PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Wiacek
2015-12-30, 21:02
Uświadamianie poczatkującego ornitologa
Autor Wiadomość
Raven 
Władczyni Mroku

Wysłany: 2015-12-13, 16:53   

mimek11, Kiedy to dotrze do twojej czaszki, przecież Kruk i Czarnowron nie są jedynymi gatunkami krukowatych w Polsce, więc jeśli to nie był Kruk, to przecież odrazu nie Czarnowron! Mógł to być zwykły Gawron! Przestań w końcu wypisywać swoje fantazje. Jeśli coś widzimy, to nie zawsze znaczy, że jest to tym, co chcielibyśmy zobaczyć, i tak jak już napisał Tomasz Kobylas, weź uwagi forumowiczów sobie do serca...

mimek11 

Wysłany: 2015-12-13, 18:16   

TEN PTAK o nie był gawron, wrona siwa, ani kawka.Kruk to nie był raczej bo kruki są o połowę większe.Nie wiem dlaczego o to jest takie zamieszanie.Pasujecie na polityków. ;) Myślę, że powinniśmy zakończyć ten głupi spór i pogrążyć się w naszej pasji-ornitologii :oki: a nie krytyki :)

Lazurka 

Wysłany: 2015-12-13, 18:30   

A wiesz, jak wygląda młody gawron?
Zobacz sobie, łatwo go pomylić z czarnowronem.

W wieku 16 lat też ciągle myliłam gatunki i myślałam, że widzę coś fajniejszego.
I też kiedyś myślałam, że mam pod domem czarnowrony. I się okazało, że to młode gawrony są.

Naprawdę, zainwestuj w jakąś książkę i przyjmij do siebie to, że mogłeś się pomylić w oznaczeniu. Niby potrafisz rozpoznać czarnowrona, a potem piszesz "mewa z czarnym paskiem" albo "jakiś wróblowaty (może i to był górniczek)"...
Tak się ptaków nie oznacza. A wiele z tych, które się widziało, często pozostanie nieoznaczonymi.

I nie obrażaj się, tylko zrozum, że próbujemy Ci pomóc. Im szybciej przyjmiesz do siebie to, że nikt nie jest nieomylny (Ty także), tym lepiej. Przy obserwowaniu ptaków powinno się najpierw myśleć o tych pospolitszych gatunkach, a nie wypatrywać w każdym osobniku jakichś rzadkości.
I cały czas uczyć się rozróżniania ptaków.
Moją wiedzę też tutaj brutalnie zweryfikowano, a byłam wtedy jeszcze młodsza, niż Ty.

Ja do dzisiaj nie umiem rozróżniać niektórych gatunków. I wtedy nie piszę, co uważam, tylko proszę innych o pomoc w identyfikacji. Jeśli nie wiesz, jakiego ptaka widziałeś, to nie jest nic wstydliwego, żeby zapytać bardziej doświadczonych od siebie.

Tomasz Kobylas 
Szelest

zamtop

Wysłany: 2015-12-13, 19:46   

mimek11 napisał/a:
Tomasz Kobylas, niech pan zobaczy wcześniejsze moje posty-wydaję mi się, że to czarnowron, ale inni pisali-niemożliwe!-itd.Po prostu to nie mógł być kruk-piszę tak dlatego, żeby inni przestali mnie hejtować i zajęli się czymś innym :roll:

Z wcześniejszych postów nic szczególnego nie można wyczytać, tzn na podstawie opisów w żaden sposób nie można wykluczyć gawrona... "ptaki żerowały na polu razem z wronami oznaczenie: czarny dziób, wielkość wrony lub trochę mniejszy"... To po co w kolejnych postach "mały kruk"???

Apeluję o rozumne czytanie postów i o ustosunkowanie się do zadawanych pytań przez forumowiczów.

PS.
Gawron jest właśnie trochę mniejszy od wrony i czarnowrona.
http://zamtop.org.pl/, e-mail: zamtop@wp.pl
www.LTO.org.pl
FB LTO

mimek11 

Wysłany: 2015-12-14, 18:55   

Tomasz Kobylas, TO NIE BYŁ GAWRON-NAPISAŁEM W POŚCIE POWYŻEJ.Wiem jak wygląda młody gawron-to nie był on pisze już 2 raz :roll:
Pozdrawiam i apeluję o koniec tej głupiej kłótni :oki:

Raven 
Władczyni Mroku

Wysłany: 2015-12-14, 19:28   

mimek11, Skoro tak twierdzisz, to idź w to miejsce, w którym go widziałeś, może zobaczysz go po raz drugi, zrób mu zdjęcie, nawet telefonem, byle w miarę wyraźne, i wrzuć na forum, tak, by wszyscy mogli się zgodzić i już serio zakończyć to coś co ciągnie się parę stron.
Pozdrawiam
Raven

takahe 

Wysłany: 2015-12-14, 22:42   

mimek11
Co innego wiedzieć a co innego widzieć... zapewniam Cię, że są tacy co mają świetną wiedzę teoretyczną, a w terenie mylą kruka z czarnowronem... W tym przypadku na prawdę przydałoby się zdjęcie, które rozwiałoby wątpliwości.

Tomasz Kobylas 
Szelest

zamtop

Wysłany: 2015-12-22, 15:58   

mimek11 napisał/a:
poświerka-2
mimek11 napisał/a:
puchacz-1 (mój 3 gat. sowy w życiu)

Witam Serdecznie!
Jakieś foto jest? Puchacz przy zalewie i poświerki to raryty.
http://zamtop.org.pl/, e-mail: zamtop@wp.pl
www.LTO.org.pl
FB LTO

mimek11 

Wysłany: 2015-12-22, 16:19   

Tomasz Kobylas napisał/a:
mimek11 napisał/a:
poświerka-2
mimek11 napisał/a:
puchacz-1 (mój 3 gat. sowy w życiu)

Witam Serdecznie!

puchacz był w Czerniejowie ok.19.00
poświerka też była dla mnie wielkim zaskoczeniem ;)

WojtekG 
ornitolog

Wysłany: 2015-12-22, 16:43   

Witam Serdecznie!
mimek11 napisał/a:
poświerka też była dla mnie wielkim zaskoczeniem

Nie wiem czy dobrze odebrałem przekaz, ale rozumiem że nie masz dokumentacji fotograficznej?
Jeśli nie masz zdjęć, to może uraczysz nas choć słowem komentarza na temat tych ciekawych obserwacji- jak przebiegały, po jakich cechach ptaki zostały oznaczone itp.?
Założę się, że większość obecnych tu obserwatorów nie miało do czynienia z żadnym z tych gatunków, więc spróbuj zrozumieć że spotkanie ich jednego dnia w jednym miejscu może wydawać się dziwne.

mimek11 

Wysłany: 2015-12-22, 17:05   

WojtekG napisał/a:
Witam Serdecznie!
mimek11 napisał/a:
poświerka też była dla mnie wielkim zaskoczeniem

Nie wiem czy dobrze odebrałem przekaz, ale rozumiem że nie masz dokumentacji fotograficznej?
Jeśli nie masz zdjęć, to może uraczysz nas choć słowem komentarza na temat tych ciekawych obserwacji- jak przebiegały, po jakich cechach ptaki zostały oznaczone itp.?
Założę się, że większość obecnych tu obserwatorów nie miało do czynienia z żadnym z tych gatunków, więc spróbuj zrozumieć że spotkanie ich jednego dnia w jednym miejscu może wydawać się dziwne.

Wyszedłem na pole uprawne niedaleko lasu ok.12.00 w Czerniejowie (jest to prywatne pole, bo mam rodzinę w tej wiosce).Po wyjściu dalej w pole widziałem wiele wróblowych oraz drapieżnych ptaków np.myszołów i jastrząb, a z wróblowych to dzwońce wróble i mazurki."Pojawiły się" przede mną nagle dwa ptaki.Przez lornetkę widziałem je wyraźnie.Upewniłem się w atlasie później, że były to poświerki.ok.18.00 wyszedłem na pole drugi raz, by spróbować zaobserwować jakieś sowy-długo nic się nie działo.Dopiero przy lesie, gdy wracałem inną drogą ujrzałem ciemny kształt wielkości myszołowa lub większy dokładnie obserwowałem przez lornetkę lot nad ziemią.Nagle zniknął z pola widzenia (może coś upolował).TO chyba tyle-nie wiedziałem, że puchacze są takie duże. ;)

Wiacek 

zamtop

Wysłany: 2015-12-23, 07:39   

mimek11, zgodnie z 2 pkt Regulaminu, proszę o podanie cech pozwalających na oznaczenie gatunków - puchacza i poświerki. Masz podać cechy, które widziałeś, pozwalające na odróżnienie puchacza i poświerki od innych gatunków ptaków. Mam nadzieję, że potraktujesz to poważnie. Jest to najłagodniejsza forma oficjalnego upomnienia.

mimek11 

Wysłany: 2015-12-23, 11:36   

Wiacek,
Puchacza oznaczyłem po charakterystycznym locie.Jak już pisałem wcześniej.Poświerkę po upierzeniu.Czy pasuje panu takie podanie cech? :lol: Jak nie to mi przykro, ale dokładniej nie umiem.Pragnę podkreślić, że nikt prawie nie podaje cech. :|

Wiacek 

zamtop

Wysłany: 2015-12-23, 11:48   

mimek11 napisał/a:
Puchacza oznaczyłem po charakterystycznym locie. Jak już pisałem wcześniej.Poświerkę po upierzeniu
- co charakterystycznego było w tym locie puchacza?
- co dokładnie z upierzenia świadczyło o poświerce?

Nikt nie podaje cech, ponieważ większość zamieszcza zdjęcia. Przy rzadkich gatunkach, gdy nie ma zdjęcia, wówczas dopiero pojawia się opis.

mimek11 

Wysłany: 2015-12-23, 12:25   

Wiacek, puchacz leciał nad ziemią machając skrzydłami i nagle wylądował.Był o wiele większy od puszczyka lub uszatki.Z tymi poświerkami było tak-myślałem, że to jery, ale były jakby takie wyblakłe i nie zgadzały się kolory i taki inny dziób.Wiem, że to jest rzadki gatunek-poświerka.Mógł to być jakiś inny gatunek?To nie był potrzeszcz.

Odpowiedz do tematu