PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2011-11-09, 14:08
Lunety do obserwacji ptaków
Autor Wiadomość
Marlut 

otop

Wysłany: 2018-07-13, 12:49   

Najpierw proszę się wyspowiadać z ostatnich zakupów ;)

piechu 

Wysłany: 2018-07-13, 12:56   

Jam niewierzący więc i jakoś instytucja spowiedzi jest mi obca ;)

piechu 

Wysłany: 2018-07-14, 13:25   

Od kilku dni nowy, kolejny już udany zakup z Lanius-Books jest w moich łapskach. Po testach balkonowych dopiero dziś przyszedł czas na pierwsze testy terenowe. Jest fajnie :)

Marlut 

otop

Wysłany: 2018-07-18, 00:12   

Może coś więcej, porównanie do Pentaksa?

piechu 

Wysłany: 2018-07-18, 08:34   

Porównując Razora do Pentaxa, mam wrażenie, że te lunety grają w innych ligach. Albo inaczej - obie lunety grają w tej samej lidze. Pentax to drużyna nieźle zbalansowana, w której wszystkie formacje od obrony po atak prezentują bardzo zbliżony poziom ale przez to Pentax z większości rozegranych meczów wywozi ledwie remisy, a tylko niektóre mecze kończy zwycięstwem, dzięki czemu plącze się w środku tabeli, nieśmiało zbliżając się do miejsc premiowanych eureopejskimi pucharami. Razor natomiast to drużyna, napakowana wymiataczami w ataku i pomocy ale przez to, że cała kasa poszła w te formacje to niestety obrona kuleje. I z Razorem jest tak, że przez tą słabą obronę co mecz traci jedną, dwie a nawet trzy bramki ale wymiatacze z pomocy i ataku i tak potrafią przeciwnikowi wcisnąć 5 bramek kończąc tym samym każdy mecz zwycięstwem ;) Ale już przechodząc do konkretów, Razor w prawie każdym aspekcie jest lepszy niż Pentax, wymieniając po kolei:

- Razor ma niesamowite i przyprawiające o zawrót głowy pole widzenia, bałem się, że zaczynając od powiększenia 27x będę widział mniej niż na 20x w Pentaxie ale pole widzenia robi swoje, widać więcej i szerzej niż w Pentaxie (szczególnie jeśli chodzi o okular SMC) - w Pentaxie zaglądałem przez dziurkę od klucza, w Razorze jestem w tej dziurce niczym Ant Man ;)
- Razor jak sama nazwa wskazuje jest ostry jak brzytwa i to w zasadzie na każdej długości, nawet na powiększeniu 60x praktycznie nie występuje utrata ostrości. jest ostro od brzegu do brzegu ale występuje dziwne zjawisko, jakby to nazwać... pozornej nieostrości na brzegach kadru? Wydaje mi się, że chodzi o to, że pole widzenia jest tak duże, że patrząc w środek kadru wydaje się, że występuje lekka nieostrość na samych brzegach ale wystarczy inaczej ustawić gałkę oczną względem okularu i nagle brzegi stają się ostre, bez manipulowania pokrętłem ostrości,
- rozdzielczość i detaliczność obrazu na korzyść Razora
- Razor inaczej oddaje kolory, są bardziej naturalne - okazuje się, że Pentax lekko zażółcał obraz (ale wtedy nie miałem porównania),
- jasność w Razorze bez porównania do Pentaxa,
- okular LER jest dużo wygodniejszy podczas obserwacji niż pentaxowy SMC,
- Razor jest mniejszy, bardziej kompaktowy niż Prentax, i zauważalnie lżejszy - Pentax z okularem PR był 600g cięższy, z okularem SMC to już była różnica 800g... i to czuć podczas łażenia z lunetą na ramieniu

A teraz to co podobało mi się bardziej w Pentaxie:
- aberracja chromatyczna była bardzo dobrze korygowana przez szkła ED w Pentaxie, ja jej w zasadzie w tej lunecie nie widziałem a bardzo się starałem, tutaj Pentax odwalił kawał dobrej roboty. W Razorze niestety AC jest, nie jakaś potężna ale zauważalna. Podejrzewam, że tak jak w przypadku lornetki Viper, tutaj też swoje robi bardzo efektywna transmisja światła. Coś za coś. Najważniejsze, że ta AC nie wpływa na odczyt kolorów i ogólny odbiór z obserwacji,
- wolałem podwójne pokrętło ostrości w Pentaxie niż to, które występuje w Razorze jak i w zasadzie już wszystkich nowoczesnych lunetach. powoli się do niego przyzwyczajam i jest lepiej niż sądziłem, że będzie ale jednak rozwiązanie z dwoma pokrętłami bardziej do mnie przemawia.

Podsumowując Pentax PR-80 EDa czy to z okularem PR czy z SMC to bardzo dobra luneta... ale Razor jest jeszcze lepszy. Niestety do Razora trzeba dopłacić nawet 50% więcej i to może robić różnicę. Jeśli ktoś szuka lunety do 4 tys. złotych to wydanie tej sumy na Pentaxa będzie bardzo dobrym i opłacalnym ruchem, bez dwóch zdań. Mnie w Pentaxie jak pisałem kilka postów wcześniej, nie przekonywało małe pole widzenia i niewygodny okular. Mowa oczywiście o doznaniach po wymianie okularu PR na SMC. Gdyby nie to Pentax byłby nadal u mnie i cieszył me oko. Pentax poszedł do ludzi a ja musiałem coś szybko kupić - nie wyobrażam sobie już weekendowych obserwacji bez lunety. Poszperałem w internecie aby znaleźć coś w założonym budżecie czyli 6 tys. złotych. Poczytałem znowu artykuły
kivirovi na birdfair.pl i moją uwagę zwrócił właśnie Razor... chociaż myślałem jednocześnie nad nowym Viperem. Szperałem dalej, szczególnie w amerykańskim internecie no i wychodziło na to, że np. najlepszą i najczęściej kupowaną lunetą w B&H jest właśnie Razor. We wszelakich testach i recenzjach Razor stary jak i nowy zbierał och i achy. Wg amerykańców w swojej cenie bezkonkurencyjny a często w różnych rankingach plasował się zaraz za wielkimi typu Swarovski, Kowa czy Zeiss. W moim decyzji utwierdził mnie już ostatecznie Pan Marcin z Lanius-Books, który stwierdził, że Razor będzie pod każdym względem lepszy niż Pentax (jak przeczytaliście powyżej, no nie do końca, nie do końca ;) ) i że jest to bardzo mocno niedoceniana luneta, ciągle mało popularna na naszym krajowym rynku. No to co, złożyłem zamówienie, kasę przelałem i dwa dni później Razor był u mnie :) W ogóle to przy okazji polecam wszystkim, którzy nie znają, sklep Lanius-Books. To już mój trzeci zakup u Pana Marcina. Świetny kontakt i proklienckie podejście. Polecam! :)

Po zakupie Razora zaczynam rozumieć dlaczego ludzie są w stanie wydać 15 tys. na lunetę. Jeśli kiedyś przyjdzie mi rzucić okiem przez ATX i stwierdzę, że to święty graal, to wiedzcie, że od tego samego dnia zaczynam ciułać na swarka ;)

kivirovi 

Wysłany: 2018-07-19, 20:42   

piechu, to gratuluje udanego zakupu! Takze co tu duzo mowic... Lepsze lunety kosztuja 8, a najlepsze 14.... Weż pod uwagę, że Pentax ma mniejszą średnicę i te 5mm przekłądają się na ponad 10% jasności.

Tak razor jest swietny. Ja mam mieszane uczucia co do porownania nowy-stary, bo to wcale nie jest oczywisty wybor. Wlasnie ta AC byla w starym lepsza... Ale w starym wystepowala "klatwa piecha" - okular zamarzal :D No i ten okular szerokokatny. To nie jest miodny obraz, nawet w Meopcie jest lepiej ale to jest jednak duze pole i kto tego raz sprobuje ten wpadl po pas. Jedyny haczyk to mechanika po czasie. Mniejmy nadzieję, że Ci nie zawiedzie.

Mam jeszcze pytanko, czy pogodziłbyś się z obrazem bardziej żółtym w lunecie, jeśli nie byłoby wcale AC i wspomnianych artefaktów korekcji pola?

Aha, na potrzeby potomnosci powyżej jest porównanie terenowe lunety Vortex Razor II 27-60x85 HD i Pentax PR ED 20-60x80. Byłoby miło, gdybyś te obserwacje gdzieś u mnie wrzucił.

piechu 

Wysłany: 2018-07-19, 21:54   

Fundusze na zakup były ograniczone do 6 tys., ani grosza więcej. Jasne, można Razora porównywać do Meopty S2...no ale to ponad 2 tys. zł więcej :) Można tak w kółko i w kółko dokładać ;)
Jak pisałem wyżej, jeśli uda mi się zerknąć i porównać Razora ze "skwarkiem" ATX 95 - a może, może, może uda się w tym celu choć na chwilę spotkać z jednym z forumowych kolegów - i doznam epifanii to naprawdę zaczynam od tego dnia odkładać na ww. skwarka ;)

Póki co obraz z Razora satysfakcjonuje mnie niezmiernie.... no może oprócz tej AC - jednak Petnax mnie pod tym względem rozpuścił ;)

Dodatkowo, o czym zapomniałem wcześniej napisać, digiscoping daje wyraźnie lepsze rezultaty w przypadku Razora.

Co do akceptacji zażółcenia - musiałbym porównać. Widzisz, w Pentaxie wydawało mi się, że obraz jest neutralny ale okazuje się, że względem Razora daje on leciutko zażółcony obraz, kolory są naprawdę delikatnie cieplejsze. Ale różnica w tym względzie między obiema lunetami jest bardzo niewielka i jeśli kierować się tylko tym kryterium nie byłby to dla mnie argument przesądzający o kupnie jednej czy drugiej.
Co do artefaktów korekcji pola to nie wiem co masz na myśli. Używasz zbyt trudnych terminów :D

Mogę się też pokusić o stwierdzenie, że o ile naprawdę nie widzę w swoim przypadku potrzeby kupowania droższej i lepszej lornetki niż posiadany przeze mnie Viper o tyle wydatek nawet 15 tys. złotych na lunetę jeśli jest ona faktycznie niedoścignionym wzorcem nabiera dla mnie sensu i byłbym jak najbardziej w stanie wydać tyle pieniędzy... gdybym tylko takowe posiadał ;)

P.S. Podobna mi się określenie "klątwa piecha", być może dzięki niemu uda mi się zapisać na kartach historii, gdyby nawet ta historia miała się ograniczyć do tego forum :D

kivirovi 

Wysłany: 2018-07-21, 00:09   

Niestety Meopta ma wyraznie wiecej zoltego niz Pentax, duzo wiecej. A pytam aby ustalic co ludziom bardziej przeszkadza to zolte czy AC.

Bo to samo pytanie w mniejszej jednak skali powraca, gdy porownasz Skwarki z Leicami, Harpiami Kowami.o razora pasuje adapter TLS Swarovski (z nowym nie sprawdzalem), a wiedzac, ze masz lustrzanki tylko polecam.

Targi ornitologiczne beda nad Jeziorskiem 21-23 wrzesnia. Zapraszam i pewnie tlsa przywioze.

piechu 

Wysłany: 2018-07-21, 10:16   

Prawdopodobnie wolałbym lunetę z AC na akceptowalnym poziomie, która oddawałaby wiernie kolory, przede wszystkim biel, nić lunetę, która pozbawiona by była AC ale jednak poprzez mocne zażółcenie przekłamywałaby kolory.
Jeziorsko zapisuję w kalendarzu :)

Jacuu 

Wysłany: 2018-07-24, 18:49   

Od jakiegoś czasu jestem szczęśliwym posiadaczem lunety Vanguard Endeavor HD 82. Teraz czas na nowy statyw. Co myślicie o Manfrotto MK190X3, 3 sekcje, głowica 3-kierunkowa MH804-3W. Cena za zestaw ok.750zł. Proszę o opinię.

kivirovi 

Wysłany: 2018-07-24, 19:20   

Popularny wybór niewysokich użytkowników. Głowica do lunety się zupełnie nie nadaje. Potrzebna jest 2D ale ja toleruję też i proste głowice kulowe. Domyślny wybór to 128RC.

Jacuu 

Wysłany: 2018-07-24, 22:14   

Dzięki za szybką odpowiedź. A co myślicie o tym Manfrotto Zestaw statyw 290 Xtra z głowicą 128RC ok.600zł.

piechu 

Wysłany: 2018-07-25, 08:04   

Jeśli wysokość statywu Ci odpowiada, jego waga a także cena to kupuj. Statyw jak statyw, ważne że głowica wygodna do lunetowania.

Krzysztof1981 

Wysłany: 2018-07-25, 21:35   

Sam użytkuję Manfrotto 290 w połączeniu z 128RC i jestem zadowolony. Używam zestawu z DOT 65ED II, a zestaw statyw + głowica ma jeszcze spory zapas spokojnie można dać większą lunetę. Głowica pracuje płynnie, nie ma problemu z śledzeniem ptaków w locie. Zestaw dosyć mobilny, ale warto okleić górne sekcje dodatkową gąbką, żeby się nie wżynały w ramię podczas przenoszenia. Mam prawie 190 i statyw w zupełności mi wystarcza przy lunecie kątowej.

kivirovi 

Wysłany: 2018-07-25, 23:36   

Tez to mam, lezy w Polsce jak przyjezdzam to przywoze tylko lunete. IMO, nic wiecej do szczescia nie potrzeba.

Zajrzyj na to najnowsze ogłoszenie o Opticronie, tam jest 055 z głowica 701.

Odpowiedz do tematu