PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Śląsko-zagłębiowskie dziczenie 2015
Autor Wiadomość
Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2015-03-08, 14:47   

Paweł Skałban napisał/a:
pliszka żółta-1 samiec

No to niezły fenol :oki: Masz foto? ;)

Ja dziś odwiedziłem zb. Świerklaniec i jego najbliższe okolice. Ptasio było średnio raczej. Leciały ładnie czajki, głównie na W. Natomiast na tafli było nieco mew, ponad 100 kormoranów, kilka par gęgaw pochowanych po trzcinach... Miałem też podejrzenie dwóch lodówek, ale za daleko i za bardzo falowało... Ciekawa była też para dorosłych bielików.... Musi coś być na rzeczy :tup: To co mnie zaskoczyło to rekordowo wysoki poziom wody w zbiorniku! Miejsce obozowe wygląda jak półwysep :mrgreen: Plotki mówią że tak ma w tym roku się utrzymać. Zobaczymy jak to się odbije na lęgowych ptakach?

bladii77 

gko

Wysłany: 2015-03-08, 17:36   

Ostatnie zdjęcie pokazuje, że na Świerkolu wiosna może byc ciekawa, żeby tylko wędkarzy jeszcze się pozbyć....

Z aspektów wiosennych przyleciała zięba na Nikisz i śpiewa, zaś wczoraj miałem pierwsze kwitnące podbiały

pulsatilla1214 

Wysłany: 2015-03-08, 19:40   

Cytat:
kwitnące podbiały

eee, jak na Śląsku, to moiki :mrgreen: pierwsze, jeszcze lutowe na Kuźnicy - tydzień temu :oki: śnieżyczki też już ruszyły - z wczoraj, także klucze gęsi nad głową lecące na północny wschód

więcej wody na tym Świerklańcu, niż w Kotlinie Biebrzańskiej ostatnie lata :tup: :res:

moik.jpg
Plik ściągnięto 1071 raz(y) 44,05 KB

Galanthus.jpg
Plik ściągnięto 1073 raz(y) 78,77 KB

gęsi.jpg
Plik ściągnięto 1070 raz(y) 38,05 KB

nurek 
Tomasz Kosut

Wysłany: 2015-03-10, 11:26   

Dzisiaj na gliwickim Koperniku pierwszy powrotny grzywacz.
Regularnie odzywa się też dzięcioł zielonosiwy.

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2015-03-10, 18:46   

Wczoraj w Miechowicach pierwszy wiosenny kszyk spłoszony z BB, a na rozlewisku Bratnki pojedynczy świergotek łąkowy. Natomiast dziś przed siedzibą Centrum Dziedzictwa Przyrody w Katowicach śpiewający w najlepsze pierwiosnek :tup:

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2015-03-15, 15:41   

Wczoraj na Świerklańcu buczał już bąk. Tamże również rekordowe dla zbiornika stado c.na 250 kormoranów... mogło być dużo więcej. A na Dzierżnie sporo mew się gromadzi - ok 2200 śmieszki i 1500 siwej, a na noc pewnie jeszcze więcej się zleciało. W lesie wokół Dzierżna śpiewające śpiewaki. Dziś w Lesie Miechowickim natomiast prawdziwy dzięciolo-sikorzy koncert. Nie trzeba było nic wabić, wystarczyło iść i mapować ;)

Syriusz 
Damian Kurlej

gko

Wysłany: 2015-03-15, 20:32   

Dzisiaj na Kuźnicy hitem dnia okazało się stado ca 600 gęsi siedzących na zbiorniku (ca 50 białoczółek, reszta zbożowe), chyba największe stado do pory odnotowane tutaj. :oki: Poza tym standard: po jednej samicy ogorzałki, lodówki i bielaczka, 3 hełmiatki (2 ♂ ♂ 1 ♀).

Syriusz 
Damian Kurlej

gko

Wysłany: 2015-03-17, 16:57   

Dzisiaj na N od Brudzowic z ciekawszych pierwsza słyszana tym roku lerka i para srokoszy :)

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2015-03-18, 20:08   

Syriusz napisał/a:
hitem dnia okazało się stado ca 600

Coś jest na rzeczy z tymi gęsiami u nas. Do tej pory, na wschód od Dzierżna tylko się klucze obserwowało, które ostentacyjnie mijały Świerkol, Pogorie itd. Dziś jadąc w stronę Świerklańca zauważyłem na polu kukurydzy w Piekarach Śląskich-Lipce stado ok. 700-800 gęsi! Przejrzałem w miarę dokładnie i rodzynków nie było, za to odczytałem jedną zbożówkę zaobrożowaną w Rosji na Półwyspie Kanin :oki: Tamże również srokosz i migrująca lerka. Potem to stado lub jego fragment siadło na Świerklańcu. Tam z ciekawszych nadal buczący bąk tuż przy obozie, ok. 200 kormoranów, pojedyncze nurogęsi.

A na Bagnie Bączek pierwszy samiec cyranki :tup:

Syriusz 
Damian Kurlej

gko

Wysłany: 2015-03-19, 16:35   

Dzisiaj po pracy rzuciłem okiem na Kuźnicę, gąski już poleciały dalej. Z ciekawszych na zatoce 4 pary rożeńców i samiec krakwy a od strony Piekła para hełmiatek i samica ogorzałki.

Syriusz 
Damian Kurlej

gko

Wysłany: 2015-03-20, 17:00   

Dzisiaj w terenie z ciekawszych w lesie na E od Winowna na rozlewisku bobrowym zaniepokojona para żurawi. :oki: Na Przeczycach z godniejszych uwagi 28 nurogęsi (13 ♂ ♂ 15 ♀ ♀), 13 świstunów, 6 krakw, 8 cyraneczek, 3 cyranki, 5 gągołów, 13 czapli białych. Cały czas czekam na pierwszego pierwiosnka ;)

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2015-03-21, 20:18   

Dziś o świcie w okolicach rozlewiska Brantki w Miechowicach z ciekawszych: bekasik, kszyk, 3 świergotki łąkowe, 3 kląskawki, 2 remizy. Na BB zleciały się już śmieszki (ok 50) o mocno terytorialnych zapędach ;)

Syriusz 
Damian Kurlej

gko

Wysłany: 2015-03-22, 17:48   

Na Kuźnicy po tygodniu przerwy, w masie grążyc i łysek ponownie udało mi się wyłuskac samicę lodówki :oki: , nadal siedzi tez para hełmiatek. Poza tym bez rewelacji, z ciekawszych po kilka symbolicznych świstunów, krakw i cyraneczek.

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2015-03-22, 22:41   

Dziś się okazało dlaczego już nie ma mojej pary puszczyków w brzozie :( Wcześniej kontrolowałem tą dziuplę z daleka i nie rzuciło mi się to w oczy, ale dziś z dołu zobaczyłem że jakiś badyl przesłonił im swobodny wlot do chaty :/ Na dniach uwalę to drzewsko, ale ten sezon lęgowy chyba mają już z głowy... Gdziekolwiek są :roll:
W lesie dziś dzień dzięcioła średniego. Ptaki bardzo aktywne, widziałem ich dziś trzykrotnie więcej niż dużych. Potwierdziłem wszystkie znane mi stanowiska, nie znalazłem żadnego nowego, więc może innych nie ma ;) Dobry też rok dla sikory ubogiej. Również dziś bardzo aktywna mimo zimna. Z jednego punktu słyszałem nawet do 3 śpiewających samców.

nurek 
Tomasz Kosut

Wysłany: 2015-03-23, 13:45   

W sobotę na Dzierżnie Małym 3 ogorzałki, dzięcioł zielonosiwy a na Dzierżnie Dużym 8 zauszników (i masa wędkarzy).
Po drodze pierwszy śpiewak, kilka pierwiosnków a na Kłodnicy w pobliżu łabędzkiej śluzy pliszka górska.

Odpowiedz do tematu