PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Meduza słodkowodna
Autor Wiadomość
Corvus 
moderator
Paweł NiskiPosty: 5901
Skąd: Siedlce/W-wa
Wysłany: 2017-08-08, 22:58   Meduza słodkowodna

W ostatnią niedzielę zaobserwowałem coś czego nigdy nie widziałem na oczy i pewnie dla wielu osób będzie to też jakaś nowość. Będąc na rybach na zbiorniku komercyjnym "Łowisko Okoń" ( http://www.okon.com.pl/ )w okolicach Nowego Dworu Mazowieckiego, zaobserwowałem meduzy słodkowodne. jest to zbiornik po wyrobiskowy, nieduży, o bardzo urozmaiconym charakterze i głębokości do kilkunastu metrów. w ciągu dnia pod powierzchnią i w toni dało się obserwować spore stada ( do kilkuset osobników) niedużych meduz.

sam nic nie wiem o tych stworzeniach wiec cytuję to co znalazłem w necie.
Cytat:

Opublikowany 22 gru 2015
Meduza słodkowodna / Fresh water jellyfish in Poland (Craspedacusta sowerbii)
Kilka osób prosiło mnie, żebym zrobił film o stosunkowo nowym gatunku obcym w faunie Polski - meduzie słodkowodnej (Craspedacusta sowerbii).
Zdarza mi się je obserwować w toni wodnej od około 5 lat na kilku akwenach położonych w południowej Polsce. Jak na razie zawsze na akwenach o genezie antropogenicznej - zalanych żwirowniach i kamieniołomach - i z takiego akwenu, z połowy października (!) 2015 pochodzą ujęcia na filmie. Ponieważ jak na razie ze swoich obserwacji wiem o nich niewiele, to wypisałem poniżej najważniejsze z tego co udało mi się znaleźć na ich temat. Jeśli macie jakieś informacje na temat ich występowania, biologii i 'zwyczajów' proszę napiszcie je w komentarzach do filmu.

Craspedacusta sowerbii Lankester, 1880:
Pierwotna ojczyzna gatunku - Rejon pontokaspijski
Podstawowe cechy morfologiczne - W stadium polipa gatunek osiadły, tworzący małe płożące się kolonie osobników. Meduzy mają kształt dzwonu, dorosłe osobniki osiągają średnicę 10-20 mm. Powstają z polipów drogą pączkowania, odrywając się od osobnika rozrodczego. Meduzy - w przeciwieństwie do polipów - pływają wolno, posiadają trzy zestawy czułków różnej długości. Krótsze służą do chwytania pokarmu, a dłuższe do stabilizacji w czasie pływania i polowania.

Biologia, ekologia - Craspedacusta sowerbii jest eurybiontem. Występuje w strefie umiarkowanej obu półkul. Z Europy znana z wielu stanowisk. Preferuje wody stojące i wolno płynące. Jej pojawianie się jest nieprzewidywalne. Stadia przetrwalnikowe są wieloletnie, odporne na niepomyślne warunki. Wyschnięte cysty Craspedacusta mogą przeżyć 40 lat. Nieznany jest impuls powodujący powstawanie meduz. Jako optimum termiczne różni autorzy podają 19-25 C, ale spotykano też meduzy w temperaturze powyżej 30 C. Za temperatury optymalne uważają zakres 15-20 C. Dla polipów optymalne temperatury są niższe, a przy 30 C giną Meduzy są spotykane w porze letniej najczęściej w sierpniu i wrześniu. Żyją od 34 do 51 dni. Są dość odporne na niedotlenienie Odbywają migracje dobowe: w ciągu dnia meduzy chowają się w głębszych warstwach wody, a w nocy podpływają pod powierzchnię. Ich ofiarami są zwierzęta planktonowe i bentosowe o rozmiarach od 0,1 do 3,0 mm. Przy zagęszczeniu planktonu około 100 osobników w litrze meduza zjada 190 zwierząt planktonowych dziennie.

Ekspansja/inwazja w Polsce, czas i miejsce - Najstarsze informacje o wykryciu meduz w Polsce pochodzą z hodowli akwariowych z 1924 i 1928 roku. Pierwsza obserwacja pochodzi z akwarium w Szczecinie (Broch 1928), Nie udało się jednak ustalić skąd mogły zostać zawleczone. W 1994 r. masowe pojawy tego stułbiopława odkryto w naturalnych zbiornikach wodnych na Wiśle k. Tarnobrzega, a w 1998 r. także w niewielkim zbiorniku w m. Świętoszów k. Żagania (Wiktor i Witkowski 1999). Z czasem kilka dalszych, nie zawsze publikowanych stanowisk tego gatunku odnotowano w różnych częściach Polski. Były to obserwacje głównie płetwonurków i wędkarzy

Występowanie na terenach chronionych - Gatunek zwykle pojawia się w zbiornikach sztucznych, takich jak zatopiony kamieniołom, wyrobisko piasku, żwiru. Bywa spotykany dużych, wolno płynących rzekach. Zwykle nie są to akweny chronione. Całymi latami osobniki mogą żyć w postaci polipów przy pełnej niewiedzy ludzi i mogą być znajdowane tylko przypadkowo.

Wpływ na ekosystemy i gatunki rodzime - Ze względu na rzadkość występowania, wpływ meduz w polskiej przyrodzie jest na razie nieistotny. Oddziaływanie polipów na zooplankton jest tu trudne do oceny z powodu braku takich badań. Teoretycznie mogą stanowić zagrożenie dla wylęgu ryb.

Szkodliwość, profilaktyka i zwalczanie - Gatunek drapieżny, zarówno w stadium polipa jak i meduzy. Okresowo przy masowym występowaniu obniża liczebność planktonu skorupiakowego, czyli wydajnych filtratorów. Z tego względu może przyspieszać występowanie zakwitów glonów w zbiornikach. Z powodu krótkiego okresu występowania meduz - około 1 miesiąca - zagrożenie takie jest raczej teoretyczne. Realne jest zagrożenie poparzenia kąpiących się ludzi. Zdarzenie takie miało miejsce w Krakowie na kąpielisku Bagry. Meduzy pojawiają się zwykle od lipca do początku września, kiedy temperatura wody jest dość wysoka. Gatunek jest rzadki, występuje niespodziewanie, krótko i w nieprzewidywalnych miejscach. Nie ma potrzeby zwalczania go.

Więcej informacji znajdziecie tutaj: http://www.iop.krakow.pl/gatunkiobce/...
Chyba niektóre z nich nie są jeszcze zbyt dokładnie sprawdzone bo np. ja je oglądałem jeszcze w tym roku na przełomie października i listopada."

_________________
Paweł Niski
bynajmniej nie wody pragnie.... ten, co zanurza sie w bagnie.

 
 
mopek 
administrator
TVN killeroton

Posty: 5441
Skąd: Kozienice/Wa-wa
Wysłany: 2017-08-31, 16:11   

kumpel w latach 90-tych będąc na rybach złapał kilka tych meduz w słoik dzięki czemu miałem przyjemność je zobaczyć. Niesamowite wrażenie. Gdybym nie zobaczył to bym nie uwierzył
_________________
Błażej Wojtowicz®
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy

MoLoS.pl - ekspertyzy

 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  I N F O R M A C J A
Forum Przyroda wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas korzystania z naszych usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki

© PRZYRODA.org | Noclegi Świerże Górne, Kozienice, Chinów - wysoki standard, niskie ceny!

phpBB by przemo  
POLECAMY
hwww.lto.org.pl

www.kuling.org.pl

www.kp.org.pl

www.nietoperze.plREKLAMA
.