PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2011-11-09, 18:11
Nikt nie fotografuje???????????
Autor Wiadomość
Jurek7 

Wysłany: 2003-10-15, 16:47   

Ja trochę z innej beczki.

Zdjęcie ptaka na gnieĽdzie jest trochę OKLEPANE. Dla każdego polskiego ptaka było już mnóstwo ujęć "ptak siedz?cy na ziemi/gał?zce z boku" "ptak siedz?cy na gnieĽdzie z boku" "ptak z pokarmem w dziobie pochyla się nad pisklętami". Można szlifować coraz wyższ? ostroć, idealne owietlenie, ale to mnie osobicie nudzi. Ja rozumiem, że obserwowanie na gnieĽdzie na własne oczy jest przeżyciem, dla mnie też by było, ale ogl?dane zdjęcie wychodzi standardowe.

Ja rednio lubię zdjęcia Kłosowskich, wolę zdjęcia Artura Tabora. Nie przez lokalny patriotyzm :) tylko Artur potrafi tak zrobić puszczyka albo rybitwę, żeby nie była podobna do dziesi?tków zdjęć puszczyków czy rybitw które można zobaczyć w bibliotece lub księgarni.

Teraz Kłosowscy wydali nowy album o ptakach Biebrzy (drugi z kolei). Zdjęcia nie s? już tak standardowe, ciekawe ujęcia, ale z kolei nie zwracaj? uwagi na kompozycję. Ptak przepełnia stronę, jakby marzeniem było dotknięcie obiektywem do kupra. :shock:

Marfu 

Wysłany: 2003-10-15, 21:17   

Fotografuje ladnie, to fakt. Ale mnie troche denerwuje, jak opowiada, ze np. w albumie nadbuzanskim sa zdjecia tylko znad Buga... Pewnie 25% zwierzat (jak nie wiecej...) jest z innych czesci Polski - jeden gatunek nawet nad Bugiem nie wystepuje... No i sztuczki z nakladaniem jednego zdjecia na drugie (pojdzka na tle ksiezyca)... Mnie takie rzeczy odpychaja.

Dominik 

Wysłany: 2003-10-15, 22:17   Nikt nie fotografuje??????

Uważam, że najlepsze s? zdjęcia ptaków w locie. S? najciekawsze!. S? też trudne do zrobienia. Czasmi trzeba poswięcić cał? klisze, żeby wyszło jedno dobre. Dla przykładu podsyłam jedno. Niestety nie moje (a chciałoby sie miec takie).
DK

błotniak.jpg
Czy Holendrzy nie mają juz gorszych zdjęć do gazet?!. :?:
Plik ściągnięto 1615 raz(y) 116,64 KB

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2003-10-15, 23:49   

Cytat:
denerwuje, jak opowiada, ze np. w albumie nadbuzanskim sa zdjecia tylko znad Buga... Pewnie 25% zwierzat (jak nie wiecej...) jest z innych czesci Polski - jeden gatunek nawet nad Bugiem nie wystepuje... No i sztuczki z nakladaniem jednego zdjecia na drugie (pojdzka na tle ksiezyca)... Mnie takie rzeczy odpychaja.

my ze szwagrem nie takie rzeczy po pijaku w Corelu robilim :mrgreen: :mrgreen:

a tak serio to faktycznie jest to trochę żenuj?ce... Zdaje się, że powstała jaka taka inicjatywa etycznej fotografii przyrodniczej czy jako tak, gdzie nie tolerowane s? takie kwiatki... i tam faktycznie zrzeszaj? się uczciwi fotograficy bez takich dodatkowych "wodotrysków"

MoLoS.pl - ekspertyzy

Jurek7 

Wysłany: 2003-10-16, 14:23   

No fakt, to powszechne, że zdjęcia zwierz?tek s? z innych miejsc. Podejrzewam, że u Kłosowskich też.

Natomiast fotografię zwierz?t w niewoli zaczyna się traktować inaczej. Od kilku lat National Geographic wspomina w podpisach, ze zdjęcie jest "captive". Też na filmach przyrodniczych można w napisach zobaczyć uwagę "some footage was shot in controlled circumstances" "niektóre ujęcia zrobiono w kontrolowanych warunkach". Też w konkursach przyrodniczych każ? zaznaczać, czy zwierzęta były w niewoli, czy nie.

A propos, czy ktokolwiek kiedykolwiek w Polsce zrobił dobre zdjęcie wilka lub rysia na wolnoci? :?:

sisiek 

Wysłany: 2003-10-17, 22:16   

Zdjęcie wilgi bardzo mi się podoba.
Chcę i pragnę ogl?dać więcej takich zdjęć, forum to wietne miejsce na pochwalenie się swoimi pracami.

A co do dyskusji to może trochę nie na temat ale warto chyba przypomnieć, że zgodnie z obowi?zuj?cym prawem:
(ust. o ochr. przyr. )
Art. 27b. 1. W stosunku do rodzimych dziko występuj?cych zwierz?t objętych ochron? gatunkow? zabrania się:
[.] 2) płoszenia, niepokojenia, fotografowania, filmowania, obserwacji z odległoci powoduj?cej zaniepokojenie zwierz?t, w tym w czasie snu zimowego lub w okresie rozrodu i wychowu młodych, bez zezwolenia wojewody.

A i jeszcze informuję pytaj?cego pzc, że zamykam mieszkanie aby mnie nie okradli złodzieje.
pozdr
sisiek

Bocian 

Wysłany: 2003-10-20, 08:58   Fotografia z pozwoleniem

Wiemy, wiemy że potrzebne jest pozwolenie. Ja mam takie od kilku lat i uważam że osoby fotografuj?ce podobne motywy powinny tak? zgodę też mieć. W pewnym stopniu ogranicza to fotografowanie wszystkiego przez wszystkich, w tym przez osoby nie maj?ce pojęcia o zasadach. Uważam ponadto, że w momencie opublikowania zdjęcia lub pokazania slajdu powinno delikwenta sie pytać - a masz misiu pozwolenie na takie rzeczy. Jeli nie ma cigać z urzędu.

żołnanorka3.jpg
Plik ściągnięto 3272 raz(y) 53,93 KB

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2003-10-20, 10:57   

Zgadzam się z Irkiem, to powinno być bardzo rygorystycznie przestrzegane co prawdopodobnie zmarginalizowałoby zjawisko fotografowania wszystkiego przez wszystkich.

Jedna tylko myl mi wpadła do głowy czy jeżeli np. fotografowany gatunek jest chroniony u nas a gdzie tam w wiecie nie, to czy kole nie może się tłumaczyć, że sfotografował danego osobnika włanie tam? Teoretycznie oczywicie można sprawdzić w jego paszporcie czy tam delikwent był w okrelonym czasie (np. okres rozrodu), ale...

pozdr

MoLoS.pl - ekspertyzy

Bocian 

Wysłany: 2003-10-20, 11:12   

Należałoby to jako sprawdzać. Myslę że osoby maj?ce takie pozwolenie sa w miarę kompetentne, znaj? się troche na zasadach fotografowania w okresie rozrodu. W pewnym stopniu brak takiego pozwolenia i konsekwencje zwi?zane z pokazywaniem zdjęcia zrobionego bez glejtu odstraszałyby trochę potencjalnych szkodników. Także w wiatku fotografików i przyrodników osoby nie maj?ce pozwolenia a co za tym idzie także kompetencji powinny być piętnowane.

Szybszy 

Wysłany: 2003-11-19, 14:15   Re: Fotografia z pozwoleniem

Bocian napisał/a:
Wiemy, wiemy że potrzebne jest pozwolenie. Ja mam takie od kilku lat i uważam że osoby fotografuj?ce podobne motywy powinny tak? zgodę też mieć. W pewnym stopniu ogranicza to fotografowanie wszystkiego przez wszystkich, w tym przez osoby nie maj?ce pojęcia o zasadach. Uważam ponadto, że w momencie opublikowania zdjęcia lub pokazania slajdu powinno delikwenta sie pytać - a masz misiu pozwolenie na takie rzeczy. Jeli nie ma cigać z urzędu.

O jakim pozwoleniu mówicie i jak je można zdobyć?

Parę słów o mnie - fotografuję od jednego sezonu ale rzadko i nie z czatowni a ponieważ mam dobry sprzęt więc nie będę się omieszał umieszczaniem zdjęć w albumach na necie jeszcze przez jaki czas. :wink:

Oczywicie nie podchodzę do gniazd, nor z małymi itp. co przychodzi mi tym łatwiej, że zdjęcia robię tylko po to żeby przywołać wspomnienia, a generalnie wolę obserwować.

Bocian 

Wysłany: 2003-11-19, 14:28   

Na fotografowanie zwierz?t gatunków chronionych jest potrzebne specjalne pozwolenie Ministra ?rodowiska. Łatwiej uzyskać je na foty takie zwyczajne robione poza okresem lęgowym i nie przy gniazdach a trudniej na okres lęgowy i przy lęgu. Występuje się o nie za porednictwem Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody. Nawet na tworzenie kolekcji piór, wydmuszek itp. rzeczy trzeba mieć pozwolenia.

Hubert 

otop

Wysłany: 2003-11-19, 15:50   

I tu jest bł?d naszeg prawa, większoć ludzi nie ma o tym pojęcia.

Hubert 

otop

Wysłany: 2003-11-19, 15:54   

U kogo trzeba się starać o takie pozwolenie i jaki czas przyjmuje się za okres lęgowy??

Bocian 

Wysłany: 2003-11-19, 16:02   

Zalezy o jaki gatunek chodzi z tym okresem lęgowym. Jedne przystępuj? bardzo wczenie do lęgu inne póĽniej. Jedne maja jeden lęg inne kilka itd.

Szybszy 

Wysłany: 2003-11-19, 17:52   

1) Czyli fotografowanie np. małych lisów nie wymaga zezwolenia?

2) Czym kieruje się konserwator przyrody decyduj?c o pozwoleniu? Czy trzeba być naukowcem prowadz?cym badania lub co w tym stylu?

P.S. Dzięki Bocian!

Odpowiedz do tematu