PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2011-11-09, 14:09
GPS
Autor Wiadomość
Anem 

Wysłany: 2004-08-21, 13:41   GPS

Zastanawiam się nad kupnem GPS-a głównie do orientacji w czasie chodzenia po górach. Ciekaw jestem wszych dowiadczeń z tym urz?dzonkiem.

Mirek 

Wysłany: 2004-08-21, 16:19   

Dowiadywałem sie parę miesięcy temu o taki sprzęt. O ile pamiętam "przyjazny" miał być i sprawdzony w terenie GPS firmy Garmin za około 1400 zł. Popatrz na ich stronę www.

Winer 
moderator

Wysłany: 2004-08-21, 23:47   

Cytat:
Zastanawiam się nad kupnem GPS-a
- yyy :shock: , a co to jest - bo ja prosty człowiek z ludu nie słyszałem o tym urz?dzeniu :? :?:

J_MASTER 

Wysłany: 2004-08-22, 12:58   

W góry najlepsze s? modele GPS z sensorem barometrycznymi - pozwalaj? dokładniej okrelić wysokoć npm. zapisuj? i wywietlaj? cieżkę w 3 po której się poruszasz w wymiarze pionowym do 1 m i poziomym standardowo ± 5m, spadki, wzniesienia i cinienie. Taki dodatkowy sensr ma GARMIN eTrex Vista ma tez dodatkowo sensor kompasu magnetycznego przez co moż enawigować również przy utracie zasięgu odbioru sygnału satelitów w liniach prostych na podstawie ostatniej pozycji. Model ten ma również 24BM pamięci typu flash na mapy szczegułowe - mieci się cała mapa Polski "eMapa" ale jest to model doć drogi 1662 PL (http://www.garmin.pl/#), zapisuje 10000 punktów cieżki i 1000 punktów szczegułowych - waipint. Polecam również GARMIN eTrex Legend nie ma obu sensorów i 8MB pamięci na mapy szczegułowe ale inne specyfikacje s? zbliżone a cena 1108 PL (chyba na stronie ECOTONE) jest tańszy. eMapa wchodzi w 4 kawałkach. Ale ostatnio jest dostępna również mapa Polski SFT- GPMAPA kompatybilna z MapSource Garmin czyli jest ładowana do GPS w kawałkach o wielkoci 1x1 stopien geograficzny - ok. 1,5MB czyli OK. Dobre s? również gpsy linii GPSMap 76 - podobnie jak eTrexy ze strony producenta można pobrac oprogramowanie firmware - w polskiej wersji językowej. Słab? stron? eTrexów jest antena typu pach nieco gorsza od anten mpntowanych w starszych modelach np. serii. 12. eTrexy s? sprzedawane wraz z kablami com do transmisji danych. Innych firm nie polecam za wyj?tkiem Maggelana - ale w polsce jego porodukty s? trudnodostępne.

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-08-23, 01:49   

Winer napisał/a:
Cytat:
Zastanawiam się nad kupnem GPS-a
- yyy :shock: , a co to jest - bo ja prosty człowiek z ludu nie słyszałem o tym urz?dzeniu :? :?:

temat GPS'u podejmowalimy już tutaj
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

Hubert 

otop

Wysłany: 2004-08-29, 17:09   

Jak znajomy miał prywatnego GPS'a za 1000 zł w górach to zasięgu nie łapał jak były nad nim drzewa.

Adam Tarłowski 

Wysłany: 2005-07-16, 23:51   GPS w rękach przyrodnika ;-)

Ponieważ pożyczyłem sobie od Marfu GPSa Garmin eTrex Summit i rozpracowywuje sprzet i mozliwosci zastosowania w naszych działaniach terenowych, z ciekawoci zapytam sie kto jeszcze z forumowiczów uzywa czego takiego?
Główne zastosowanie jakie widze w najblizszej przyszłosci dla nas to dokładne zlokalizowanie budek np dla pustułki (ma byc ich wkrótce ponad 700 na Mazowszu!) co ułatwi ich odnajdywanie w terenie przez osoby, które bed? je kontrolować, a nie koniecznie wieszały. Tu można działac w dwóch kierunkach - najprostszy czyli zapisanie lokalizacji (zgranie do PC) i wykorzystanie do poszukiwań przy udziale GPSa, oraz stworzenie map z zaznaczonymi automatycznie budkami.
Podobnie post?piłbym sobie z gniazdami bocianów białych, czarnych, bielików, mapki by były na płytce i spokój, wrazie czego Mirkowi podsyłam i jest on w końcu usatysfakcjonowany :grin: , a ja nie bł?kam sie w olsie w pokrzywach dwu metrowych...
TAk więc czekam na ewentualne wrażenia uzytkowników GPSów wykorzystujacych je w np. badaniach przyrodniczych. Ciekawi mnie bardzo pracochłonnoć tworzenia takich map?

amikosik 

Wysłany: 2005-07-17, 01:09   

Ja nie widzę tutaj jakiej pracochłonnoci jeli ma się mapę paierow? zgodn? z GPSem. Jeli chodzi o rozwi?zanie elektroniczne to trzeba pomyleć o kosztach oprogramowania.

Z jednej strony warto oznaczać miejsca legowe i budki namiarami GPS ale strach też pomyleć jeli taka mapa wpadłaby w niepowołane ręce.

cama 

Wysłany: 2005-07-17, 17:56   

my uzywamy, wszystko zalezy jakie oprogramowanie jest do gpsa, bo mozna miec takiego z mapami (chociaz one sa raczej samochodowe), program ktory jest do eTrexow nie daje szczegolnych mozliwosci dlatego my przenosimy sobie dane do ArcView, no i tu juz pojawia sie problem jesli sie go nie ma (troche kosztuje) ale za to pozniej mozliwosci sa spore, bo idac w teren mozna sobie drukowac punkty na dowolnych podkladach :roll:

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2005-07-17, 21:58   

My czylli kto ? :oops:
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

Hubert 

otop

Wysłany: 2005-07-17, 22:44   

Kampinoski Park Narodowy, nie mylę się?

grzegorzb 

Wysłany: 2005-07-18, 09:12   

Coż GPS to fajna zabawka ale.. po pierwsze jego dokładnoć - teoretycznie do 3 metrów - praktycznie nawet i do 300. Korzystaj?c w Polsce z GPS jest problem z kalibracj? danych - układem współrzędnych odniesienia. Czesto a praktycznie zawsze GPS kupowany w sklepie nie ma oprogramowania umożliwiaj?cego cisłe wpasowanie sie w teren, rózne układy odniesień -1942, 1984, 1992 powoduj? że rozbieżnoci nanoszenia punktów sa spore. Praktycznie jeli pomiar jest ci?gnięty z mniej niz 8 satelitów to błędy zaczynaj? zachaczać o minuty. Chyba największe dowiadczenie z GPS ma Wiegierski PN - tam maj? stały punkt bazowy - okreslone do `` wspólrzedne dzięki czemu po wyjeżdzie w teren a następnie wrzuceniu danych w PC wszystko się zgadza. inaczej droga "ledzona" przez GPS po przeniesieniu na mapę odjeżdza od niej.
GPS ma zastosowanie - uzywany jest przez WKP przy nanoszeniu współrzędnych dla nowo tworzonych pomników przyrody - jednak jest to tylko orientacyjna wspólrzędna- kiedy zczytywalimy dane z 4 wpsólpracuj?cych niezależnie GPS dla jednego obiektu - rozbieżnoć była około 50m. Pozostaj wiec tylko jedno rozwi?zanie GPS spięty z PC który ma dokładn? mapę terenu - wtedy mozna nanieć poprawkę w terenie - staje sie np na skrzyzowaniu drogi - "strzela" GPS i patrzy jakie jest odchylenie jeli punkt sie pokrywa to idzie sie w teren jesli nie to trzeba wprowadzać poprawki strzelać jeszcze raz (najlepiej dwa trzy punkty kontrolne) i dopiero wtedy nanosić dane) inaczej osoba która będzie się posługiwać innym odbiornikiem może miec jedynie ogl?d na miejsce a nie jego konkretn? lokalizację.

amikosik 

Wysłany: 2005-07-26, 01:56   

Czyli pozostaje tablet PC lub laptop z wpiętym odbiornikiem GPS i zainstalowanym sofem z map?.
Ja dodam jeszcze jedno spostrzeżenie jakie zauważyłem przy testowaniu taniego, małego odbiornika GPS- akumulatorki 2100mAh wystarczały na jeden dzień ledzenia trasy przez las.

cama 

Wysłany: 2005-07-27, 16:59   

my czyli CBE PAN
chyba z ta dokladnoscia nie jest tak zle, e-trexy podaja dokladnosc z jaka odczytuja dane, po naniesieniu tego na mapy (teren nam dobrze znany) raczej nie mamy niespodzianek (max kilka metrow), odwzorowanie tez daje sie ustawic, nie jest tak zle, calkiem przydatna zabawka

Szybszy 

Wysłany: 2005-08-03, 00:36   

Grzegorz, mam GPS (podobno niezły) ł?cz?cy się przez Bluetooth z PDA (Pocket PC) z kompleksowym ale amatorskim oprogramowaniem GPS Tuner.

Czy takiego zestawu też dotyczy problem z kalibracj? map czy raczej tylko GPSów bez podł?czenia z komputerem?

Oczywicie mój GPS do usług Bociana jest :grin:

Odpowiedz do tematu