PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Śląsko-zagłębiowskie dziczenie 2011
Autor Wiadomość
Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2011-01-02, 18:14   

na Zumerku dziś przybyło kolejne indywiduum - perkoz dwuczuby, oraz 7 kormoranów.
Reszta mniej więcej bez zmian, może za wyjątkiem mew, których było dziś dwa razy więcej (500-600). Dużo było też dużych mew - ok 50, w tym ok 10 srebrzaków.

Pawelele 

gko

Wysłany: 2011-01-04, 16:04   

Wczoraj przedpołudniową porą podjechaliśmy z influencem na łuszczakonośne pola k.Trzebiesławic. W sumie ciężko oszacować całe to towarzystwo bo ruch permanentny wśród nich. Zgrubnie szacuję całe stado na ponad 700 ptaków. W towarzystwie trzyma się ok.100 dzwonków, ok.50 czeczotek, wyłuskaliśmy też z 5 zięb i cn.2 jery, reszta to makolągwa i rzepołuch (mniej więcej pół na pół :roll: ). Do tego jeszcze siedzi tam ze 20 mazurków.

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2011-01-04, 16:24   

Do trzech razy sztuka! :mrgreen:
Najpierw jeden trop.... potem drugi.... a dziś bez tropów.... ale za to był bekasik :tup:
Siedział tuż przy wylocie betonowej rury zasilającej strumyczek i łypał w górę.... :tup:

Ptaka udało się też schwytać... :oki:

Pawelele 

gko

Wysłany: 2011-01-05, 19:26   

A to Ci dopiero :oki:

Z kolei dziś przejeżdżałem przez pola k.Tucznawy i nadziałem się na kolejne łuszczakowe stado (tym razem ponad 300 ptaków). Proporcje to ca150 makolągw, ca100 rzepołuchów, ca50 szczygłów, 3 zięby, ca10 czeczotek. A nieopodal czatujący krogulec.

Zaś w parku na Zielonej w DG przy karmniku dzięcioł zielonosiwy i 2 średnie.

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2011-01-06, 14:34   

Dziś w Miechowicach straszne pustki, z wyjątkiem zdecydowanie ciekawej obserwacji czapli białej przelatującej nad polami - od strony Świerklańca w stronę Dzierżna. :oki:
Pierwsza zimowa dla Miechowic.

zdjęcie czapli marne bo zrobione na szybko przez lornetkę. :P
+ bonus w postaci zimowego widoku na Bagno Bączek

voytus81 

gko

Wysłany: 2011-01-06, 16:40   

Dziś idąc wzdłuż Kłodnicy, na wysokości Kłodnicy spłoszyłem dwa zimujące bąki :shock:
Z pewnościa dwa różne ptaki. Najpierw jeden zerwał się z trzcin tuż przy brzegu i poleciał w stronę głównego zbiornika. "Odprowadziłem" go wzrokiem, aż zapadł w trzciny tuż za wyspą. Jak zszedłem z nasypu na brzeg Kłodnicy, po jakichś 2-3 minutach poderwał się drugi ptak.
Jak dobrze pamiętam zeszłej zimy na Farskim, w pobliżu rowu doprowadzajacego wodę też jeden koczował.

Pozaym na Kłodnicy standard, jak na tę porę roku: 3 czaple siwe, cn 20 łysek, 25-30 cyraneczek, kilkanaście czernic, ok 40 głowienek i podobna ilośc krzyżówek, perkozek oraz 36 łabedzi niemych ( jeden z zółtą obrączką nożną 57EP ).

Ponadto krogulec oraz stado ok 70-80 czyży.

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2011-01-06, 19:36   

voytus81 napisał/a:
Dziś idąc wzdłuż Kłodnicy, na wysokości Kłodnicy

To przejęzyczenie czy jest coś o takiej samej jak rzeka nazwie?

Filu444 

Wysłany: 2011-01-06, 19:56   

Tetrao napisał/a:
Dziś w Miechowicach straszne pustki, z wyjątkiem zdecydowanie ciekawej obserwacji czapli białej przelatującej nad polami - od strony Świerklańca w stronę Dzierżna. :oki:
Pierwsza zimowa dla Miechowic.

Hej,

w Piekarach dziś czapla biała była nad Brynicą na wysokości Józefki (o godz. 12).

Pozdrowienia :cool:

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2011-01-06, 20:07   

Filu444 napisał/a:
w Piekarach dziś czapla biała była nad Brynicą na wysokości Józefki

Ha! Siedziała czy leciała?? Kierunek z którego przyleciała zgadzałby się świetnie! Moja leciała na zachód o 12.25 :lol:

Czyżbyśmy znowu widzieli Łukaszu te same ptaki w dwóch zupełnie różnych miejscach? :lol:

lookhasz 
ornitolog

Wysłany: 2011-01-06, 20:45   

To i ja dorzucę swoją obserwację ;) , mimo że nie byłem ani na Śląsku ani w Zagłębiu.

Bohaterkami jednego z reportaży w dzisiejszym Teleexpresie były gliwickie uszatki, które to okupują brzozę przed jednym z bloków.

Ile ich tam jest i czy to ich coroczna miejscówka??

pozdrawiam Łukasz
szacunek dla natury to pierwotne jest sedno."

Filu444 

Wysłany: 2011-01-06, 21:23   

Tetrao napisał/a:
Filu444 napisał/a:
w Piekarach dziś czapla biała była nad Brynicą na wysokości Józefki

Ha! Siedziała czy leciała?? Kierunek z którego przyleciała zgadzałby się świetnie! Moja leciała na zachód o 12.25 :lol:

Czyżbyśmy znowu widzieli Łukaszu te same ptaki w dwóch zupełnie różnych miejscach? :lol:

Ano, z żurawiami się tak udało :) Hmm, czapla dała się podejść na jakieś 30m, bo czym odleciała kawałek dalej, zapadła w trzcinowisko i znikła z pola widzenia. Odchodząc spojrzałem na zegarek to była 12:05, ale czy czapla stamtąd odleciała dalej to nie wiem. No ale nie jest to nieprawdopodobne.

nurek 
Tomasz Kosut

Wysłany: 2011-01-06, 21:33   

Cytat:
Bohaterkami jednego z reportaży w dzisiejszym Teleexpresie były gliwickie uszatki

To ci numer :] Faktycznie, tutaj można obaczyć krótki reportaż (od 7:30).

lookhasz napisał/a:
Ile ich tam jest i czy to ich coroczna miejscówka??

Cóż, liczebność co roku jest inna, max. bywało bodajże koło 25 osobników (na początku grudnia siedziało 10). Ptaki przesiadują na drzewach (brzozy, wierzby, klony) na wysokości 1-4 piętra, zazwyczaj rozrzucone między kamienicami. Ptakom o dziwo miejscówka odpowiada mimo ludzi, samochodów i odkrytego stanowiska (rzut beretem jest natomiast lotnisko i pola z soczystymi gryzoniami). Ja je obserwuję od 2007, ale z tego co ludzie opowiadają, uszatki siedzą od jeszcze kilku lat wstecz (a konkretne info pewnie ma Jacek Betleja czy Michał Skóra).

W poniedziałek będę w tej części Gliwic, więc podskoczę zobaczyć jak się mają.

voytus81 

gko

Wysłany: 2011-01-07, 06:17   

Tetrao napisał/a:

voytus81 napisał/a:
Dziś idąc wzdłuż Kłodnicy, na wysokości Kłodnicy

To przejęzyczenie czy jest coś o takiej samej jak rzeka nazwie?

Oczywiście przejęzyczenie :oops: . Na wysokosci Farskiego miało być.

nurek napisał/a:
Cóż, liczebność co roku jest inna, max. bywało bodajże koło 25 osobników (na początku grudnia siedziało 10).

Byłem tam teraz w środe, tez było 10 ptaków.
Z tego co mam zanotowane, w zeszłym roku miałem max. 16 przy jednej z wizyt.

edit: Tetrao
proszę używać funkcji edycji posta

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2011-01-08, 16:12   

Z powodu zbyt późnego poinformowania nas o nowych zasadach Zimowego Liczenia, ja swoje musiałem odbyć już dziś, wedle starych zasad. Na szczęście Włodek przyjmie i takie rozjechane w dacie dane :]
Nie patrząc na to które miejsca ważne a które ważniejsze poszedłem dziś znaną sobie trasą odwiedzając po drodze następujące stałe punkty programu:

Ciek przy nieistniejącym Stawie Miechowice
Wyregulowany na maksa. Wycięta każda trawka i drzewko, dno wyłożone jakimiś kamolami, porobione sztuczne bystrza oraz jazy. Koniec liczenia w tym miejscu

ptaków - 0

Ciek przy zasypanych osadnikach KWK Bobrek w Miechowicach
Zamarznięty. Brak pokrzywnic obecnych tu zimą 2009 i 2010. Koniec liczenia w tym miejscu.

ptaków - 0 (no dobra, były 2 kosy)

Osadniki byłej KWK Pstrowski w Zabrzu - Biskupicach
Tu jak zwykle fajnie, ale o cyraneczkach już można zapomnieć.

perkozek - 28 (rekord?)
czapla siwa - 2
kormoran - 30
łabędź niemy - 2 ad.
krzyżówka - 41
czernica - 23
głowienka - 10
łyska - 68
wodnik - 2 (same się odzywały i same biegały, nie trzeba było wabić)
kokoszka - 0 :(
zimorodek - 1

oraz: czeczotka - 20, paszkot, myszołów pożerający krzyżówkę na lodzie, strzyżyk i lis spacerujący po lodzie.

Osadniki KWK Bobrek (Karb - Worpie)
kicha jak zwykle, ale Adrian każe liczyć ;)

krzyżówka - 13
łyska - 1
strzyżyk

Bytomka w Karbiu (ok 200 m)
Wszystkie trzciny w rzece wycięte! Po cholerę?? :roll:

krzyżówka - 40
kokoszka - 2

Osadniki KWK Centrum (Bytom-Karb)

To ich debiut na Zimowych Liczeniach.

krzyżówka - 160
czapla siwa - 1
zimorodek - 1
rzepołuch - 9
i....

Najlepsze na koniec. Gdy próbowałem przejść przez nasyp kolejowy żeby dojść do w.w. osadników zauważyłem trzech SOKistów. Jako że stał pociag z węglem i nadjeżdżał drugi wolałem nie wchodzić im w drogę i postanowiłem przejść tory innym niedozwolonym "przejściem" ;)
Do tego celu musiałem obrać drogę której zimą jeszcze nie podejmowałem. Alleluja mi za tę decyzję! Dokładnie na wysokości osadników spod nasypu ciurka ciepła przeciekająca z osadnika woda i rozlewa się zalewając płytką kałużą pobliskie nieużytki.
Teren wymarzony dla bekasika. Zlazłem z nasypu i w trekkingowych buciorach zacząłem deptać te mokradła. Bekasika spłoszyłem jakoś po 2 minutach deptania :lol: Zerwał się razem z 3 kurami bażanta :P Potem teren był gorszy i się cofnąłem niestety. Podejrzewam jednak, że niniejszym odkryłem alternatywne, a może wręcz główne zimowisko brantkowych bekasików :!: Nie twierdzę, że ten spłoszony to ten z obrączką ;) ale nie raz już dało mi do myślenia znikanie ich z tego mizernego strumyczka nad Brantką. Tu mają raj, a to przecież raptem 1 km w linii prostej :]

Na osadnikach KWK Bobrek liczyły kiedyś sławy ;)

Bekasikowo.pl

Pawelele 

gko

Wysłany: 2011-01-08, 18:04   

Napisz jakieś podziękowanie do SOKu ;)

Skoro już jesteśmy przy zimowym liczeniu to chciałem zapytać czy ludkowie (Damian, Łuki) policzą to co zwykle liczyli? Będę też tutaj pewnie pisał na bieżąco gdzie wbijam, poza tym miło byłoby jakoś się podzielić robotą - zwłaszcza na Bobrku :)

Odpowiedz do tematu