PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2011-11-09, 14:08
Zakup lornetki - recenzje i opisy użytkowników
Autor Wiadomość
michałkiewicz 

Wysłany: 2017-02-12, 17:14   

VORTEX VIPER HD 10x42

Lornetka jest stosunkowo niewielka (trochę mniejsza od Opticrona Verano HD i Zeissa Conquesta HD) i lekka (lżejsza od wymienionych wcześniej), obita przyjemną w dotyku i miejscami trochę chropowatą (ułatwiającą trzymanie) gumą, od spodu znajdują się wgłębienia na palce. Wykonana w Japoni. Po roku użytkowania po bokach zaczyna minimalnie odstawać. Bardzo wygodne są muszle oczne - 3 stopniowe, chodzące bardzo płynnie. Świetne pokrętło ostrości pokryte malutkimi „kolcami” z gumy ułatwiającymi operowanie nim w rękawiczkach. „Kolce” są też na pokrętle regulacji ostrości przy prawym okularze. Do tego pokrętło to ma blokadę, dzięki czemu nie kręci się nim przypadkowo przy wysuwaniu muszli ocznej. Zatyczki na okulary są gumowe, połączone ze sobą, przymocowane szerokiego, wygodnego, neoprenowego paska na szyję. Osłony na obiektywy są również gumowe i mocno przytwierdzone do lornetki, przez co bardzo ciężko jest je zgubić. Lornetka, podobnie jak wszystkie Vortexy ma wieczystą gwarancję.
Obraz jest jasny i ostry, widać spadek ostrości na brzegu pola większy niż w Opticronie Verano HD, ale może przez to że w tej drugiej lornetce obraz w środku jest mniej ostry niż w Viperze. Jest wyraźnie ostrzejszy i jaśniejszy od Kowy BD 10x42 i Opticrona Verano HD 10x42. Temu drugiemu za to ustępuje polem widzenia. W porównaniu z Zeissem Conquestem HD 10x42 ma gorszą rozdzielczość, choć niewiele, a w gorszych warunkach (np. o zmierzchu) jest nawet jaśniejszy. AC w centrum pola niezauważalna, na brzegu większa, ale mało dokuczliwa. Biel jest bardziej „biała” niż w Kowie i Opticronie.
Podsumowując jest to znakomita lornetka, być może nawet lider w swojej klasie cenowej (choć ostatnio powstało wiele nowych modeli różnych firm). Jeśli chodzi o porównanie z innymi to jest lepsza pod każdym względem od Kowy BD 10x42, Opticron Verano HD 10x42 broni się tylko szerszym polem widzenia i dla mnie wygodniejszą konstrukcją „Open Hinge”, natomiast Zeiss Conquest HD 10x42 jest wg mnie tylko niewiele lepszy (w gorszych warunkach nawet ciemniejszy), za to 2000 zł droższy.
Gorąco polecam!

michałkiewicz 

Wysłany: 2017-03-03, 22:17   

ZEISS CONQUEST HD 10x42

Od około pół roku mam do czynienia z tym modelem w pracy więc postanowiłem napisać parę słów. Bezpośrednio porównywałem wiele razy z Opticronem Verano 10x42 HD i Vortexem Viperem 10x42 HD.
Lornetka jest trochę dłuższa i cięższa od dwóch pozostałych. Obudowa solidna, metalowa, pokryta gumą, która moim zdaniem jest trochę za śliska. Brak jest też wgłebień na kciuki (jak np. w starszej Kowie BD czy w Viperze). Pokrętło ostrości chodzi bardzo lekko (dla mnie mogłoby mieć ciut większy opór), a muszle oczne mają 3 stopniową blokadę. Blokuje się je ciężko, przez co pewnie kwestią czasu jest zniszczenie muszli przy ich regularnym odkręcaniu i wkręcaniu (w Viperze i Opticronie chodzą dużo lżej). Zatyczki na obiektywy są ze sobą przymocowane z dwóch stron do boków lornetki. Pasek na szyje, szeroku, miękki i wygodny, z neoprenu.
Obraz w środku bardzo ostry (obiekty widać wyraźniej niż w rzeczywistości ;) ), aberracji brak lub bardzo niewielka, brzegi pola są mniej ostre z widoczną, ale akceptowalna aberracją. Pole widzenia dość szerokie (wg specyfikacji 115m/1000m). Wyraźnie (aczkolwiek nieznacznie) ostrzejszy od Opticrona Verano i minimalnie ostrzejszy od Vortexa Vipera. Pomimo zmierzonej na optyczne.pl większej transmisji niż w Viperze HD (odpowiednio 93% i 89%), podczas obserwacji o zmierzchu obraz w tym drugim był wyraźnie jaśniejszy.
Ogólnie lornetka jest bardzo dobra, optyce ciężko postawić jakiś poważny zarzut (może obraz na brzegach mógłby być ostrzejszy i z mniejszą aberracją), w wykonaniu mogłaby mieć kilka lepszych rozwiązań.
Główną jej wadą jest, moim zdaniem, cena nie adekwatna do jakości. Wiem, że w optyce zależność tych dwóch rzeczy jest funkcją wykładniczą a nie liniową, jednak uważam, że 4700 zł to trochę dużo za instrument na prawie równym (może minimalnie lepszym) poziomie optycznym co kosztujący ponad 2000 zł mniej Vortex Viper HD. Viper jest też dla mnie bardziej ergonomiczny (chropowata guma, wygodniejsze muszle oczne, lepsze mocowanie zatyczek na obiektywy, pokrętło ostrości z „kolcami” ). Być może różnica w cenie ma odzwierciedlenie w trwałości albo jakości serwisu.
Nie chcę nikogo zniechęcać do zakupu tej lornetki, ale polecam najpierw przez nią popatrzeć i samemu dokonać wyboru. Każdy ma inne wymagania i na co innego może zwracać uwagę.

iter 

Wysłany: 2017-04-15, 12:33   

KITE LYNX 8x30 HD

Witam, chciałem się podzielić wrażeniami nowo zakupionej lornetki Kite Lynx 8X30 HD.
Lornetka dotarła dosyć szybko więc miałem okazję ją przetestować kilka razy w terenie.
W pewnym sensie będę ją porównywał do DOT 8X56 którą również posiadam.
A wiec jeżeli chodzi o korpus to:
- lornetka naprawdę niewielkich rozmiarów, fajnie ogumowana, dla mnie trzyma się ją rewelacyjnie no ale ja mam niezbyt wielkie dłonie, lekka i poręczna, pół dnia nosiłem ją na pasku na szyi i nie było to problemem,
- pokrętło ostrości chodzi lekko i precyzyjnie, tak jak lubię, w DOT chodzi bardzo ciężko, za ciężko
- muszle oczne jak dla mnie są wygodne, lecz wydaje mi się że wkręcają się zbyt lekko i przez to czasem potrafią się same wkręcić gdy nosimy lornetkę pod kurtką lub w kieszeni
- mostek do zmiany rozstawu osi optycznych wydaje się ok, po ustawieniu nie zdarzyło mi się aby samoistnie zmienił położenie, aczkolwiek chodzi dużo lżej niż w DOT
- zakrywka na okular ok, na obiektywy porażka, mało brakowało a zgubił bym ją już na pierwszym wypadzie
Jeżeli chodzi o wrażenia optyczne:
- pierwsze co mi się rzuciło w oczy to to że lornetka jest naprawdę jasna. Myślałem że sprzed wielkości 8x30 będzie dawał dużo ciemniejszy obraz, jednak mile się zaskoczyłem. Obserwacja w dzień przy ładnej pogodzie jest super, gdy jest pochmurno też jest ok. W słoneczny dzień nie widziałem różnicy jasności w porównaniu do DOT, trochę traci o zmierzchu, no ale wiadomo nie jest to lornetka do nocnych obserwacji.
- ostrość obrazu wydaje mi się że była nawet nieco lepsza niż w DOT, dla mnie w zupełności wystarczająca, gorsza na samych krawędziach obrazu
- pole widzenia duże, obserwuje się komfortowo
- zauważyłem pod słońce niewielką mgiełkę raz mniejszą, raz większą, raz w ogóle w zależności jak się przystawi lornetkę, nie wiem od czego to zależy, w DOT jest to samo
- przy patrzeniu na ten sam obiekt obiema lornetkami wydawało mi się że Lynx minimalnie mniej powiększa niż DOT. Nie wiem czy to DOT ma więcej niż 8x, czy Lynx ma mniej niż 8x, każdym bądź razie wolałem obserwować Lynx-em niż DOT-em
- jeżeli chodzi o wady optyczne takie jak aberacja chromatyczna, czy zniekształcenie obrazu to żadne z tych wad mi nie przeszkadzały ani specjalnie ich nie widziałem, a więc są one dla mnie na akceptowalnym lub znikomym poziomie.
Podsumowując Kite Lynx 8x30 jak dla mnie jest fajną poręczna lornetką na dzienne wypady w teren.
Już się polubiliśmy i mam nadzieje że zostanie ze mną i będzie mi długo służyć, jak bym się miał do czegoś przyczepić to za luźno wkręcane muszle oczne i tragiczne zatyczki na obiektywy które można łatwo zgubić, no ale to są drobnostki. Całokształt zdecydowanie na +.

Odpowiedz do tematu