PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Tetrao
2012-11-10, 17:30
Śląsko-zagłębiowskie dziczenie 2012
Autor Wiadomość
Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2012-12-07, 12:46   

No i przyszła zima..... :tup:
Wybrałem się dziś pobrnąć trochę w bytomskim śniegu i nawet było warto.
Na polach sporo wróblaków walczy o byt - z ciekawszych 2 rzepołuchy w mieszanym stadzie trznadli, zięb, szczygłów i dzwonców, a nieco dalej niezależna samotna grupa 9 rzepków. Był też pojedynczy samiec kopciuszka który mimo warunków co chwilę wynajdywał jakieś gąsienice.
Dziś stwierdziłem też obecność znajomego mega jasnego myszołowa który zimuje nad BB rok w rok od 2005.
Odwiedziłem też karbiowe zimowisko bekasików, a tam: bekasik - 1 , kszyk - 4 :shock: , wodnik - 1 i strzyżyk.

Najlepszy był jednak ten wodnik. Płochliwość = 0 :oki: Podszedłem do niego na odległość 2 m a on dalej żerował bez żadnych oznak zaniepokojenia. Czasem właził niczym ropucha pod wielki głaz ale zaraz spod niego wyłaził. Bardzo miłe spotkanie. :mrgreen:

Syriusz 
Damian Kurlej

gko

Wysłany: 2012-12-07, 18:41   

Tetrao napisał/a:
No i przyszła zima..... :tup:
Na Zagłębie też zawitała i ciekawe ptaki przywiała :oki:
W drodze na Pogorie 3 śmignęły mi nad głową 3 stada jemiołuszek: 5, ca.15 i ca.30 ptaków :oki: Nad samym zbiornikiem ptaki skupione głownie w cz.SW i W. I tak z ciekawszych:
nur rdzawoszyi - 2 juv.
perkoz rogaty - 1
świstun - 3 ♂ ♂ 2 ♀ ♀
cyraneczka - 1 ♂ 1 ♀ + jeden dziwak wielkości cyraneczki (foto)
hełmiatka - 1 ♂ (ostatnio nieczęsty gosc)
ogorzałka - cn 3 juv/ ♀ ♀
lodówka - 1 juv 2 ♀ ♀ - najpierw wyczesałem młodą i jedną samicę przy plaży, zrobiłem fotki i czesałem dalej. Po kilku minutach w lunecie zobaczyłem 3 lecące osobniki które usiadły na środku zbiornika :oki:
gągoł - 3 ♂ ♂ 8 ♀ ♀
łyska X13
mewa srebrzysta - 2ad.
gil - 3 ♂ ♂ 1 ♀

IMG_8910.JPG
Plik ściągnięto 1814 raz(y) 17,8 KB

IMG_8939.JPG
Plik ściągnięto 1820 raz(y) 19,95 KB

IMG_8954.JPG
Plik ściągnięto 1818 raz(y) 22,22 KB

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2012-12-09, 00:04   

Dziś się sfrajerzyłem totalnie, bo wybrałem się na Świerklaniec, który okazał się być zamarznięty w 3 diabły :lol: Najciekawszym zjawiskiem przyrodniczym tamże była kapitalna, gruba szadź na wszystkim co wystawało pionowo ze śniegu. :oki:
Na miejscu spotkałem sabę11 i razem próbowaliśmy szukać wokół zbiornika jakichś form życia. Na Brynicy poniżej zbiornika latał pojedynczy zimorodek, czapla siwa i ok 50 krzyżówek. Z niewodnych - pustułka. W ujściu Brynicy lód sięgał aż do mostku w Niezdarze :!: Mimo to tamże kilka czapli siwych, pojedyncza czapla biała i kolejny zimorodek.
Takiego brutalnie zimowego początku grudnia nie pamiętam :roll:

Syriusz 
Damian Kurlej

gko

Wysłany: 2012-12-09, 00:24   

Tetrao napisał/a:
Dziś się sfrajerzyłem totalnie, bo wybrałem się na Świerklaniec, który okazał się być zamarznięty w 3 diabły :lol:
U mnie P3 dzisiaj niezamarznięta ale za to skryta we mgle ;) Z ciekawszych jedynie stadko ca.8 potrzosów buszujące w trzcinach i 2 razy głosy jemiołuszek nad głową. Na tafli ciężko było coś wypatrzyc, jedynie 2 juv. nury rdzawoszyje i samica lodówki ponownie widziane. Potwierdziło się, że weekendowe popołudnie to nie jest dobry czas na czytanie obrączek, ptaki cały czas płoszone przez ludzi, jedynie jedna blacha nieodczytana. Jutro też chyba nic z terenu bo mgła za oknem :roll:

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2012-12-12, 12:30   

Dziś w moim przydomowym karmniku ptaków od cholery. Prócz stałych klientów znalazł się i rodzynek - pokrzywnica. Co ciekawe innego ptaka (co prawda głosowo) miałem potem ze Staszkiem Czyżem kilka km dalej przy zimowisku bekasików, gdzie szliśmy na tłicza :P
Bekasiki były dwa + jeden bekas nieoznaczony + kokoszko/wodnik (gabarytowo raczej to pierwsze).

Chlido 
Jacek Betleja

gko

Wysłany: 2012-12-15, 16:08   

Dziś na Pogorii III świetne warunki. Cienka warstwa lodu, bez słońca i można było odczytywać obrączki na mewach nawet z odległości ponad 100 m. W sumie 10 odczytów mew białogłowych i jedna śmieszka z plastikiem. Łącznie około 450 mew białogłowych, w tym ok. 20 srebrzystych, 800 mew siwych i 200 śmieszek.
Kaczki na niezamarzniętym fragmencie przy zachodnim brzegu i tam z bliska 3 uhle, 15 ogorzałek, 2 gągoły, czernice i głowienki. Do tego jeszcze żałosne zawodzenia młodego nura rdzawoszyjego, który dosłownie "został na lodzie" na środku zbiornika i nie może odlecieć. Jutro planuję powtórkę bo takie warunki nie trwają długo.

Chlido 
Jacek Betleja

gko

Wysłany: 2012-12-16, 17:55   

Dzisiaj powtórka P4 i P3, ale mewy były poza zasięgiem lunety i tylko jeden odczyt białogłowej na P4 gdzie stały blisko na lodzie.
Na P4 w północnej rozmarzniętej części czernice i głowienki i wśród nich jedna ogorzałka. Tam też 2 nury czarnoszyje i 1 rdzawoszyi.
Na P3 z braku mew w lunecie dokładnie policzyłem ogorzałki i uhle i okazało się, ż ejest ich więcej niż wczoraj. W sumie 20 ogorzałek i 4 uhle w szatach samic. Od strony plaży zaś jeden samiec bielaczka.

P4.jpg
Kormoran i kaczki w locie na P4 - digiscoping lustrzanką przez ATX 95
Plik ściągnięto 1837 raz(y) 141,24 KB

P4a.jpg
Ogorzałka na P4 - digiscoping lustrzanką przez ATX 95
Plik ściągnięto 1839 raz(y) 142,92 KB

P3a.jpg
Uhle i ogorzałki na P3 - digiscoping lustrzanką przez ATX 95
Plik ściągnięto 1863 raz(y) 125,02 KB

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2012-12-16, 20:10   

Dziś koło BB - 6 szpaków i c.na. 54 rzepołuchy. Z czyjegoś ogrodu słyszałem ponadto głosy pokrzywnicy.
U mnie w karmniku natomiast nowy gość - strzyżyk. Nic nie zjadł, ale chyba chciał zobaczyć po co się tam lata ;)
Kajś wcięło jemiołuszki..... :|

arturoruba 

Wysłany: 2012-12-16, 21:05   

28.11.2012 Klucze
droździk - 2
jemiołuszka - 18

30.11.2012 Grabowa, pow. Zawiercie
jemiołuszka - co najmniej (lot na W) 100

02/12/2012 Ryczówek gm. Klucze
jemiołuszka - 6

07.12.2012 Olkusz
jemiołuszka - co najmniej 30

14.12.2012 Grabowa pow. Zawiercie
grubodziób 2
jemiołuszka 21

Grabowa pola i zadrzewienia na E i SE
myszołów włochaty 1 (lot na W)
myszołów zwyczajny - 2
srokosz - 1
grubodziób - co najmniej 15
łabędź niemy - 7 ad + 4im (lot na S)
potrzeszcz - co najmniej 20
+ reszta drobnicy

Myszołów włochaty fot. Artur Oruba

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2012-12-20, 14:01   

Dziś podjąłem próbę wypatrzenia czegoś na Dzierżnie i jeżeli ktoś miałby równie szalone pomysły na następne dni to odradzam ;) Ptaków niewiele i nieciekawe. A na domiar złego w Ujściu Kłodnicy są prowadzone jakieś dziwne prace. Ok 20 podejrzanie wyglądających typów łaziło ze szpadlami po łachach i kopali dziury :shock: To tu, to tam, nie wiem o co im chodziło. Ale przełożyło się to na zerową ilość ptaków w części przyujściowej.
Na środku zbiornika ze względnie ciekawych jedynie: perkoz rdzawoszyi - 1 os., bielaczek - 4, nurogęś - 1, gągoł - ok 50, gęgawa - 150, gęś zbożowa - 1 (słownie jeden). No i dorosły bielik próbujący się czymś poczęstować, ale nie było za wiele do wyboru.
W tym roku już tam nie wrócę :P

dzieciol 

Wysłany: 2012-12-20, 18:15   

Tetrao napisał/a:
Dziś podjąłem próbę wypatrzenia czegoś na Dzierżnie i jeżeli ktoś miałby równie szalone pomysły na następne dni to odradzam ;) [...]
W tym roku już tam nie wrócę :P

Chyba wszystkie ptaki przeniosły się na Pławniowice, gdyż dzisiaj obserwowałem 16 uhli. To chyba rekord dla Pławniowic. Poza tym bardzo dużo ptactwa - ok. 4000 (szczególnie kaczkowatych).
Pozdr.

saba11 

Wysłany: 2012-12-20, 21:52   

Dzisiaj spacer wzdłuż Brynicy na wysokości Wojkowic. Duże, liczące kilkadziesiąt osobników stada łabędzi niemych ( jeden z obrożą ) i kormoranów. Krzyżówki, głowienki, perkozki, łyska, czaple siwe, myszołowy, srokosz, zięby, dzwońce, kruki, gawrony, kawki, sroka, modraszki i bogatki.

3.jpg
Plik ściągnięto 1818 raz(y) 87,14 KB

Todus 

Wysłany: 2012-12-21, 19:19   

Dzisiaj na Kłodnicy przy Farskim 44 łabędzie. Udało się odczytać 1 obroże i 1 obrączkę (był tu w poprzednim sezonie). Większość łabędzi ciągle bardzo płochliwa. Zobaczymy jak dowali -20 :tup:
Poza tym standard.

Chlido 
Jacek Betleja

gko

Wysłany: 2012-12-22, 23:31   

Dziś znowu byłem na P3 jak tydzień temu ale mewy na środku poza zasięgiem nawet młota do odczytywania obrączek.
uhle - nadal 4 ptaki w szatach samic
gągoły - ok. 20 os.
Ale coś nowego było na P4 bo na wysokości Ratnaic jest niezamrznięte oczko gdzie znalazłem starą znajomą z lata czyli berniklę kanadyjską, którą przez kilka miesięcy widywałem na zbiorniku przeczyckim.
Dalej na N na tym zbiorniku 2 nury czarnoszyje i 2 rdzawoszyje.

dawidoruba 
www.mto-kr.pl

Wysłany: 2012-12-25, 01:10   Życzenia Świąteczne

Życzenia Świąteczne

zyczenia.jpg
Plik ściągnięto 1837 raz(y) 142 KB

Odpowiedz do tematu