
Świat jest sam, ludzie śpią jeszcze
Góry i lasy myją swoje twarze w siwej rosie świtu....
 
 
krotom 
administrator
ludź od prąduPosty: 10401
Skąd: Brodnica
Wysłany: 2009-09-02, 08:55   Re: Nowinki z obozu

Jaworek napisał/a:
[...]mieliśmy już kilkukrotnie gacka brunatnego oraz nietoperza wymagającego jeszcze oznaczenia ze zdjęcia, prawdopodobnie nocka wąsatka.[...]
poprosimy zatem o zdjęcia :tup: :tup: :tup:
_________________
stare przysłowie pszczół mówi:
Nie pozwalaj wycinać lasu! Kto wie, może kiedyś będziesz musiał zostać partyzantem!
:cry: BJolce, Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(
 
 
Tetrao 
zacietrzewiony


gko

Posty: 11964
Skąd: Bytom
Wysłany: 2009-09-02, 09:49   

A czy te wspaniałe relacje nie powinny być czasem podawane w temacie obrączkarskim?
_________________
Szymon Beuch
http://ptakislaska.pl/
 
 
 
śluźnia 

Posty: 56
Skąd: Sudety
Wysłany: 2009-09-02, 13:01   

umieściliśmy informację w temacie obrączkarskim odsyłającą forumowiczów tutaj,
nie ma sensu się powielać

P.S. dzisiaj kolejny nowy gatun - łozówka, a wczoraj głęboko w oczy spojrzeliśmy dzięciołowi dużemu, kobitce ;)
 
 
śluźnia 

Posty: 56
Skąd: Sudety
Wysłany: 2009-09-10, 18:24   

W okresie od 25 sierpnia do 04 wrzesnia zablachowaliśmy łącznie 136 ptaków, do sieci wpadło w sumie 32 gatunki:

C. palumbus 1 niezaobrączkowany
A. atthis 2
D. major 1
A. trivialis 1
M. cinerea 1 niezaobrączkowany
P. modularis 5
E. rubecula 6
P. ochruros 3
T. merula 1 niezaobrączkowany
T. pilaris 2
T. philomelos 5
A. palustris 1
S. communis 4
S. borin 6
S. atricapilla 23
Ph. collybita 7
Ph. trochilus 7
R. regulus 1
M. striata 1
F. parva 1 niezaobrączkowany
F. hypoleuca 5
A. caudatus 7
P. palustris 9
P. ater 1
C. caeruleus 15
P. major 19
S. europaea 1
C. faliliaris 2
N. caryocatactes 1
F. coelebs 1 niezaobrączkowana
P. pyrrhula 9
E. citrinella 1

bardziej szczegółowa relacja pojawi się wkrótce na stronach: www.kp.org.pl i www.karczma-uniemysl.pl

załogantom wielkie dzięki za pomoc!!!
 
 
Pawelele 


gko

Posty: 3618
Skąd: Wojkowice
Wysłany: 2009-09-10, 20:52   

śluźnia napisał/a:
niezaobrączkowany

A czemu, jeśli można wiedzieć, takie pyszności jak np F.parva, M.cinerea poleciały bez blach?
_________________
Paweł Kmiecik
NEWSY Z TERENU
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  I N F O R M A C J A
Forum Przyroda wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas korzystania z naszych usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki

© PRZYRODA.org | Noclegi Świerże Górne, Kozienice, Chinów - wysoki standard, niskie ceny!

phpBB by przemo   - manga
POLECAMY
hwww.lto.org.pl

www.kuling.org.pl

www.kp.org.pl

www.nietoperze.plREKLAMA
.