PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Rajd przyrodniczy po Polsce
Autor Wiadomość
PioSu 

Wysłany: 2008-08-02, 07:28   Rajd przyrodniczy po Polsce

Nie wiem czy kogoś to zainteresuje, ale wpadłem na pomysł by w tym roku wyjątkowo podczas urlopu nie płynąć w żaden rejs po morzach i oceanach, tylko ruszyć na podbój polskich obszarów chronionych (w ramach okresu około dwóch tygodni urlopu).

W planach jest odwiedzenie szeregu parków narodowych, krajobrazowych i rezerwatów przyrody - a w nich podziwianie przyrody, fotografowanie i po prostu także wypoczywanie.

Jeżeli ktoś z forumowiczów byłby przypadkiem na trasie mojej "wyprawy" lub w jej pobliżu to zapraszam na spotkanie.
A może także na wspólny przejazd którymś z etapów "rajdu"?
W Vitarze jest miejsce - mogą się zmieścić jeszcze dwie osoby. Serdecznie zapraszam :) .

Na trasie są w kolejności parki narodowe:

01. Poleski PN
02. Narwiański PN
03. Słowiński PN
04. PN Bory Tucholskie
05. Drawieński PN
06. Wielkopolski PN

i parki krajobrazowe:

01. Kozubowski PK
02. Nadnidziański PK
03. Szaniecki PK
04. Wrzelowiecki PK
05. Kazimierski PK
06. Nadwieprzański PK
07. Chełmski PK
08. Poleski PK
09. PK Pojezierze Łęczyńskie
10. Nadbużański PK
11. Łomżyński PK Doliny Narwi
12. Mazurski PK
13. PK Pojezierza Iławskiego
14. Kaszubski PK
15. PK Dolina Słupi
16. Zaborski PK
17. Sierakowski PK
18. Rogaliński PK
19. PK Doliny Baryczy
20. PK Dolina Bystrzycy
21. PK Góra św. Anny

Trasa oraz daty i miejsca noclegów mogą się jeszcze minimalnie zmienić - ale póki co plan jest taki jak na mapce...

mapka.jpg
Plik ściągnięto 1960 raz(y) 86,86 KB

lagopus 

Wysłany: 2008-08-02, 11:02   

PioSu napisał/a:
Jeżeli ktoś z forumowiczów byłby przypadkiem na trasie mojej "wyprawy" lub w jej pobliżu to zapraszam na spotkanie.

podążając z Wielkopolskiego PN do Milicza prawdopodobnie przejedziesz przez okolice Środy Wlkp. a niedaleko znajduje się całkiem fajne rozlewisko w Szczodrzykowie :) jeżeli będziesz zainteresowany spotkaniem daj znać ;) :tup:

PioSu 

Wysłany: 2008-08-02, 13:57   

Bardzo fajnie :) .
Jakby ktoś jeszcze może jakieś ciekawe miejsca znał z okolic tej trasy to bardzo proszę o info...

A - i wrzucę jeszcze zdjęcie:

Dobczyce.jpg
Pojazd i jego właściciel (ten z przodu) ;-)
Plik ściągnięto 1872 raz(y) 136,54 KB

orlik06 
ornitolog-piórolog

Wysłany: 2008-08-02, 15:06   

PioSu, W Nadnidziańskim PK polecam stawy w Górkach.Jakby co jestem chętny na spotkanie.Tylko jaki termin?

Kamil 

Wysłany: 2008-08-02, 16:22   

PioSu napisał/a:
Jakby ktoś jeszcze może jakieś ciekawe miejsca znał z okolic tej trasy to bardzo proszę o info...
W Parku Krajobrazowym Doliny Narwii polecam Górę Królowej Bony z widokiem na Przełomową Dolinę Narwii , w pobliżu znajdują się też pozostałości wałów ziemnych otaczających gród.

A jadąc z Kurowa do Rucianego będziesz przejeżdżał przez Kolno, a stamtąd tylko 5km do mnie :)
Z ciekawyszych miejsc to mogę polecić jedynie Dolinę Pisy:
Cytat:
Dobrze zachowana dolina rzeki z krajobrazem rolniczym. Wzdłuz rzeki rozciągają się ekstensywne łąki i pastwiska, a także nieużytkowane mokradła. Liczne i dobrze zachowane starorzecza. Na całej długości występują płaty Batrachium aquatilis.
Najcenniejszyszy teren to fragment doliny Pisy na południe od wsi Ptaki. Na wysokości wsi Pupki i Samule.
Mozaika zakrzaczeń S. rosmarinifolia, szuwarów, łąk trzęślicowych, muraw bliźniczkowych i zadrzewień młodej osiki i brzozy (na
fragmentach łąk gdzie zaprzestano koszenia) zajmuje ponad 150 hektarów z czego łąki trzęślicowe i murawy bliźniczkowe
łącznie około 60 hektarów. Są to jedne z największych obszarów łąk trzęślicowych w regionie i ednocześnie najbogatsze w
gatunki. Szczególnie licznie występują na tym terenie Iris sibirica, Gladiolus imbricatus i Dianthus superbus. Rosną tam setkami.Unikatem jest występowanie łąk trzęślicowych z mieczykiem dachówkowatym oraz psiar z cenną florą (m. in Gentiana
pneumonanthe). Sama rzeka jest ważną ostoją kilku gatunków ryb (piskorz, koza, głowacz białopletwy, boleń). Szczególnie mocne
populacje piskorza i kozy.

żródło: http://natura2000.mos.gov...Dolina_Pisy.pdf

Ten "najcenniejszy fragment" leży właśnie najbliżej mnie ;) Teraz może być mało ciekawie,bo ptaków niewiele,kosaćce przekwitły ,chociaż zależy co kto lubi,bo połazić zawsze sobie można ;)
W razie czego mogę być przewodnikiem po okolicy ;)

Załączam zdjęcie łąk nad Pisą (robione z drogi) ,kóre przedstawia rzadko spotykane teraz tzw. "dziesiątki" ,innego nie mam, ale orientacyjnie może być ; oraz widok z Góry Królowej Bony z widocznymi pozostałościami grodu.

Zdjęcie (22).jpg
Plik ściągnięto 1855 raz(y) 140,82 KB

Zdjęcie (36).JPG
Plik ściągnięto 1862 raz(y) 140,64 KB

PioSu 

Wysłany: 2008-08-02, 17:07   

Dzięki za pierwsze informacje :) .

orlik06 napisał/a:
jestem chętny na spotkanie.Tylko jaki termin?

Myślę że przed samym wyjazdem, tak we wtorek może - wyślę maile do tych z was, którzy będą mieli czas i ochotę na spotkanie i np. wycieczkę - to wtedy można by się było umówić.

lagopus 

Wysłany: 2008-08-02, 18:15   

PioSu napisał/a:

Myślę że przed samym wyjazdem, tak we wtorek może - wyślę maile do tych z was, którzy będą mieli czas i ochotę na spotkanie i np. wycieczkę - to wtedy można by się było umówić.

:oki: ja jestem za :)

Kamil 

Wysłany: 2008-08-05, 13:22   

PioSu napisał/a:
Myślę że przed samym wyjazdem, tak we wtorek może - wyślę maile do tych z was, którzy będą mieli czas i ochotę na spotkanie i np. wycieczkę - to wtedy można by się było umówić
Jeśli zechcesz zawitać w moje strony to ja jak najbardziej mam ochotę i czas na spotkanie :) Oprócz łąk nad Pisą (które można przejść wygodnie,po ścieżkach ;) ) jest jeszcze kilka ciekawszych miejsc ,o których przedtem zapomniałem (spieszyłem się wtedy trochę ;) ) :
Jakieś pół godziny drogi ode mnie leży Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie ,
całkiem niedaleko znajdują sie też dwa rezerwaty przyrody: Serafin i Ciemny Kąt. Kilka mniejszych atrakcji może też by sie jeszcze znalazło ;) (np. żurawie, które już powoli zbierają sie w stada).
Tak więc zapraszam :) :tup:

Zdjęcie.jpg
Rezerwat Serafin
Plik ściągnięto 1848 raz(y) 127,02 KB

PioSu 

Wysłany: 2008-08-07, 15:05   

Dzięki za wszystkie wpisy :) .
Mam nadzieję że spotkamy się na szlaku - odezwę się do Was, gdy będę w pobliżu.
A póki co pora ruszać w Polskę :) .

orlik06 
ornitolog-piórolog

Wysłany: 2008-08-08, 18:56   

Informuję że PioSu, szczęśliwie dotarł do NPK,po kilku godzinach zeszliśmy stawy,dolinę nidy.Jutro wrzucę obrzerniejszą relację z fotami.

PioSu 

Wysłany: 2008-08-08, 19:46   

Pozdrawiam z Kazimierza Dolnego!
Wycieczka z OrlikiemO6 była świetna - widzieliśmy m.in. orlika krzykliwego i 2 bieliki :) .
Dzięki Orlik za oprowadzenie po Nadnidziańskim PK!
Póki co rajd przebiega planowo - teraz chwilę w Kazimierskim PK, a jutro w planach Poleski PN...

orlik06 
ornitolog-piórolog

Wysłany: 2008-08-09, 13:26   

PioSu napisał/a:
Wycieczka z OrlikiemO6 była świetna

Szczególnie zawał na widok samochodu :>

Kamil 

Wysłany: 2008-08-09, 17:24   

orlik06 napisał/a:
Szczególnie zawał na widok samochodu
A co Cię tak zdziwiło :>

orlik06 
ornitolog-piórolog

Wysłany: 2008-08-10, 12:03   

orlik06 napisał/a:
A co Cię tak zdziwiło :>

Mnie nie ale Piotrka tak.On się wypowie,przeca on odczuł ulgę.

Kamil 

Wysłany: 2008-08-10, 17:27   

orlik06 napisał/a:
Mnie nie ale Piotrka tak.On się wypowie,przeca on odczuł ulgę.
Myślałem że to Ty się zdziwiłeś na widok samochodu PioSa ,a to jednak było na odwrót :> ;)

Odpowiedz do tematu