PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2011-11-09, 14:08
Lunety do obserwacji ptaków
Autor Wiadomość
kuliczek 

otop

Wysłany: 2018-05-20, 10:27   

Zgodnie z obietnicą uprzejmie donoszę, za za niezbyt wygórowaną cenę 450 GBP (ok. 2200 PLN) + cena wysyłki stałem się właścicielem niemal nowej lunety Pentax PF-80ED-A z zoomem 20x60 i pokrowcem. Teraz tylko czekam niecierpliwie na przesyłkę. Jak dojdzie - chętnie się podzielę pierwszymi wrażeniami.

kuliczek 

otop

Wysłany: 2018-05-30, 11:22   

No więc dotarł do mnie Pentax PF-80ED-A kupiony za Waszymi światłymi radami (wielkie dzięki raz jeszcze!).
Pierwsze wrażenia są takie, że jest po prostu REWELACYJNY. Oczywiście prawdziwe próby przyjdą w terenie, ale pierwsze obserwacje balkonowe pokazują po prostu niesamowitą ostrość, także przy powiększeniu x60, co jednak różni ją bardzo od tańszych lunet z zoomem, które oglądałem. Jest upał, powietrze drga jak diabli, a źrenica oglądanego z 200 metrów gołębia była ostra jak brzytwa. Gdy wczoraj dotarłem do domu było już mocno ciemnawo, ale i wówczas luneta dawała radę, choć oczywiście przy x60 brak światła dawał się już we znaki.
W stosunku do używanej przeze mnie dotąd Kowy ten Pentax wydaje się dość ciężki, ale może to tylko pierwsze wrażenie - zobaczymy, jak będę musiał go ponosić. Zaskoczyła mnie "mocarność" okulara - jest znacznie szerszy od wszystkich, których dotąd używałem. Bardzo wygodny pokrowiec.
Egzemplarz, który dostałem, nie nosi w zasadzie żadnych śladów używania, może poza tym, że na stopce widać, że była kiedyś przykręcana. Poza tym ani śladu. Jedyne czym zaskoczył mnie już przy kupnie sprzedawca, to informacja, że pokrywka okulara jest nieoryginalna. Nie do końca spodobało mi się to zagranie - mógł powiedzieć od razu - ale substytut z niebieskiego plastiku, który zastosował, całkowicie daje radę, więc w sumie rzecz jest bez znaczenia.
Ogólnie rzecz biorąc wydaje się więc, że wygrałem los na loterii. Dostałem komplet: wysokiej klasy praktycznie nowa luneta, okular i pokrowiec w cenie ok. 2300 licząc w to wysyłkę. Jeśli tylko nie sprawi mi żadnej przykrej niespodzianki, uznam to za interes życia.
Raz jeszcze dziękuję za Wasze rady!

kivirovi 

Wysłany: 2018-05-30, 12:41   

No i tyle!

Odpowiedz do tematu