PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2011-11-09, 14:09
GPS
Autor Wiadomość
Adam Tarłowski 

Wysłany: 2005-08-03, 14:03   

grzegorzb napisał/a:
Coż GPS to fajna zabawka ale.. po pierwsze jego dokładnoć - teoretycznie do 3 metrów - praktycznie nawet i do 300

grzegorzb napisał/a:
Praktycznie jeli pomiar jest ci?gnięty z mniej niz 8 satelitów to błędy zaczynaj? zachaczać o minuty.

A z jakiego okresu Grzegorzu pochodz? twoje dowiadczenia? Bo obecnie po uruchomieniu europejskiego systemu wspomagania satelitarnego EGNOS odbiorniki z najnowszym oprogramowaniem maja dokładnosc w dobrych warunkach poniżej 5m. W wczesniejszym okresie Amerykanie dodatkowo zakłócali sygnał z satelitów i dokładnosc dla prywatnych odbiorców była ok 100m.
Jednak do celów o których pisałem wystarcza najzwyklejszy turystyczny odbiornik, s? natomiast tez odbiorniki geodezyjne, wykorzystywane obecnie szeroko po przyst?pieniu PL do UE w rolnictwie, do dokładnego pomiaru powierzchni upraw, podobno mniejsze błędy niz tradycyjnymi metodami geodezyjnymi. Oczywiscie dla maniaków dokładnosci jest szereg programów i tabel przeliczeniowych, które wykorzystuj?c mozemy osi?gn?ć b. dokladne dane.
grzegorzb napisał/a:
Czesto a praktycznie zawsze GPS kupowany w sklepie nie ma oprogramowania umożliwiaj?cego cisłe wpasowanie sie w teren, rózne układy odniesień -1942, 1984, 1992 powoduj? że rozbieżnoci nanoszenia punktów sa spore

MAsz rację, ale chc?c przelac dane z GPSa na papierow? mapę trzeba własnie odpowiednio taka mape skalibrowac i ustawic w GPS układ odniesienia i dopiero mówic że cos sie nie zgadza. (wczesniej oczywiscie należy zakupic odpowiednie oprogramowanie, które nie musi byc drogie) A nie zgadzać się bedzie napewno, tylko że nie z powodu niedokładnego odczytu współrzędnych tylko z powodu map... Polecam:
http://gps.anv.pl/MAPY.htm

grzegorzb napisał/a:
kiedy zczytywalimy dane z 4 wpsólpracuj?cych niezależnie GPS dla jednego obiektu - rozbieżnoć była około 50m.

czyli niewiele, przed uzyciem sprzętu zawsze trzeba przeczytac instrukcje obsługi, a tam jak byk stoi napisane, że sprzęt (turystyczny) słuzy tylko do ogólnej orientacji w terenie i nie wolno go uzywac np do nawigacji samolotowej.

Powiem szczerze, ze jak pisałem pierwszego posta to byłem zielony jak ogórek, ale po licznych rozmowach i uwagach praktyków (Cama) jestem przekonany o wystarczaj?cej jakosci najprostszego eTrexa do naszych celów. Np GPS 12 Garmina uzywa do odszukiwania gniazd w nadbiebrzańskich olsach Katedra Zoologi Lenej i Łowiectwa SGGW, a ostatecznie przekonały mnie te zabawy:
http://forum.garmin.pl/vi...081bec228a2fc1e
czyli geocache - odszukiwanie skarbów przy pomocy GPSa, plecam lekture :D

[ Dodano: 03 Sie 2005 02:06 pm ]
Szybszy napisał/a:
Oczywicie mój GPS do usług Bociana jest

dodatkowy pozytywny efekt naszej dyskusji, dzieki Szybszy, jak bedziesz jechał w teren to nie zapomnij go zabrać i zapisywać namiarów na budki :)

grzegorzb 

Wysłany: 2005-08-04, 08:15   

Szybszy napisał/a:
Czy takiego zestawu też dotyczy problem z kalibracj? map czy raczej tylko GPSów bez podł?czenia z komputerem?

bez poł?czenia z PC - po poł?czeniu i podpięciu mamy sam sie domierza.

Adam Tarłowski napisał/a:
A z jakiego okresu Grzegorzu pochodz? twoje dowiadczenia?

z przed półtora roku.

Adam Tarłowski napisał/a:
Np GPS 12 Garmina uzywa do odszukiwania gniazd w nadbiebrzańskich olsach Katedra Zoologi Lenej i Łowiectwa SGGW

A czy nie jest przypadkiem tak że ma zapamiętane punkty i przy szukaniu jest wł?czone "powrót do punktu wyjcia"? wtedy wiadomo zawsze wrócisz w punkt. Troche to przypomina wtedy zwijanie nici do kłębka. W punkt trafisz tylko że jest on niejako przesunięty względem przestrzenie rzeczywistej. Wtedy nawet wgrywaj?c współrzedne do innego GPS - bedzie trasował do tego punktu. Kwestia jest inna czy maj?c same wspólrzedne i inny GPS trafi sie na to samo gniazdo.
Co do zakłoceń - polecam drogę z Sulejówka do Okuniewa - przebiega wzdłuż jednostki wojskowej. Zczytajcie sobie dane z GPS i spróbujcie wkrelić je w mapę :mrgreen:

Adam Tarłowski 

Wysłany: 2005-08-04, 09:18   

grzegorzb napisał/a:
A czy nie jest przypadkiem tak że ma zapamiętane punkty i przy szukaniu jest wł?czone "powrót do punktu wyjcia"? wtedy wiadomo zawsze wrócisz w punkt.

Oczywicie, o to własnie chodzi, zim? odszukujesz gniazdo nieznanego gatunku, latem go kontrolujesz, w rozległych olsach GPS ułatwia pracę.
grzegorzb napisał/a:
Kwestia jest inna czy maj?c same wspólrzedne i inny GPS trafi sie na to samo gniazdo.

Sprawdzimy :)

Logan 

Wysłany: 2008-10-23, 16:13   GPS

zakladam bo nie udalo mi sie odnalezc forum tematu z dzipsami :roll:

moze ktos z doswiadczenia polecic jakis fajny model GPSa (z palmtopem) - taki co to by sie w terenie sprawdzal (bo to badziewie co mam w komorce w lesie sie wymadrza ze GPSa nie powinno sie uzywac w zamknietych pomieszczeniach :] ) i dalo sie go tez wykorzystywac do nawigacji samochodowej (to dla zony bo ja i tak bede wolal tradycyjnie z mapa jezdzic)??
i skad pozyskac jakies dobre mapy samochodowe i topograficzne do nawigacji
slyszalem i czytalem pozytywne opinie o firmie Garmin (o sprzecie i dostepnych mapach)

aha - cenne beda porady wraz z cenami ;)

[ Komentarz dodany przez: krotom: 2008-10-23, 15:15 ]
słabo szukałeś ;)

Hubert 

otop

Wysłany: 2008-10-23, 23:59   

Las generalnie nie jest dobrym miejscem dla GPSa, a tym bardziej w górach, używałem kilku modeli i wszystkie się gubiły w Bieszczadach. Co do mapy to też z początku nie mogłem się przekonać, ale po pierwszej wycieczce z automapą już się z nią nie rozstaje ;-) .

Joanna 

Wysłany: 2008-10-24, 07:30   

Logan napisał/a:
slyszalem i czytalem pozytywne opinie o firmie Garmin (o sprzecie i dostepnych mapach)
Mapy są w sklepach turystycznych, np. w Wawie w Podróżniku. Co do Garmina jak najbardziej, marka wiodąca, wszyscy wokół ja kupują, ale cudów w gęstym lesie bym się nie spodziewała (czasami traci zasięg). Lepiej od razu kupić akumulatorki i mieć zapasowe, bo gps okropnie żre prąd.

lotr 

Wysłany: 2008-10-31, 12:08   Re: GPS

Logan napisał/a:

http://www.garniak.pl/

Ja polecić mogę garmin 60csx, ale w gęstym lesie próbowany nie był...

edit.
Mapy (i nie tylko) możesz ściągnać z http://gpsmaniak.com/

Logan 

Wysłany: 2008-11-03, 10:35   

lotr napisał/a:
Ja polecić mogę garmin 60csx, ale w gęstym lesie próbowany nie był...

juz byl :-D

bez problemu dzialal w gestej swierczynie przy pelnym zachmurzeniu
lapie satelity nawet w budynku
ogolnie po kilku dniach testowania w wiekszosci ten model spisuje sie doskonale zarowno w terenie (z mapa topo - dosc dokladna chociaz nie wszystkie szczegoly sa zamieszczone np. brakuje czesci szlakow) jak i na drodze (szybko odnajduje alternatywne trasy, mapa drogowa bardzo aktualna, tylko sporadycznie wysylal w nie najkrotsza trase)
jak na razie jedyny minus to to ze dosc szybko zzera baterie, szczegolnie przy podswietlaniu mapy wiec do samochodu przydatne bedzie zasilanie zewnetrzne

Pełek 
Wielki Integrator

otop

Wysłany: 2008-11-03, 17:39   

Logan, Ale on ma SIRF 3kę, co oczywiście jest dobrym roziwązaniem, ale idzie już nowe, lepsze ;)
Jednak aktualnie jest to jeden z lepszych modeli do użytku OutDoor'owego ;)

"Those were the days of good hunting and good sleeping" Rudyard Kipling

Logan 

Wysłany: 2008-11-03, 19:20   

Pełek napisał/a:
Logan, Ale on ma SIRF 3kę,

a mozna po ludzku? :roll: coz to jest ? :-D

Pełek napisał/a:
ale idzie już nowe, lepsze

zawsze idzie cos nowe i lepsze i jakby ciagle czekac to ... ;) (poza tym nowe = drozsze a i tak ten dzips nie jest tani)

amikosik 

Wysłany: 2008-11-03, 20:47   Re: GPS

Logan napisał/a:

moze ktos z doswiadczenia polecic jakis fajny model GPSa (z palmtopem) - taki co to by sie w terenie sprawdzal (bo to badziewie co mam w komorce w lesie sie wymadrza ze GPSa nie powinno sie uzywac w zamknietych pomieszczeniach :] ) i dalo sie go tez wykorzystywac do nawigacji samochodowej (to dla zony bo ja i tak bede wolal tradycyjnie z mapa jezdzic)??

aha - cenne beda porady wraz z cenami ;)

Na komórki też jest nawigacja Garmina nazywa się GMobile XL. Do komórek z obsługą JAVA możesz wgrać TrekBuddy z mapami Compassu. Jesteś Logan w tej wygodnej sytuacji że możesz podjechać do nich i to obejrzeć na miejscu

Compass
ul. Podchorążych 3
30-084 Kraków
tel./fax 012 626 14 36

to co mają w ofercie na stronie internetowej.
http://www.compass.krakow.pl/index.php
Jako jedyni oferują mapy turystyczne poszczególnych rejonów Polski do nawigacji GPS. Mają całkiem spory zestaw map do GPS
http://www.compass.krakow...3=0&p4=0&p5=295

Logan 

Wysłany: 2008-11-03, 21:00   

amikosik napisał/a:
esteś Logan w tej wygodnej sytuacji że możesz podjechać do nich i to obejrzeć na miejscu

dzieki za informacje :oki: z pewnoscia tam zagladne i sprawdze czy warto taka mape nabyc (bo cena za jedna to 50-60 zeta)

lookhasz 
ornitolog

Wysłany: 2008-11-17, 18:38   GPS

Witam. Wiem ze dział dotyczy głownie sprzętu fotograficznego i innych nowinek technicznych przydatnych w obserwacjach, ale GPS jak by nie patrzeć w końcu tez się czasami przydaje ;) a teraz do sedna sprawy otóż chciałem poznać wasza opinie na temat prostych modeli które umożliwia określenie własnego położenia geograficznego (szerokość i długość). Bez zbędnych "wypasów" po prostu jakieś sprzeciwo do odnalezienia w miarę dokładnie własnego miejsca. Czy mieliscie cos takiego, jakie modele, marki i przede wszytkim cena :-D pozdrawiam

Kamil 

Wysłany: 2008-11-17, 18:49   

Taki temat już istnieje :arrow: http://forum.przyroda.org/topics8/gps-vt10833.htm tam może coś znajdziesz.

lookhasz 
ornitolog

Wysłany: 2008-11-17, 18:54   

tak wiem o tym tylko, ze tam chodziło o sprzęt z prawdziwego zdarzenia to znaczy palmtopy z mapami terenu, a moje pytanie dotyczy sprzętu do oznaczania położenia geograficznego w terenie. Ale faktycznie temat jakby nie patrzeć zdublowany :oops: w każdym bądź razie czekam na jakiś odzew pozdrawiam
szacunek dla natury to pierwotne jest sedno."

Odpowiedz do tematu