PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2011-11-09, 14:08
Lunety do obserwacji ptaków
Autor Wiadomość
pjetrek 

Wysłany: 2019-01-06, 20:42   Luneta za 1400-1600 zł

Chciałem prosić o poradę przy zakupie lunety. Budżet: 1400–1600 zł, łącznie ze statywem i adapterem do smartfona. Zastosowanie: obserwacja ptaków o różnych porach dnia i roku, bez parcia na wyłapywanie super rzadkich gatunków i czytanie obrączek; jeżeli zdjęcia, to przez smartfon, wyłącznie w celach dokumentacyjnych i diagnostycznych. Nie przypuszczam, żebym kiedyś kupował lepszą lunetę, więc to zakup na długie lata.

W tym momencie rozważam dwie lunety:
Acuter NatureClose 100 A
DOT 65ED II,
czyli dylemat jest taki, czy postawić na szkła niskodyspersyjne, czy na dużą średnicę obiektywu.

Do tego statyw
Camrock TH-70
i adapter
Solomark.

Z góry dziękuję za wszystkie rady.

inmunis 

Wysłany: 2019-01-06, 22:13   

To masz dużą rozbieżność w wielkości miedzy 65 a 100. Super nie będziesz miał jakości przy tej 100mm a DOT 65 jest fajna, kilka już poleciłem znajomym i chwalą je, ale może zainteresuje Cię coś co ma mój znajomy do sprzedania. On kupił lepszą lunetę i ta mu leży. A co do tego adaptera to mam taki mogę ci odsprzedać mam nowy bo myślałem że złapie mi okular ale niestety mój okular jest za duży.

https://allegro.pl/luneta-nikon-prostaff-5-60-a-z-okularem-sep-20-60x-i7684240950.html

Tylko powiększenie do tej lunety jest 48x max kolega tego nie zaznaczył.

Marlut 

otop

Wysłany: 2019-01-07, 11:46   

Moim zdaniem raczej Delta, tu możesz o niej poczytać:
http://wzrokowiec.com/archiwa/727

Statyw najlepiej sprawdzić z lunetą pod sklepem.

pjetrek 

Wysłany: 2019-01-08, 08:13   

Dziękuję bardzo i pozdrawiam :cool:

kivirovi 

Wysłany: 2019-01-08, 10:45   

Jest Ci potrzebna luneta 100mm i z ed, ale skoro masz do wyboru tylko te dwie opcje, to ja raczej tez jestem za Dot ed 65.

100mm dałaby lepsze foty, zwłaszcza w słabszym świetle, jesli użyłbys okularu staloogniskowego. Takich lunet na rynku w zasadzie nie ma. W dot okular zoom jest dobrej jakości wiec takiej konieczności nie ma. Najbardziej zbliżona opcja stałoogniskowa byłaby Ecotone 30x 80mm, za ok 2500. Obraz i jakość zdjęć no i trwalosc będzie znacznie lepsza niż w dot ale nie wyglada, żeby ci chodziło o same zdjęcia, a stracisz możliwość zoomowania, a to jest chyba ważniejsze przy obserwacjach. Nie jest to duża strata, 15-45 vs. 30x śle z punktu widzenia amatora znaczna niedogodność. Tu o tanich lunetach:

http://birdfair.pl/tanie-...watorow-ptakow/

Marlut 

otop

Wysłany: 2019-01-08, 17:05   

Ecotone ze stałką to zupełnie inna liga, ale wygląda na to, że okular 30x nie jest już dostępny.

Jantar 

Wysłany: 2019-01-08, 23:04   

Jako amator używający DOT 65 II oprócz tego, że patrzy się przez nią przyjemnie dodam, że do lunety jest przydatny dobry statyw. W sensie, że tani chybotek odbiera niestety dużo przy obserwacji, a nie zawsze jest bezwietrzna pogoda...

Odpowiedz do tematu