PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2011-11-09, 14:08
Lunety do obserwacji ptaków
Autor Wiadomość
Marlut 

otop

Wysłany: 2020-12-11, 10:17   

Mac, Delta przez wiele lat kosztowała około 1500zł, mały Vanguard nie był u nas dostępny, a duży kosztował 2300zł- 2500zł. Wybór był oczywisty. Teraz bym się mocno zastanawiał czy warto dopłacać 700zł do szerszego pola.

Coraz bardziej intryguje mnie poniższy zestaw za 1998zł:
Nikon 82-A PROSTAFF 5 + Okular SEP 38W

Model 60mm jest niewiele tańszy i lżejszy

kivirovi 

Wysłany: 2020-12-11, 17:07   

Mac,

Marlut ma duzo racji, warto to przemyslec w kontekscie ceny.

Marlut,

Prostaff 38x82 bedzie juz mial spora degradacje obrazu. Za 2000 bym juz nie kupil. Ecotone 80 mozna kupic za ta kase ze staloogniskowym, choc mniejszym powiekszeniam, a za nieco wyzsza, z zoomem. I to jest jednak trwala luneta terenowa z ED.

RAIII poniewaz jest praktycznie wycofany, moze sie trafic za 1500 a wtedy to IMO ma sens. Nikon Monarch HD 38x82 jest super ale tam jest ED i inne cuda wianki za 4x tyle.

Marlut 

otop

Wysłany: 2020-12-11, 21:54   

Czyli kwestia Nikona została rozwiązana. Dzięki za info.
Ecotone 80 znam i doceniam - testowałem ją jakiś czas temu. Niestety okular 30x nie jest już dostępny.

kivirovi 

Wysłany: 2020-12-12, 12:34   

Ale jest jeszcze 22x, który daje wspaniały obraz i digifotki ale oczywiście co za sens wchodzić w lunete 80 mm i 22x. Także głupio to wymyślili. A tak swoją droga to w swoim czasie były testy w Pl, ze niby Kura 20-60x80 jest porównywalne do Nikon Fieldscope 82 i Kowa 82. Także zła to ona nigdy nie była, staniała, do tego inflacja i bogacenie zrobiły swoje ale konkurencja im znacznie odskoczyła.

Marlut 

otop

Wysłany: 2020-12-12, 12:46   

Tak, SP 80 to dobra i bardzo atrakcyjnie wyceniona luneta, ale teraz brakuje najlepszego okularu który był do niej dostępny.

http://wzrokowiec.com/archiwa/2289

NewUser20 

Wysłany: 2020-12-16, 00:49   

Cześć

Szukam opinii na temat lunet Swarovski ATS HD 65 lub 80 z okularem 25-50x W. Najbardziej interesują mnie dwie sprawy: czy AC jest taka jak w lornetkach tego producenta (większa niż u konkurencji z podobnego przedziału cenowego), i jak pracuje pierścień ostrzenia? Słyszałem, że pierścień wymaga nieco większej liczby obrotów i kręci się dość lekko, więc nasuwa mi się pytanie czy takie podejście producenta to kompromis w stosunku do mechanizmów z dwoma przełożeniami? Czy precyzja działania i mały opór podczas obrotu ogranicza drgania przy ustawianiu ostrości szczególnie przy większych powiększeniach. Nie mam doświadczenia ze sprzętem Swarovskiego i właściwie z lunetami też. Dawno temu miałem w rękach Nikona 82ED i co na pewno mi przeszkadzało to mechanizm ostrzenia. Wolałbym coś bardziej precyzyjnego i lżej pracującego.

kivirovi 

Wysłany: 2020-12-16, 02:36   

Lunety Swarovski sa wspaniale. W okularze 25-50 aberracja jest bardzo niska nawet w małej wersji. Jest niższa niż w lornetkach El. Cecha swarkiw jest raczej podłużna ac a nie poprzeczna, a ta dobrze skorygowana jest mniej uciążliwa.

Pierścień ostrości pracuje wspaniale. Jest o niebo lepiej niż w zielonych Nikonach. Nowe Nikony maja już dużo lepszy ten mechanizm ale ten element rzeczywiście z czasem może się pogarszać.

Nie powiedziałbym, ze dwustopniowa mąka śruba jest lepsza. Jest inaczej. Niby tak w Kowie łatwiej to poustawiać ale w ogólnym rozrachunku to nie jest tak, ze jest to najlepsze rozwiązanie.

Co do innych lunet, Leica jest lepsza ale nieco droższa. Kowa jest tańsza i lepsza. W obu tych lunetach można zastosować konwertery, nawet w tych mniejszych wersjach i to jest jedyny czynnik który coś znaczy. Bi Swarivski sam w sobie wart jest zakupu.

NewUser20 

Wysłany: 2020-12-16, 12:26   

@kivirovi
Dzięki za info. Chcę dopytać o jeszcze ten pierścień. Rzeczywiście pracuje lekko i ma mniejsze przełożenie (więcej obrotów niż podobne rozwiązanie u konkurencji)? W sumie to by mi odpowiadało, zimą w rękawicy obracanie takiego pierścienia musi być ok, a że trochę więcej obrotów to chyba nie taki problem, tym bardziej, że powinna wiązać się z tym większa precyzja.

Kupiłem ostatnio Kowę 773 z szerokim zoomem. Niestety po trzech wymianach lunety zrezygnowałem, całość odesłałem bo miałem już dość. Dwie miały zwyczajnie brudne od środka soczewki - jakby ktoś zmywakiem przecierał przed montażem. Trzecią wyselekcjonowali pod tym względem OK, jednak mechanicznie coś mi nie pasowało, uważałem, że pracuje gorzej niż pierwsze dwie (jakby brakowało smaru bo bardziej czułem/słyszałem pracę całego mechanizmu przy zgrubnym przesuwaniu). Oczywiście w środku też była brudna od smaru, na szczęście nie na soczewkach. Straciłem pewność jak ma być, a pieniądze nie małe, więc zwrot. Doczytałem jeszcze warunki gwarancyjne, niby 10 lat, ale wkurzyło mnie cwaniactwo producenta - bo z 10-ciu dumnych lat tylko 5 ma wartość, za pozostały okres w praktyce płaci klient (Kowa chce tylko płacić za części - smar? zębatka? uszczelka? Klient płaci za "robociznę" czyli mogą każdego skasować właściwie dowolnie).

kivirovi 

Wysłany: 2020-12-16, 15:10   

Pierścień w Swarku pracuje wzorowo. To nie jest tak, ze ma mniejsze czy większe przełożenie, jest ono po prostu optymalne. Przy mniejszej krotności zoomu obraz jest naprawdę doskonały. Do tego dochodzi fakt, ze jest to bardzo mała luneta jak na 80mm.

Swarek tez wybija się pod względem prac serwisowych.

waldemi 

otop

Wysłany: 2020-12-17, 12:31   

Cześć,
w najbliższym czasie mam w planach wymianę lunety i zdecydowałem że prawdopodobnie będzie to VORTEX RAZOR 85 HD lub MEOPTA Meostar S2 HD /20-70x . Przez Vortexa miałem okazję kilka razy spojrzeć, w porównaniu do mojej obecnej obraz dużo ostrzejszy, jaśniejszy i z mniejszą AC. Przez Meoptę patrzyłem tylko raz, na Bird Fair w Nysie ale nie miałem wtedy okazji porównać jej Vortexem (ten model pojawił chyba dopiero rok później) ani z moją obecną. Z opinii osób, które miały okazję patrzeć przez obydwie wynika że obraz w Meopcie jest jeszcze lepszy i prawie zupełnie pozbawiony AC. Czy tak jest rzeczywiście? Czy warto dopłacać ponad 2000 do Meopty?

inmunis 

Wysłany: 2020-12-17, 13:03   

Mój kolega kilka dni temu a dokładnie dwa kupił pod moją namową właśnie Razora 85 jakiś sklep sprzedawał w super cenie za 4500 już go ma u siebie i w niedziele jedziemy na testy. Jak wypadną mogę napisać, a będziemy go testowali z ATX ;)

kivirovi 

Wysłany: 2020-12-17, 15:45   

waldemi, nie pamietam co Ty masz teraz

Inmunis mi linkował razora za 4500:

https://mexarmory.pl/product/luneta-obserwacyjna-vortex-razor-hd-27-60x85-katowa/

A wtedy dopłata do M2 jest już znaczna. Co zyskujesz to kompletny naprawdę kompletny brak ac. W razorze zreszta nie jest tez duża. Lepsza ostrość i wykonanie. Jeśli ostro używasz lunety to można to rozważyć ale obraz nie jest dramatycznie lepszy. Wszystkie aspekty użytkowe są nieco lepsze po prostu...

Jedynie Nikona Monarch hd możesz jeszcze rozważyć w cenie Meo ale jak patrzyłeś w Nysie przez Meo to widziałeś i Nikona.

waldemi 

otop

Wysłany: 2020-12-18, 12:45   

kivirovi napisał/a:
waldemi, nie pamietam co Ty masz teraz

Inmunis mi linkował razora za 4500:

https://mexarmory.pl/product/luneta-obserwacyjna-vortex-razor-hd-27-60x85-katowa/

A wtedy dopłata do M2 jest już znaczna. Co zyskujesz to kompletny naprawdę kompletny brak ac. W razorze zreszta nie jest tez duża. Lepsza ostrość i wykonanie. Jeśli ostro używasz lunety to można to rozważyć ale obraz nie jest dramatycznie lepszy. Wszystkie aspekty użytkowe są nieco lepsze po prostu...

Jedynie Nikona Monarch hd możesz jeszcze rozważyć w cenie Meo ale jak patrzyłeś w Nysie przez Meo to widziałeś i Nikona.

Pod podanym linkiem Vortex już jest niedostępny.
W tej chwili mam Ecotone SP-80, zakupiony 6 lat temu więc uważam że najwyższa pora na zmianę.
Jeśli kupię Vortexa to będzie to pewnie kolejna luneta "na kilka lat". Jest niezła ale nie na tyle żeby być tą ostateczną. Natomiast w przypadku Meopty, przy jej braku AC i jakości obrazu to najpewniej innej już bym nie szukał.
O Nikonie Monarch też myślałem ale podobno bardzo trudno go kupić w Polsce, tylko na specjalne zamówienie, więc odpadł z listy ewentualnych lunet do zakupu i zostały właśnie tylko Vortex i Meopta.

kivirovi 

Wysłany: 2020-12-19, 00:44   

No tak, ta oferta to byla jakas desperacka akcja ratowania płynnosci...

Nie podzielam tej wiary, ze Meostar to już będzie na zawsze. Licz sie z tym, ze za 6 lat znowu zaczniesz szukac. Takie jest zycie, nawet jak bys miał ATX to za 6 lat bedzie ATY i bedzie zajebiściejszy.

Meostar jest bardzo dobry optycznie, ja bym jednak nie skreślał Nikona tylko za to, że mówią, że jest niedostępny. Jakąś lunete masz, teraz jest i tak martwy (sic!) sezon więc kup to co chwyta Cie za serce. N to jednak globalna firma, ja mam lornetke HGL (od 2007) i w Kanadzie naprawili mi ją za friko bez zadnych papierów, bo tak. Wróciła z Japoni taka, że jej nie poznałem. Z Meopta by tak łatwo nie poszło.

Jedną z opcji, ktorych nie wziąłeś pod uwagę jest zakup zooma Swaro 25-50 i chinskiego korpusu. Niby troche pierdzielenia się z tym ale za te 5 lat wymienisz korpus na Swara i problem rotacji sprzętu bedziesz miał załatwiony.

Rower 

Wysłany: 2020-12-19, 12:11   

Kivirovi, masz na myśli np taką kombinację:
https://www.apm-telescope...zoomokular.html
?

Pisałeś też że Kite ma bagnet/mocowanie okularów zgodne ze Swarovskim.
Jakie jeszcze lunety dają taką możliwość?
Interesujący sposób stopniowego wejścia do extraligi.
Co - ile się traci w stosunku do oryginalnego korpusu Swaro, albo inaczej, jaki dokonuje się skok po wymianie na ten docelowy?

Odpowiedz do tematu