PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Śląsko-zagłębiowskie dziczenie 2010
Autor Wiadomość
Krystian 

Wysłany: 2009-12-31, 20:02   Śląsko-zagłębiowskie dziczenie 2010

I ja wszystkim życzę dużo czasu na teren o owocnych wypraw :) :) :) !!!

geoman 

Wysłany: 2010-01-01, 05:00   

Witam!
Pozwolę sobie w imieniu Piekarskiego Stowarzyszenia Przyrodników życzyć wszystkim przyrodnikom naj naj naj a przede wszystkim odwagi i determinacji w dążeniu do celu no i odwagi w nowym roku ( to min. apel w sprawie zainteresowania planami rozwalki znacznych połaci lasów w okolicach Wymysłowa i w pobliżu j. Świerklaniec).
No i żeby słowa mojego profesora a zarazem mentora (wtajemniczeni rozpoznają;]) nie miały racji bytu: nie ma większego szkodnika nad kozę i przyrodnika;]
Pozdrawiam
zapraszam na:
http://www.przyrodapiekar.fora.pl/

przyroda.kg.net.pl
Chłopy poczujecie że i kwiczoł i bogatka sprawia przyjemność i radość...;]
miłego "czesania" w nowym roku:P

Pawelele 

gko

Wysłany: 2010-01-03, 11:55   

Najlepszego w Nowym Roku :cool:

A skoro mowa o 2010 to póki co z ciekawszych obserwacji w cz.N na zb.KW gągoły, perkozy dwuczube, perkozek, nur czarnoszyi (obserwacja influence).

Dziś bujałem się po polach i lasach na N od mojej wiochy. Śniegu tak z 15cm, rześki mrozik, z ptaków bez szału - trznadle, potrzeszcze, mazurki, w lesie standard wróblaczy. Miałem też pewną zimową impresję - mianowicie w stadku modraszek i bogatek śmignął mi jakiś Regulus. Ptak bardzo nerwowo żerował, niknął za gałęziami, szybko oddalał się wraz z całym stadem i nie mogę być pewien, ale najprawdopodobniej był to zniczek. Szkoda, bo może z aparatem dałoby się coś wycisnąć z tego, a tak kolejny ptak do X-files...

dawidoruba 
www.mto-kr.pl

Wysłany: 2010-01-04, 13:48   Płomykówka

Witam wszystkich. Żebyście nie myśleli że zardzewiałem ;)
Wczoraj o godzinie 23.35 w miejscowości Kwasniów Górny gmina Klucze, siedziała sobie płomykówka na drutach. Bardzo mnie to ucieszyło bo kiedyś Kolega mój widział tam płomykówkę, ale to było 2 lata wstecz jakieś 30m od tego miejsca co ja ją widziałem(mnie nigdy do tej pory nie udało się jej tam zauważyć). Niestety z powodu braku aparatu nie udokumentowałem jej :/ .

Pawelele 

gko

Wysłany: 2010-01-04, 15:36   

No Dawid te sowy to Cię lubią :oki:

Dziś na KW w cz.N nadal samica bielaczka, na polach k.Trzebiesławic myszołów włochaty (dopiero 4 zagłębiowskie stwierdzenie i pierwsze zimowe), a k.Gołuchowic stadko ca30 rzepołuchów (11 stwierdzenie). Obserwacje z influence :oki:

Krystian 

Wysłany: 2010-01-06, 00:32   

05.01.2010 Marianki zamarznięte, ale na Przemszy 2 perkozki, natomiast w części północnej KW z ciekawszych: nur czarnoszyi, bielaczek - 2f, gągoł - para ... i para w fiacie Uno, zachowująca się baaaardzo wiosennie :lol: :lol: :lol:

Bielaczki.jpg
Plik ściągnięto 2896 raz(y) 65,16 KB

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2010-01-06, 09:28   

Krystian napisał/a:
i para w fiacie Uno, zachowująca się baaaardzo wiosennie

gdzie foty? :P :P :P

Pawelele 

gko

Wysłany: 2010-01-06, 09:47   

Z tego co wiem na KW wczoraj była jeszcze uhla.

Pisałem powyżej o obserwacji rzepołuchów w sile ca30 ptaków. Kurcze mam jednak tendencję do zaniżania :roll: - po przeliczeniu na fotach wyszło że w stadku było 58 ptaków...

Pawelele 

gko

Wysłany: 2010-01-08, 20:26   

Ostatnio w terenie miałem m.in. 4 świergotki łąkowe w Sosnowcu na Zagórzu. Poza tym praktycznie codziennie mój sad nawiedza mieszaniec dzięcioła białoszyjego z dużym. Samica o takich cechach zrywa sobie orzechy włoskie, a potem w kuźni obrabia jak najzwyklejszą szyszkę :]

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2010-01-09, 16:55   

Ja przeżyłem kolejne zimowe liczenie. Właściwie to obyło się bez większych uszczerbków na zdrowiu, nie licząc kawałka szkła, który wciąż tkwi w moim palcu. (Musiałem pechowo oprzeć się o śnieg pod którym leżała sterta słoików...)
W każdym razie żyję i już w bezpiecznym domu, na spokojnie mogę podzielić się refleksjami z tej zimy.
Najpierw suche fakty:

Kanał przy historycznym Stawie Miechowice
Dzieło zniszczenia trwa nadal. Ciek w większości pozbawiony szaty roślinnej, a po obu stronach brzegu stały koparki i spychacze. Ludzie wycinają cały jego brzeg, wraz ze starymi akacjami. Nie wiem po kiego grzyba :roll: . To będzie najprawdopodobniej ostatnie liczenie w tym miejscu. :|
wyniki:
krzyżówka - 8
kokoszka - 5 (i tak dużo jak na taką dewastacje, zwykle bywało ok 13)
wodnik - 1 (dawno go tu nie było)
jastrząb - 1
potrzos - 6
strzyżyk - 5
czeczotka - 1
rudzik - 2

Osadniki Miechowice (KWK Bobrek)
Zasypane i spuszczone, a tutejszy ciek wypucowany do ostatniej gałązki. Niemniej zawsze warto tu zaglądać:
pokrzywnica - 1 (w 2009 3 os. w tym samym miejscu)
potrzos - 1
rzepołuch - 4
czyż - 8 z rzepami
szpak - 3 (widziane na terenie kopalni)
strzyżyk - 2
trznadel - 1

Stawy w Biskupicach
Tutaj wciąż bez zmian. Ciekawe kiedy zaczną zakopywać tą ostatnią perełkę?
Z ptakami dość standardowo. Trochę lepiej niż w 2009:
perkozek - 7
czapla siwa - 12
kormoran czarny - 26
łabędź niemy - 2 ad.
krzyżówka - 30
cyraneczka - 9 (wielki powrót?)
czernica - 26
łyska - 59
kokoszka - 1 (masakra!)
wodnik - 1
zimorodek - 1
strzyżyk - 1

Bytomka - "źródło" rzeki w Bytomiu-Karbiu.
krzyżówka - 28
kokoszka - 1 (ja pierdziu :( )
strzyżyk - 1

Osadniki KWK Bobrek-Centrum, Karb-Worpie
krzyżówka - 15
kokoszka - 0 (żesz w dupesz :/ )

Bagno Bączek
myszołow - 1 jasny
szczygieł - 16

Brantka
wodnik - 1 widziany w bekasikowym zimowisku. Pierwsze zimowe stwierdzenie.
niestety bekasika i siwerniaków brak :(

No i wniosek po dzisiejszych liczeniach nasuwa mi się jeden. Absolutna kokoszkowa kicha! Może to wynikało z niżowej deszczowej aury, bo żadna kura mi się dzisiaj nie odezwała. Wodniki reagowały, a kurki nie. Jeżeli Wam też wyjdzie mizeria to ok, ale w przeciwnym wypadku trzeba będzie chyba powtórzyć liczenie kokoszek w lepszą pogodę... :roll:
Chociaż skoro na tym odcinku Bytomki i na osadnikach w Worpiach nie było ich prawie wcale (a są tam zawsze dobrze widoczne) to ja nie wróże im najlepiej.
Oby Wam wyszło więcej :oki:

bladii77 

gko

Wysłany: 2010-01-12, 15:38   

Witam, od 9 do 11.01.2010 przeszedłem w sumie 35km Bytomki, od Bytomia do Gliwic. Z ptaków średnio, za to przeżycia niepowatarzalne......A było:
czapla siwa 5
wodnik 24
bąk 1
krzyzowka 1204
kokoszka 107
labedz niemy 9
rozeniac 2 f
cyraneczka 41
lyska 2
kormoran 1
swiergot lakowy 1
strzyzyk 21
rudzik 7

Adrian Ochmann

dawidoruba 
www.mto-kr.pl

Wysłany: 2010-01-13, 10:45   

Pawelele napisał/a:
No Dawid te sowy to Cię lubią :oki:

To tak żeby dopełnić, wczoraj około godziny 23.30 w miejscowości Biskupice przy skręcie na Giebło w gminie Pilica przed maską samochodu przez kilka metrów leciała wzdłuż drogi Pójdźka. Wcześniej z nieptasiej obserwacji, a dość ciekawej też przy drodze asfaltowej biegał sobie Gronostaj (moja dziewczyna po zobaczeniu pójdźki mówi :" Kurcze ale fajnie teraz pójdźka wcześniej gronojad" ;) ubaw miałem po pachy).

Pawelele 

gko

Wysłany: 2010-01-13, 22:04   

A ja liczę tu i tam. Podsumowanie wrzucę po wszystkim. Tak na szybko na Przemszy na "moim" odcinku z godniejszych krakwa, nurogęś, sporo kormoranów; na KW 3 bielaczki, 4 perkozy dwuczube, uhla; dziś z godniejszych na Zagórzu błotniak zbożowy, 4 czeczotki, rudzik.

dawidoruba 
www.mto-kr.pl

Wysłany: 2010-01-16, 23:56   

Witam wszystkich. U mnie na stawach fabrycznych przy International Paper Klucze wreszcie pokazuje się coś ciekawszego niż tylko łabędzie nieme i krzyżówki i tak dnia :
1. 09.01.2010 godz. 16:40 i kilka dni wcześniej dwa razy widziana w tym samym miejscu Czapla biała
Foto dokumentacyjne Witold Pawełczyk.

2. 15.01.2010 godz. 12.10 na tym samym stawie Gągoł samica
Foto dokumentacyjne Dawid Oruba

Oprócz tego byliśmy z kolegą Witkiem na zimowisku Uszatek w Wodzisławiu (Jędrzejowskim) gdzie naliczyłem 7 szt. na jednym świerku w samym centrum miejscowości (widywane było tam 23 sztuki przez kolegę Ernesta Bielaka.
Poniżej jedno ze zdjęć które udało mi się zrobić

Byliśmy też w poszukiwaniu tropów Cietrzewi w miejscu w którym ostatnio widziałem samca ale niestety nie było śladu po nim. Były natomiast ślady ssaków:
saren łosia, dzików, zajęcy, i jakichś (myszowatych)pilchów.
Fotki dokumentacyjne z wyprawy (fotografowałem ja)

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2010-01-17, 01:12   

Dawid.Klucze napisał/a:
pilchów.

pilchy w styczniu to trochę nie bardzo. one śpią od września do maja :grin:

fajnie z tym łosiem, masz może zdjęcia tych tropów?

a gągoł, nie jest czasem jakimś młodym samcem?

Odpowiedz do tematu