PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Tetrao
2012-11-10, 17:34
Akcja Świerklaniec
Autor Wiadomość
bladii77 

gko

Wysłany: 2012-08-15, 08:17   

Kilka pstryków z Świerklańca...

ogień.jpg
Plik ściągnięto 1686 raz(y) 113,69 KB

ognisko.jpg
Plik ściągnięto 1718 raz(y) 138,36 KB

siaty.jpg
Plik ściągnięto 1666 raz(y) 127,02 KB

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2012-08-15, 22:18   

Todus napisał/a:
Też dostał blaszke

niestety nie. Kiedy Radek dał cynk o norce nie spodziewaliśmy się, wychodząc z obozu, że pod norką będzie leżało biedne żołniątko. A do obozu było za daleko, żeby je wlec tam i z powrotem. Obejdziemy się bez zwrotki z tego ptaka ;)

Todus napisał/a:
pola między Wyrami i Łaziskami Średnimi: dzięcioł średni

średniak na polach? :res:

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2013-07-18, 21:22   

Moje wcześniejsze obawy, że poziom wody na zbiorniku jest krytycznie wysoki do rozstawienia siatek okazały się mocno przesadzone. Nawet bardzo, bo łąki są suchuteńkie niemal tak jak w zeszłym roku. Miejmy nadzieję, że ptasio będzie z kolei lepiej ;)

A obóz rusza wstępnie około następnego weekendu, czyli około 26-27 lipca i potrwa co najmniej do 4-5 sierpnia.
Bardzo więc proszę o deklaracje i zgłoszenia na konkretne dni :!:

na zachętę powiem że przybędzie nam 70 metrów bieżących siatki :oki: co mam nadzieję przełoży się na emocje związane z liczbą i jakością łapanych ptaków.
W związku z tym potrzeba ludzi, żeby miał kto chodzić na obchody :mrgreen:

Prócz siatek będą wacki, będą drapolówki (też więcej) :mrgreen:

Zapraszam :cool:

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2013-08-04, 22:33   

W dniach 29.07 - 04.08 odbyło się kolejne wydanie miniobozu nad zb. Świerklaniec. Tym razem w ruch poszła rekordowa liczba siatek, bo łapaliśmy na 107 m bieżących ecotonek ;) Kwestię wacków i drapolówek pominę ponurym milczeniem :P Wyniki mimo upałów całkiem zadowalające i mieszczące się w świerklanieckiej średniej.
Ptaków wpadało sporo, głównie w trzcinach, ale gatunkowo rządziły krzaki :oki: Dzięki temu ta edycja AŚ dała najwięcej gatunków, w tym parę nowych, choć nie było specjalnych rzadkości.
Zaobrączkowałem łącznie 237 ptaków z 27 gatunków. A konkretnie:

trzcinniczek - 73
rokitniczka - 23
łozówka - 22
piecuszek - 15
podróżniczek - 14 :oki:
trzciniak - 14
potrzos - 12
bogatka - 11
gajówka - 8
modraszka - 8
remiz - 6
kapturka - 6
brzęczka - 4
świerszczak - 3
kos - 3
pełzacz leśny - 2
trznadel - 2
dymówka - 2
pierwiosnek - 1
jarzębatka - 1
mazurek - 1 (pierwszy dla AŚ i od razu bez szczęki ;) )
potrzeszcz - 1 (nowy dla AŚ :mrgreen: )
czarnogłówka - 1
pleszka - 1 (nowa :mrgreen: )
kląskawka - 1
zaganiacz - 1 (też nowy :mrgreen: )
piegża - 1 (jw. :cool: )

Niestety obserwacyjnie było bardzo kiepsko. Nie pamiętam tu jeszcze takiej mizerii na niebie i wodzie :roll: Czasem słychać było przelatującego ślepowrona, ale to tutejszy standard o tej porze roku, wczoraj wieczorem słyszeliśmy głosy kulika mniejszego i kilku wielkich. Z siewek pokazywały się też pojedyncze śniade, kwokacze, krwawe, łęczaki, samotniki, pisiki i kszyki. Więcej siewek siedziało w ujściu Brynicy, ale jakoś nie znaleźliśmy czasu na ich dokładne przeglądnięcie ;) W piątkowy wieczór nad ogniskiem latał nam lelek :tup: ale siatek niestety nie zechciał ponownie zaszczycić. Żołny poszły na rekord. W sobotę naliczyśmy zgodnie 9 ptaków :shock: Powiało jesienią kiedy dwukrotnie nad obozem przeleciało stado krzyżodziobów, a wczoraj czyż.... :roll:

Organizacyjnie chyba też nie było najgorzej - mieliśmy w końcu piwniczkę (z nornikiem), która znacząco wpłynęła na jakość żywności i (zwłaszcza) napojów przez cały pobyt. Ważnym elementem był też hamak :oki: i pseudo "kuchnia" w czerwonej misce :mrgreen:
Towarzystwo dopisało jak zwykle - obóz był obsadzony idealnie przez wszystkie dni.... z wyjątkiem ostatniego :mrgreen: Dziś sami z Justyną zwijaliśmy siaty i graty ;) Bardzo odciążył nas Chlido, który nam rankiem towarzyszył i zrobił za nas kilka obchodów. Za co mu wielkie dzięki. :oki:

Atmosferę na obozie i nieoceniony wkład w jego trwanie w tym roku mieli:
influence, Todus, ACinclus z Kasią, geoman, Roman z Leonem, Syriusz, Torenvalk, bladii77, Chlido, Andrzej Burecki, moi rodzice z Andrzejem Michną, Arek z Jolą, no i ja z Justyną ;) Wszystkich nas 18 osób.
Dzięki raz jeszcze. Na koniec parę obozowych fotek

Torenvalk 

Wysłany: 2013-08-05, 11:37   

Ogromnie dziękuję za możliwość uczestniczenia w obozie, świetna ekipa, bardzo miła atmosfera i sporo ciekawych gatunków ptaków :oki: Miałam okazję zaobserwować liczne czaple, kilka razy pojawił się też błotniak, a pierwszego dnia gdzieś niedaleko obozu krążył kruk, który darł się chyba przez pół godziny ;)
Trochę zdjęć ode mnie:
Trzcinniczek

Potrzos

Kapturka

Brzęczka

Sikora czarnogłówka

i wkurzona modraszka ;)

Pozdrawiam :)

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2013-09-19, 15:19   

Pierwsza wiadomość powrotna z ptaka zaobrączkowanego w ramach AŚ :tup:
I to od razu zagranica.... :P

bladii77 

gko

Wysłany: 2013-11-02, 22:01   

czasem przypadki się zdarzają....

2011-08-13 K7H 3XXX trzcinniczek Acrocephalus scirpaceus J.ŚWIERKLANIEC,ŚWIERKLANIEC
POLSKA (ŚLĄSKIE)

2013-07-04 K7H 3XXX trzcinniczek Acrocephalus scirpaceus Heřmanice
CZECHY (MORAVSKOSLEZSKY)

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2014-08-09, 22:28   

Przez ostatni tydzień (02-09 sierpnia) odbyła się kolejna edycja Akcji Świerklaniec. Tegoroczne wydanie okazało się pod wieloma względami wyjątkowe. Począwszy od wprowadzenia paru nowinek cywilizacyjnych (zadaszenie, zegar ścienny i stolik) skończywszy na wprost rekordowych ilościach ptaków w siatkach. Obóz był też dość dobrze obsadzony załogą przez większość czasu, z czym wcześniej bywało różnie ;) Dziwi to tym bardziej, że zorganizowałem wszystko na ostatnią chwilę i nie zdążyłem się tradycyjnie ogłosić na forum :P
A przechodząc do konkretów. Przez niecały tydzień siedzenia nad zbiornikiem, mając do dyspozycji raptem 107 metrów siatek wróblaczych, 4 wacki i 3 drapolówki schwytaliśmy aż 429 ptaków z 38 gatunków. Pobiliśmy więc ubiegłoroczny rekord o prawie 200 ptaków... Kolejny dowód na to, że miejsce na obóz mamy wyśmienite :tup:
Lista zaobrączkowanych, w kolejności od najliczniejszych:

trzcinniczek - 125
rokitniczka - 71
bogatka - 39
łozówka - 34
potrzos - 23
modraszka - 21
remiz - 15
trzciniak - 13
brzęczka - 11
rudzik - 7
podróżniczek - 7
wąsatka - 7 (nowy gatunek dla AŚ)
gajówka - 7
piecuszek - 5
wodnik - 5 (wcześniej kilka obrączkował bladii)
kapturka - 4
cierniówka - 4
gąsiorek - 3
świstunka leśna - 3 (nowa dla AŚ)
czarnogłówka - 3
raniuszek - 2 (nowy)
kszyk - 2 (wcześniej jednego złapała Magda Wybraniec na obozie nr 1 w 2007 r.)
zaganiacz - 2
śpiewak - 2
cyranka - 1 (chyba największe zaskoczenie obozu)
świergotek drzewny - 1 (nowy dla mnie, wcześniej tylko Magda w 2007)
dziwonia - 1 (kolejna nowość)
pełzacz leśny - 1
łabędź niemy - 1
muchołówka żałobna - 1 (tego też do tej pory nie było)
dymówka - 1
pleszka - 1
pierwiosnek - 1
kropiatka - 1 (druga dla AŚ)
pokląskwa - 1
jarzębatka - 1
kos - 1
kwiczoł - 1

Prócz tego złapaliśmy 13 ptaków zaobrączkowanych tu w poprzednich latach oraz.... młodego remiza z obrączką z Litwy :!: :res: To pierwszy zagraniczny ptak złapany nad Świerklańcem i drugi z obcą obrączką. W tym roku padł też okrągły 1000 zaobrączkowanych przeze mnie ptaków na AŚ :mrgreen: Tak więc obrączkarsko było świetnie. Gorzej było z ptakami obserwowanymi przez nas "przy okazji". Ale to chyba przez plandekę, która zasłaniała nam widok dużego fragmentu nieba ;) No i pewnie ta duża liczba ptaków w siatkach zabrała nam czas na jakieś lepsze wyczesy.
Niemniej przy okazji udało się wyczaić kulika mniejszego (nocny przelot), ślepowrony (głosy po zmroku), bączka, kropiatki (regularnie), zielonki (c.na 3, widziane przez Krzyśka i Tomka w UB), 2 trzmielojady, stado wąsatek (min. 10), niedaleko obozu cały czas kręcił się dudek. A dziś podczas składania gratów przeleciał na południe juv. błotniak łąkowy.
Z nieptasich dwa razy wpadały nam w siatki gacki, a pulsat wyczaił koło obozu masę botanicznych ciekawostek, o czym może oficjalnie napisze? :>

Skład ekipy obozu zmieniał się w zależności od dnia i jego pory. Załoganci w kolejności przypadkowej: ACinclus, tommy, wojtekm, influence, Karetta, Wojtek Janecki, pulsatilla1214, andol61, gallinula z 2 pull ♂ ♂, Roman z Marysią i Leonem oraz dzieciakami. No i ja z Justyną. Łącznie obóz odwiedziło ok 18 osób, mam nadzieję że nikogo nie pominąłem ;)

Kilka zdjęć na koniec...

Ostatnio zmieniony przez Tetrao 2014-08-12, 15:25, w całości zmieniany 4 razy  

bladii77 

gko

Wysłany: 2014-08-10, 08:33   

Tetrao napisał/a:
429 ptaków z 38 gatunków.

Wynik imponujący :res: , widać przyniosłem szczęście nie mogąc w tym roku przyjechać... Ale w przyszłym już takiego komfortu postaram się wam nie dać. Wodniki trzeba koniecznie zaplastikować przecież ;) Pozdrawiam i wracam do szpitala do Wydrzyka i Harpii...

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2014-08-10, 13:01   

bladii77 napisał/a:
Wodniki trzeba koniecznie zaplastikować przecież

wpadaj, wpadaj ale koniecznie z Twoimi wackami. Na 8 takich sprzętów to byśmy tam nieźle poszaleli.

A ja jeszcze dodam, że w piątek wieczór, czyli parę godzin po zwinięciu drapolówek, przeleciał na ich pułapie, niziutko puszczyk :x Wpadłby ani chybi :/ Wcześniej tylko go słyszeliśmy wieczorami z zadrzewień przy obozie.
Do obserwowanych ptaków trzeba jeszcze dodać - rodzinkę błotniaków stawowych, które towarzyszyły nam od rana do wieczora każdego dnia. Młode trenowały latanie i inne manewry - np. łapanie zdobyczy rzuconej im w locie przez rodzica. Prócz tego na zbiorniku było dość sporo rybitw czarnych, trochę białowąsych no i gromadzi się coraz więcej cyranek. Może paść jakiś lokalny rekord dla tej mało stadnej kaczuchy. Przypomniało mi się jeszcze że w niedzielę mieliśmy 3 boćki czarne nad obozem, a w czwartek migrował nad nami pojedynczy kulik wielki.

UWAGA: ktoś zostawił w obozie zielony polar firmy "cherokee". Tomek, nie Twój?

może ktoś wrzuci jeszcze jakieś fotki, tradycyjnie :mrgreen:

ACinclus 

Wysłany: 2014-08-11, 12:34   

https://picasaweb.google.com/106326693696901702908/11Sierpnia2014#6046214090030871746
Tutaj można zobaczyć kilka fotek

www.carpatica.org

pulsatilla1214 

Wysłany: 2014-08-12, 12:48   

Cytat:
Tutaj można zobaczyć kilka fotek

ej, gdzie te fotki - ponoć nie znaleziono strony :-P

...się zagubiła gdzieś na świerklanieckich bezdrożach, rozjeżdżonych przez wypasione terenówki, co by się nie przedarły biedne osobówki... :> :|

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2014-08-12, 15:19   

pulsatilla1214 napisał/a:
ej, gdzie te fotki

coś nie tak z linkiem od Krzysia. Przesyłam kilka z jego fotek obozowych:

sypnęło chruścielami...

sypnęło wąsatkami...

sypnęło też zielonkami (tu 2 z 3, w asyście większej kuzynki)

dziwna fonia :]

Litwo, ojczyzno moja...

obozowe życie...

po godzinach ;)

świerklaniecka zjawa...

drapolówki wyglądają żałośnie nawet w takiej scenerii... :P

wojtekm 

Wysłany: 2014-08-17, 21:42   

Cześć, to i ja zgodnie z obietnicą dorzucam kilka fotek od siebie

DSC06317.JPG
obozowa komisja obrączkarska w trakcie wyczerpującej pracy ;-)
Plik ściągnięto 1635 raz(y) 103,93 KB

DSC06319.JPG
małe pedicure
Plik ściągnięto 1654 raz(y) 134,89 KB

DSC06322.JPG
i wracasz Wodniku do domu
Plik ściągnięto 1616 raz(y) 123,32 KB

https://www.facebook.com/Skrzydlate

wojtekm 

Wysłany: 2014-08-17, 21:49   

cd...

DSC06332.JPG