PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: BJK
2013-10-31, 21:47
Nie żyje Michał Sumiński ze Zwierzyńca
Autor Wiadomość
mysz leśna 

Wysłany: 2011-12-25, 14:34   Nie żyje Michał Sumiński ze Zwierzyńca

zmarł w wieku 96 lat.
"Zwierzyniec" był chyba w poniedziałki coś koło 16.00. Gawędy Sumińskiego, pies Huckleberry, miś Yogi, przygody misia Colargola. A może Colargol był w "Porze na Telesfora".
Właściwuie to oglądaliśmy te programy ze względu na kreskówki, ale Sumiński był lubiany. Dość sugestywnie opowiadał - gestykulując i naśladując głosy zwierząt.
Nie każdy miał też wtedy telewizor.

BJK 

Wysłany: 2011-12-25, 15:17   Zmarł Michał Sumiński

Cytat:
Michał Sumiński nie żyje

prot, PAP 2011-12-25, ostatnia aktualizacja 2011-12-25 11:44:20.0

W wieku 97 lat zmarł w Warszawie znany dziennikarz Michał Sumiński - autor telewizyjnego programu programu "Zwierzyniec", podróżnik, autor książek o tematyce żeglarskiej. O śmieci dziennikarza poinformowało Polskie Radio.

Michał Sumiński urodził się 13 grudnia 1915 roku w Warszawie. Z wykształcenia był zoologiem. W czasie okupacji niemieckiej działał w ruchu oporu. Aresztowany w 1943 r. przez Niemców, więziony był na Pawiaku, a potem w obozach koncentracyjnych Auschwitz i Mauthausen-Gusen. Po wojnie wrócił do Polski.

Od sierpnia 1946 do 1949 roku w Zarządzie Głównym Ligi Morskiej w Warszawie pełnił funkcję Głównego Inspektora Wychowania Morskiego. Posiadając stopień jachtowego kapitana morskiego, od 1947 roku przez kilka lat był kapitanem jachtu Ligi Morskiej "Generał Zaruski".

W latach 50. zajął się pracą literacką. Od 1958 r. pracował w Polskim Radio, a następnie w Telewizji Polskiej, gdzie był m.in. kierownikiem redakcji reportaży Redakcji Naczelnej Audycji dla Polaków za Granicą. Był autorem popularnego w latach 70. i 80. programu telewizyjnego dla młodzieży "Zwierzyniec", w którym ze swadą opowiadał o przyrodzie.

Był autorem książek: "Rejsy bałtyckie" (1950), "Wiedza żeglarska" (1951), "Żeglarskie zwycięstwo" (współautor Grażyna Wojsznis, 1951), "Znad jezior" (1954), "Przez siedem jezior" (współautor S. Wysocki, 1954), "Gawędy o zwierzętach" (2001).

Michał Sumiński był odznaczony Orderem Uśmiechu, miał także tytuł Honorowego Obywatela Warszawy.

źródło:

wspaniały gawędziarz
"Żywa substancja jest bytem,który naprawdę jest podmiotem,albo,innymi słowy,jest bytem o tyle, o ile substancja jest ruchem zakładania i ustanawiania siebie samego, czyli zapośredniczeniem między swoim stawaniem się czymś innym i sobą samym. " G.W.F.Hegel

Leoś 

Wysłany: 2011-12-25, 22:20   

No i popatrz MYSZO LEŚNA , takie forum , tacy znawcy i ochroniarze PRZYRODY
i bez odzewu na śmierć jednego z NAJWIĘKSZYCH znawców polskiej przyrody.

Człowieka na którego programach wychowali się PRAWDZIWI miłośnicy
przyrody. Miałem to szczęście oglądać jego programy i żałuję , że moje dzieci , nie miały i nie będą już nigdy szansy obejrzeć jego opowiadań.
a tu cisza.

Ale jakie forum , tacy FACHOWCY.

Jednak mam nadzieję , że jednak Pamięć o WSPANIAŁYM CZŁOWIEKU i PRAWDZIWYM
ZNAWCY POLSKIEJ PRZYRODY jednak nie zaginie.

qed 

Wysłany: 2011-12-25, 22:36   

Opanuj się chłopie...

Już jeden taki jest co to dzieli ludzi na Prawdziwych Polaków i nieprawdziwych. Chcesz się wpisywać w ten nurt ?

Fachowcy to się nie emocjonują tak bardzo na forach dla miłośników przyrody.
Fachowcy to prowadzą fachowe badania.

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2011-12-25, 22:44   

Zastanawiam się jaki miałby być mój odzew aby uznano mnie za prawdziwego miłośnika przyrody i fachowca (swoją drogą na Zwierzyńcu ja także się wychowałam) :roll: PS. Nieładnie wykorzystywać czyjąś śmierć do swojej prywatnej małej wojenki :/

Pauczak 

Wysłany: 2011-12-25, 22:46   

Są święta... Nikt nie siedzi non stop przed komputerem- tylko cieszy się spotkaniem z bliskimi... Wolnym od pracy...
Leoś napisał/a:
tacy FACHOWCY

... zachowaj zdrowy rozsądek i nie oczerniaj userów. Nie trzeba publicznie się z nim żegnać w tym temacie(to nie obowiązek)- wystarczy, że każdy kto chce wspomni go myślami...

Za nieobecność podważasz czyjeś kompetencje?

slamic 

kuling

Wysłany: 2011-12-25, 22:49   

Leoś napisał/a:
No i popatrz MYSZO LEŚNA , takie forum , tacy znawcy i ochroniarze PRZYRODY i bez odzewu na śmierć jednego z NAJWIĘKSZYCH znawców polskiej przyrody

Może dlatego:
"Przez 20 lat, co poniedziałek o 16.30 w programie "Zwierzyniec" Michał Sumiński opowiadał o swoich spotkaniach z jeleniami, głuszcami, zającami. W opowieściach zamiast strzelby zawsze trzymał w ręku lornetkę. Za tę bezkrwawość podziwiali go dorośli i dzieci, a mnie całe lata korciło, by zadać pytanie: - Panie Michale, a czy czasem nie kończył pan opowieści tuż przed strzałem?
- Tak było - przyznaje Michał Sumiński. - Potem padał strzał.
Ściany pokoju w jego warszawskim mieszkaniu mówią same za siebie. Pod sufitem kilkadziesiąt poroży jeleni. Nad drzwiami główki ptaków (batalionów). Przy drzwiach dwa wilki, ustrzelone w Kraju Krasnojarskim. Na półkach wachlarze głuszców. A na suficie, bo gdzie indziej już nie ma miejsca, skóra niedźwiedzia.
- To wszystko sam upolowałem. Jestem myśliwym.
Pierwszy flower Sumiński dostał od ojca, doktora zoologii i myśliwego. Miał wtedy dziesięć lat. Polował nim na ptaki w rodzinnym majątku Leśniewo w Ciechanowskiem.
- Jeśli chodzi o ptaki, to wolno było mi polować na sroki, wrony, gawrony i tzw. grubodzioby: wróble, śmieciuchy. Nie wolno mi było polować na ptaki śpiewające. Pierwsza poważna upolowana zwierzyna to był oczywiście zając.
Do telewizji trafił przypadkiem."

qed 

Wysłany: 2011-12-25, 22:52   

Oczko napisał/a:
Zastanawiam się jaki miałby być mój odzew aby uznano mnie za prawdziwego miłośnika przyrody i fachowca (swoją drogą na Zwierzyńcu ja także się wychowałam) :roll: PS. Nieładnie wykorzystywać czyjąś śmierć do swojej prywatnej małej wojenki :/

Sądzę, że kolega za bardzo emocjonalnie zareagował.
Bardzo nieładnie potraktował tych wszystkich, którzy jednak są fachowcami i udzielają się tutaj na forum pomagając miłośnikom przyrody.

kisiel1992 

Wysłany: 2011-12-25, 23:06   

Szkoda człowieka. Fakt, 97 lat to ładny wiek, ale zastanawia mnie jedno:

Jak można być miłośnikiem przyrody i jednocześnie myśliwym :?:
(to jest temat, którego nie da się zamknąć jedną odpowiedzią, bo każdy jest inny i każdy ma swoje zdanie)

mysz leśna 

Wysłany: 2011-12-25, 23:11   

Faktem jest, że Zwierzyniec wiele lat temu bardzo rozbudzał zainteresowanie przyrodą. To był niezwykle ważny program.
Pies Huckleberry - Termit Twardziel

mysz leśna 

Wysłany: 2011-12-26, 10:59   

Cytat:
Właściwuie to oglądaliśmy te programy ze względu na kreskówki
w większym stopniu Pore na Telesfora z powodu Colargola chyba, bo Zwierzyniec był bardziej konkretny i ciekawszy. Każde dziecko znało te programy.

Leoś 

Wysłany: 2011-12-26, 20:55   

kisiel1992 napisał/a:
Jak można być miłośnikiem przyrody i jednocześnie myśliwym

Powiedz jesteś jaroszem?

kisiel1992 

Wysłany: 2011-12-26, 21:07   

Leoś napisał/a:
Powiedz jesteś jaroszem?

:?:

jurek_k 
Krzysiek Jurczak

pp

Wysłany: 2011-12-26, 21:36   

Jak można być miłośnikiem przyrody i jeść cokolwiek?
Zejdźcie już z tych myśliwych, lepsza dla polskiej przyrody byłaby nasza z nimi współpraca w zwiększaniu bioróżnorodności łowisk, ochrony rzadkich gatunków czy chociażby w edukacji. Wiem, że wśród myśliwych są ludzie, których nie powinno się wpuszczać do lasu, ale są też tacy, wśród których moglibyśmy mieć sprzymierzeńców w ochronie przyrody. I nie są to wyjątki, tylko tysiące ludzi w Polsce. Tylko właśnie przez takie gadanie wstyd im współpracować z "wrogami myśliwych", do których chętnie zaliczają się organizacje przyrodnicze.
Sorry za OT

Przyrodnicze koszulki
www.przyrodnicze.cupsell.pl

kisiel1992 

Wysłany: 2011-12-26, 21:39   

To powiedz mi tylko, kto strzelał do psów, krów, żubrów, bo "wydawało" im się, że to inne zwierzę...

Odpowiedz do tematu