PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Śląsko-zagłębiowskie dziczenie 2010
Autor Wiadomość
bladii77 

gko

Wysłany: 2010-11-28, 16:19   

Witam, dziś krótko na zb. Dzieckowice... Koszmar, zbiornik od strony południowej opłotowany ,jakby conajmniej płynne złoto pływało w zbiorniku..., jak znależliśmy kawałek wolnego gdzie można było podjechać nad brzeg to wypatrzałem 2 nury w tym jeden czarnoszyi, drugi nieoznaczony, troche pospolitek, mnóstwo perkozów dwuczubych.
Potemn szybki wjadz na Szopki. Tam na Hubertusach sporo łysek,. troche głowienek i czernic. Na Morawie para cyraneczek i 12 jemiołuszek...

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2010-11-28, 19:41   

Dziś nad Brantką w prawdziwie zimowej scenerii, prawdziwie zimowe gatunki:

nurogęś - para (2 stw. dla M.)
gągoł - 5 os
bielik - 1 ad. (3 stw. dla M.)
zimorodek - 1 os.
rzepołuch - 1 + 14 os.

Zimowy kicz :]

Zim zapatrzony w zimę

A na koniec wspomnienie z sobotniego kokoszenia się w Katowicach ;)

nurek 
Tomasz Kosut

Wysłany: 2010-12-01, 23:15   

Na gliwickim Trynku dzisiaj 10 uszatych stworów (brzoza ta co zwykle i 2 nowe miejscówki w okolicy).
Brrr nie zazdroszczę im tych dziennych nasiadówek :roll:

Pawelele 

gko

Wysłany: 2010-12-07, 08:35   

Sporo ptaków siedzi na p3 i KW. Garść szczegółów w wiadomym miejscu :]

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2010-12-07, 15:08   

Jakiś cyrograf z naszymi południowymi sąsiadami podpisałem chyba ;) (spili mnie i nie pamiętam). :mrgreen:

Zaczęło się od tego, że złapali mojego trzcinniczka w Karvinie. Ja im za to odpłaciłem brzegówką. A potem dodałem od siebie gratis jeszcze jedną :lol:
Bracia Czesi nie pozostali dłużni - odczytali moją łyskę, która jeszcze we wrześniu pławiła się w Okołowicach pod Koniecpolem.
Co ciekawe - piaskownię gdzie fulica została stwierdzona jeno nasyp kolejowy oddziela od stawu Herzmanickiego gdzie nocowały nasze obydwie dzierżańskie brzegówki. :lol:

No nic - teraz moja kolej :roll: :tup:

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2010-12-11, 17:30   

Dziś nad Dzierżnem z Adrianem i Krzyśkiem fatalne warunki pogodowe.
Ale mimo wszystko nie było źle.

Z ciekawszych zauważonych ptaków:

nur rdzowoszyi - 1 juv.
nur czarnoszyi - 1 juv. (ze złamaną szczęką, ale wyciągał rybę za rybą)
gęś zbożowa + białoczelna - ok 3000 os.
rożeniec - 1 ♀
uhla - 1 ♀/imm
bielaczek - ok 20
bielik - 1 ad.
myszołów włochaty - 1 ad ♀ na mój gust (ciekawe czy Adriana fotki to potwierdzą)
błotniak zbożowy - 1 ♂
jemiołuszka - 11

Lodu jeszcze niet, zobaczymy jak długo.

Ostatnio zmieniony przez Tetrao 2010-12-14, 01:08, w całości zmieniany 1 raz  

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2010-12-12, 12:49   

Dziś w Miechowicach epickie pustki :] Wiatr hula, śnieg dyma, mróz trochę popuścił ale luksusów nie było.

Z godnych wymienienia jedynie srokosz, 25 jemiołuszek i aktywna gąsienica maszerująca w najlepsze po śniegu :roll:

W strumyku bekasika warunki idealne jak sprzed lat. Jedyna różnica to taka że nie ma (jeszcze) lokatora na ten turnus ;)

dodano: gąsienica oznaczona jako barczatka napójka, gatunku u którego pokoleniem zimującym jest larwa :mrgreen: (Dzięki WojtekG)
Ostatnio zmieniony przez Tetrao 2010-12-14, 01:09, w całości zmieniany 2 razy  

bladii77 

gko

Wysłany: 2010-12-12, 13:03   

Włochacz raczej F ad.
Poza tym na Osiedlu Tysiąclecia w Katowicach GROM przeprowadził małą dywersję, kilka śmieszek i krzyżówek stało sie informatorami....

GROM.jpg
Plik ściągnięto 1407 raz(y) 107,25 KB

włochaczaa.jpg
Plik ściągnięto 1414 raz(y) 138,7 KB

uhla.jpg
Plik ściągnięto 1391 raz(y) 63,61 KB

Pawelele 

gko

Wysłany: 2010-12-12, 16:52   

A ja dziś ruszyłem się na objazd bajor. Niestety pogoda bardzo utrudniała obserwacje, więc wyszedł z tego raczej rekonesans ;) I tak na KW brak lodu w cz.N gdzie siedzi trochę perkozów dwuczubych, 1 rdzawoszyi, a na brzegu przydybałem stadko 15 kuropatw. Wysoki stan wody na Przemszy!
Na p3 z kolei cała północna część wolna od lodu. Nic godnego w tej śnieżycy nie wypatrzyłem - siedzi ponad 1000 mew, ponad 1000 łysek i pare stów grążyc. Jak się pogoda poprawi to trzeba to solidnie przejrzeć :tup:

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2010-12-12, 20:57   

bladii77 napisał/a:
Włochacz raczej F ad.

Ano niestety nie. Na zdjęciu widać że to juvek bezpłciowy. :]

Pawelele 

gko

Wysłany: 2010-12-14, 11:06   

Dziś w cz.N na Kuźnicy wciąż sporo perkozów dwuczubych (ok.75), do tego pierwsze dla akwenu łabędzie krzykliwe (3ad.), pojedyncza przelatująca czeczotka, ca150 czyżyków. A potem jeszcze szybciutki przejazd przez pola k.Gołuchowic, który zaowocował fajną obserwacją czatującego przy drodze lagopusa i stadka ok.15 kuropatw.

Pawelele 

gko

Wysłany: 2010-12-15, 14:14   

Z kolei dziś na KW w cz.S 2 bielaczki (ff), 2 nury czarnoszyje, 14 gągołów (same babki), 17 nurogęsi (tylko 1 facet z nimi). Z kolei na p3 samiec hełmiatki nadal. Chciałem przejrzeć mewy i resztę towarzystwa dokładnie, ale warunki się spieprzyły i nie udało się. Z daleka i krótko (zasłoniły mi ją inne) widziałem młodą mewkę w typie fuscusa... Pozostaje czekać na jakieś rozpogodzenie...

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2010-12-20, 11:01   

Odświeżam temat, bo był zamarzł na jakiś czas :]

Bardzo podobnie stało się ze stawem Maroko na Osiedlu Tysiąclecia. Praktycznie cały skuty lodem. Wszystkie ptaki siedziały na Rawie. Na odcinku rzeki wzdłuż stawu - od jednego mostu do drugiego (ok 500 m) naliczyliśmy c.na 44 kurki. Ptaki żarły chleb łapczywiej od krzyżówek. Jest też tam fajny "futerplatz" gdzie sporo ich się gromadziło na brzegu. :oki:

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2010-12-21, 16:51   

Zatęskniłem dziś za wodą w stanie ciekłym (w terenie, bo myć się myję ;) ) i zrobiłem dziś sobie tourne po najbliższych znanych miejscach gdzie takie zjawisko można zimą spotkać.

Na pierwszy ogień poszły Brantka i BB. Tafle oczywiście skute, ale liczyłem na coś w bekasikowym strumyczku na zachodnim brzegu Brantki. I chyba nie przeliczyłem się...
Wprawdzie nic mi spod nóg nie wyfrunęło, ale na skrawku odsłoniętego błota widziałem tropy jakiegoś małego bekasa. Tydzień temu na bank tych śladów nie było...
Na polach - typowy dla tego miejsca skład gatunkowy - ok 25 rzepołuchów, 1 czeczotka, 3 myszołowy (w tym jeden jasny tubylec) i tyle.

Drugim punktem programu były osadniki KWK Centrum na pograniczu Miechowic i Karbia.
Pech chciał, że natknąłem się na jakąś bandę zbieraczy węgla z nasypów. Nie wchodząc w szczegóły - nieco mi napsuli krwi bo musiałem dawać przed nimi drapaka. Podejrzewam ze mieli smaka na moją lornetkę bo trochę za późno zdjąłem ją z szyi.... Szli za mną krok w krok, potem się rozdzielili - było groźnie :lol: Zniknęli mi z oczu jak zboczyłem z drogi w głębokie zaspy... Na osadniki jakoś dobrnąłem cało, ale adrenalina długo musiała ze mnie schodzić. :roll:
Na osadnikach mało ciekawie - jak zwykle. Ok 150 krzyżówek, 2 czernice, 2 kokoszki, 1 czapla siwa oraz jastrząb spłoszony z pożeranej łyski i grupka 3 szczygłów. Miejsce wygląda wypaśnie, ale ptaki mają chyba inne zdanie. :]

Najlepsze zostawiłem sobie na koniec :P Legendarny Staw Zumerek w Bytomiu-Szombierkach zasłynął dopiero rok temu z zimującego bąka, mandarynki, mew siodałtej i żółtonogich. Postanowiłem w końcu odwiedzić to tajemnicze miejce - również pod kątem przyszłego obrączkowania.
Zumerek okazał się Rajem :res: :oki: :res: 32 łabędzie, ok 200 krzyżówki, ok 100 łysek, ok 60 czernic, z 10 kokoszek, kormoran... no i mewy. Masy mew zlatywały się tu na noclegowisko. Ok godz. 15 było łącznie 300 ptaków z dominującym canusem, następnie trochę śmieszki i z 20 dużych mew. Z tych ostatnich wyłuskałem 2 dorosłe srebrzyste oraz 3 ciemne tegoroczne ptaki podchodzące mi pod fuscusy. Bez lunety jednak ciężko było to oznaczyć. A ptaki tak napalone na karmienie, że wystarczyło pojawić się na brzegu a wszystko wyłaziło z wody na widok ludzkiej sylwetki.... Szok normalnie :shock:
Dystans ucieczki łysek, zwłaszcza przy łabędziach to jakieś 2 metry - jak w Zachodniopomorskiem :mrgreen: Mam nadzieję że to nie był jakiś wyjątkowy dzień i tak jest tu zawsze :tup:

Kilka zdjęć na koniec

Osadniki KWK Centrum (Bytom-Karb)

Kultowy Staw Zumerek (Bytom-Szombierki)
Ostatnio zmieniony przez Tetrao 2010-12-22, 16:48, w całości zmieniany 1 raz  

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2010-12-22, 15:24   

Nie wiem co mnie podkusiło, ale pojechałem sobie dziś na Dzierżno. ;) Pogoda jak pod psem - mgła że oko wykol, ale swój plan zrealizowałem. Zbiornik zlodzony w 98% mniej więcej. Niewielkie oparzelisko zostało jedynie przy Ujściu Kłodnicy, a tam masy ptaków.
Spóźniłem się trochę na najlepsze widowisko bo zanim dobrnąłem do brzegu wszystkie gęsi zerwały się i poleciały na pola. Załapałem się tylko na tysiące sylwetek we mgle nad głową. A szkoda, bo jakbym był nieco wcześniej to można by było nieźle poczesać.
A z tego co pozostało dało się wywalczyć:

gęgawa - 25 w locie
łabędź niemy - 65
krzyżówka - ok 2000
czernica - ok 200
głowienka - ok 70
ogorzałka - 5 (2 ♂ ♂ , 3 ♀ ♀) + być może jedna para, ale za daleko i za mglisto
cyraneczka - 10
gągoł - 1 ♀
bielaczek - 12 (7 ♀ ♀ , 5 ♂ ♂ )
łyska - 70
kokoszka - 1