PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Śląsko-zagłębiowskie dziczenie 2013
Autor Wiadomość
Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2013-12-24, 12:47   

Dziś przy obwodnicy Bytomia samiec kopciuszka. W zeszłym roku widziałem "go" w grudniu w tym samym miejscu :mrgreen:
A parę dni temu na Świerklańcu miałem zajadle kopulującą parę krzyżówek. Wiosna :!: :tup:

Syriusz 
Damian Kurlej

gko

Wysłany: 2013-12-24, 21:03   

W sumie zawsze myślałem, że wszelaki kaczkowy drób hasający po wolności nazywa się sołtysami, niezależnie czy jakaś krzyżówka brała udział w jego zmajstrowaniu ;) Dzieki za naprostowanie moich poglądów :oki:

Todus 

Wysłany: 2013-12-26, 17:45   

W niedzielę jeździłem na rowerze i tak dotarłem przypadkiem na Zb. Paprocański. A tam na lodzie siedziała masa mew. Ze zdjęć udało się naliczyć ok. 2700 mew siwych i ok. 1800 dużych mew. Miałem tylko lornetkę więc nawet nie próbowałem powalczyć.
Dopiero dzisiaj mogłem tam wrócić. Niestety lód stopniał. Kiedy przyjechałem były tylko 2 śmieszki, ale później mewy zaczęły się zlatywać i tak dobiły do cn. 10 śmieszek, cn. 340 mew siwych i cn. 320 dużych mew. Większość w typie białogłowej, 3 ad. oznaczyłem jako srebrzyste. Znowu bez odczytów, bo teraz ptaki siedziały na wodzie.

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2013-12-27, 13:48   

Todus napisał/a:
na lodzie siedziała masa mew.

może jakieś większe noclegowisko tam jest?

W pierwszy dzień świąt z andol61, przeszliśmy się na nieużytki w Biskupicach celem dokładnego policzenia zimujących tam pokrzywnic. Bardzo silny wiatr nie pomagał w tym zadaniu. Znaleźliśmy co najmniej 2 ptaki. Prócz tego tamże c.na. 6 potrzosów, czeczotka, a na ruderalnych terenach przy CH Plejada wpadliśmy na zgrabne stadko 110 rzepołuchów. Dziś natomiast z Pawłem Skałbanem podjechaliśmy na obydwa Dzierżna. Z wartych wymienienia samica lodówki na DD, tamże również 4 nury czarnoszyje, z czego jeden darł się żałośnie jak w horrorach ;) Nadal siedzi tam dużo perkozów - na D.Dużym - 184 dwuczube i 2 rdzawoszyje. Wśród dużych mew sporo srebrzystej. Naliczyłem co najmniej 30 dorosłych ptaków. Na Dzierżnie Małym ptaków mniej niż ostatnio. Przede wszystkim ubyło bielaczków. Dziś łącznie widzieliśmy w obu miejscach 15 os., a jeszcze parę dni temu było 53... Na Małym z ciekawszych tylko 3 młode uhle i 473 łyski.

Krystian 

Wysłany: 2013-12-27, 13:51   

Zbiornik Goczałkowicki - miejscowość Łąka (przy rurach)
Nur białodzioby - 1juv.
Nurogęś - 5m+2f

Nur białodzioby1.JPG
Plik ściągnięto 1329 raz(y) 79,39 KB

Nur białodzioby 5.JPG
Plik ściągnięto 1309 raz(y) 61,02 KB

Todus 

Wysłany: 2013-12-27, 14:45   

Tetrao napisał/a:
Todus napisał/a:
na lodzie siedziała masa mew.

może jakieś większe noclegowisko tam jest?

Spotkany facet z psem powiedział, że mewki nocują tam tylko przy cienkim lodzie. Przy silniejszych mrozach gdzieś się wynoszą.

baiwo 

Wysłany: 2013-12-27, 20:10   

Szymon rozumiem, że na zbiornikach byliście rano. O której mniej więcej byliście na DM.
Wracając z pracy (koło 14) zajechałem na DM i Słupsko.
Na Słupsku 10 gągołów i bielaczek natomiast na DM widziałem 19 nurogęsi (11 samców i 8 samic) w jednym stadzie i też dwa perkozy rdzawoszyje.
Nie mieliście nurogęsi?

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2013-12-28, 13:14   

baiwo napisał/a:
Nie mieliście nurogęsi?

mieliśmy ale jakoś po macoszemu je w tej relacji potraktowałem ;) . Nurogęsi były też wczoraj na Pławniowicach (2 pary). Natomiast perkozy rdzawoszyje mieliśmy na DD, więc albo jest ich więcej albo przeleciały. Byliśmy w godzinach 7.40-12, a na DM jakoś pod koniec tego czasu.

Krystian napisał/a:
Zbiornik Goczałkowicki - miejscowość Łąka (przy rurach)
Nur białodzioby - 1juv.

No fajnie, ale tu chyba warto dodać, że ptak siedzi od przedwczoraj i że znalazł go maku :> Za co swoją drogą szacun :res: Trzeci adamsii dla Śląska i drugi udokumentowany :oki:

A dziś na Świerklańcu z godnych wymienienia jedynie czapla biała, która zimuje tam od paru lat z rzędu, więc żadna rewelacja. Na tafli zbiornika masa krzyżówek bez żadnych rodzynków i ok 220 mew siwych i pojedyncze "duże".

saba11 

Wysłany: 2013-12-28, 18:27   

A dzisiaj na Goczałkowicach oprócz tego co wszyscy wiedzą jeszcze były: nur czarnoszyi, nur rdzawoszyi, samica lodówki, bielaczki, gągoły, bieliki, sporo nurogęsi i perkozów dwuczubych, dwa perkozy rdzawoszyje, krakwy i cyraneczki.
Pozdrawiam nowo poznanych ptasiarzy od Podlasia po Śląsk Cieszyński, z którymi w/w ptaki obserwowałem.

arturoruba 

Wysłany: 2013-12-28, 19:09   Wieści z Gminy Klucze

Zaległe i dzisiejsze obserwacje z terenu Gminy Klucze.

15.12.2013 r Kwasniów Górny
Sowa Uszata 1 os. siedział w drągowinie sosnowej

22.12.2103 r. Ryczówek
kuropatwa - 6
bazant - 5
krogulec - 1
myszołów zw. - 1
dz. zielonosiwy - 1
raniuszek - 7 (głowy białe)
srokosz - 1
potrzeszcz cnj. 50
+ reszta drobiu

23.12.2013 r. Klucze Osada
łabędź niemy - 1ad
zimorodek - 1
strzyzyk - 2

28.12.2013 Pustynia Błędowska, Dolina Białej Przemszy
czapla siwa - 3
jastrzab - 1
myszołów zw. - 1
dz. czarny - 1
strzyżyk - 5
raniuszek 6 i 5 (białe głowy)
grubdziób - 4
czyz cnj. - 130 os.
+ reszta drobiu

Ps. 1. Na moim placu przydomowym nadal buszuje łaska.
Ps. 2. Fotogtrafuje w Dolinie Białej Przemszy i w jednym z moich ulubionych miejsc powstało zapdlisko pokopalniane. Po przybyciu dzisiaj trochę się wystraszyłem, ponieważ 10 m od brzegu tego zapadliska jeszcze kilka tygodni temu robiłem zasiadki. Jeżeli szybko się nie zamuli to największe rozlewisko w Dolinie Białej Przemszy na Pustyni Błedoskiej może przestać istnieć, ponieważ woda z całego terenu zabagnionego wpada w to zapadlisko i niknie.

Zapadlisko

Srokosz

Uszata

Łaska

Krystian 

Wysłany: 2013-12-29, 14:39   

29.12.2013r Z ciekawszych ptaków na zagłębiowskich zbiornikach:
Pogoria III: Hełmiatka - 1m,
Kuźnica Warężyńska: Ogorzałka - 1juv, Bielaczek - 1f

arturoruba 

Wysłany: 2013-12-29, 18:26   Udórz Pohulanka - Stawy Pilica

Udórz Pohulanka - Stawy Rybne 29.12.2013

Łabędź niemy - 19

Cyraneczka - 15

krzyżówka - ok. 100

bażant - 3

perkozek - 2

czapla biala - 2

czapla siwa - 8

myszołów zw. - 1

wodnik - 1

kokoszka wodna - 1

zimorodek - 2

dz. czarny - 1

strzyzyk 4

pełzacz lesny - 1

+ reszta drobiu.

Pilica stawy rybne

Łabedź niemy - 2

cyraneczka - 1 samiec

krzyżówka - cnj. 70

bazant - 1

myszołów zw - 2

pustólka - 1

strzyżyk - 2

czyż cnj. - 100

grubodziób - 6

+ reszta drobiu

Z pozdrowieniami

Artur Oruba

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2013-12-29, 18:52   

Ja zrobiłem dziś sobie spacer po polach w trójkącie Księży Las - Jasiona - Łubie. Tam gdzie na początku grudnia Krzysiu Belik miał przedniaka. Mimo paru godzin łażenia efekty dość marne - z ciekawszych jedynie młody błotniak zbożowy pod Jasioną oraz stadko 40 potrzeszczy w Łubiu. Z nieptasich znalazłem czynne borsucze nory pod Księżym Lasem.
Natomiast przy jednym z gospodarstw ktoś ozdobił drzewko, tak jak widać na zdjęciu :roll: Nie była to przypadkowa dekoracja. Sznurek był tak przywiązany, żeby ptak trzymał się stabilnie w takiej pozycji. Podobne "dekoracje" widywałem kilka razy na Podlasiu i gdzieś w Bieszczadach. Na Śląsku pierwszy raz....
Średniowiecze :|

c2zy 

gko

Wysłany: 2013-12-29, 19:47   

Ten orzeł przedni to ciekawa sprawa. Być moze jest to samica Tonicka bo nadajnik wskazywał ze na poczatku grudnia przebywała w Lasach Lublinieckich

tonicka-grudzien.jpg
Plik ściągnięto 1310 raz(y) 23,47 KB

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2013-12-29, 20:05   

c2zy napisał/a:
Być moze jest to samica Tonicka bo nadajnik wskazywał ze na poczatku grudnia przebywała w Lasach Lublinieckich

Ha! :oki: No wielce prawdopodobne. Krzysiek donosił o tym orle z dnia 6 grudnia. Trasa i czas się zgadzają. Nie sądzę żeby więcej przedniaków się tam wtedy pałętało ;) Czy Tonicka to ptak w 1 roku życia? Bo to miał być chyba juv o ile mnie pamięć nie myli.
Ostatnio zmieniony przez Tetrao 2013-12-29, 21:27, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu