PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Śląsko-zagłębiowskie dziczenie 2014
Autor Wiadomość
tusia 
Marta Ś.

Wysłany: 2014-10-09, 10:01   

Ten ptak to chyba faktycznie imm dość mocno już przepierzony do szaty 1.zima, ale na grzbiecie widać jeszcze nieprzepierzone ciemne pióra okrywowe.. na szyi ma rudawe pióra, które mogą wyglądać jak resztki szaty godowej, ale juv/imm też je mają...
Wczoraj ptak kręcił się dość daleko od brzegu i zdjęcia nawet digi nie są najwspanialsze, w załączeniu "najlepsze" jakie udało i się zrobić...

20141008_102618.jpg
Plik ściągnięto 492 raz(y) 58,8 KB

bladii77 

gko

Wysłany: 2014-10-09, 20:52   

Dziś, bezczelnie i zgoła nielegalnie pojechałem ztłiczować Płaskodziobego. Chyba po raz pierwszy od 20 lat byłem na Dzierżnie tylko z lornetką... Ale ptaszek był aktywny, raz dalej raz blizej podlatywał. Dziś był z 10 zmiennymi.

plaskodzioby.jpg
Plik ściągnięto 489 raz(y) 139,04 KB

plaskodzoby1.jpg
Plik ściągnięto 2794 raz(y) 98,37 KB

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2014-10-11, 16:32   

Z dna "Bagna Bączek" ktoś ostatnio wyjął korek... Woda spadła w ciągu krótkiego czasu prawie do zera :/ I szkoda, że nie byłem świadkiem tego co tu się wówczas działo, bo błoto upstrzone jest obecnie wzorkami siewkowych tropów. Dużych i małych. Niestety ilekroć tu ostatnio przyłażę siewek brak. Może za wyjątkiem 2 bekasików spłoszonych z rozlewiska Brantki parę dni temu...
Dziś nad polami ładnie migrowały świergotki. Głównie łąkowe, ale przydarzyły mi się również 2 rdzawogardłe lecące niezależnie na południe. Obydwa ptaki nagrane :tup: W załączeniu sonogram jednego z nich. Prócz tego na polach także 3 przepiórki. Ptaki wyleciały mi spod nóg śmiesznie się odzywając. Moje najpóźniejsze.
Dziś byłem chwilę na Dzierżnie ale płatkonoga nie widziałem. Co nie znaczy że nie go ma :mrgreen: Pozdro dla spotkanego w terenie Wojtka Miczajki :oki:

Syriusz 
Damian Kurlej

gko

Wysłany: 2014-10-12, 16:51   

Dzisiaj na Pogorii 3 mimo letniej pogody pierwszy zimowy akcent a mianowicie para ogorzałek, jako bonus odczytane 2 obroże na łyskach :cool:

IMG_0478.JPG
Plik ściągnięto 473 raz(y) 13,48 KB

IMG_0484.JPG
Plik ściągnięto 476 raz(y) 12,95 KB

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2014-10-13, 16:54   

Syriusz napisał/a:
bonus odczytane 2 obroże na łyskach

W tym nieśmiertelna X16. Mój ostatni nadający jeszcze agent ;)

A wczoraj na Brantce już 3 bekasiki. Coraz więcej wszędzie jerów, tak w powietrzu jak i w krzakach :oki:

bladii77 

gko

Wysłany: 2014-10-24, 19:08   

Dziś udało mi sie wpaśc na Dzierżno
Udało sie zobaczy:
Nur czarnoszyi 2, ad i juv
zausznik ok 15
płaskonos 3
świstun 1
rożeniec 8 (2 m)
krakwa 6
wasatka 3
dymówka 1 w ujściu Kłodnicy, nieco osłabiona

arctica.jpg
Plik ściągnięto 481 raz(y) 140,94 KB

jas.jpg
Plik ściągnięto 2148 raz(y) 114,44 KB

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2014-10-31, 18:26   

bladii77 napisał/a:
Nur czarnoszyi 2, ad i juv

Tydzień temu na Świerklańcu były 3 czarnoszyje, a prócz tego perkoz rdzawoszyi(rzadki tu jesienią) i dorosła mewa mała.

Dziś objazdówka gliwickich zbiorników przyniosła: 2 szlachary na Dzierżnie Dużym, 10 rożeńców tamże, ok 1000 gęsi bez rewelacji, 2 uhle na D. Małym, 2 nury czarnoszyje na Pławniowicach (z Rafałem Smykałą). Na polach w gminie Zbrosławice stado 1200 czajek wraz z c.na 77 siewkami złotymi. Kręciły się wokół stada dodatkowo 3 błotniaki zbożowe (ad. ♂ i 2 juv.).

(to poniżej to siewki złote. Serio ;) )

bladii77 

gko

Wysłany: 2014-10-31, 20:53   

Tetrao napisał/a:
Tydzień temu na Świerklańcu były 3 czarnoszyje

Dziś dosłownie na 20 minut zawitałem na Świerklaniec w okolice tamy. 4 nury czarnoszyje intensywnie nurkowały. Słaby dokument jest. Poza tym pustki, kilka mew siwych i głos wąsatki z trzcinowiska przy rybaczówce

arctica4zmn.jpg
Plik ściągnięto 478 raz(y) 142,01 KB

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2014-11-02, 13:20   

Dziś na polach w Ligocie Łabędzkiej około 5000 gęsi. Jedna odczytana obroża na zbożówce oraz bernikla rdzawoszyja :tup: Ptak bardzo ruchliwy, ciągle gdzieś przelatywał, łaził, chował się i trzeba było go szukać od nowa. To w połączeniu z kiepskimi warunkami (odległość i niskie światło) spowodowało że zdjęcia są mocno dokumentacyjne :/
Obserwowany z Pawłem Skałbanem.

Krystian 

Wysłany: 2014-11-05, 00:15   

04.11.2014. Stawy Wielikąt
Gęgawa- ok.500
Gęś zbożowa - ok.100,
Gęś białoczelna - ok.100 (odczytana obroża :tup: )
Czapla biała - 100,
Czapla siwa - 120,
Perkozek - 8,
Perkoz dwuczuby - 1,
Zimorodek - 1,
Wąsatka - 20,
Dzięcioł zielony - 1,
Czajka - 1100,
Siewka złota - 137,
Siewnica - 6,
Biegus zmienny - 16,
Batalion - 2,
Wodnik - 2,
Śmieszki - ok.500,
Duże mewy - ok.60.
Myszołów - 1,
Bogatki, Modraszki, Kosy, Rudziki, Strzyżyki, Łabędzie nieme, Krzyżówki, Wrony siwe, Dzwońce, Mazurki ...

Krystian 

Wysłany: 2014-11-05, 10:21   

Kilka fotek z wczoraj...

Rudzik.jpg
Plik ściągnięto 474 raz(y) 141,71 KB

Siewnice.jpg
Plik ściągnięto 488 raz(y) 129,57 KB

Wąsatki.jpg
Plik ściągnięto 504 raz(y) 42,99 KB

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2014-11-08, 15:36   

Dziś z rana wpadłem na Świerklaniec. W taką pogodę liczyłem na sporo nurów i taki mi przyświecał cel. Ale w tej kwestii nic się nie zmieniło - tylko 4 czarnoszyje. W drodze powrotnej ustawiłem lunetę ostatni raz i zobaczyłem... lecącego wydrzyka. Duży, potężny i jednolicie ciemny, a od spodu skrzydeł 2 białe sierpy - wypisz wymaluj tęposter. Ptak na chwilę usiadł, coś tam chyba konsumował. Cały czas waliłem mu digi-fotki, ale okazało się że żadna w locie nie wyszła, a te na wodzie przedstawiają samą ciemną sylwetkę i to mizernie :/ Potem ptak znikał, to znów pojawiał się goniony przez mewe siwą (od której był wyraźnie większy). Ostatni raz widziałem go jak leciał na północ i siadł gdzieś przy ujściu Brynicy. Odległość była jednak masakryczna, non stop lało, trza było co chwilę przecierać szkła... :/ W międzyczasie szukania wydrzyka nagle zobaczyłem że od strony rybaczówki lecą... 3 lodówki. Wtedy już sam nie wiedziałem czy focić kaczuchy (trzecie dla zbiornika), czy szukać wydrola ;)
Fajny dzień, ale niesmak z fotek pozostał. Mam nadzieję, że ktoś go tam jeszcze zobaczy a najlepiej sfoci :oki:

Myślałem że ostatnia berka pobije rekord fatalności dokumentu, ale oto:

wydrzyk :P ,

i lodówki :mrgreen:

Janek Piasecki 

Wysłany: 2014-11-08, 16:53   

Dzisiaj na zbiorniku Sudety w Bielawie z panem Grzegorzem Śniegiem widziałem:

perkozek-2 os.
perkoz dwuczuby - 2 os.
świstun - 1 os.
łyska - 3 os.
czernica 6 os.
krogulec - 1 os.
bażant - 1 os.
dzięcioł zielony - 2 os.
myszołów - 1 os.
kruk- 1 os.
raniuszek - kilka
kormoran - 27 os lecące na wschód
pustułka - 2 os.
dzięcioł duży - 1 os.

Największy hit tego dnia perkoz rogaty !!! :)

Ptak młodociany . :oki: :) :!: :)

bladii77 

gko

Wysłany: 2014-11-08, 17:15   

Tetrao napisał/a:
rekord fatalności dokumentu

Coś nam wydrzyki na fotkach nie wychodza, mi dłogoster, Tobie tęposter... Ale Mam nadzieję, że w KF Twój przejdzie.
Pozdrawiamy rodzinnie wydrzykowo

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2014-11-09, 14:52   

Dziś skoro świt z Pawłem Skałbanem stawiliśmy się na Świerklańcu. Ptaków zdecydowanie ubyło w porównaniu do wczoraj, w tym tych najbardziej kluczowych - wydrzyka i lodówek. Nury były tylko 2-3. Był za to, rzadko spotykany ostatnio w terenie, bladii77 ;)

Ze Świerklańca podjechaliśmy na najbardziej kijowy zbiornik wczechczasów - Chechło-Nakło, który zaskoczył pojedynczym szlacharem.

Potem wpadliśmy jeszcze na staw Posmyk w Lublińcu. Tam ptaków od zarąbania, głównie kacza zupa . Wprawdzie nic specjalnego w tym nie wyłuskaliśmy ale jednak c.na. 400 krakw, 113 płaskonosów, ok. 250 cyraneczek, ok. 60 świstunów i 70 czapli białych robi wrażenie. Zwłaszcza w listopadzie.

Odpowiedz do tematu