PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Śląsko-zagłębiowskie dziczenie 2013
Autor Wiadomość
Krystian 

Wysłany: 2013-01-15, 20:45   

Tetrao napisał/a:
Krystian napisał/a:
BOBREK + Rakówka,

i żadnych wodników na Bobrku w tym roku?? :roll:

No niestety, żadnego. Odcinek który lubiły najbardziej, ten od Pekinu do KWK Kazimierz-Juliusz został zmeliorowany do pierwszego mostu. Lustro wody obniżone o około 1 metra, trzeba trochę poczekać, aż brzegi zarosną. W sumie mało ptaków jak na 12 km rzeki ( na 2 kilometrach Brynicy w Sosnowcu można naliczyć ok. 200 krzyżówek).

Todus 

Wysłany: 2013-01-16, 20:07   

Dzisiaj na Farskim m.in: gągoł w upierzeniu samicy, ♂ dzięciołka i 2 potrzosy. Na Kłodnicy standard.
W Gliwicach ok 40 jemiołuszek przy ul. Częstochowskiej.

Następnym razem w terenie będe dopiero w lutym, raczej :/

Krystian 

Wysłany: 2013-01-16, 21:20   

Kilka znalezisk z zimowego liczenia ... i obserwacji

Wielka butla.jpg
Plik ściągnięto 2860 raz(y) 86,44 KB

Fotel.jpg
Plik ściągnięto 2860 raz(y) 104,07 KB

BOBRY na Bobrku.jpg
Plik ściągnięto 2861 raz(y) 51,99 KB

Krystian 

Wysłany: 2013-01-16, 21:22   

Ptaszki ...

Cyraneczki.jpg
Plik ściągnięto 2863 raz(y) 87,32 KB

Para w locie.jpg
Plik ściągnięto 2862 raz(y) 63,19 KB

Kormorany.jpg
Plik ściągnięto 2862 raz(y) 99,77 KB

bladii77 

gko

Wysłany: 2013-01-17, 15:12   

Witam dziś w ramach zimowych liczeń odwiedziłem stawy w Katowicach Szopienicach. Tam tylko Morawa rozmarznięta, pozostałe stawy skute lodem.
Było 60 łabędzi 125 łysek i 9 głowienek i bielaczek f
Na osadniku jeden wodnik.
Potem pojechałem na Skałkę w Swiętochłowicach, tam troche łabędzi i krzyżówek.
Mając chwilę wolnego pojechałem na wysyp do Gliwic. Mewy były na polu ściętej kukurydzy, słabo je było widać...Polarnej nie udało mi się wypatrzeć, ale coś się jednak udało :)
Blado to wygląda, oj blado...
Tu dokumentacujne zdjęcie potem dam linka na youtube..

mewa wys.jpg
Plik ściągnięto 4553 raz(y) 66,57 KB

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2013-01-17, 15:45   

bladii77 napisał/a:
potem dam linka na youtube..

No to ja napiszę - szczere gratulacje :res:
niezły nalocik z północy na Gliwice się dzieje. :oki:

filmik autorstwa bladego77 ;) wrzuciłem na you tube: http://www.youtube.com/wa...eature=youtu.be

saba11 

Wysłany: 2013-01-17, 16:05   

Jak jest teraz z możliwością wejścia na wysypisko, czy w sobotę można tam wejść.

kołodziejczyk 

Wysłany: 2013-01-18, 12:51   

XXXIV Zjazd Ornitologów Śląska 2013
Po konsultacjach z Zakładem Ekologii Behawioralnej UWr i Górnośląskim Kołem Ornitologicznym ustaliliśmy termin wspólnego Zjazdu Ornitologów Śląska na 2. marca 2013. Odbędzie się on tradycyjnie w Instytucie Zoologii UWr. przy ul. Sienkiewicza 21, w dużej sali wykładowej. Program Zjazdu jest w przygotowaniu.
Zapraszamy,Paweł Kołodziejczyk-ŚTO.

Chlido 
Jacek Betleja

gko

Wysłany: 2013-01-18, 16:48   

Tetrao napisał/a:
bladii77 napisał/a:
potem dam linka na youtube..

No to ja napiszę - szczere gratulacje :res:
niezły nalocik z północy na Gliwice się dzieje. :oki:

filmik autorstwa bladego77 ;) wrzuciłem na you tube: http://www.youtube.com/wa...eature=youtu.be

A ja napiszę, że bladii77 powinien mieć zakaz patrzenia na mewy :box: ;) . To już drugi rzadki gatunek, którego nikt nie może zobaczyć po nim. Dziś w Gliwicach była jedynie mewa polarna i pomimo kombinowania na wszystkie możliwe sposoby aby skutecznie przeglądnąć mewy w kukurydzy (wychodzenie po drabinie na dach, wspinaczka na płyty betonowe, postój na pasie awaryjnym A4) bladej nie widzieliśmy. Za to kilka nowych odczytów oraz 1 dorosła mewa żółtonoga w typie L.f.graellsii, bez zdjęć.

bladii77 

gko

Wysłany: 2013-01-18, 16:58   

Chlido napisał/a:
A ja napiszę, że bladii77 powinien mieć zakaz patrzenia na mewy

Wczoraj, podczas rozmowy z Tetrao, doszliśmy do wniosku, że będę miał zakaz zbliżania sie do wysypiska w Gliwicach na 10 km...

A tak na poważnie, idąc dziś Bytomką w okolicach Szombierek, juz od 10 rano cały czas latały duże stada duzych mew nad głową. Pewnie ptaki przemieszczaja się na różne żerowiska i nie siedzą ciągle w Gliwicach. Pewnie tylko kwestią czasu, Jacku, jest wypatrzenie przez Ciebie mewy lodowej, czego Ci bardzo życzę :oki:

Chlido 
Jacek Betleja

gko

Wysłany: 2013-01-18, 18:47   

bladii77 napisał/a:
Wczoraj, podczas rozmowy z Tetrao, doszliśmy do wniosku, że będę miał zakaz zbliżania sie do wysypiska w Gliwicach na 10 km...

O nie, z tym akurat się nie zgodzę. na wysypisko w Gliwicach zapraszam wszystkich chętnych. To najlepsze miejsce w naszym regionie na patrzenie na mewy, uczenie się ich rozpoznawania i na odczytywanie obrączek. Do wysypiska jest świetny dojazd i można komfortowo obserwować mewy, szczególnie teraz przy takim układzie wysypiska. A odczytywanie mew z obrączkami z całej Europy to wielka frajda, jeśli można od razu mieć informacje o niej z POLRINGU. Odczyty są dużo cenniejsze naukowo niż samo obrączkowanie. Przy tej ilości ptaków można dziennie odczytać nawet kilkanaście mew.
No i jeszcze wspomnę o łatwości poruszania się po wysypisku i bezproblemowym wchodzeniu do środka. To standard na Górnym Śląsku, ale już nie w reszcie Polski. Dziś na mewach było tam łącznie 5 ptasiarzy. ZAPRASZAM!

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2013-01-18, 19:19   

bladii77 napisał/a:
idąc dziś Bytomką w okolicach Szombierek

może to dlatego, że Zumerek (odpukać) powraca do formy. Tydzień temu sporo dużych mew się zlatywało, ale z powodu kiepskich warunków i dużego ruchu ptaków nie policzyliśmy ich.
Ptaki są dokarmiane przez stróżów, a gdy osiedle będzie zamieszkałe to i dokarmianie na masową skale może wrócić. Oby tak właśnie było.
Dotyczy to niestety tylko ptaków zimujących, bo świergotek polny i bączek już tam raczej nie wrócą. :roll:

A co na Bytomce?

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2013-01-18, 19:29   

Chlido napisał/a:
Dziś na mewach było tam łącznie 5 ptasiarzy. ZAPRASZAM!

Dobra, ale czy te przywileje dotyczą tylko okresu nalotu komisów na wysyp? Czy będziemy mogli tam wchodzić również w przyszłości?

Chlido 
Jacek Betleja

gko

Wysłany: 2013-01-18, 20:15   

Tetrao napisał/a:
Dobra, ale czy te przywileje dotyczą tylko okresu nalotu komisów na wysyp? Czy będziemy mogli tam wchodzić również w przyszłości?

Dziś kierownik zagadnął mnie aby przygotował pismo do prezesa z prośbą o zezwolenie na wchodzenie do środka. Chcą mieć pisemną podkładkę na wszelki wypadek. Zrobię to i im przywiozę. Musimy dbać o taki dobry układ., szczególnie jeśli ilość osób odwiedzających to miejsce ma znacząco wrosnąć. No i liczę na to, że wysypisko w Gliwicach zostanie włączone także przez innych ptasiarzy z GKO do osobistej listy kultowych miejsc na ptaki.

bladii77 

gko

Wysłany: 2013-01-18, 22:10   

bladii77 napisał/a:
Polarnej nie udało mi się wypatrzeć

Przeglądając zdjęcia okazało się, ze mewę polarną zfotografowałem, w dodatku na jednym zdjęciu da się dostrzec oba ptaki; polarną w locie i siedzącą bladą :shock:

mewa blada i polarna 1.jpg
Plik ściągnięto 2920 raz(y) 123,65 KB

Odpowiedz do tematu