PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Śląsko-zagłębiowskie dziczenie 2011
Autor Wiadomość
Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2011-11-05, 13:07   

Byłem dziś na Świerklańcu, ale chyba nieprędko tam wrócę. Jednak dni z ładną pogodą nie są wymarzone na ptaki jesienią... Flauta totalna, nawet rzepołuchów nie było.
Wymienić należy tylko nura rdzawoszyjego. Młody ptak pływał slalomem między łódkami (bo inaczej się nie dało) trochę pożerował, krzyknął kilka razy po nurzemu (bombowy dźwięk :tup: ) a potem rozpędził się po wodzie i poleciał na zachód. Z innych godniejszych jedynie pojedynczy siwerniak na zaporze (inny osobnik niż tydzień temu).
Z nieptasich - całkiem jeszcze aktywna żaba (trawna?) nad Brynicą i chytrusek, któremu nie udało się dojść do zbiornika :] A szedł prawdopodobnie po to co pływało tuż przy tamie - jedna świeżo martwa śmieszka do góry brzuchem i inna ledwo żywa pospolitka :? Rano jeszcze się trzymała, ale jak odjeżdżałem ok godz. 10 to dryfowała już z głową pod wodą..... :roll: Nie wiem co się tam dzieje.

Wracając wpadłem jeszcze kontrolnie nad Zumerek. No i niestety. Słynny Zumerek jest już własnością prywatną - wokół trwają ostre prace budowlane... wygląda jakby pole golfowe tam powstawało.... Liczyć będzie się dało zza płotu, ale łysek to już sobie raczej nie poobrożuję. :/

Pawelele 

gko

Wysłany: 2011-11-05, 18:00   

A dziś w Ząbkowicach objawiła mi się moja pierwsza tej jesieni czeczotka.

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2011-11-06, 17:22   

Hm no cóż ;)
Dziś na Dzierżnie znów mi się poszczęściło. Późnym rankiem na zbiornik nadleciała młoda bernikla rdzawoszyja razem ze stadem gęgaw. Na początku siedziała tak daleko, że bałem się kolejnego oszkalowania przez bladii'ego, bo z fot wychodziła mi mewa mała jak nic :/
Na szczęście jednak bernikla wraz z kilkoma gęgawami postawiła mi zadanie ułatwić i zbliżyła się tak, że dało się ją ładnie udokumentować. :oki:
Prócz tego na zbiorniku - 2 samice szlachara oraz pierwszy tej jesieni bielaczek. Było też ok 3 tysięcy gęsi zbożowych i białoczelnych, ale w tej zupie wypatrzyłem jedynie jedną leucystyczną zbożówkę. Idioci na skuterach wodnych postanowili się zabawić i wjeżdżali z całej pary w stada gęsi i kaczek.... :evil: :evil: :evil:

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2011-11-11, 12:47   

W ostatnich dniach jakiś zastój w terenie. W poniedziałek na Świerklańcu pustka, że oko wykol ;) - nawet łódek prawie nie było na tafli. Z godnych wymienienia jedynie pliszka górska nad Brynicą przy ujściu spod zapory oraz tradycyjnie siwerniak na zaporze. Prócz tego nieoznaczony biegus namierzony głosowo na plaży w cz. SE zbiornika oraz odległa czapla biała przy ujściu Brynicy. W Miechowicach jeszcze większe pustki. Stąd muszę jednak wspomnieć o jasnym myszołowie, który przylatuje tu na zimę od ładnych 7-8 lat - przedwczoraj zastałem go na stałym posterunku przy Bagnie Bączek. Cieszy taka wierność do miejsca zimowiska :oki:
Myślałem że chociaż Dzierżno, które w tym roku wyjątkowo dobrze darzy, i tym razem nie zawiedzie, ale trafiłem chyba na zły moment. Wczoraj pochmurno, zimno i bardzo wietrznie, więc ptaki pochowane przy północnym brzegu, bez szans na przejrzenie. Jedyna szansa na to była tradycyjnie w Ujściu Kłodnicy, ale tam jeno ok 500 gęsi z trzech gatunków, niestety bez żadnych rodzynków. Prócz tego 57 czajek, 2 bielaczki i nieprzeliczone masy kaczek z najpospolitszych gatunków. A do tego dorosły bielik, próbujący co jakiś czas poczęstować się którąś z nich.

Z nieptasich akcentów - bardzo późny imago szlaczkonia siarecznika nad Brantką, aktywna żaba trawna nad Brynicą w poniedziałek oraz trzeci już, znaleziony przeze mnie, martwy rzęsorek rzeczek na plaży Dzierżna wczoraj.

Syriusz 
Damian Kurlej

gko

Wysłany: 2011-11-11, 13:14   

Coś mam farta do podgorzałek :mrgreen: Dzisiaj samiec na P3, poza tym z ciekawszych 2 gągoły ff/juv. i ponownie odczytane obroże z łysek X13 i X47.

Pawelele 

gko

Wysłany: 2011-11-11, 20:17   

Syriusz napisał/a:
Coś mam farta do podgorzałek

Ano masz. Gdzie zwykle ją wyłuskujesz? Z plaży, czy z cypla? Ja zwykle cedziłem z plaży i nic... :/

Syriusz 
Damian Kurlej

gko

Wysłany: 2011-11-11, 21:46   

01.10.2011 miałem razem z Krystianem samca k.Marianek
15.10.2011 samica na P3 w cz.W
Dzisiaj samiec widziany z plaży w cz.SE zbiornika, była szansa na fotke ale najpierw dałem spojrzec ojcu a później ptak się stracił :/ Może jutro też go wyczesze :tup:

Syriusz 
Damian Kurlej

gko

Wysłany: 2011-11-12, 13:02   

Dzisiejsze obserwacje z Pogorii 3:
głowienka - cn.300
czernica - cn.200
krakwa - 1 ♂
gągoł - 1 ♂ 1 ♀/juv.
ogorzałka - 1 ♂ 3 ♀ ♀/juv.
łyska - cn.1700 obroże X13, X16, X47
mewa siwa - cn.100
śmieszka - ca.80
dzięcioł duży - 1 ♂ 1 ♀
dzięciołek - 1 ♂

IMG_8035.JPG
Plik ściągnięto 932 raz(y) 13,5 KB

IMG_8036.JPG
Plik ściągnięto 939 raz(y) 15,1 KB

IMG_8032.JPG
Plik ściągnięto 3469 raz(y) 9,58 KB

Syriusz 
Damian Kurlej

gko

Wysłany: 2011-11-13, 14:15   

Kolejny dzień czesania :)
Dziś na KW razem z Krystianem w Mariankach pustki, na wodzie ledwo kilka dużych mew, poza tym ca.15 kwiczołów i ca.20 dzwońców. K.Ratanic ca.100 łysek (jedna z obrożą nieodczytaną), 10 czapli siwych i 16 gągołów (2 ♂ ♂ 14 ♀ ♀/juv.). W cz.N ca.350 czernic i ca.320 głowienek oraz 8 cyraneczek (6 ♂ ♂ 2 ♀ ♀/juv.).
Później już sam z doskoku na P3 k.cypla dorosły nur rdzawoszyi :mrgreen: i znowu X47 odczytana

Krystian 

Wysłany: 2011-11-13, 15:01   

... a ja byłem na P3 z samego rana i miałem z ciekawszych:
- bielaczek - 2f,
- gągoł - 1f,
- czernica > 350,
- głowienka > 500,
- perkozek - 1,
- perkoz rdzawoszyi - 1,
- cyraneczka - 1,

... na Przemszy perkozek. Gratuluję nura :oki: , teraz już wiesz czemu mnie tam ciągnęło, ale trzeba było do pracy się zwijać :/

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2011-11-13, 16:12   

Dziś na Dzierżnie sporo ptaków i sporo ptasiarzy :] Z Justyną, Radkiem i Adrianem zrobiliśmy sobie małą objazdówkę południowego brzegu i choć rewelacji nie było to ptaków wyraźnie przybyło. Dominuje krzyżówka, przybyło też grążyc i gągołów. Rekordowo dużo gęsi - dziś w Ujściu ok 6000 zbożowej z białoczelną + nadal ok 320 gęgaw tamże. Warunki do patrzenia marne, ale z gęsi udało się wyczesać bernikle białolicą (napotkana ekipa miała też inną na Pławniowicach) oraz zaobrożowaną zbożówkę.
Z innych 2 dorosłe nury rdzawoszyje w Rzeczycach, nadal siedzi kilka zauszników.
Warta odnotowania jest też jedna z ostatnich pliszek siwych w ujściu Kłodnicy.

saba11 

Wysłany: 2011-11-13, 21:15   

Trzy dni po około 4 godziny to daje 12 godzin w lasach pod Czantorią w Ustroniu. Ptaków nie za dużo. Były: sikorki wszystkie za wyjątkiem czubatki i lazurowej, dzięcioły duży, czarny i białogrzbiety, myszołów, dużo paszkotów, kwiczoł, grubodzioby, gil (pierwszy tej jesieni), sójki, sroki, wrony siwe, kosy, kowaliki, pełzacze leśne, klucz kormoranów, mysikrólik. Znalazłem nowe gniazdo i proszę o podpowiedź do jakiego ptaka może należeć. Średnica gniazda ok 80cm i dość wysoko.

3.jpg
Plik ściągnięto 949 raz(y) 138,01 KB

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2011-11-13, 21:19   

saba11 napisał/a:
białogrzbiety

ten jegomość w Beskidzie Śląskim to rzadkość. Masz może jego zdjęcie?
Z gniazdem nie pomogę, wrzuć to foto do tematu "gniazda do identyfikacji" :oki:

saba11 

Wysłany: 2011-11-13, 21:27   

Jakość zdjęć nie najlepsza, ale coś widać.

[ Komentarz dodany przez: Tetrao: 2011-11-13, 22:46 ]
super :oki:

3.jpg
Plik ściągnięto 934 raz(y) 140,68 KB

4.jpg
Plik ściągnięto 931 raz(y) 80,28 KB

5.jpg
Plik ściągnięto 937 raz(y) 98,1 KB

Krystian 

Wysłany: 2011-11-16, 16:44   

Pogratulować wyczesu :oki: :res: .... blisko coraz bliżej do białogrzbieta :]
Zaległa fotka z 05.11: