PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2011-11-09, 14:08
Lunety do obserwacji ptaków
Autor Wiadomość
kivirovi 

Wysłany: 2020-09-13, 19:15   

dami_l,
nowej Endurance nie widziałem ale nawet stara była dość dobra jestem wiec dobrej myśli.
Spodziewałem się, ze te TS są pod okular Swara, to czyli z nich bardzo ciekawa opcje. Tyle ze jak musisz kupić z okularem to i tak drogo wyjdzie.

Tanio wychodzi korpus Kite SP82 bez ed i okular Swaro 25-50x Abracja jest znikoma. chyba bym to wolał niż Endurance...

NewUser20 

Wysłany: 2020-09-13, 23:43   

Cześć. Czy to prawda, że okular Swarovski 25-50x pasuje do lunet Vortex Razor HD? Również do obecnie sprzedawanej wersji?

kivirovi 

Wysłany: 2020-09-18, 22:22   

Do starej tak, sam sprawdzałem

Do nowej nie, Piechu sprawdził i ja tez próbowałem z fitoadapterem.

Pasuje tez do Kite SP bez ed i obraz jest nawet fajny. Poza tym do wielu chińskich ale zwykle trudno to wyśledzić.

Rower 

Wysłany: 2020-09-19, 09:38   

Witajcie,
Czy do małej, nie najgorszej jak mówią, lunety (ma być Pentax SMC PF-65ED II) warto/jest sens, z punktu widzenia jakości obrazu i komfortu obserwacji, inwestować w okulary o polu własnym powyżej 70°? Np Explore Scientific 11mm/82°
Może wiecie jakie stałoogniskowe, "szerokie" 65-70° okulary będą prawidłowo działały z tym instrumentem. Wg Arka z o....pl, b. drogie Pentaxy XW i niedostępne Vixeny LVW
Planuję 2 okulary - 11-12mm i 22-25mm. Nie noszę okularów korekcyjnych :)

kivirovi 

Wysłany: 2020-09-19, 23:04   

Miałem ta lunete przez 2 lata, i miałem pare różnych okularów, a tez widziałem u innych. Generalnie xw to są najlepsze okulary! Obraz jest szeroki, biały i krystaliczny aż po brzegi. Zobaczyć Pf65 z xw 14mm to było ekstatyczne przeżycie.. Lantany są tańsze i tez dobre. Znam jednego użytkownika ale pf80ed, który ma ES, ze średniego zakresu. Ja sam próbowałem min. z Pl32 i 25 i Hyperionami 24 i 21. Pola obejmuje, ale w 21 robi się już syf. Także to działa ale ta lunetka naprawdę fajnie bangla z oryginałami.

Dodam jeszcze tylko, ze pojawił się interesujący zoom Omegon Premium 2.7-22.5mm ponoć najlepszy w 1.25”. Nic więcej nie wiem.

Rower 

Wysłany: 2020-09-20, 22:25   

Dziękuję za szybką i konkretną odpowiedź. Z jednej strony ten konkret, ta jednoznaczność to dobra informacja (każdy chce usłyszeć - "TO najlepsze rozwiązanie, nie trać czasu na poszukiwania"), z drugiej zła - wiadomo cena :-/
Swoją drogą teraz widzę dlaczego ta (65mm) luneta nie jest poważnie "dyskutowana" jako kandydatka - oba zoom'y słabe a stałki (2 szt) w cenie lunety.

Tak, trafiłem już gdzieś na tego Omegona (Premium zoom 7,5-22,5/42°-66°), tylko nie pamiętam czy u astronomów czy TU.

edit.

Jeszcze - czy XW 10mm to już nie za dużo na "65", czy myśleć tylko o 14mm?
Z drugiej strony, chciałem coś co da power ok. 15-16x na zmierzch, w XW to niewykonalne.

Czy może 10 i 20 XW??
Jednak oba wynikowe powiększenia są już wyraźnie różne od mojego "ideału" - niskie za wysokie, wysokie za niskie - ot paradoks.

kivirovi 

Wysłany: 2020-09-21, 04:24   

Przeciwnie, to bardzo dobra luneta nawet z oryginalnym zoomikiem. Ustępuje Leica i Swaro 65 ale poza nimi to już nie sadze, ze ktoś jej może zagrozić, a cena o ponad polowe niższa.

Ona spokojnie ciągnie 6,5mm w tym zoomie wiec przy stalce XW10 nadal będzie bajecznie. XW14mm Przez którego patrzyłem właściciel wybrał do seawatchingu i ogólnie, żeby mieć tylko jeden okular. Przez 20 tez patrzyłem i to jest również szok. W przypadku tego długiego to nie byłbym taki pryncypialny. Zarówno mój Hyperion 24 jak i najdłuższy Lantan dadzą radę. To jest raczej kwestia wyboru pod digiscoping. W przypadku krótkiego zszedłbym i poniżej 10, 8-9mm będzie ok. Tylko tu już trzeba by było dobrze poszukać zamiennika...

Te oryginalne okulary na papierze wyglądają na za drogie ale w astro jest wielki wybór a i tak się sprzedają.

NewUser20 

Wysłany: 2020-09-22, 00:28   

@kivirovi

Dzięki za odpowiedź ws. kompatybilności zoom 25-50x Swarovski z Vortex.

Mam do Ciebie pytanie, ponieważ dość często piszesz o sprzęcie Kowa. Jestem praktycznie zdecydowany na zakup lunety Kowa TSN-773. Czy używałeś albo masz jakieś praktyczne informacje na temat adaptera Kowa TSN1.25 Astro - czy warto sobie tym zawracać głowę? jeśli tak czy są znane Ci okulary "stałki" 1.25 które dobrze współdziałają z tą lunetą (może coś ze wspomnianych Pentaxów SW albo Vixenów LVW)?

Pozdrawiam

kivirovi 

Wysłany: 2020-09-22, 14:00   

Kowa 773 to bardzo dobra luneta. Moim zdaniem nieco lepsza od ATS80 i dorównuje Televid82. Problem w tym, ze często cenowo wychodzi za tyle co 883 która jest wyraźnie gorsza Już tylko od atx95.

Jeśli chodzi o okulary to nowy zoom 25-60x jest tak dobry, ze nie warto nic innego kupować. Jeśli chcesz przyoszczędzić, to możesz kupić używany stary, 20-60x. Jest ich pełno i za 1000-1500 kupisz z pocałowaniem ręki. Okular 30x używany tez łatwo znaleźć, nawet za mniej. Nie ma na rynku 1.25” zooma tej jakości, a o stalke tez będzie raczej trudno.

Jeśli chcesz okulary astro bo szukasz dużych powiększeń To masz konwerter X1.6, który tez jest wybitny i dojdziesz do 100x.

Po prostu nie widze uzasadnienia żeby kupować prymitywny adapter do astro ze śrubka, a do tego tracić na uszczelnieniu kiedy systemowe akcesoria będą w tej samej cenie i lepsze.
Adaptera z Kowa nie widziałem. Ale stałoogniskowe powinny wszystkie pasować. Problemem może być ostrzenie na nieskończoność i to będziesz musiał sprawdzić.

Ja nie mam adaptera ale eksperymentalnie wkładałem do mojej 883 Hyperion 21 i 24 oraz PL25 i 32. Obrazy są super.

NewUser20 

Wysłany: 2020-09-22, 20:01   

Zamówiłem z okularem 25-60x TE-11WZ. To moja pierwsza luneta. Chciałem na początek coś kompromisowego jeśli chodzi o wielkość, dobrej jakości i z podwójnym systemem ustawiania ostrości. Gdyby nie ten ostatni punkt, wybrałbym Pentaxa PF-65mm (dobra jakość, umiarkowana cena i okulary 1.25").

Okulary 1.25" chciałbym przetestować tak z ciekawości. Nie kwestionuje jakości konwertera, ale widziałem w sieci zdjęcia robione przy powiększeniu 40x i 25x1.6 (z konwerterem), różnica w jasności była znacząca, choć trzeba zaznaczyć, że to był digiscoping (autor zazaczył, że parametry aparatu były takie same).
Tak czy owak zoom będzie pierwszym wyborem.

Pozdrawiam

stackustack 

Wysłany: 2020-09-22, 20:48   

Hejka ludziska!

Mam pytanko odnośnie lunety. Już drugi raz wertuje cały wątek (a jest on spory) i czytam recenzje (miedzy innymi na birdfairze). Pierwszy raz rok temu jak przymierzałem się do swojej pierwszej lunety - padło wtedy na Vanguard Endeavor 82. Z lunety byłem względnie zadowolony, chociaż ma ona swoje mankamenty (jakość obrazu przy wyższych poziomach zoomu, im wyżej tym gorzej, mam wrażenie że 60x to bardziej jako ciekawostka w tym okularze). I już wtedy wiedziałem, że prędzej czy później trzeba ją będzie wymienić.

No i pech chciał że w ostatni weekend spotkałem miłego Pana (pozdrawiam serdecznie jeśli jest na tym forum :) ) który na Mewiej Łasze pozwolił mi spojrzeć przez ATX 30-70x95. Wmurowało mnie totalnie. Jak to mówią, "niewiedza jest błogosławieństwem".

Na Swarka raczej się nie przymierzam bo mam też inne wydatki.

Zastanawiam się czy jest jakiś taki punkt w którym jakość obrazu nie rośnie już tak bardzo wraz z wydanymi pieniędzmi (czyli punkt w którym wydanie kolejnych tysięcy będzie miało niewielki wpływ na poprawę jakości obrazu). Poszukiwałbym właśnie lunety tego typu. Nie potrzebuje TOP-TIER'a jak ten ATX, bo czuje że i tak nie wykorzystam jego możliwości, ale Endeavor z kolei pozostawia niedosyt.

Czy moglibyście zaproponować jakiś taki złoty środek, budżetowo powiedzmy do 10k (z zoomem do 60x, kątową, odnośnie reszty nie będę wybrzydzał :D )? I odrazu znowu odwołam się do tego co powyżej, czy sprzęt za 10k będzie na tyle lepszy od tego za np 7k, że te jakościowe zmiany są warte wydania 3k więcej? Szukam tego sweet-spota :D (i kurde domyślam się pewnie dla każdego on pewnie będzie inny, ale zdaje się na was).

Szukać jakiś używek? Aczkolwiek tego jest strasznie mało na OLXie czy pewnym polskim portalu aukcyjnym, może macie jakieś inne źródła używek? Niestety wątek na tym forum związany ze sprzedażą lunet też jakoś ruchliwy nie jest, coś wpada, ale rzadko. Czy może nie ma co czekać na szczęśliwy traf i kupować w sklepie?

Pozdrawiam wszystkich ptasiarzy i miłośników przyrody! :) Miłego wieczoru!

NewUser20 

Wysłany: 2020-09-22, 21:08   

Używane:
https://www.ebay.pl/itm/K...f8AAOSwEUJfaIQA

Nowe z UE:
https://orniwelt.de/spektiv/875/Sommer-Angebot-TSN-773-mit-wichtigem-Zubehoer?number=125464

https://www.uttings.co.uk...levid62abundle/

kivirovi 

Wysłany: 2020-09-22, 21:29   

stackustack,

Nie powiedziałbym, ze Jeden taki sweet spot istnieje ale jest ich kilka.

1. Jest zakup lunety w ogole, to już masz, nawet nieco lepiej

2. Jest luneta dobra, za 4-6tys i tu jest jasny zwycięzca, Vortex Razor hd85.

3. Piętro to luneta optymalna, tak jest np. Meopta Meostar s2 albo Nikon monarch Hg, czyli 8 tys. Moim zdaniem to jest poziom, o jaki ci chodzi.

4. Tutaj jest dawny segment premium, czyli ok. 10-12tys wlasnie, tu imo najlepsza jest kowa 883. Za dychę dużej Kowy nie kupisz, ale jest sporo używanych za 6.5-7.5k. Moglbys celować w 773. Albo kupić ATS80. Nie dlatego, ze taki wspaniały optycznie tylko po prostu uznany dobry i bezpieczny zakup. IMho, nawet kowa 773 jest lepsza, ale jednak bardziej traci na wartości. Od tego poziomu wszyscy na widok lunety będą zakładali, ze jesteś znawca ptaków ;)

5. Jest atx85-95, a teraz to Pewnie od razu dojdzie 7. Piętro atx115... w związku z tym 95 może się nieco upowszechnić na runku wtórnym, bo teraz jest nieobecny

stackustack 

Wysłany: 2020-09-22, 21:50   

kivirovi,

będę się w takim razie czaił na którąś z lunet (pewnie na 883 bo chciałbym mieć spokój na jakiś czas a nie znowu po miesiącu stwierdzić, że trzeba będzie sprzęt wymienić :D ). Aczkolwiek zobaczymy jakie oferty będą na rynku - nie pali mi się z wymianą akurat na zimę ;D

W swoim imieniu (ale pewnie też w imieniu pozostałych użytkowników) chciałbym Ci bardzo podziękować za wkład który wnosisz w tę dyskusję na forum. Zawsze na poziomie, zawsze konstruktywnie, zawsze profesjonalnie! Dziękujemy!

kivirovi 

Wysłany: 2020-09-22, 23:24   

Kowy są dość często na sprzedaż. Jak możesz poczekać to może chcesz moja. Jest w Polsce ale mnie nie ma :) ogłaszałem ja na forum razem z Pentaksem i sprzedałem wtedy Pentaksa...

Poza tym była tez fajna Leica tutaj, może być nadal aktualne, droższa ale wyglada bardzo zacnie:
https://m.olx.pl/oferta/luneta-obserwacyjna-leica-apo-televid-okular-25-50-ww-asph-cover-CID767-IDGb6kk.html

No i dzięki za te tam...

Odpowiedz do tematu