PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Wiacek
2015-12-30, 21:02
Uświadamianie poczatkującego ornitologa
Autor Wiadomość
mimek11 

Wysłany: 2015-11-12, 19:03   Uświadamianie poczatkującego ornitologa

Andy49 napisał/a:
mimek11 napisał/a:
... ale to taki "dziki" odcinek Lublina

Jeśli można zapytać - to gdzie jest ten "dziki" odcinek Lublina (dzielnica) i po jakich cechach rozpoznałeś dzięcioła białogrzbietego ? A obserwacje prowadziłeś przez lornetkę czy gołym okiem ? Sporo tego wypatrzyłeś - od jak dawna obserwujesz ptaki ?

Obserwowałem dzięcioła gołym okiem bo był blisko,ale resztę ptaków dzieki lornetce.Jestem od niedawna na forum, ale obserwuje paki już 4 lata :?

ornitocetus 
Marcin Pisula

kuling

Wysłany: 2015-11-29, 18:44   

mimek11, masz niesamowite obserwacje , musisz miec niesamowite szczescie , ze tak duzo widzisz przy tak krotkiej aktywnosci terenowej.

mimek11 

Wysłany: 2015-11-29, 19:02   

ornitocetus napisał/a:
mimek11, masz niesamowite obserwacje , musisz miec niesamowite szczescie , ze tak duzo widzisz przy tak krotkiej aktywnosci terenowej.

:) dzięki, ale właśnie myślałem,że mało widzę.Inni pisali że widzieli nad zalewem rzadsze gatunki np.głowienka, nury itd. :?:

Fumaran 

Wysłany: 2015-11-29, 19:27   

mimek11 napisał/a:
28.11.15 zalew zemborzycki
najciekawsze obserwacje:
czarnowron-2 :oki:

Jesteś pewien tego oznaczenia? Nie były to przypadkiem gawrony?

Lazurka 

Wysłany: 2015-11-29, 22:26   

mimek11, że niby głowienka jest gatunkiem rzadszym od czarnowrona i mewy trójpalczastej?...

Zakup sobie dobrą książkę o ptakach i zweryfikuj swoje obserwacje.
A jak nie jesteś pewny, wrzuć zdjęcia do oznaczenia.

mimek11 

Wysłany: 2015-11-30, 15:48   

Lazurka napisał/a:
mimek11, że niby głowienka jest gatunkiem rzadszym od czarnowrona i mewy trójpalczastej?...

Zakup sobie dobrą książkę o ptakach i zweryfikuj swoje obserwacje.
A jak nie jesteś pewny, wrzuć zdjęcia do oznaczenia.

Jeśli dla ciebie książka "Atlas ptaków Polski" sponsorowana przez otop nie jest "dobrą" książką to gratuluję :oki: .Wiem, że głowienka nie jest rzadsza od czarnowrona i mewy trójpalczastej tylko chodziło mi o wiele gatunków blaszkodziobych w jednym miejscu(ja widziałem z nich tylko różeńce i same zwykłe gatunki).Nie zmienię swoich obserwacji, gdyż jestem ich pewien ;)Pochodzisz z Poznania, tak?Byłeś kiedyś nad zalewem zemborzyckim?Mogę tylko życzyć ci wyjazdu nad zalew i kupna takiej książki.Rozumiem, że zawsze będzie wiele niedowiarków

S Aftyka 

lto

Wysłany: 2015-11-30, 15:56   

mimek11, Obserwacje mewy trójpalczastej nad Zalewem Zemborzyckim to duża rewelacja, a czarnowron to już obserwacja z najwyższej półki. Jak odróżniłeś czarnowrona od młodego gawrona?
Trochę więcej pokory życzę i samokrytycyzmu, a zamknąć usta niedowiarkom można dodając zdjęcia widzianych ptaków.

mimek11 

Wysłany: 2015-11-30, 16:05   

S Aftyka napisał/a:
mimek11, Obserwacje mewy trójpalczastej nad Zalewem Zemborzyckim to duża rewelacja, a czarnowron to już obserwacja z najwyższej półki. Jak odróżniłeś czarnowrona od młodego gawrona?
Trochę więcej pokory życzę i samokrytycyzmu, a zamknąć usta niedowiarkom można dodając zdjęcia widzianych ptaków.

To, że powiedzmy miałem szczęście nie znaczy, żeby większość krytykowała moje obserwację, a jakbyś ty zaobserwował rzadki gatunek bez aparatu i też by cię krytykowali. To co byś zrobił? :| JEŻELI się nie zgadzacie to wystarczy napisać, a nie awanturować się bez kultury. :roll:

S Aftyka 

lto

Wysłany: 2015-11-30, 16:45   

mimek11, jak w każdej sytuacji wymagającej pewnej wiedzy i doświadczenia (a właśnie tak wygląda sprawa z obserwowaniem ptaków) przychodzi to z czasem. Zacząłeś pisać na forum niedawno, nikt Cię nie zna, z nikim na ptakach nie byłeś, a z daty urodzenia widzę, że jesteś jeszcze młodym człowiekiem. Nie odpowiedziałeś na zadane pytanie jak te ptaki oznaczyłeś, tylko traktujesz je jako ataki personalne.
Pewne osoby są znane w środowisku ptasiarskim i nawet jak zdjęcia nie maja, to wiadomo, że się na ptakach znają i raczej błędu nie popełniły. Pytając Ciebie o zdjęcia raczej nie mamy na myśli, że kłamiesz, tylko czy dobrze oznaczasz ptaki. Może warto zainwestować w sprzęt do fotografii? Używany superzoom to wydatek kilkuset złotych, a znacząco poprawi komfort obserwacji i umożliwi dokumentację rzadkich gatunków.

mimek11 

Wysłany: 2015-11-30, 18:16   

S Aftyka, A jak piszesz, że trochę więcej pokory itd. to nie atak personalny? :|
Piszę na forum od niedawna, ale obserwuję ptaki długo.Mewę trójpalczastą oznaczyłem po czarnych paskach na skrzydłach i szyi.Nie sposób jej pomylić z inną mewą :)
Czarnowrony żerowały na takim jakby polu obok zalewu razem z wronami.Jak go oznaczyłem-czarny dziób, wielkość wrony lub trochę mniejszy.Wiem, że jest on rzadki i cieszę się z obserwacji :mrgreen:

Fumaran 

Wysłany: 2015-11-30, 18:30   

mimek11

Polecam zapoznać się z danymi w literaturze na temat stwierdzeń czarnowrona w Polsce, może to pomoże zrozumieć dlaczego do takich obserwacji trzeba podchodzić z dużym dystansem.

Przykładowy artykuł znaleziony na szybko http://www.ornis-polonica...0_4_262-274.pdf

Tak wyglądały te czarnowrony?

JarekP 

Wysłany: 2015-11-30, 21:19   

Nie karmimy "Tro...a"Koledzy- szkoda energii.Dopóki Mimek sam nie zrozumiesz,czym jest "ptasiarstwo",dopóty nikt nie będzie traktował poważnie Twoich"obserwacji".I zapewne skończysz jak min."Rogul".Chłopie 3 wyjścia w teren i "strzelasz" rozpoznanymi mewami,dzięciołami,czarnowronami............Twierdzisz,że obserwujesz ptaki od dawna czyli 4 lata,no to jesteś"wyjadaczem"(na komunię lornetkę dostałeś??).Ludzie po kilkadziesiąt lat pociskają w terenie,jak nie mają pewności -to piszą"nie oznaczony".Ja swoją przygodę z ornitologią zaczynałem od Łysek,potem kupiłem lornetkę(kup i Ty).Pojawiły się entuzjastyczne i pochopne oznaczenia,które po zakwestionowaniu przez bardziej biegłych ulegały weryfikacji-wstyd żaden(nauka pokory),więc nie brnij Waść,tylko "dzicz"-i im więcej, tym lepiej.Sylwka i innych do kąta nie stawiaj.Poniatno?Jak pojąłeś"o co kaman",to dobrze,jak nie-Twoja"broszka".

wojtekm 

Wysłany: 2015-11-30, 21:37   

mimek11 napisał/a:
mewy(chyba blade)-ok.10(przelatujące)
Wowww chyba pierwsze takie stwierdzenie w historii Polski :) zgłosiłeś do KF?

https://www.facebook.com/Skrzydlate

JarekP 

Wysłany: 2015-11-30, 21:49   

Tak " tridactyla" też zgłosi

mimek11 

Wysłany: 2015-11-30, 21:50   

wojtekm napisał/a:
mimek11 napisał/a:
mewy(chyba blade)-ok.10(przelatujące)
Wowww chyba pierwsze takie stwierdzenie w historii Polski :) zgłosiłeś do KF?

Napisałem- chyba-ale to były jednak siwe.Musicie się ze mnie naśmiewać wszyscy tylko zniechęcacie do ornitologi a nie pomagacie.Nie możecie spokojnie mi pomóc?

Odpowiedz do tematu