PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Tetrao
2012-11-10, 17:30
Śląsko-zagłębiowskie dziczenie 2012
Autor Wiadomość
Pawelele 

gko

Wysłany: 2012-01-02, 11:28   Śląsko-zagłębiowskie dziczenie 2012

Dziś pierwszy w 2012 mały objazd. Przejechałem się nad zb.Przeczycki i przez pola w Gołuchowicach. Na zbiorniku 55 cyraneczek, ca80 krzyżówek, 3 czaple siwe, nieco mew siwych i białogłowych. Zaś na polach k.Gołuchowic stadko ca100 kwiczołów z domieszką mazurków, grubodzioba i 2 zięb. Poza tym trznadle, potrzeszcze, 2 myszołowy.

saba11 

Wysłany: 2012-01-02, 14:31   

Dzisiaj na zalewie Dziećkowice nurogęsi, krzyżówki, łabędzie nieme, kormorany i mewy duże.

4.jpg
Plik ściągnięto 3118 raz(y) 59,46 KB

influence 

gko

Wysłany: 2012-01-02, 15:31   

Ja też po małym objeździe zagłębiowskim wczoraj i dzisiaj, z ciekawszych uszatka na pogońskim cmentarzu (tylko jedna :( ), 3 wodniki na Bobrku, ok 10 szpaków na polach w Gołuchowicach, a w cofce Przeczyc samotnik.

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2012-01-03, 11:50   

Na stawach Gondele w Zabrzu Biskupicach (wcześniej nazywanych przeze mnie osadnikami Biskupice) raczej standardowo: 6 czapli siwych, ok 70 łysek, ok 15 perkozków, kwiczący wodnik, zimorodek. W taką zimę zostało też trochę wróblaków - w trzcinach siedzą potrzosy, w krzakach odzywały się dwie pokrzywnice, w jemiołowych drzewach 4 paszkoty i ♂ zięby.
Dziś odczytaliśmy tam też łyskę X36 (znaną Zagłębiakom z Kuźnicy), prawdopodobnie tego samego ptaka mieliśmy tu pod wieczór 1.01.12.
W zeszłym roku było tu fajne noclegowisko kormoranów (do 200 os.), ale 3 dni temu zleciało się tu tylko 60 ptaków.

z nieptasich obserwacji spalony samochód wrzucony do osadnika... i świeżo postawione wnyki... :roll:

obserwacje z Andrzejem Bureckim.

Pawelele 

gko

Wysłany: 2012-01-03, 13:15   

Z kolei na dąbrowskich bajorach dziś udało się nieco fajnych ptaków wycedzić. I tak na p3 (zerkałem tylko z cz.NW) 2 perkozy dwuczube, 3 kormorany, ca50 czernic, uhla (upF), kilkaset łysek no i oczywiście sporo mew, ale głównie przy plaży więc za daleko na dokładniejsze przeglądnięcie).
Z kolei na KW dość pusto (zwłaszcza cz.S zionie ptasią pustką). Tym niemniej dość różnorodnie bo k.Ratanic ca40 czernic, uhla (upF), bielaczek (f), 9 gągołów (2mm i 7ff). W cz.N ca300 łysek, perkozek, 2 łabędzie nieme i 3 mewy białogłowe. Na błotsku w cz.N tropy bekasika, samego autora jednak nie wydeptałem - spory teren ma do dyspozycji. Było za to 5 świergotków łąkowych.
A z obrożowych wieści X34 w cz.N zbiornika :tup:

saba11 

Wysłany: 2012-01-03, 21:29   

Dzisiaj w Kopciowicach księżycowy myszak.
http://imageshack.us/phot...6/21586207.jpg/

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2012-01-06, 13:30   

Dziś na Dzierżnie i Pławniowicach, w iście morskiej scenerii (w strugach deszczu i w wietrze zrywającym kaptury z głów) próbowaliśmy z Andrzejem Bureckim coś ciekawszego wyłuskać. Było ciężko :? Optyka na zmianę zaparowana lub zakropelkowana mocno spowalniała wszelkie oznaczenia :|
Z tego co udało się oznaczyć w wytartej lunecie:

perkoz dwuczuby - ok 20 na DD i ok 5 na Pł
perkoz rdzawoszyi - 1 Rzeczyce
perkozek - 5 Taciszów
łabędź niemy - 40
gęgawa - ok 100 (a może i dwa razy tyle) na polach w Ligocie Łabędzkiej
gęś zbożowa+białoczelna - ok 1000 na Dzierżnie, ktoś je przepłoszył zanim dały się przejrzeć
krzyżówka - 1000 w UK + ok 1000 na Pławniowicach
cyraneczka - 5 w UK
czernica+głowienka - po ok 100 na obu zbiornikach
gągoł - 70 os. w Taciszowie
bielaczek - 1 ♀ w Taciszowie i 1 ♂ w UK (gdzieś wywiało resztę)
uhla - 11 ♀/imm. w Taciszowie
sokół sp. (raczej wędrowny, ale lornetka zaparowała) - 1 os na polach w Ligocie Ł.
świergotek sp. - raczej łąkowy w Taciszowie
siwerniak - 1 os. w UK
pliszka górska - 1 os. w UK
pliszka siwa - 1 os. w UK (wszystkie 3 trzymały się razem)
kruk - stado 30 na polach w Rzeczycach

mew było sporo, ale oczy łzawiły przy wszelkich próbach wypatrzenia czegoś z tych kilku setek ptaków.
Ciekawe było zjawisko przelotu stad wron z kawkami nisko nad wodą od samego rana. Ładnych kilkaset ptaków w ten sposób przeciągnęło tuż nad falami....
Większość zdjęć nie wyszła dziś ze względu na warunki. Oszczędzę sobie i Wam męczarni ;)

Todus 

Wysłany: 2012-01-06, 17:31   

W poniedziałek (2 sty) ''zimujący'' świergotek łąkowy na polach między Wyrami i Mikołowem.

bladii77 

gko

Wysłany: 2012-01-07, 12:02   

Właśnie wróciłem z Szopienic.
Łyska - ok.300, w tym 2 odczytane tetraowe obroże,
Podgorzałka - 2 os
Pliszka górska - 2 os
Kormoran - 3 os
Glowienka - 15 os
Czernica - 2 os
Mewa białogłowa - 10 os
Potrzos - kilka

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2012-01-08, 12:18   

Dziś o brzasku zawitałem na Zb.Świerklaniec. Cisza, spokój, absolutny brak ludzi i łódek. Wynagradzało to aurę i brak ciekawszych obiektów do obserwacji....

czapla siwa - 1
kormoran - 3
łabędź niemy - 2 ad z obrożami
krzyżówka - 600 os.
nurogęś - 7 (4 ♂ ♂, 3 ♀ ♀ )
bielaczek - 1 ♀ (dość rzadki tutaj)
bielik - 1 ad.
mewa siwa - 350
mewa białogłowa - 175
mewa srebrzysta - 14 ad.
śmieszka - 2
zimorodek - 1
świergotek sp. - 2 os. (głosy jak siwerniak)
rzepołuch - 3
potrzos - 2

Syriusz 
Damian Kurlej

gko

Wysłany: 2012-01-08, 16:03   

Tetrao napisał/a:
brak ciekawszych obiektów do obserwacji....

nie przesadzaj, bielaczka i rzepołucha zawsze fajnie zobaczyc ;)
Dzisiaj na P3 również miałem jedną samicę bielaczka. Z zaobrożowanych łysek zostały tylko X13 i X47.

Pawelele 

gko

Wysłany: 2012-01-09, 08:43   

Syriusz napisał/a:
Dzisiaj na P3

A jakieś inne inności? ;)

Syriusz 
Damian Kurlej

gko

Wysłany: 2012-01-09, 21:47   

Poza bielaczkiem nic ciekawego: łyski, krzyżówki, jakieś niedobitki czernic i głowienek, kilkaset mew (większośc canus), brak nurów, mogłem przeoczyc coś ciekawego bo warunki do obserwacji złe i pod koniec sprzęt zamókł. Nie miałem też tej zimy jeszcze żadnej wąsatki, chyba zeszła zima je mocno przetrzebiła..

saba11 

Wysłany: 2012-01-09, 22:39   

Dzisiaj pół godziny nad KW. Byłem w miejscu gdzie nie było nic pływającego. Jedynie kwiczoł, dość dużo szczygłów, sroka i srokosz. Na zdjęciu z upolowanym gryzoniem.

3.jpg
Plik ściągnięto 3114 raz(y) 71,61 KB

Pawelele 

gko

Wysłany: 2012-01-10, 16:20   

Dziś na kominie elektrociepłowni w Będzinie toaletę urządził sobie sokół wędrowny :tup:

Odpowiedz do tematu