PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Dzięcioł zielony
Autor Wiadomość
Adanio 

Wysłany: 2014-06-16, 15:12   Dzięcioł zielony

Jak odbieracie zmiany liczebności dzięcioła zielonego w czasie ostatnich powiedzmy dziesięciu lat w Waszej okolicy? Pytam bo według MPPL akurat ten dzięcioł należy do gatunków wyraźnie zwiększających swą liczebność.
http://www.monitoringptak...ptaki-pospolite
Tymczasem w mojej najbliższej okolicy (Garbów) jest odwrotnie. Te 10-15 lat temu uznałbym go za ptaka pospolitego. W sezonie lęgowym zawsze było kilka par, latem a nawet zimą był nierzadkim gościem choćby w przydomowym sadzie. W sezonie praktycznie codziennie widywałem jednego lub kilka ptaków. W ciągu ostatnich 10 lat było go coraz mniej. W zeszłym roku i w tym nie widziałem ani nawet nie słyszałem choćby jednego. Fakt, zmiany siedliskowe są (krów na łące zero, połowa łąk nie koszona itp) ale żeby aż tak?
Podczas dalszych wycieczek też kompletna posucha z zielonym. W tym roku w ogóle widziałem go tylko raz i to przypadkowo - jadąc samochodem.
Jak u Was?

Adanio 

Wysłany: 2016-06-11, 18:33   

Odkopuję temat po dwóch latach, bo... przez te dwa lata nie widziałem ani jednego zielonego, ani w mojej najbliższej okolicy, ani na bliższych i dalszych "wycieczkach". Mam aż takiego pecha, czy może jednak dzięcioł zielony naprawdę stał się już ornitologicznym rarytasem?

Anton3 

Wysłany: 2016-06-12, 12:10   

W mojej okolicy dzięciołów zielonych już nie spotykam, za to dzięcioły zielonosiwe owszem tak, zwiększyły one swą liczebność w ostatnich latach. W mojej wiosce gniazduje co najmniej kilka par, tak w lasach jak i mniejszych zadrzewieniach, np. nadrzecznych, a żerujące spotykam także na przydomowych trawnikach. Przestałem też widywać średnie, dzięciołków jest znacznie mniej, rozprzestrzeniają się dzięcioły duże. Krętogłowy i czarne - nieliczne ale liczebnie stabilizacja.

PAWEKOLO 

lto

Wysłany: 2016-10-05, 21:03   

Witam i pozdrawiam wszystkich (chyba dobry obyczaj to nakazuję na forum - to mój pierwszy post)!
jako że czasem tu zaglądam i widzę że po za wklepywaniem co kto widział, w innych tematach nie za często aktywność wysoka odgrzębnę trochę temat:
u mnie "na podwórku" sic! zielony był 3 lata temu zimą, czasem słyszałem po okolicy ale nie za często; w sobotę ponownie się odzywał i przeleciał nad podwórkiem, potem odzywały się 2 z 2 stron podwórka.
nie często mam okazje bywać "na ptakach" w domu więc wniosków większych niż że był i jest w okolicy - wysunąć się nie da.
Słyszę od czasu do czasu zielonego w różnych miejscach (widuję rzadko - bo za nim nie chodzę) i ciężko powiedzieć czy go mniej czy więcej. Miesiąc temu słyszałem gościa nad Giełczwią koło Dąbia - gdzie chyba nikt na ptaki nie jeździ i ornitolog nie mieszka - takich miejsc są dziesiątki na Lubelszczyźnie i w części z nich zielony jest lub bywa. To gatunek, którego "z definicji" rzadko widać, częściej słychać a i to nie zawsze. niestety to też jeden z gatunków, o którego liczebności można coś wysnuć szukając go wg metodyki w odpowiednim czasie i miejscu. reszta to czysty przypadek.

ps.:
może ktoś z "centrum" Lublina napisał by: co z zielonym w okolicach uniwersyteckich; podczas studiów w biały dzień kilka kroków ode mnie przy Racławickich na wysokości 0,5m widziałem gościa i parę razy w okolicy i O. Saskim.
zdrowia!

Adanio 

Wysłany: 2017-06-04, 14:17   

Wypada we własnym temacie odnotować że tym roku widziałem zielonego pierwszy raz od 2014 roku. Było to w Tomaszowicach, we wtorek 18 IV 2017.

utopiec 

Wysłany: 2017-06-04, 14:28   

U mnie jakby coraz częstszy. W tym roku "odnotowałem" rekordową liczbę obserwacji zarówno słuchowych jak i wizualnych. Ostatnie spotkanie w miejskim parku pozwala przypuszczać że coraz bardziej przyzwyczaja się do bliskości ludzi (pewien osobnik zajadał się mrówkami przy krawężniku alejki w towarzystwie spacerowiczów).

marcin_de 

Wysłany: 2017-06-04, 23:22   

Ja dzisiaj (04.06.2017r.) widziałem jednego z okna samochodu. Wyszukiwał smakołyki przed wjazdem do gospodarstwa niedaleko skrętu z Prawiednickiej w stronę Osmolic ;)

Zjak 

Wysłany: 2018-03-17, 12:52   

Gniazduje w Ogrodzie Botanicznym w Lublinie. Z ubr. mam zdjęcia przy dziupli, a w tym roku już słyszałem i widziałem. :)

Zjak 

Wysłany: 2018-03-22, 19:53   

Foto zrobione 19.03. br. w Ogrodzie Bot. w Lublinie. Dzięcioł zielony w śniegu, czy jest w stanie się wyżywić w zimie, przy śniegu pow. 10 cm jak w tym przypadku?

DSC05767p.JPG
Plik ściągnięto 9 raz(y) 140,59 KB

Zjak 

Wysłany: 2019-04-08, 10:02   

Foto zrobione 24.03.2019 roku w parku pałacowym w Kozłówce.

DSC01577p1.JPG
Dzięcioł zielony - samica.
Plik ściągnięto 3 raz(y) 142,29 KB

Odpowiedz do tematu