PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2011-11-09, 18:10
Włodzimierz Puchalski
Autor Wiadomość
Bocian 

Wysłany: 2004-03-16, 13:11   

Panowie !
W mojej kolekcji znajduje się:
"W skrzydlatym wiecie"
"Przyroda Arktyki"
"Zwierzęta z dalekich stron"
"Gady i płazy"
"Rok w puszczy"
"W krainie łowów"
"Portrety zwierz?t"
"Wród czcin i wód"
"Bezkrawe łowy"
"Ptaki naszych pól, wód i ł?k"
"Film i fotografia"
"Wyspa kormoranów"
"W krainie łabędzia"
"W krainie Czarnej Hańczy"
"Trofea obiektywu"
"Przyroda Polski"
"Ostatnie bezkrawe łowy"

Szybszy 

Wysłany: 2004-03-19, 13:51   

Spiszę swoje albumy w niedługim czasie.

A czy kto ma jakie filmy Puchalskiego?

Bocian 

Wysłany: 2004-03-19, 14:43   

Ja mam chyba 6 lub 8 sztuk. Ale teraz nie zdołam ich wymienić musiłbym popatrzeć i odnotować tytuły.

Szybszy 

Wysłany: 2004-03-19, 15:50   

Bocian napisał/a:
Ja mam chyba 6 lub 8 sztuk. Ale teraz nie zdołam ich wymienić musiłbym popatrzeć i odnotować tytuły.

A sk?d masz?

Bocian 

Wysłany: 2004-03-19, 16:02   

Mam serdeczn? przyjaciółkę pracuj?c? w TV która co jaki czas wyci?ga mi z archiwum trochę rzeczy tego autora. Ostanio przysłała mi kilka filmów na jednej zagranej kasecie. Jeli jest zapotrzebowanie to wypisze co mam i podam na forum.

Szybszy 

Wysłany: 2004-03-20, 13:32   

Bocian napisał/a:
Mam serdeczn? przyjaciółkę pracuj?c? w TV która co jaki czas wyci?ga mi z archiwum trochę rzeczy tego autora. Ostanio przysłała mi kilka filmów na jednej zagranej kasecie. Jeli jest zapotrzebowanie to wypisze co mam i podam na forum.

Jest zapotrzebwanie 8)

Kazik 

Wysłany: 2004-03-20, 17:55   

Witajcie,
Kupilem w krakowskim antykwariacie przedwczoraj za 35 zl Puchalskiego "Wsrod trzcin i wod", bo na wewnetrznych okladkach jest mapka mego rodzinnego powiatu milickiego. jesczze nie skonczylem czytac. Ksiazka b. sympatyczna, pisana przez wielkoego milosnika ptakow, ale ilez przy okazji WP potracil legow!. Trzeba przyznac, ze tez wspaniale wraz z zona ratowal co mogl...mam wiele drobnych uwag: np stale nazywanie "stawow", jeziorami ( nie ma tam zadnych jezior)... Moze byc ciekawe pojcie "sladem WP" moze uda sie trafic do tych "pastuszkow" , co WP wtedy pomagali... bede pytac..

KuBa 

Wysłany: 2004-03-21, 10:54   

Bocian zapodaj te filmy jak możesz.A co do wypowiedzi Kazika to w muzeum Puchalskiego w Morusach można porozmawiać z jego pomocnikiem.

Szybszy 

Wysłany: 2004-03-21, 13:37   

KuBa napisał/a:
Bocian zapodaj te filmy jak możesz.A co do wypowiedzi Kazika to w muzeum Puchalskiego w Morusach można porozmawiać z jego pomocnikiem.

Puchalski ma muzeum!? Gdzie s? Morusy?

Szybszy 

Wysłany: 2004-03-21, 13:41   

Kazik napisał/a:
Witajcie,
Kupilem w krakowskim antykwariacie przedwczoraj za 35 zl Puchalskiego "Wsrod trzcin i wod", bo na wewnetrznych okladkach jest mapka mego rodzinnego powiatu milickiego. jesczze nie skonczylem czytac. Ksiazka b. sympatyczna, pisana przez wielkoego milosnika ptakow, ale ilez przy okazji WP potracil legow!. Trzeba przyznac, ze tez wspaniale wraz z zona ratowal co mogl...mam wiele drobnych uwag: np stale nazywanie "stawow", jeziorami ( nie ma tam zadnych jezior)... Moze byc ciekawe pojcie "sladem WP" moze uda sie trafic do tych "pastuszkow" , co WP wtedy pomagali... bede pytac..

Fakt, w tej ksi?żce Puchalski do 10-tej strony przegonił na dobre 5 par gęsi z jajek. Wielu biologów ocenia go negatywnie. Dzisiaj podpadałby pod wiele paragrafów ale to były inne czasy więc sm nie wiem jak go oceniać.

Podobno był strasznym autokrat?, co zreszt? czasem przebija z jego prozy. Podobno żona go przez to zostawiła czy co ale pewnoci nie mam. Nie wiem też jak to było z jego mierci?. Oficalnie umarł i pochowany jest w Arktyce, a Namor mówił, że rzucił się z góry Olimp w Grecji.

Hubert 

otop

Wysłany: 2004-03-21, 13:48   

Z tego co tu piszecie, to można wywnioskować, że on był wirem :shock:

Kazik 

Wysłany: 2004-03-21, 20:16   

Hubercie, nie wyciagaj za szybko wnioskow;-) miedzy autokrata a swirusem moze byc spora odleglosc;-) czesto jednostki wybitne sa kontrowersyjne, podpadaja z wlasnej winy albo spotykaja sie z zawiscia.... W ub. roku umarl p. Rysiek Wyrzykowski, znalismy sie ale nie pogadalismy na temat WP.. a szkoda. A co do ocen: dzis swiat tak sie zmienil, tak wysoko podniosl poziom fotografii, w tym przyrodniczej, ze gdyby WP zatrzymal sie na swym, prezentowanym w albumach poziomie, nic by nie zdzialal; z drugiej strony - jest dla mnie pewne, ze i WP by szedl z duchem czasu i rozwijal sie...Nie wolno nam dzisiejszej miary przykladac do czegos, co mialo czasami miejsce ponad 50 lat temu; zwrocie uwage na fakt, ile legow WP zniszczyl, ale tez z jakim oddaniem ratowal, co zepsul sam lub zniszczyli inni, chocby w czasie praktykowanych wtedy koszen trzcin w czasie legowym... Na pewno na statystyczny sukces legowy najmniejszy negatywny wplyw mialy dzialania WP...

KuBa 

Wysłany: 2004-03-22, 07:31   

Szybszy masz tu małe info o Morusach http://jenki_tz.webpark.pl/puchalski.html

Namor 

Wysłany: 2004-03-22, 08:34   

Cytat:
a Namor mówił, że rzucił się z góry Olimp w Grecji.

Przepraszam, pamiętałem t? informację z wykładów, ale prawdopodobnie się pomyliłem co do osoby. Póbowałem gdzie to potwierdzić, ale mi się nie udało.

EDIT:

Jeszcze raz przepraszam, chodziło o prof. B. Pawłowskiego.

Bocian 

Wysłany: 2004-03-22, 10:49   

Kochani !
Tytuły filmów postaram się podać w tym tygodniu.
Co do Puchalskiego to inny był wtedy czas. Jego praca to było dobro narodowe wspierane na wiele sposobów przez władzę (ekipy z Wytwórni filmów owiatowych, asystenci, samochody itp). Zgadzam się że wiele lęgów zniszczył ale wiele też uratował. Przeczytajcie Wyspę kormoranów np. W innych jego albumach ten w?tek się też wielokrotnie przewija. Pomylcie też ilu młodych ludzi zainspirował do robienia zdjęć a także ochrony przyrody. Spucizna po nim jest ci?gle żywa i trwa mimo upływu nieubłaganego czasu. Trzeba j? gromadzić przekazywać i popularyzować ile się da. Nikt z fotografuj?cych nie jest bez winy i napewno jeli nie publicznie to w skrytoci ducha przyznać musi że przyczynił się porednio lub bezporednio do jakich strat. Oby tylko takich incydentów było jak najmniej. Trzeba d?żyć do ich wyeliminowania poprzez popularyzowanie postaw pozytywnych. Pojęcie "etyka fotografika przyrodnika" staje się tutaj podstawowe i zawsze powinno oznaczać przedkładanie dobra przyrody ponad chęć zrobienia ładnego zdjęcia.

Odpowiedz do tematu