PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Tetrao
2012-11-10, 17:19
Śląsko-zagłębiowskie dziczenie 2006-2009
Autor Wiadomość
Pawelele 

gko

Wysłany: 2009-12-20, 11:57   

Dąbrowskie bajora też dostały mrozem po łbie. Nie objeżdżałem wszystkiego ale na p3 od północy wczoraj był system kilku oparzelisk. Przy wpływie od p2 oczywiście rezydują łabędzie nękane przez parę alfa - Fidela i Julię. Poza tym kilkaset łysek, 3 kokoszki, 3 perkozy dwuczube, 1 rdzawoszyi, ca100 mew pospolitych i kilkadziesiąt grążyc.

bladii77 

gko

Wysłany: 2009-12-21, 18:59   

Witam, w niedzielny, mroźny, poranek odwiedziłem Dzierżno Duże, będąc pewnym,że tylko ujście Kłodnicy będzie rozmarznięte. Myliłem się..
Na Dzierżnie zero lodu, w ogóle jakby mrozu nie było.
Z ciekawszych:
ok. 50 bielaczków
ok 30 gągołów, troche łab edzi niemych i gęgaw.
Ekipa Gliwicka (Szlama, Skóra, Grochowski) miała pod Taciszowem zausznika

Pawelele 

gko

Wysłany: 2009-12-21, 19:49   

A jednak H20 w stanie radosnego falowania występuje jeszcze w cz.N na KW :tup:

Dziś tuż przed zachodem słońca dokonałem tego odkrycia ;) Trzeba tam zaglądać - póki co dziś wyczesałem tam 6 perkozów dwuczubych, 3 nury czarnoszyje, 3 uhle, 4 nurogęsi, 5 gągołów i ca200 mew.

Todus 

Wysłany: 2009-12-23, 15:23   

Wczoraj na Farskim z ciekawszych wodnik, cn 2 siwerniaki i ♂ wąsatki (kilka słysznych)

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2009-12-24, 13:24   

Wczoraj z ACinclusem zrobiliśmy objazd katowickich wód pod kątem chwytania zimującego drobiu. Pogoda jak wiecie paskudna ale nie zniechęciło nas to by jednak powalczyć. Na Morawie łabędzie bardzo chętne do współpracy - większość nosi jackowe blaszki. Udało się nam pochwycić 2 łabędzie, z czego jeden okazał się być moją własną wiadomością powrotną.
To pisklak z Żabich Dołów z 2008 (jego braciszek spędził poprzednią zimę na P3 :] )
Natomiast na Osiedlu Tysiąclecia na stawie jest niewielkie oparzelisko, a krzyżówek w kupie było może z 500! Udało nam się wyżyłkować 1 śmieszkę i 1 krzyżówkę.
Siedzi dalej gęś zbożowa, jakaś samica Aix (niestety za daleko na rozpoznanie) i samotna kokoszka.

Dziś natomiast zrobiłem sobie ostatni wypad terenowy w tym roku. I mimo, że wigilijny to jakże wiosenny. :mrgreen:
Z ciekawszych ptaków - 1 kszyk, 3 siwerniaki, 7 szpaków w stadzie kwiczołów, 60 rzepołuchów, 1 czeczotka.
Na środku zamarzniętej Brantki stało stado 17 łabędzi - każdy bez blachy i bardzo płochliwe. Ledwo wyszedłem zza trzcin i całość stada zerwała się w popłochu i skierowała się na S. Pewnie jakaś północna frakcja :roll:

Wesołych Świąt wszystkim Zagłębiakom i Ślązakom :)

Pawelele 

gko

Wysłany: 2009-12-25, 19:22   

Dziś nieco ruszyłem przepalić w terenie pochłonięte kalorie :] Na KW w cz.N wszystko ładnie faluje - z ciekawszych ptaków 2 uhle, 9 gągołów, ponad 200 łysek, kilkadziesiąt grążyc, nieco mew. Przeczyce zamarznięte - przy zaporze ca100 mew (głównie canus). Wjechałem też na pola w Gołuchowicach - ale tam puchy całkowite.

dawidoruba 
www.mto-kr.pl

Wysłany: 2009-12-26, 15:52   

Zdrowych i Wesołych wszystkim

Gil (Pyrrhula pyrrhula) 02.jpg
Plik ściągnięto 2362 raz(y) 67,89 KB

Syriusz 
Damian Kurlej

gko

Wysłany: 2009-12-28, 18:26   

Naciskany przez Pawła przezwyciężam lenistwo i piszę tą relacje dla potomnych ;)

Wczoraj w ramach walki ze świątecznym lenistwem pojeździłem co nieco w terenie. Z ciekawszych na P3 juv/f uhli (widziana także 25 XII) a na Kuźnicy w cz.N samica bielaczka, 2 ff gągoła, 2 juv/f uhli, 9 cyraneczek, perkozek oraz 3 nury czarnoszyje, ptaki obserwowane razem z Opticronem. Poza tym w cz.W mieszane stadko ca.100 szczygłów i czyży (jakieś 80-90% szczygłów).
Aha, 24 XII 4 kormorany przelatujące nad Przemszą na Zielonej i informacja special for Pawelele - sikory ubogie znów przylatują do tego karmnika co w zeszłą zimę ;)

Pawelele napisał/a:
Dziś nieco ruszyłem przepalić w terenie pochłonięte kalorie
Pawelele napisał/a:
Wjechałem też na pola w Gołuchowicach
A czym Waść jeździł podczas spalania tych kalorii :> ?

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2009-12-28, 18:54   

Info z wczoraj od Andrzeja Michny:
na Farskim bąk i świeże zgryzy... bobra.

One są już wszędzie, może z wyjątkiem Bytomia ;)

Pawelele 

gko

Wysłany: 2009-12-28, 20:09   

Syriusz napisał/a:
A czym Waść jeździł podczas spalania tych kalorii

Niestety samochodem ale pieszo też kilkaset metrów przedreptałem ;)

Byłem też na KW tego dnia, ale tylko z lornetką i naturalnie miałem gorsze wyniki...

dawidoruba 
www.mto-kr.pl

Wysłany: 2009-12-31, 17:36   

Dzisiaj o godzinie 12:45 w Kluczach na Stawach fabrycznych siedział 1 osobnik Czapli Białej niestety byłem bez aparatu :(
Korzystając z okazji życzę wszystkim Udanego Sylwestra i jak najwięcej ciekawych obserwacji nie tylko ornitologicznych w 2010 roku

pulsatilla1214 

Wysłany: 2009-12-31, 18:06   

dołączam do życzeń - wszystkim Ślązakom, Zaglębiakom i Małopolanom ciekawego i udanego roku 2010 :mrgreen: :oki: Wielu komisów pod lupą i aparatem ;) A moze po prostu wiele czasu na terenowanie przy znośnej pogodzie :)

Kaście obrączkarzy udanych łapanek oraz licznych i daleeeekich wiadomości powrotnych :cool:

Kaście ważkologów wielu przybyszów z południa w siatach ;) I uzupełnienia białych plam atlasie :>

Płazomaniakom wielu oczek wodnych obfitujących w herpetofaunę ;)

Florystom ( ;) ) co najmniej tak udanego roku, jak kończący się mój :oki:

Szymonowi zielonego światła odnośnie publikacji poznawanej wciąż Miechowickiej Puszczy :oki:

a wszystkim poszerzania horyzontów o inne dziedziny przyrody :cool: :oki:

Odpowiedz do tematu