PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2011-11-09, 14:13
Obiektyw do fotografowania ptaków
Autor Wiadomość
xytras 

Wysłany: 2015-07-01, 20:47   

hej okazuje się że mam D5000 i body nie posiada silnika AF, więc muszę mieć obiektywy z oznaczeniem AF-S AF-I - no cóż trzeba się rozjerzeć za jakimś szkiełkiem niedrogim

kostek-brasil 

Wysłany: 2015-07-01, 21:11   

Co do tych oznaczeń, o których wspominał poprzednik, o ile chcesz korzystać z autofokusa, w twoim wypadku musisz kupić obiektyw z własnym napędem. Tego typu obiektywy Nikona oznaczane są AFS, Sigmy HSM, a Tamrona USD. :oki:

Jeżeli bierzesz pod uwagę zakup używanego, to polecam tamrona 70-300 di vc usd. Nowego w takiej cenie nie dostaniesz, być może kivirovi skojarzył się on z tamronem 70-300 di ld - tego czasem nie kupuj!
Nieco lepiej wykonany, ale za to posiadający trochę mnie skuteczną stabilizację i nieco gorzej wypadający optycznie od niego na "długim końcu", z którego pewno, jak znam życie, będziesz często korzystał... jest nikkor 70-300 vr afs. Poza tym nikkor jest droższy.

Jeśli chcesz nowy, pozostaje Ci jedynie nikkor 50-300 vr, optycznie niewiele ustępuje w/w, ale jest wolniejszy, głośniejszy, gorzej wykonany i "kręci mordką" ( przednią soczewką ) podczas ostrzenia. Wymienianej sigmy 120-400 w cenie do tysiąca złotych zapewne nie dostaniesz, chyba, że uszkodzoną.

ps.

AFI to taka wcześniejsza wersja obiektywów z własnym napędem w Nikonie. Niestety dziś już praktycznie nie serwisowana i praktycznie nie do naprawienia. Trudno też dostać taki obiektyw z w ogóle jeszcze działającym napędem, a nawet gdyby Ci się udało, jest prawdopodobne, że jego silnik już długo nie pociągnie. Dlatego tych obiektywów lepiej nie bierz pod uwagę. ;)

kivirovi 

Wysłany: 2015-07-01, 23:08   

A co kostek sadzisz o samym Nikonie 5100d?

xytras 

Wysłany: 2015-07-02, 10:19   

kivirovi, kostek-brasil, dzięki koledzy za porady,,,w sumie mogę kupić używkę nikkora lub tamrona w podobnej cenie, ale skoro Tamron mimo że to nie Nikkor ale w tym do czego ma służyć ten obiektyw jest trochę lepszy to chyba się skuszę właśnie na niego... rozumiem że Tamron wychodzi z różnymi mocowaniami i trzeba zakupić ten do Nikona - tak wiem to takie lamerskie pytanie...ale cóż człowiek się uczy całe życie, ale nie chciałbym wydać kasę na gadżet którego ne będę mógł zamontować...

xytras 

Wysłany: 2015-07-02, 12:38   

kostek-brasil, czy ta sigma 120-400 warta jest 1500 zl ? czy lepiej jednak pójść w Tamrona 70-300 za ok. 1000 ? rozważam dołożenie jakiejś kasy ..

kostek-brasil 

Wysłany: 2015-07-02, 20:51   

Oczywiście musisz uważać, by obiektyw był z mocowaniem Nikona. :oki:

Jeżeli to ta sigma, o której pisaliśmy ( powinna mieć widoczne oznaczenia APO DG OS HSM ) i obiektyw jest "zdrów" to cena korzystna, bo używki z reguły kosztują koło 2000zł.

W porównaniu do Tamrona i Nikorra 70-300 jest bardziej masywna, ma stopkę mocowania do statywu. Także zamocowana na statywie/monopodzie może dać fajne rezultaty. Bez statywu oczywiście też zrobisz zdjęcie, ale będzie trudniej niż w/w. Masz też dostęp do ogniskowej 400mm, ale spotkałem się nierzadko z opiniami, że jest przyzwoita gdzieś do 350mm, potem jest gorzej i wypada domykać przysłonę gdzieś do f8, co z kolei wiążę się z wydłużeniem ekspozycji i słabszym rozmyciem tła. AF bywa podobno w niej bardziej kapryśny - mam na myśli, że częściej "ominie cel" lub trafi nie tak jak powinna, ale nie brak osób, które chwalą ten obiektyw. Pewno to też kwestia szczęścia na jaki egzemplarz się trafi. W każdym razie, gdybyś ją kupował, koniecznie poproś wpierw o możliwość przetestowania na swoim aparacie. Z grubsza powinno być widać, jak sobie radzi. W każdym razie cenowo na pewno jest wyżej klasyfikowana niż 70-300 N i T. ;)

Osobiście używam tego tamrona, choć raczej w lesie do zwierzątek sporadycznie. Obecnie czasem jako wsparcie do tamrona 150-600, a wcześniej nikkora 4/300 afs. Natomiast cenię go, bo jest malutki, lekki, wlezie nawet do większej kieszonki... :) , no i na krótszym końcu lubię nim fotografować ludzi. Też w tym całkiem przyzwoicie sobie moim zdaniem radzi. Jest w miarę szybki, cichy, ostry, może nie jakiś super rewelacyjny, ale ogólnie to sympatyczne szkiełko w dość rozsądnej cenie. ;)

kivirovi, tak teoretycznie Nikon D5100 to całkiem sympatyczny aparacik, ale coś tam wspomniałeś, że strasznie wolno ostrzy...może jakiś niedomagający egzemplarz aparatu miałeś? Kiedyś na centralnym czujniku AF zaczął mi fiksować mój D300s, który cieszy się raczej dobrą opinią zarówno co do szybkości, jak i celności AF, a okazało się, że po prostu miałem paproszka w okolicach tego czujnika i nikuś ozdrowiał, ale sam D5100 nigdy nie miałem, to się nie wypowiadam szerzej na temat tego modelu. ;)

Marlut 

otop

Wysłany: 2016-03-23, 17:32   Obiektyw HD Pentax DA 55-300 mm f/4-5.8ED WR

Szanowni,
czy obiektyw HD Pentax DA 55-300 mm f/4-5.8ED WR sprawdzi się w amatorskiej fotografii ptaków?

kivirovi 

Wysłany: 2016-03-23, 21:44   

Sprawdzi sie

Marlut 

otop

Wysłany: 2016-03-23, 23:41   

W Twojej odpowiedzi nie znalazłem nic, co by mnie mogło zniechęcić do zakupu ;)

drop 

Wysłany: 2016-04-02, 09:24   

Witam

Czy możecie mi doradzić w zakresie wyboru obiektywu do fotografii ptaków.
Posiadam Canon EOS 60D i do niego chciałabym dobrać obiektyw.
W związku z tym,że jestem początkująca w tej tematyce zależy mi przede wszystkim na zrobieniu zdjęcia obserwowanym ptakom i ich identyfikacji w domu. Nie chodzi mi o jakieś artystyczne zdjęcia. Cena najniższa z mozliwych. Nie chcę na początek inwestować zbyt wiele. Czy możecie mi podać parę typów. Czy warto kupować używany obiektyw. Jeżeli tak to jaki? Chodzi mi o coś "znośnego" na początek za nim się wkręcę albo i nie;)

Z góry dziękuje

kivirovi 

Wysłany: 2016-04-02, 15:34   

Sigma lub Tamron 70-300/5.6

Na allegro cala masa tanich i uzywanych

drop 

Wysłany: 2016-04-02, 20:05   

Kivirovi
Czy ten jeżeli chodzi o nowe tele do Canon 60 D EF-S na początek ma sens
Canon EF-S 55-250 mm f/4-5.6 IS? Czy z nowych jest coś lepszego?

kivirovi 

Wysłany: 2017-01-30, 10:44   

Witam wszystkich.

Popelnilem nastepny tekst, w ktorym usiluje podzielic fotografow na grupy. Jest to zarazem wstep do sprzetu uzywanego w fotografii przyrodniczej:
http://birdfair.pl/podejs...wania-przyrody/

Bede wdzieczny za uwagi i opinie..

Marlut 

otop

Wysłany: 2017-02-02, 09:07   

kivirovi, Bardzo dobry pomysł, baza wiedzy zawsze się przyda.
Moim zdaniem można podzielić tekst na fotografowanie rekreacyjne, amatorskie, zaawansowane, profesjonalne i w tych kategoriach dać po kilka przykładów sprzętu, zwracając uwagę na zalety i ograniczenia konkretnych systemów.
Wielka praca przed Tobą.

kivirovi 

Wysłany: 2017-02-02, 13:22   

Myslalem o tym i 'odstapilem od tego pomyslu'. Taki podzial jest powszechnie znany ale ja sam sie nie potrafie w nim odnalezc. No bo do ktorej kategorii ja naleze? Jak to ocenic: po jakosci zdjec, cenie sprzetu, ilosci gatunkow zrobionych, sprzedanych zdjec.. Ja wiem, ze jestem przypadkiem nietypowym ale podejrzewam, ze typowych nie ma :)

Kontrowersje wzbudza np. pytanie: kto to jest np. fotograf zaawansowany?

Chcialbym, zeby o swoich zestawach sprzetu opowiedzieli w komentarzach jego posiadacze wlasnie w takim formacie jak proponujesz, Marlut. Ja bede oczywiscie jednym z nich, ale to potrwa...

No i chyba musze oglosic konkurs na tytul tego artykulu bo obecny jest marny.

Odpowiedz do tematu