PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2011-11-09, 18:10
skanowanie slajdow
Autor Wiadomość
Dominik 

Wysłany: 2003-12-04, 20:26   skanowanie slajdow

Mam pytanko
Z jak? rozdzielczoci? powinienem skanować slajdy jezeli chce zrobic odbitki w formacie 30X40 :?: :!:

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2003-12-05, 13:52   

Cytat:
Z jak? rozdzielczoci? powinienem skanować slajdy

niestety slajdy s? małe, więc z jak największ? rozdzielczoci?... wi?że się to oczywicie z wielkoci? pliku :|

MoLoS.pl - ekspertyzy

marek 

Wysłany: 2003-12-06, 22:17   Re: skanowanie slajdow

Dominik napisał/a:
Mam pytanko
Z jak? rozdzielczoci? powinienem skanować slajdy jezeli chce zrobic odbitki w formacie 30X40 :?: :!:

4000dpi

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2003-12-07, 00:21   

Cytat:
4000dpi

a nie mówiłem? :wink: :mrgreen:

MoLoS.pl - ekspertyzy

Hubert 

otop

Wysłany: 2003-12-07, 15:08   

mopek napisał/a:
Cytat:
Z jak? rozdzielczoci? powinienem skanować slajdy

niestety slajdy s? małe, więc z jak największ? rozdzielczoci?... wi?że się to oczywicie z wielkoci? pliku :|

Heh, z wielk?cia to fakt, ja raz próbowałem zeskanować zdjęcie na paksymalnej rozdzielczoci ale zabrakło mi(jeli dobrze pamiętam oczywicie)kilka gigabajtów na twardzielu.

krzychk 

Wysłany: 2003-12-10, 23:14   

Co do tego skanowania. Jeżeli masz slajd wielkoobrazkowy to wcale nie będzie to 4000 dpi :-) . Jeli mały to wychodzi chyba 3000 dpi. Łatwo to obliczyć. Wielkoć naturalna slajdu to 300 dpi (czyli tzw. rozdzielczoć drukarska). Ułóż sobie równanie i wyliczysz ile musisz dać dpi przy skanowaniu aby otrzymać wymagany rozmiar. Pamiętać jeszcze trzeba, żeby przed drukiem ten plik z powrotem "przerobić" na 300 dpi. W ten sposób będziesz miał dobr? jakoć wydruku.
Parametry komputera to innya sprawa...
Trochę póĽno się odzywam, ale cóż...
Pozdrawiam i serdecznoci życzę w zmaganiach ze sprzętem...

Filip 

Wysłany: 2003-12-14, 17:43   

A ja zacytuję tu Biblię Photoshopa:
Skanery obsługuj? zazwyczaj dwie największe rozdzielczoci - maksymaln? rozdzielczoć optyczn? i rozdzielczoć maksymaln?, uzyskiwan? drog? cyfrowej interpolacji. Mniejsza z tych dwóch wartoci zawsze oznacza rzeczywist? optyczn? rozdzielczoć. To włanie tę rozdzielczoć powinienne wybrać do zeskanowania zdjęć.
A potem przy pomocy Photoshopa należy obrobić zdjęcie według własnego uznania.

Ja osobicie nie za bardzo rozróżniam te pojęcia, o których mowa. Czy jest może kto na forum kto może przedstawić to janiej, albo odesłać do jakiej porz?dnej i zrozumiałej dla zwykłego człowieka literatury?

piotrrski 

Wysłany: 2004-01-28, 10:55   

rozdzielczoć optyczna jest podyktowana przez parametry skanera, ta druga to rozdzielczoć jak pisałe wynikaj?ca z interpolacji. czyli; zakładaj?c że dwa kolory s? obok siebie (z rozdzielczoci optycznej) np. zółty i niebieski to interpolacj? tych kolorów będzie cała gama zieleni. :D

Odpowiedz do tematu