PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2011-11-09, 18:10
Nowe fotki: czajki i glowienka
Autor Wiadomość
iczek_rys 

Wysłany: 2004-03-20, 16:47   Nowe fotki: czajki i glowienka

Witam,

Kilka godzin slonca i zaczelo sie tez nad morzem. Pierwsze czajki i dlugo polowana glowienka. Zmarnowalem kurtke za 500 zl. Tak wiec jak na razie ta glowienka kosztowala mnie najwiecej z moich obiektow :(
Ale oplacalo sie.

Chetnie zapraszam do komentowania i krytycznych ocen.
pozdrawiam

http://forum.przyroda.org/album_cat.php?cat_id=1

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-03-21, 21:02   

Cytat:
i krytycznych ocen

stary, za dużo od nas wymagasz... tu nie ma moim zdaniem co krytykować :P

nie lubię się powtarzać ale :shock: jestem w szoku i po prostu full :res:

MoLoS.pl - ekspertyzy

emzar 
lasowy

Wysłany: 2004-03-22, 16:05   

Ech.. a ja to bym prosil o jakies wiadamosci warsztatowe, jak sie robi takie fotki :?: :?:

iczek_rys 

Wysłany: 2004-03-22, 23:46   

emzar: pytaj....

emzar 
lasowy

Wysłany: 2004-03-23, 16:40   

No przeciez wlasnie pytam :mrgreen:
Jaki jest sekret robienia takich zdjec???
Moje tak nie wygladaja :cry:

iczek_rys 

Wysłany: 2004-03-23, 21:48   

No i co ja mam napisac :( :?:

Sekret juz kiedys wyjawilem na innym forum/grupie (ktorego(-ej) reklamowac nie chce !)
Ten sejret to 3 rzeczy:
- 50% czas
- 45% to sprzet
- pozstale 5% to odrobina szczescia

Jedyna rzecza, ktorej mi brakuje abym robil profesjonalne i dobre zdjecia to czas!
Restza to tylko rzeczy nabyte.
Uwierz mi - jesli masz Zenitha lub practice z lustrzanym szklem typy sigma 600/8 (ktora tez mialem) nigdy w zyciu nie zrobisz dobrej jakosci zdjecia glowy glowienki ! Chyba ze hodowalnej :)
Dzieki temu ze moja ognioskowa wynosi 1200mm, a po zalozeniu do 10D lacznie sztucznej ogniskowej mam 1920mm (1200 x 1,6) moge sokojnie odejsc od obiektu na 15-20 metrow i nadal kaczka niemiesci mi sie w kadrze!
To raz.
Dwa, jesli idzie o sprzet, to oswietlenie. Przez szereg lat nie uzywalem lapmy. Zdumiewaly mnie informacje zdobywane,a wlasciwie chloniete przeze mnie na listach amerykanskich gdzie zdjecia wykonane bez lampoy stanowily 0,01 % wszystkich zdjec. I od razu zwracano autorowi uwage ze obiekt ma cienie i jest zlke oswietlony. Tam (USA) doprowadzono technike do perfekcji, potem zaczeto zastanawiac sie nad artyzmem pracy i wyrazem kompozycyjnym. U nas w Polsce jest dokladnie odwrotnie. Zewszad slysze glosy, ze liczy sie art (kaczka we mgle, nieostra i rozmyta), a technika to pies i wszyscy, ktorzy maja EOs 1Ds to gadzeciarze i sprzetowcy!
Guzik prawda - to zawodowcy.
Stad w moim aresnale jest 600/4 i sa rzeczy nieodzwone obecnie: statyw niemolziwy do kupienia w Polsce Gitzo 1410 (nosnosc 12 kg na 3 nogach), glowica Wimberley Head specjalnie do super-tele (rowniez nie kupisz jej w Polsce) oraz Flash Bracket (wynoszacy lapme blyskowa wysoko ponad aparat) i Better Beamer (urzadzenie skupiajce swiatlo flasha na soczewce Freshnela) dzieki ktoremu moge robic dopalenia lampa na odleglosci rzedu 15-20 metrow z duza oszczednoscia baterii.

Pewnie juz przynudzam, ale sam chciales troche teniiki. :)
Tak naprawde fotografia przyrodnicza (i to nie tylko ptasia) opiera sie na technice ! Zobacz macro(zrobienia motyla to zastosowanie co najmniej 2 lamp + pierscieniowa), zobacz profesjonalny pejzaz (sredni format + kilka filtro jedoczesnie), zobacz podwodna fotografia (zestawy o wartosci od 5000 w gore za sama obudowe do aparatu!).

Pstrykanie niedzielne nigdy nie da ci efektow, ktore powala na kolana. Ja sam nadal uwazam sie za amatora i dopiero dochodze do pewnych wnioskow.
Stad potrzeba zakupu spodnibutow, budowy szalasow, budek, namiotow itp...

To co ogladasz w Albumie to niedzielne wypady z duza iloscia sprzetu.

Na sam koniec powiem tylko, ze odrobina wiedzy przyrodniczej tez sie przyda. Ale tylko odrobina :)
wiesz jak powstalo zdjecie glowienki?
Przypadek. Na wymarlej przystani rybackiej jest pomost. Stary zardzewiale gwozdzie, deski powyrywane. Akurat moja kurtka zlewa sie z tymi dechami. Z daleka zobaczylem ze stadko ptakow plynie w kierunku trzcin niedaleko pomostu. Polozylem sie na koncu pomostu. Aparat oparlem na jednej desce i ... zamarlem. Najpierw pojawily sie lyski, potem glowienka. Podplynela na wyciagniecie reki. Moglem ja poglaskac. Po pol godzienie lezenia byly tak przyzwyczajone, ze nawet krecenie sie nie straszylo ptakow. Mialem cala sesje dla siebie.
Uff - dlugie, ale to i tak na szybko. Moze kiedys pokusze sie o wiekszy material na ten temat.
Na koniec powtorze:
- czas !!!
- sprzet !!
- szczescie !

Hubert 

otop

Wysłany: 2004-03-23, 21:57   

Tak z ciekawoci, ile kosztował cię twój sprzęt??

iczek_rys 

Wysłany: 2004-03-24, 09:51   

Nie chce epatowac cenami, ale bardzo, bardzo duzo. :)
Rzad kilkudziesieciu tysiecy...

Gajowy 

Wysłany: 2004-03-24, 10:02   

...no to iczku nie wpisałe jeszcze jednego sekretu robienia "takich zdjęć"
- pieni?dze !!!! :wink:

:arrow: no to ja pozostaję przy "pstrykaniu" :mrgreen:

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-03-24, 10:08   

Hubert teraz jeste zadowolony t? wiadomoci???? bo ja sie zdołowałem :x

Hubert 

otop

Wysłany: 2004-03-24, 12:05   

ja mylałem, że do robienia dobrych zdjęć potrzebna jest jeszcze odrobina talentu i umiejętnoci.

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-03-24, 12:37   

jak widać wystarczy wypasiony sprzęt

Namor 

Wysłany: 2004-03-24, 12:55   

Hubert napisał/a:
ja mylałem, że do robienia dobrych zdjęć potrzebna jest jeszcze odrobina talentu i umiejętnoci.

Talent i umiejętnoci potrzebne s? do zarabiania pieniędzy, za które z kolei kupuje się dobry sprzęt, którym z kolei można robić dobre zdjęcia. :wink:

Gajowy 

Wysłany: 2004-03-24, 13:24   

więc najważniejszy jest PIERWSZY MILION :mrgreen:
póĽniej wszystko samo się kręci :wink:

...::FOTOP::... 

Wysłany: 2004-03-24, 17:53   

Piotrek - niestety nie zgadzam się z tob? w wielu kwesteiach - ale to pomińmy. Wiem i to potwierdzam, że kasa jest w tym zawodzie b. ważna....
Czy poza fotografowaniem przyrody co więcej robisz??
Pewnie 6MP - już Ci nie wystarcza - na co się przesiadaszz?? - Ja na pocz?tek wybrałem Fuji FinePix S7000 z 12MP - jestem narazie zadowolony - niezły zoom + telekonwerter - rezultaty widać.
Oceń moje fotki - jak możesz.
Pozdro

Odpowiedz do tematu