PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Wiacek
2015-12-30, 21:02
Uświadamianie poczatkującego ornitologa
Autor Wiadomość
Tomasz Kobylas 
Szelest

zamtop

Wysłany: 2016-01-26, 00:06   

mimek11 napisał/a:
myszołów włochaty-1 oznaczyłem go po tym, że był dużo większy od zwyczajnego i charakteryzował się białą barwą

A nie po tym, że miał jedną nogę bardziej...? Człowieku, pisz o cechach diagnostycznych, już tyle razy było wałkowane... Jak jesteś pewny oznaczenia to daruj sobie nic nie znaczące opisy, jak nie jesteś pewny to lepiej nic nie pisz.
mimek11 napisał/a:
drobnica-dzwońce, mazurki, wróble, bogatki, modraszki.
kawki,gawrony,sierpówki,gołębie miejskie niezliczone

Co do takiej drobnicy proponuję nic nie pisać w ogóle albo konkretne liczebności chociaż szacunkowe. W przeciwnym razie można taką drobnicę dodawać za niemal każdym razem...
mimek11 napisał/a:
jastrząb-2

Może krogulce? Wcześniej było pisane, że dużo mniejsze od myszołowa...
PS.
Jeżeli chodzi o kpciuszka to można zastanowić się nad wywieszeniem jakiegoś tłuszczu nie solonego i bez przypraw - to ptak owadożerny wiec ziarna i pieczywa nie ruszy. Rodzynki można wcześniej sparzyć gorąca wodą niech trochę namokną, może być też pokrojone jabłko.
http://zamtop.org.pl/, e-mail: zamtop@wp.pl
www.LTO.org.pl
FB LTO

mimek11 

Wysłany: 2016-01-26, 17:35   

Tomasz Kobylas, jedna osoba pisze mi, abym nie zamieszczał liczby "częstego" gatunku tylko pisał jego nazwę, a gdy tak robię druga zwraca mi uwagę, żebym pisał.Albo ja nie wiem o co chodzi albo ktoś nie ma racji.Proszę o wytłumaczenie.Proszę zrozumieć, że trudno mi jest dokładniej napisać o myszaku włochatym, bo nie widać było jego szczeciniastych piórek na nodze.Widziałem tylko, że jest o wiele większy od myszołowa.Myślałem, że jastrząb jest dość pospolity i nie wzbudza podejrzeń, ale jednak jestem za mało wiarygodny.To jastrząb, ponieważ nie był na tyle wysoko, ponieważ dostrzegłem go z okna samochodu i widziałem go jak zrywał się z drzewa lub jak szybuje tuż obok auta.Trudno jest mi go jakoś wystarczająco dla was opisać.Był szaro biały nie jak myszołów i większy od krogulca.Inaczej nie umiem przepraszam. :| Prosiłbym O wiadomość na pw, by już nie zaśmiecać forum.Dziękuję za informacje o kopciuszku :)

Justyna K 

Wysłany: 2016-01-26, 17:57   

mimek11 napisał/a:
jedna osoba pisze mi, abym nie zamieszczał liczby "częstego" gatunku tylko pisał jego nazwę, a gdy tak robię druga zwraca mi uwagę, żebym pisał.Albo ja nie wiem o co chodzi albo ktoś nie ma racji.Proszę o wytłumaczenie
Chodzi zdaje się o mnie, więc już wyjaśniam. Napisałam, przypomnę:
Cytat:
Podawanie liczby ptaków ma sens, jeśli daje informację o tym, ile osobników faktycznie było w danym miejscu, a nie ile Ty widziałeś. Sens ma podanie ile było ptaków w grupie, którą obserwowałeś jednocześnie, albo np. ile widziałeś osobników danego gatunku w czasie przejścia jakąś trasą, kiedy jest mało prawdopodobne, że liczysz kilka razy te same osobniki. Jeśli nie masz takiej pewności, to najbezpieczniej jest podać maksymalną liczbę osobników zaobserwowanych razem (czyli po prostu ile liczyło największe stadko, które widziałeś), albo pisać tylko o gatunku, bez informacji o liczebności.

Zatem - oczywiście, że jest sens pisać o liczbie osobników, ale tylko wtedy, gdy masz wiarygodne informacje na ten temat. Jeśli nie masz policzonych przedstawicieli jakiegoś gatunku, to nie można brać sobie np. z głowy liczebności tylko po to, żeby coś napisać. Natomiast czy w takim wypadku wpisać sam gatunek, czy nie wpisać nic - to już inna sprawa.

mimek11, nie możesz sobie założyć własnego tematu z obserwacjami w dziale "Poradnik początkującego ornitologa"? Jak widzisz, są spore wątpliwości co do Twoich obserwacji, a w osobnym temacie mógłbyś się wprawiać w raportowaniu obserwacji i gdyby ktoś chciał Ci dawać uwagi, to nie zaśmiecałby tematu "obserwacyjnego".

Odpowiedz do tematu