PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2011-11-09, 14:08
Lunety do obserwacji ptaków
Autor Wiadomość
michalko 

Wysłany: 2019-08-27, 18:58   

Dzień dobry,

trzy lata temu kierując się wskazówkami doświadczonych użytkowników grupy, kupiłem lunetę DOT II 65mm. Jestem z niej generalnie zadowolony, choć dwa razy udało mi się odłamać mocowanie statywowe od kołnierza na lunecie (jakiś wyjątkowo podły i kruchy stop, a dodatkowo ten fragment lunety musi chyba gromadzić mikrourazy, bo raz dosłownie pękł mi w rękach). Niemniej gwarancja zadziałała dość dobrze. Miewam od czasu do czasu okazję do popatrzenia przez bardzo drogie lunety (w tym ATX 95mm) i zawsze mam to samo wrażenie - one choć dziesięć razy droższe, nie są dziesięć razy lepsze. Oczywiście są niewątpliwie lepsze, ale w tym zakresie powiększeń, który jest w DOT i w takich warunkach świetlnych, w jakich prowadzę obserwację (dobrych) nie mam wrażenia jakiejś przepaści jakości. Za jakiś czas zamierzam kupić lepszą lunetę, ale na razie mam inny pomysł i przy okazji pytanie.

Chcę spróbować wetknąć do DOT przyzwoitej jakości, stałoogniskowy okular astronomiczny. 5 albo 6 milimetrów w celu wyciśnięcia ostatnich soków z nienajgorszego obiektywu, który jest w tej lunecie. Tak wiem, że będzie ciemno - ale podkreślam, że chodzi o sytuacje, w których światło jest bardzo dobre. Chciałem zapytać czy ktoś robił coś takiego i z jakimi rezultatami. Interesują mnie również kwestie mechaniczne - przejściówka do mocowania, ewentualnie rozwiązania chałupnicze. Jestem dość zdeterminowany (póki co) i skłaniam się nawet do samodzielnego zaprojektowania i wydrukowania odpowiedniej przejściówki, ale być może nie trzeba wyważać otwartych drzwi.

Wszelkie rady i doświadczenia mile widziane, z góry dziękuję!

cilla19 

Wysłany: 2019-08-28, 12:30   

Cześć,
mój mąż zamierza kupić lunetę do obserwacji ptaków. obecnie ma aparat COOLPIX P900 z 83 krotnym powiększeniem optycznym.
Wyjaśnijcie mi proszę jak to jest, powiedzmy luneta vanguard 82 przy 60x powiększeniu da taki sam obraz co 60x powiekszenie coolpixa? po co luneta jak aparat daje to samo a nawet większe powiększenie jednoczesnie oferująć dokumentację foto. aparat ma dodatkowo stabilizację obrazu. wiadomo przy większym powiekszeniach można statyw ale w sumie nie trzeba go targać czyli dodatkowych kilogramów

mzksiak 

Wysłany: 2019-08-28, 13:33   

Nie wiem czy 60x w lunecie odpowiada 83x w nikonie ale wiem jedno, samym aparatem niestety nie przejrzysz stawow,rozlewisk itp. Poza tym jakosc na największym powiększeniu w p900 jest czesto tak slaba ze nie idzie zidentyfikować jaki gatunek ptaka widzimy. Luneta,nawet te tansze jak vanguard na największym powiększeniu dają dużo lepszy obraz.

Marlut 

otop

Wysłany: 2019-08-28, 14:07   

cilla19, trzeba odróżnić krotności powiększenia aparatu od jego maksymalnej ogniskowej. W wypadku Nikona to (wg producenta) 2000mm dla 35mm, czyli faktyczne przybliżenie obrazu wynosi około 40x w stosunku do ludzkiego oka.
Plus oczywiście to co napisał mzksiak.

Proponuję pójść z aparatem do sklepu sprzedającego lunety, porównać obraz i komfort obserwacji.

cilla19 

Wysłany: 2019-08-28, 23:25   

Dzięki za wyjaśnienia, nie znam się na tym dlatego zapytałam lepszych od siebie. Szary człowiek zobaczy większą liczbę i myśli że lepsze. Teraz rozumiem, dzięki.

chuck_1 

Wysłany: 2019-08-29, 10:13   

Witam.
Zamierzam nabyć swoją pierwszą lunetę do obserwacji ptaków, ponieważ moja lornetka, której używam jest trochę niewystarczająca. Ogólnie to fotografuję ptaki, natomiast nie mam doświadczenia w wyborze optyki do obserwacji ptaków. Wstępny wybór po przeczytaniu kilku stron niniejszego tematu to:
1. VANGUARD ENDEAVOR HD 82A BK
2. Delta Optical Titanium 65ED II

Obie lunety można kupić za zbliżone pieniądze. Według Was, która z nich może okazać się lepszym wyborem dla początkującego obserwatora?

Marlut 

otop

Wysłany: 2019-08-29, 14:03   

Vanguard 82 da Ci większe możliwości - głównie zbliżenie i jasność obrazu. Delta kusi wymiarami, wagą i polem widzenia okularu.

Mieliśmy robić bezpośrednie porównanie tych lunet na wzrokowcu, ale przełożyliśmy ze względu na upały na następny tydzień.

chuck_1 

Wysłany: 2019-08-29, 15:20   

Dla mnie w tym przypadku jakość generowanego obrazu, w szczególności na większym zbliżeniu, jak i jasność to kluczowe parametry, które będą decydować o wyborze. Waga i wymiary są nieistotne, jestem przyzwyczajony do targania sprzętu fotograficznego, który swoje waży. A jak obie te lunety wypadają pod kątem ostrości obrazu?

Marlut 

otop

Wysłany: 2019-08-29, 17:48   

W centrum pola widzenia wyglądają podobnie przyzwoicie, tu jest tekst kolegi o DOT 65:
http://wzrokowiec.com/archiwa/727

Jak porównamy będzie można napisać coś więcej.

kivirovi 

Wysłany: 2019-08-29, 20:08   

michalko,
Da się ale chyba nie warto. Ja bym sparował z okularami typu lantan lub ed, takimi jak Vixen lv lub celestron x-cel. Przejściówkę możesz oczywiście zrobić ale kluczowe jest pytanie czy okular wejdzie wystarczająco głęboko by ostrzyła na nieskończoność. W niektórych okularach cześć tulei 1,25” się odkręca wtedy łatwiej z tym spasowaniem.
No ale dlaczego nie warto... otóż do dot v.1 takie okulary były i już ten o większym powiększeniu dawał dość dziadowski obraz. Lepiej od razu kupić coś z 1.25” np Celestron Regal i to v.1 fld, albo Pentax pf lub pr.

Do dużych powiększeń są po prostu duże lunety i poniżej okularu 7mm schodzą naprawdę tylko najlepsze apochromaty, a nawet Pentax, a co dopiero dot do nich na pewno nie należy.

cilla19,
60x w aparacie znaczy zasięg obiektywu a nie powiększenie, w twoim przypadku ten zasięg to 24-2000mm, czyli 2000:50=40x. To jest i tak całkiem niezły wynik.Aparaty śluza do zdjęć a lunety do obserwacji. Jeśli aparatem zrobisz zdjęcie pomieszanych 20 kaczek to i tak na zdjęciu czesc będzie zasłonięta, odwrócona i 10-20% będzie nie do oznaczenia. W lunecie zaś możesz im się orzyjrzec. Ponadto tego typu aparaty nie radzą sobie w słabym świetle ani z ptakami w locie. Oczywiście znacznie bardziej za to nadają sue dla osób które się nie znają na ptakach. Wystarczy zrobić zdjęcie i poprosić kogoś o oznaczenie.

chuck_1,
Vanguard będzie lepszy pod względem jasności zwłaszcza. Lepsza od Vanguard to dopiero Ecotone. Tez dupy nie urywa :)

cilla19 

Wysłany: 2019-08-30, 09:07   

kivirovi, dzięki za dodatkowe info. mąż powiedział, że kupił aparat właśnie w tym celu, żeby nauczyć się rozpoznawać ze zdjęć, często niejednoznacznych. ptaki są mobilne więc nawet kiepskiej jakości zdjęcie daje więcej niż chwila obserwacji ptaka. oznaczał wszystko sam z Collinsem i innymi materiałami. Teraz w terenie nie ma zazwyczaj problemu z oznaczeniem, rzadko używa aparatu. Luneta ma być po to żeby zwiększyć zasięg bo ma tylko lornetkę 8x40.

michalko 

Wysłany: 2019-08-31, 14:06   

kivirovi
DOT ma obiektyw o ogniskowej 360-375mm (według różnych danych) więc 5-6mm okularu to powiększenia rzędu 60-70x. Wydaje mi się, że z dobrym okularem i w dobrych warunkach obserwacyjnych zobaczę więcej szczegółów, które pomogą przy oznaczeniu ptaka. (Może powiem wprost - chodzi o to, żeby dało się więcej siewek oznaczyć na Jeziorsku). :)
Natomiast bardzo dziękuję za przypomnienie o ograniczeniu związanym z rozmiarami okularu! Spędziłem trochę czasu próbując rozgryźć temat i ustaliłem że płaszczyzna ogniskowa obiektywu DOT znajduje się około 1-2mm powyżej najbardziej wystającego elementu bagnetu okularu. Jest to spójne z powracającą tezą, że okular DOT to przepakowana wersja albo klon Baader Hyperion Zoom 8-24. Firma Baader udostępnia bardzo piękne dane techniczne, gdzie są rozrysowane położenia płaszczyzn ogniskowych okularów i wszystko się zgadza - ognisko zoomu wypadałoby tam gdzie powinno, czyli w ognisku obiektywu. Niestety dzięki temu wiem również, że mój faworyt - Baader Hyperion 5mm - żadną miarą nie zadziała. Jedyne okulary, o których wiem na 90%, że zaostrzą na nieskończoność to Baader Morpheus i Baader Classic Ortho. Classic Ortho to trochę chyba patrzenie przez dziurkę od klucza. Natomiast Morpheus kusi, jednak ma niefortunne ogniskowe - albo 4,5mm (za krótko), albo 6,5mm (za długo). No i podchodzi już pod 900zł. Niestety żaden inny producent nie podaje tak elegancko rozrysowanych wymiarów, nie mówiąc już o położeniu płaszczyzny ogniskowej. Z zaproponowanych przez Ciebie bardzo poważnie zastanawiam się nad Vixenem SLV 6mm. Jest fizycznie na tyle krótki (z czego połowa to tubus 1,25", który ma około 2,5cm długości), że szansa na ostrzenie w nieskończoności moim zdaniem istnieje. Co do Celestrona x-cel to obawiam się, że może mieć konstrukcję podobną do stałoogniskowego Hyperiona - zespół soczewek skupiających, dalej zespół soczewek rozpraszających i ognisko między nimi, czyli daleko w środku wysokiego okularu.

Myślę, że kupię Vixena, jak nie zadziała to oddam i zastanowię się nad Morpheusem.

kivirovi 

Wysłany: 2019-09-03, 05:54   

michalko,
Te wyliczenia wywodzą się z obserwacji pierścieni Saturna a nie siewek na Jeziorsku. Ptaki jednak nie świecą światłem własnym ani nawet odbitym na tle ciemnego nieba, tylko starają się wyglądać szaroburo na szaroburym tle. Aby je rozpoznać trzeba mieć kontrast i rozdzielczość a nie duże powiększenie. A te przychodzą ze średnica i apochromatyzmem. Miałem jednocześnie Kowe 88 i Pentaksa 65 (jak i jeszcze dziwniejsze sprzęty) i sprawdziłem to i na lądzie i na niebie. Jedyna mała luneta jaka radzi sobie z takimi powiększeniem jest Leica Televid 65 z konwerterem. Oczywiście lunety 80mm radzą dobie znacznie lepiej :)

To czego potrzebujesz to jest duża albo ogromna średnica obiektywu i dlatego to hobby robi się drogie. Na Jeziorsko moim zdanie nawet 95mm nie starczy, IMO, dopiero coś koło 150mm dałoby radę.

Okular stałoogniskowy to fajna rzecz ale poniżej 7mm będzie bardzo ciężko. Problemem może być aberracja i nigdy nie wuadomo z jakiego typu okularem to najlepiej zabangla. Ortho, choć upierdliwe często okazują się i tak najlepsze. Praw fizyki nie zagniesz; poszukaj na astroforach czego ludzie używają z małym ed i kupuj tak, żebyś mógł oddać lub zamienić.

MBiOfelia 

Wysłany: 2019-09-07, 20:18   

Pooglądałam tego vanguarda w internecie. Może i by mi wystarczył. A coś mnie trafiło jak dzisiaj nie mogłam rozpoznać biegusów mimo wyślepiania oczu przez lornetkę.
Czy do tego:
https://www.mall.pl/lorne...vor-hd-82a#tabs
będzie dobry ten statyw?
https://www.mall.pl/staty...w-vk-203ap#tabs
Wyższego nie potrzebuję, przy moim wzroście i tak nigdy nie rozłożę na maksa (bo mam mniej więcej tyle wzrostu co maksymalna wysokość tego statywu)
Czy musiałabym coś jeszcze dokupić?

kivirovi 

Wysłany: 2019-09-07, 22:21   

Ten statyw to jest syf, musisz mieć min 300 na Velbone sherpa

Odpowiedz do tematu