PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Podobne gatunki
Autor Wiadomość
Justyna K 

Wysłany: 2015-12-31, 11:00   Podobne gatunki

Myślę, że dobrym uzupełnieniem do rad, żeby być ostrożnym z oznaczaniem, są zdjęcia podobnych gatunków. Mnie to działa na wyobraźnię, kiedy widzę, jak łatwo można się pomylić ;) Na przykład:

Poświerka ( fot. T. Szemiel )

Potrzos (fot. P. Niedźwiadek )

Trznadelek i potrzos

Justyna K 

Wysłany: 2015-12-31, 11:05   

Orzeł stepowy (fot. Murun Dovdon )

Orlik krzykliwy (fot. S. Klejbuk )

Agent Tomek 
Siewkolub

Wysłany: 2016-01-04, 00:10   

Justyna K napisał/a:
Orzeł stepowy (fot. Murun Dovdon )
Obrazek

Orlik krzykliwy (fot. S. Klejbuk )
Obrazek

To jest akurat wielce niefortunny przykład - bo jaki ma sens pokazywanie orłów nie w locie i nie od spodu ? :>

Justyna K 

Wysłany: 2016-01-04, 10:52   

Agent Tomek napisał/a:
To jest akurat wielce niefortunny przykład - bo jaki ma sens pokazywanie orłów nie w locie i nie od spodu ? :>
Nie, to jest właśnie bardzo dobry przykład. Celem tego tematu jest pokazanie, że jeśli widzimy ptaka, który jest "identyczny" jak ptak na zdjęciu/rysunku, to nie zawsze "nasz" okaz jest przedstawicielem tego samego gatunku co ptak z ilustracji. Nie wiem, czy śledziłeś np. wątek poświerki w lubelskim temacie obserwacyjnym (teraz można go poczytać w tym dziale). Ktoś pisał, że widział poświerkę, a po dopytaniu o cechy wyszło na to, że oznaczył ją tak, bo wyglądała jak poświerka w atlasie. No pewnie wyglądała, podobnie jak orlik krzykliwy z przykładu wyżej wygląda jak orzeł stepowy. Ten temat nie jest przewodnikiem do oznaczania, ale ostrzeżeniem, żeby nie oznaczać pochopnie.

Agent Tomek 
Siewkolub

Wysłany: 2016-01-04, 15:48   

Justyna K napisał/a:
Nie, to jest właśnie bardzo dobry przykład. Celem tego tematu jest pokazanie, że jeśli widzimy ptaka, który jest "identyczny" jak ptak na zdjęciu/rysunku, to nie zawsze "nasz" okaz jest przedstawicielem tego samego gatunku co ptak z ilustracji.

Justyna K napisał/a:
Ten temat nie jest przewodnikiem do oznaczania, ale ostrzeżeniem, żeby nie oznaczać pochopnie.

No dobra, to brzmi rozsądnie i do mnie przemawia :oki:

Świetnym przykładem będzie łozówka vs trzcinniczek. Ale najlepszym będą duże mewy (romańska vs białogłowa vs srebrzysta). Bo tu nawet jeśli ptak ma fenotyp mewy romańskiej i w zasadzie szereg cech się zgadza to gdy pobierzemy krew i zrobimy genetykę to wyjdzie, że to "nieoznaczalny hybryd" albo białogłowa co miała prapradziada romana :twisted:

Albo skrajny przypadek krzyżodziobów szkockich. Są nieoznaczalne w terenie, nawet po głosie :mrgreen: Ostatnio nawet czytałem, że gdy w ich areale zaczął gniazdować k.sosnowy to k.szkocki zaczął się z nim na tyle hybrydyzować, że aż zlewać się w jedno. Powstała nawet poważna wątpliwość, czy to wogóle jest osobny gatunek, czy co :shock:

Justyna K napisał/a:
Nie wiem, czy śledziłeś np. wątek poświerki w lubelskim temacie obserwacyjnym (teraz można go poczytać w tym dziale). Ktoś pisał, że widział poświerkę, a po dopytaniu o cechy wyszło na to, że oznaczył ją tak, bo wyglądała jak poświerka w atlasie.

A kto nie śledził :cool: :?:

Justyna K 

Wysłany: 2016-01-04, 18:50   

Agent Tomek napisał/a:
No dobra, to brzmi rozsądnie i do mnie przemawia :oki:
A wystarczyło przeczytać, co napisałam na samym początku pierwszego postu w tym temacie i nie byłoby wątpliwości :P

Agent Tomek napisał/a:
Świetnym przykładem będzie łozówka vs trzcinniczek. Ale najlepszym będą duże mewy (romańska vs białogłowa vs srebrzysta). Bo tu nawet jeśli ptak ma fenotyp mewy romańskiej i w zasadzie szereg cech się zgadza to gdy pobierzemy krew i zrobimy genetykę to wyjdzie, że to "nieoznaczalny hybryd" albo białogłowa co miała prapradziada romana :twisted:

Albo skrajny przypadek krzyżodziobów szkockich. Są nieoznaczalne w terenie, nawet po głosie :mrgreen: Ostatnio nawet czytałem, że gdy w ich areale zaczął gniazdować k.sosnowy to k.szkocki zaczął się z nim na tyle hybrydyzować, że aż zlewać się w jedno. Powstała nawet poważna wątpliwość, czy to wogóle jest osobny gatunek, czy co :shock:
Tak, to jest nieco inna kategoria niż te przykłady, która ja podałam. Ptaki z moich przykładów ogólnie rzecz biorąc są oznaczalne na podstawie wyglądu, tylko cechy pozwalające je rozróżnić nie rzucają się w oczy i czasami nie są widoczne na zdjęciu/w czasie obserwacji. Przy oznaczaniu tych gatunków trzeba się dobrze przyjrzeć, poszukać cech diagnostycznych, ewentualnie zostawić ptaka jako nieoznaczonego. Natomiast ptaki z Twoich przykładów są co do zasady nieoznaczalne (albo często nieoznaczalne) z wyglądu. Np. w przypadku łozówki i trzcinniczka to już nie jest kwestia uważnego przyjrzenia się ptakowi, ale jeśli się nie odezwie, to po prostu trzeba zostawić go jako nieoznaczonego. Jeśli Ci się chce poszukać fajnych zdjęć tych wymienionych przez Ciebie gatunków i tu podlinkować, to będą na pewno fajnym uzupełnieniem :oki:

Agent Tomek 
Siewkolub

Wysłany: 2016-01-05, 00:07   

Justyna K napisał/a:
Tak, to jest nieco inna kategoria niż te przykłady, która ja podałam.

Trochę pojechałem po bandzie, ale już to sobie przetrawiłem i wiem o co chodzi :oki: Dobrym przykładem będą pełzacze, dwie szare sikory albo chociażby krogulec vs jastrząb które to w pewnych ujęciach/pozycjach mogą być trudne.

Justyna K napisał/a:
Jeśli Ci się chce poszukać fajnych zdjęć tych wymienionych przez Ciebie gatunków i tu podlinkować, to będą na pewno fajnym uzupełnieniem

widziałaś kiedyś fajne zdjęcie łozówki :mrgreen: :?:

Justyna K 

Wysłany: 2016-01-05, 10:23   

Agent Tomek napisał/a:
Justyna K napisał/a:
Jeśli Ci się chce poszukać fajnych zdjęć tych wymienionych przez Ciebie gatunków i tu podlinkować, to będą na pewno fajnym uzupełnieniem

widziałaś kiedyś fajne zdjęcie łozówki :mrgreen: :?:
Eee... a Ty nie? :P Proszę, możesz sobie zrekompensować tę niepowetowaną stratę: http://www.birdwatching.p...halus-palustris
http://tarsiger.com/galle...C&species=69730

Swoją drogą, chciałabym zauważyć, że kilka ostatnich postów bardziej nadawałoby się tu http://forum.przyroda.org...sja-vt16400.htm :roll:

Odpowiedz do tematu