PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Śląsko-zagłębiowskie dziczenie 2010
Autor Wiadomość
dawidoruba 
www.mto-kr.pl

Wysłany: 2010-01-17, 03:06   

[Troszkę źle zrobiłem ujęcie bo nie zrobiłem żadnego porównania ale odległość między jednym a drugim krokiem to między 0,9m - 1m, z rozmowy z leśniczym tego leśnictwa niekiedy chadzają sobie po 14 szt. Podobno łączą się ze stadkiem z okolic Niegowonic.

Jeśli to nie pilchy to pewnie jakieś myszy?

Co do gągoła to wsumie do końca nie jestem pewien choć był bardziej podobny do samiczki i nie miał tej plamki koło dzioba.

geoman 

Wysłany: 2010-01-17, 10:30   

Witam!

Wczorajsze (16.01.2010) licznie na Brynicy od ujścia do zbiornika Kozłowa Góra w górę biegu rzeki.
Obserwowali ja fil (Łukasz Morawiec) i Ada

Krzyżówki 6
Czapla biała 1
Czapla siwa 3
Łabędzie 17
Kormoran 1
Strzyżyk 2
Bielik 1
W tym obszarze brak ubiegłorocznego bąka i zimorodka. Ogólnie teren bardzo trudny do schodzenia, grząsko i mokro ;]

A z wcześniejszych

12.01.2010 liczenie z Pawłem (tukejem)

Ciek w Parku Świerklaniec
Krzyżówki 80
Kokoszka 1
Czapla siwa 1

Kanał opaskowy Zbiornika Kozłowa Góra
Ptaków 0

Osadnik przy ul. Czołgistów na Szaleju (na prawym brzegu Brynicy)
Łyski 24
Krzyżówki 3

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2010-01-17, 12:08   

Dawid.Klucze napisał/a:
Jeśli to nie pilchy to pewnie jakieś myszy?

na pewno nie pilch :lol:

A gągoł nie ma plamki pod okiem bo młody jest.

geoman napisał/a:
Krzyżówki 6
Czapla biała 1
Czapla siwa 3
Łabędzie 17
Kormoran 1
Strzyżyk 2
Bielik 1

no i bardzo fajne wyniki! Na reszcie cała Brynica policzona :res:

Pawelele 

gko

Wysłany: 2010-01-17, 17:21   

Również ja dziś dobrnąłem do końca tegorocznego zimowego liczenia... Mam nadzieję, że mnie nie rozłoży żadne grypsko... Szczegółowe podsumowanie za jakiś czas, ale tak na szybko najciekawsze kwestie to: błotniaki zbożowe (samiec na Zagórzu w Sosnowcu, wczoraj f/juv na KW widziana przez Radka, a i na forum piekarskim widziałem że Filu miał na pograniczu samicę w rejonie Bobrownik), świergotki łąkowe (4 w Sosnowcu tam gdzie błotniak), cienko z kokoszką, za to wodnik na rozlewiskach Bobrka nieźle - aż 7 ptaków. Poza tym po 1 uhli na KW i p3, na KW jeszcze samiec nurogęsi, 3 bielaczki, 6 perkozów dwuczubych. Drżałem o zimka bo na Przemszy miałem tylko 1 ptaka, ale dziś na Bobrku miałem aż 7 ptaków, więc źle nie jest.
Czekam jeszcze na wieści od Syriusza (pogoria i osadniki), pulsata (Przemsza), Adama (Przemsza) i Tukeja (Rogoźnik)...

Z poza ptasich spraw na rozlewiskach Bobrka widziałem ślady żerowania bobra :shock:

bladii77 

gko

Wysłany: 2010-01-18, 22:54   

Ave, w dniach 16,17 I 2010 przeszlismy Brynice od Piekar ujścia Szarlejki do Sosnowca Stawików. Ptaków sporo, szczegolnie łabędzi. Mniej kokoszek, 3 nowe gatunki dla Brynicy.
krzyżówka 1917
łabędź niemy 366
kokoszka 74
łyska 61
cyraneczka 32
wodnik 6
perkozek 5
czapla siwa 2
mewa białogłowa 2 - 1 zima
czernica 1 para
bielaczek 1 para
perkoz dwuczuby 1
głowienka 1m
rożeniec 1m
nurogęś 1m
szpak 30
kosmacz 1

Kasia Skowrońska i Adrian Ochmann

dawidoruba 
www.mto-kr.pl

Wysłany: 2010-01-19, 12:24   Ciekawsze obserwacj z terenu Gminy Klucze

Stawy fabryczne w Kluczach
Czapla Biała : 1 os. Widziany kilka dni z rzędu przezemnie i przez kolegę
Fot. Witold Pawełczyk MTO dnia 09.01.2010 godz. 16:49

Gągół 1os. widziany 3 dni z rzędu
Fot. Dawid Oruba dnia 15.01.2010 godz. 12.10

W miejscowości Bydlin:
Myszołów Włochaty 1 os. 17.01.2010 godz. 13.32

nurek 
Tomasz Kosut

Wysłany: 2010-01-19, 17:39   

Dzisiaj podczas spaceru w gliwickim Lesie Łabędzkim spotkałem się oko w oko z dzięciołem czarnym, było też kilka mysikrólików, bębnią donośnie dzięcioły duże a na działkach żerują czyżyki, dzwońce, raniuszki i grubodziób :]

łypiący...

... i rozpiździel po nim ;)

młodociany pirat na drodze

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2010-01-19, 18:12   

Dawidzie, czaple białą i gągoła zgłaszałeś już kilka dni temu, nawet z tymi samymi zdjęciami :lol:

Pawelele 

gko

Wysłany: 2010-01-19, 20:31   

Ostatnio miałem ciekawe obserwacje w kwestii zimowych preferencji pokarmowych niektórych gatunów ;)
Dziś w okolicach zamku w Siewierzu z influence widzieliśmy samca bażanta niosącego w dziobie mysz. Ptak uciekając wypuścił ją i mogliśmy jej się bliżej przyjrzeć - była martwa i miała ranę w okolicach karku. Widocznie przy takim śnieżno-lodowym przekładańcu mają problem z pokarmem i na ruszt rzucają takie nietypowe smakołyki.

Druga obserwacja to raczej impresja... Kilka dni temu w cz.N na KW widziałem stadko kilku kuropatw. Kiedy je spłoszyłem okazało się, że jedna z nich nie odleciała. Nie miała za bardzo szans - wszak była martwa i że tak to określę... otwarta :> Myślicie, że w takich ekstremalnych warunkach może się przytrafić temu gatunkowi akt kanibalizmu? Nie widziałem niestety samego aktu ewentualnej konsumpcji, ale z daleka widziałem że ptaki gmerają coś w bezpośrednim sąsiedztwie truposza.

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2010-01-19, 21:02   

Ptaki po prostu dawno porządnej zimy nie miały, rozbestwiły się i tyle. A teraz dupki przymarzły i łapią się wszelkich dostępnych źródeł pokarmu. Słyszałem o aktach kanibalizmu, względnie padlinożerstwa u krzyżówek, więc czemu nie u kuraków.

Nawet ludzie byli skłonni do skrajnej zmiany diety w wyjątkowo trudnych sytuacjach. Jedzenie odzieży, kanibalizm itp.

A obserwacje - rzeczywiście ciekawe :oki: , zwłaszcza że tak się Wam tematycznie nałożyły :]

Pawelele 

gko

Wysłany: 2010-01-19, 21:31   

Tetrao napisał/a:
Słyszałem o aktach kanibalizmu, względnie padlinożerstwa u krzyżówek

Chyba się nawet w NO coś o tym ukazało.
Szkoda tylko, że nie mogę rozstrzygnąć czy kuropatwy rzeczywiście żarły koleżankę czy tylko beztrosko żerowały na tym co im Pan Bóg przykazał w jej sąsiedztwie.

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2010-01-19, 21:54   

Pawelele napisał/a:
że nie mogę rozstrzygnąć czy kuropatwy rzeczywiście żarły koleżankę czy tylko beztrosko żerowały na tym co im Pan Bóg przykazał w jej sąsiedztwie

skoro była otwarta a one przy niej stały, to chyba raczej nie odprawiały modłów nad zmarłą ;)
Albo poświęciły jedną słabszą kumpelę dla dobra ogółu, albo sama padła... Ale głupio by było nie wykorzystać takiej okazji.

a co do myszy to chyba głuszce regularnie uzupełniają dietę o jakieś drobne kręgowce. Czemu więc bażant miałby się nie połakomić?

zima jest bezwględna :roll:

gryphus 
odśnieża łąki

kuling

Wysłany: 2010-01-20, 08:20   

Tetrao napisał/a:

skoro była otwarta a one przy niej stały, to chyba raczej nie odprawiały modłów nad zmarłą ;)
Albo poświęciły jedną słabszą kumpelę dla dobra ogółu, albo sama padła... Ale głupio by było nie wykorzystać takiej okazji.

a co do myszy to chyba głuszce regularnie uzupełniają dietę o jakieś drobne kręgowce. Czemu więc bażant miałby się nie połakomić?

zima jest bezwględna :roll:

skoro była otwarta to może wykorzystały tylko okazję, że ktoś ją otworzył i zajęły się zawartością jej wola, a nie mięsem koleżanki...
hę?

Pawelele 

gko

Wysłany: 2010-01-20, 08:55   

Akurat okolice wola były zamknięte... Nic już nie wymyślimy z tym. Pozostają domysły. Szkoda, że nie udało mi się ich spokojnie poobserwować z oddali.

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2010-01-23, 15:33   

W maju 2009 znalazłem niedaleko siebie ukryte, ale bardzo fajne osadniki z bączkami. Obiecałem sobie odwiedzić je podczas tegorocznych zimowych liczeń, ale niestety nie wyszło.
Postanowiłem zajść tam dzisiaj, żeby sprawdzić co straciłem. Mróz był pieronowy. Mimo to doczłapałem tam przez zaspy i nasypy kolejowe.
Osadniki chlupały wesoło wodą. Spośród 6 - aż trzy były rozmarznięte. Klimaty niesamowite. wijące się muliste strumyczki, rury z ciurkającą ciepłą wodą ciągle zasilające baseny i potężne trzcinowiska. A najlepsze były muliste wysepki i półwyspy na jednym ze stawów.
Wszystko napawało optymizmem, zwłaszcza że na pierwszy rzut oka było na co patrzeć bo tafle aż roiły się od ptaków.
Niestety - jakieś 1,5 h kręcenia się po groblach wabienia, liczenia, płoszenia dały wynik 230 krzyżówek. I to by było na tyle. :/
Nawet sikorek w trzcinach nie było. Może mróz był za silny, bo w ogóle jakoś pustynnie było. Trzeba będzie to sprawdzić jak zima zelży... ale potencjał na prawdę niezły.
Może pokarmowo cieńko? Bo żeby perkozka, kurki..... ehhh :roll:
Niemniej choćby i dla tej ćwiartki tysiąca kaczek warto tu liczyć w następnych sezonach, bo to największe takie zbiorowisko w okolicy tej zimy.

Odpowiedz do tematu