PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Tetrao
2012-11-10, 17:34
Akcja Świerklaniec
Autor Wiadomość
Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2009-08-03, 00:13   

voytus81 napisał/a:
niedawno Szymon podawał 3 na Świerku

nie 3, pierwszej nocy było słychać 1 lub 2 os., drugiej raczej tylko 1 os.
Ale to dobra pora na ślepce - po lęgach rozlatują się gdziebądź i można je spotkać dość regularnie.
To były młode ptaki, czy za ciemno na oznaczenie?

bladii77 napisał/a:
nawet zdjęc mi sie odechciało robić, mega pustki

ciesze się, że w końcu i spod Twoich palców to wypłynęło ;)

Tukej napisał/a:
Leoncio

sfocić Leona bez obowiązkowego patyczka w pobliżu paszczęki graniczy z cudem :oki: Prawdziwy maniak aportu :lol:

... aleśmy mieli bajzel w tej naszej "kuchni" :/

Ja dziś wieczorem zrobiłem desant na pobliskie noclegowisko dymówek. Wśród tychże bonus w postaci pojedynczej brzegówki :]
Prócz tego przypadek zrządził, że do miechowickiej fauny doszły dwa nowe ssaki - zębiełek i rzęsorek oznaczone na podstawie znalezionych trupków :?

Tukej 
Gůrny Ślůnsk

Wysłany: 2009-08-03, 11:37   

Cytat:
... aleśmy mieli bajzel w tej naszej "kuchni" :/

najważniejsze, że wszystkim smakowało i zostawiliśmy po sobie porządek :oki:

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2009-08-04, 15:49   

Dla tych co nie śledzą działu obrączkarskiego

Świerklaniecka rokitka okazała się być zaobrączkowana 17.07.09 w dolinie Warty koło Koła przez Tomka Ićka.
Wbrew pozorom to dużo dalej niż miejsce zaobrączkowania brzegówki Czesi z Dzierżna. Dziś okazało się, że nasz rodak Jirzi Stolarczyk zaobrączkował ją 14.08.2008 w wieku 1 w Hermanowicach pod Ostrawą - 56 km dalej.
Na mapie w googlach widziałem tam zarówno wielkie trzcinowiska jak i wyraźne skarpy i wyrobiska. Na razie nie wiadomo więc czy to rodowita Czeszka, czy tylko polska młoda turystka :mrgreen:

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2009-08-14, 19:58   

Drugie wydanie AŚ zakończone... i muszę przyznać, że piszę te słowa z ulgą bo te kilka dni dało nam ostro popalić :roll:
Gdy przyjechaliśmy we wtorek razem z Krzyśkiem i voytusem ok 21.00 - był piękny i ciepły wieczór. Przywitały nas dwa ślepowrony przelatujące nisko nad trzcinami, co tylko zdopingowało do stawiania siatek. I wielki :res: dla Was chłopaki bo nie wiem czy ktoś byłby jeszcze na tyle szalony by zacząć rozstawiać siaty w ciągu nocy. :lol:
Łatwo nie było - po rozbiciu namiotu walczyliśmy od 23 do 1.30 z płotami - drapolowymi i trzcinowymi.
Świerklaniec okazał się jednak bezwzględny.
Załamanie pogody załamało nas całkowicie :/ ! W środę jeszcze jako tako - mżawka i chmurzyska na zmianę z przebłyskami słońca. Grunt, że ptaki w miarę dopisywały. Za to w czwartek była katastrofa. Deszcz od rana napierdzielał tak, że siatki trzeba było na pół dnia zwinąć, bo nie wyrabialiśmy z obchodami co pół godziny. Gdyby nie Dawid.Klucze z kartonem ciepłych jagodzianek kto wie czy nie zarządziłbym wcześniejszego odwrotu ;)
Po południu jednak przejaśniło się, za to rozhulał się taki wiatr, że ptaki ledwo w siaty kapały... :?
W piątek - pogoda super, ale wszyscy mieliśmy już dość :P - wytęsknieni cywilizacji zwinęliśmy się około 12.00.

W rezultacie jednak wcale tak źle nie było. Mimo tak fatalnych warunków wyrównaliśmy, wcale nie mały, wynik poprzedniej akcji - czyli 83 zaobrączkowane ptaki (+ 3 retrapy). :oki:
Oto statystyka:

trzcinniczek - 33
    remiz - 10
    rokitniczka - 9
    trzciniak - 9
    modraszka - 3
    bogatka - 3
    cierniówka - 3
    kapturka - 3
    łozówka - 2
    potrzos - 2
    pierwiosnek - 1
    piecuszek - 1
    gąsiorek - 1
    kwiczoł - 1
    gajówka - 1
    trznadel - 1

Były też sytuacje, które mogły wzbogacić powyższą listę o kilka zacniejszych gatunów, niestety - najwyraźniej fatum CBP wciąż się za mną wlecze :? :lol:
Oto lista siatkowych porażek ;)

1. zimorodek - 2 razy zastałem go w siatce i 2 razy mi wtedy zwiał :evil:
2. zielonka - oślepiona przez Krzyśka czołówką uciekła dopiero 15 cm przed jego ręką :/
3. ślepowrony - co wieczór z napięciem obserwowaliśmy jak 1-2 os mijały się o metry z naszą drapolówką ;)
4. sowa sp. najprawdopodobniej jakaś Asio urządziła sobie punkt obserwacyjny na słupku drapolówki. Co chwila na niego wracała i trafiała bezbłędnie. Przestrzeni między tyczkami swą obecnością zaszczycić jednak nie chciała :x

Jednak nie samymi siatami człowiek żyje. Pogoda do obserwacji nie zachęcała, ale chcąc nie chcąc coś się tam widziało. Białowąski opuściły już Świerkol na dobre, błotniaków też już jakby mniej. Na niebie stale pokazywały się 1-3 kobuzy, kręcił się zimorodek. Stale słychać było jakieś siewki - dziś rano np. przeleciał kwokacz, 2 łęczaki, kszyk i sieweczka rzeczna. Regularnie słychać było samotniki.
Przy samym obozie urzędowały stale 2 wodniki. Raz przebiegła drogę kropiatka, nocą zaś podczas obchodu przytrafiła się nieszczęsna juv. zielonka.
Dla mnie najciekawsza była jednak obserwacja bączka 12.08, bo chyba za dużo stwierdzeń na Świerklańcu nie ma? :roll:
No i oczywiście ślepowrony - stały element każdego wieczoru....

Dzięki wszystkim za pomoc i przybycie, konkretnie zaś:
ACinclusowi, voytusowi, Syriuszowi, Tukejowi, geomanowi z Alusią, Romanowi z Leonem, Dawidowi.Klucze ;) a także wszystkim stworzeniom, które umiliły nam ten pobyt nad Świerklańcem :> .
Aurze nie dziękuje :P

aha i tradycyjnie upraszam się o dokumentacje foto :]

Pawelele 

gko

Wysłany: 2009-08-14, 21:37   

Fiu fiu powyższe wyniki uzyskane mimo tak zmiennej aury są kolejnym argumentem wielkiej wagi, że miejsce to jest bardzo dobre na łapanie. Mam nadzieję, że przy następnym odcinku akcji już będę na miejscu i coś niecoś pomogę.

ACinclus 

Wysłany: 2009-08-15, 13:07   

Kilka fotek ze Świerklańca

1.JPG
Wojtek, Szymon i 5 remizów
Plik ściągnięto 973 raz(y) 86,47 KB

2.JPG
Rodzinka remizów
Plik ściągnięto 919 raz(y) 73,66 KB

3.JPG
Remiz
Plik ściągnięto 921 raz(y) 116,46 KB

www.carpatica.org

ACinclus 

Wysłany: 2009-08-15, 13:11   

cd

5.JPG
Trzcinniczek
Plik ściągnięto 970 raz(y) 111,47 KB

6.JPG
Remiz
Plik ściągnięto 946 raz(y) 102,61 KB

7.JPG
Zachód słońca. Widać po lewej tyczki drapolówek
Plik ściągnięto 936 raz(y) 104,72 KB

www.carpatica.org

ACinclus 

Wysłany: 2009-08-15, 13:12   

cd

8.JPG
Kolejny zachód Słońca
Plik ściągnięto 911 raz(y) 121,89 KB

www.carpatica.org

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2010-08-04, 15:39   

Świetne zdjęcia, jak zwykle Dawid :oki:

Przez ostatnie dwa dni odbyliśmy kolejną sesję tzw. Akcji Świerklaniec. Pogoda dużo gorsza niż w lipcu toteż wyniki nie takie jakich się spodziewałem (tak w siatkach jak i w terenie.)
Podczas akcji widzieliśmy aż 5 gatunków czapli: standardowe siwe i białe, raz przeleciał bąk, co wieczór odwiedzały nas ślepowrony (max do 4 w stadku). W poniedziałek w okolicach siatek trzcinowych kręcił się natomiast bączek... aż do dziś rana :]
Z innych wartych wymienienia - lecą siewki, choć niezbyt licznie - wczoraj rano słyszałem głos siewnicy, dziś pojedyncze przelotne - kwokacz, łęczak i brodziec śniady, a także 8 kszyków w stadku. Co rano śpiewają wilgi i piecuszki.
W siatkach królował trzcinniczek (56 schwytanych), na drugim miejscu rokitniczka (raptem 6 ptaków). Łącznie wpadło 78 ptaków, w tym dorosły pierwiosnek z zeszłego roku.
Dzięki wszystkim za przybycie i towarzystwo :oki:

Z kronikarskiego obowiązku wspomnę jeszcze, że 10 lipca też łapaliśmy w tym samym miejscu co zawsze. Z ciekawszych zaobserwowanych - zaniepokojona para zielonek, 3 samce kropiatek, 2-3 pary jarzębatek, oraz lęgowe w pobliżu obozu śmieszki, karmiące białowąski. W siatkach ilościowo niewiele za to mix gatunkowy niezły.Coś koło 36 ptaków w siatkach - remizy, jarzębatka itd. a najliczniejszy był trzciniak (9 os)
(nie wiem czemu nie napisałem o tym wcześniej, po powrocie :roll: )

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2011-08-11, 10:05   

Planuję dziś zorganizować małą akcję na Zb.Świerklaniec (obrączkowanie). Chciałbym posiedzieć co najmniej do soboty, ale wszystko będzie zależało od ilości pomocników, bo tych na razie praktycznie nie mam ;)
Chętnym bardzo proszę o kontakt na priva. Podaję numer telefonu
Ukryta Wiadomość:
Jeśli jesteś *zarejestrowanym użytkownikiem* musisz odpowiedzieć w tym temacie żeby zobaczyć tą wiadomość
--- If you are a *registered user* : you need to post in this topic to see the message ---

Będziemy siedzieć w miejscu gdzie do tej pory obozowaliśmy, dla tych co nie wiedzą- zejście z wału na wysokości Oss.

Zapraszam :grin:

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2011-08-15, 17:35   

Wprawdzie większość z czytających ten wątek forumowiczów znała newsy z obozu na bieżąco, ale chyba i tak należy się małe podsumowanko. :)
Od wieczora 11.08 aż do południa 15.08 staliśmy obozem w Ossach nad Zb.Świerklaniec i obstawiliśmy okoliczne trzciny 6-oma siatami. Przez te 4 dni zaobrączkowaliśmy z Adrianem dokładnie 190 ptaków z 19 gatunków. :cool:
Były to kolejno: (w kolejności od najliczniejszego)

trzcinniczek - 70
rokitniczka - 33
potrzos - 29
modraszka - 14
bogatka - 9
dymówka - 8
łozówka - 6
brzęczka - 5
podróżniczek - 4
gajówka - 2
pliszka żółta - 1
trznadel - 1
remiz - 1
lelek - 1 :res:
trzciniak - 1 ( :?: :!: )
pokląskwa - 1
kląskawka - 1
cierniówka - 1
wodnik - 1 :oki:

Pobyt nad zbiornikiem umilała nam co jakiś czas młodociana czapla purpurowa, która (zaraz po lelku ;) ) uznana została ptakiem wypadu :mrgreen:
Prócz tego pierwszej nocy niebo nad obozem nawiedził ślepowron, czasem pojawiał się też bąk i do 4 czapli białych. Siewki bywały tylko przelotem - 3-4 razy był to pojedynczy kulik wielki, 2 razy brodziec śniady, stadka do 7 łęczaków i 13 kszyków, oraz pojedyncze piskliwce, kwokacz,krwawodziób czy samotnik. Na niebie przez cały czas trwania obou ogólnie straszna mizeria. Miłym dla oczu akcentem wartym wspomnienia były 3 trzmielojady w kominie powietrznym nad łąkami.
Samo życie obozowe również dostarczało wielu niezapomnianych atrakcji - od choroby morskiej jaka podstępnie nawiedziła kilkoro załogantów drugiej nocy :P aż po scysję z myśliwymi, której szczegóły w tym miłym wątku wolę przemilczeć.... :?

Jeszcze raz wielkie dzięki wszystkim, którzy wpadli - dzięki Wam można było siedzieć tak długo :oki:
C.D.N.... :>

Na koniec kilka fotek....

Ostatnio zmieniony przez Tetrao 2011-08-16, 11:36, w całości zmieniany 1 raz  

Pawelele 

gko

Wysłany: 2011-08-15, 22:26   

Tetrao napisał/a:
wodnik - 1

A ten złapany klasycznie w sieć czy w nowatorską instalację? :>

Natomiast dziś późnym popołudniem miałem słuchową obserwację... żołny. Będąc w Jaworznie usłyszałem nad tamtejszym parkiem na obrzeżach miasta żołnę. Próbowałem namierzyć ptaka, ale nie udało się. Pułap miał dość niski bo głos słyszałem wyraźnie, ale tym samym będąc w środku zadrzewień możliwości obserwacji były praktycznie żadne. Po chwili ptak się oddalił i tyle... Nie dał mi żadnych szans na potwierdzenie wizualne... :|
Ostatnio zmieniony przez Pawelele 2011-08-15, 22:38, w całości zmieniany 1 raz  

Syriusz 
Damian Kurlej

gko

Wysłany: 2012-07-21, 19:23   

Szymon, do kiedy chcesz ciągnąc obóz? Do 15-go siedze nad morzem, później chętnie bym się przyłączył.

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2012-07-31, 18:31   

Ok, WSTĘPNIE ogłaszam, że obóz nad Zb. Świerklaniec rozpocznie się ok 8.08 czyli w środę. Zastrzegam sobie +/- 1 dzień w tą lub we w tą, ale odpowiednio wcześniej dam znać jaki będzie ostateczny termin.
Jeżeli możecie określić mi się indywidualnie na priva w jakich dniach planujecie być - będę zobowiązany. Zobaczymy do kiedy będziemy mogli posiedzieć. :tup:

Miejsce to samo co zwykle. Jak ktoś nie wie, wytłumaczę na priv.

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2012-08-13, 23:44   

Czwarty rok z rzędu obozowaliśmy nad Zb. Świerklaniec od strony Ossów. Tym razem przesiedzieliśmy rekordowe 6 dni, chociaż pogoda nie rozpieszczała :roll: Wszystko dzięki na prawdę doborowemu składu Akcji (w porywach do 9 osób + pies). Miało być nas więcej, ale niestety sporo wcześniej zadeklarowanych osób nie dotarło :?
Ptaki dopisały, głównie jakościowo, bo ilościowe rekordy dzienne miewaliśmy tu lepsze. Na liczbę zaobrączkowanych ptaków z pewnością przełożył się wyjątkowo niski stan wody, no i pogoda - chłodno, wietrznie i deszczowo. Oprócz stałej ilości 6 siat wróblaczych musieliśmy interweniować 6-ma wackami i dwiema drapolówkami, co znacznie urozmaiciło skład gatunkowy. :)
Od popołudnia 08.08 do południa 13.08 udało się pochwycić 178 ptaków z 19 gatunków :oki:

W kolejności od najliczniej łapanego:

trzcinniczek - 88
rokitniczka - 21
modraszka - 12
brzęczka - 11 (zaskakująco dużo :oki: )
łozówka - 8
potrzos - 7
dymówka - 7
podróżniczek - 4
trzciniak - 4
uszatka - 3 :shock:
wodnik - 3
oknówka - 2
łabędź niemy - 2*
kropiatka - 1
pokląskwa - 1
świerszczak - 1
cierniówka - 1
remiz - 1
czarnogłówka - 1

*prócz tego, następnego dnia skoczyłem na innego łabędzia z obrączką na prawej szłapie. -> Ljubljana Slovenija :]

Nie samym ringowaniem jednak żyliśmy. Czasem zdarzało się nam patrzeć w niebo, a nawet wypuszczać z lunetą dalej od obozu. Wprawdzie czapli purpurowej ponownie nie wyczesaliśmy to jednak niski stan wody w zbiorniku sprzyjał ilości i jakości ptaków siewkowatych: w sobote nawiedziło nas stado kulików - 3 mniejszych i 5 wielkich. Wtedy też, w dżdżystej aurze, pojawiło się do 8 śniadych, kwokacz, sieweczka obrożna, biegusy zmienne i malutki. Nieboskłon raczej świecił pustkami - z ciekawszych wymienić tu trzeba jeno 2 trzmielojady widziane w czwartek oraz boćka czarnego. Najsympatyczniejszymi ptakami, które towarzyszyły obozowi były wspominane tu już wcześniej żołny. Ptaki żerowały często nad zbiornikiem, czasem podlatując pod sam obóz. Jako że mieliśmy sporo czasu, po dokładnej penetracji terenu udało się w końcu odnaleźć skrzętnie ukryte miejsce lęgowe tych ptaków - konkretnie 1 pary :tup: . Przeprowadziliśmy nawet udaną akcję ratunkową młodziaka żołny, który zbyt wcześnie postanowił opuścić norkę :oki:
Z innych ciekawostek ornito - w sobotę nad obozem przeleciało stado 30 wilg....

Na koniec chciałem podziękować wszystkim przybyłym załogantom i współkierownikom :mrgreen: Byli to, w kolejności zupełnie przypadkowej:
bladii77, influence, geoman, Justołek, ACinclus, Karetta vel Astronom, voytus81, Roman z Leonem vel. Kozicą, skylarka i Tukej
Cóżem ja bym bez Was zrobił? ;)

Na koniec ogłoszenie:
Ktoś zostawił na brzozie w obozie:
1. kubek biały z napisem Pausenzeiten i jakimś komicznym rysuneczkiem
2. home made wobler wyglądający jak hybryda mątwy z kotem.
Chyba Roman się tym bawił, ale czy to jego?
Rzeczy wziąłem na przechowanie...

Na koniec kilka migawek. Nie wstydźta się wrzucać swoich :P

Odpowiedz do tematu