PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2011-11-09, 14:08
Lunety do obserwacji ptaków
Autor Wiadomość
kivirovi 

Wysłany: 2018-05-15, 10:46   

Wszystko zostalo powiedziane:
PF jest zrobiony w Japonii, a PR w Chinach i to widac slychac i czuc. Co ciekawe ma to akurat najmniejsze odbicie w jakosci obrazu, w obu przypadkach jest bardzo dobra.

Zoom w PF to zupelnie inny okular, wiekszy i znacznie lepiej wykonany. Zadnego zamarzania tam nie bedzie. W PR jak pisze piechu wymieniaja. Roznica miedzy PR i PF jest tez taka, ze PF jest dluzszy i lzejszy, a PR krotszy i ciezszy. PR robi znacznie bardziej kompaktowe wrazenie. Pentaksy sa wzglednie dostepne i tanie na rynku wtornym.

Kowa 82SV w konfiguracji zoom jest bardzo slaba niestety, gorsza od 823. Ecotone jej nie ustepuje, Pentaksy ja przebijaja.

Jesli mozesz kupic Pentax bez okularu, to tak wlasnie radze, a zoom kup osobno. Baader Hyperion (ca. 200 EUR) to najpopularniejszy wybor. Ostatnio pojawil sie jeszcze Omegon Zoom, najdrozszy tego typu okular na rynku (240 EUR) i to bym tez zaryzykowal. Vixen LV zoom tez jest polecany, bo jest bardzo jasny i ostry ale moze podbic AC.

Inne opcje uzywane ze 4000 to stary Nikon Fieldscope 82, bardzo stare lunety premium (Zeiss, Leica Apo 77, Swarovski AT) czasem da sie za tyle wyrwac ale nie sa one tak wiele lepsze od tych nowych.

Z nowych nie ma co kupic - naprawde; Hawke Frontier zniknal ze sprzedazy, nowy Vortex Viper hd pojawi sie na dniach ale go nie widzialem, a stary mi sie nie podobal. Trzeba by bylo wydac 6tys na Vortex Razor HD bo to jest nastepna polka.

kuliczek 

otop

Wysłany: 2018-05-15, 11:40   

Wielkie dzięki!
Pentaxy, które rozważam, są na rynku wtórnym, sprzedawane w komplecie z okularem zoom i pokrowcem, więc wszystko albo nic. Ale ceny b. przyjemne, więc chyba się zdecyduję, choćbym nawet miał potem dokupywać któryś z okularów, o których piszesz. Jeden bardzo umiarkowanie używany (ale być może bez oryginalnego rachunku, a więc bez gwarancji) za ok. 2200, drugi prawdopodobnie nie używany wcale, z rachunkiem do gwarancji za ok. 2800.

Marlut 

otop

Wysłany: 2018-05-15, 12:24   

kuliczek napisał/a:
Wielkie dzięki!
Pentaxy, które rozważam, są na rynku wtórnym, sprzedawane w komplecie z okularem zoom i pokrowcem, więc wszystko albo nic. Ale ceny b. przyjemne, więc chyba się zdecyduję, choćbym nawet miał potem dokupywać któryś z okularów, o których piszesz. Jeden bardzo umiarkowanie używany (ale być może bez oryginalnego rachunku, a więc bez gwarancji) za ok. 2200, drugi prawdopodobnie nie używany wcale, z rachunkiem do gwarancji za ok. 2800.
Za takie pieniądze zdecydowanie warto.

PS
Nowe Vortexy są już od dłuższego czasu w cennikach, ale obejrzeć chyba nie ma gdzie.

piechu 

Wysłany: 2018-05-15, 12:44   

Za taką kwotę to tylko brać Pentaxa. Jeszcze a propos okularu w PR od siebie mogę dodać, że na podstawie dwóch posiadanych egzemplarzy (pierwszy oryginalny i zamarzający, drugi niezamarzający ale tylko wypożyczony od Ricoh) jest też chyba w tych chińczykach problem z rozrzutem jakościowym. Aktualnie użyczony mi okular jest wyraźnie mniej ostry na ustawieniu x60 niż ten zakupiony w komplecie z lunetą.

kivirovi 

Wysłany: 2018-05-15, 15:57   

Pentax w takiej konfiguracji wyjdzie taniej i da lepszy obraz niz Ecotone.

Ja bym wzial z zoomem, ceny sa bardziej niz ok. Jesli cos kiedys dokupisz, to raczej stalke 15-20mm do digiscopingu. W gre wchodza np. Pentax XW i Vixen LVW. Tych tez nie brakuje. Mozesz sie nawet szarpnac na cos ciekawszego, z polem ponad 80st ...

kuliczek 

otop

Wysłany: 2018-05-16, 11:14   

To jeszcze jedno pytanie: rozmawiałem z serwisem Pentaxa i dowiedziałem się, że gwarancja obejmuje wszystkie wady powstałe z winy lunety, nie obejmuje natomiast tych powstałych z winy właściciela. Pytanie więc, czy przy tej klasie lunety jest rzeczywiście duża szansa, że takie wady wystąpią. Innymi słowy: czy taka gwarancja jest warta te 600 zł różnicy w cenie. Dodam, że ta tańsza luneta, bez gwarancji, była - wg słów właściciela - użyta około 30 razy, więc ewentualne wady fabryczne by jednak zauważono.

piechu 

Wysłany: 2018-05-16, 11:59   

Zawsze mogą wystąpić. Dajmy na to, kupujesz lunetę w okresie letnim bez gwarancji. Przychodzi zima i bach... jednak okular zamarza. I jesteś wtedy najmniej 200 zł do tylu względem lunety z gwarancją bo owszem oszczędziłeś 600 zł ale musiałeś kupić okular za minimum 800 zł. Musisz brać pod uwagę różne warianty i przekalkulować sobie co Ci się bardziej opłaca.
I to byłby najniższy wymiar kary bo równie dobrze sama luneta może mieć jakąś wadę fabryczną, którą ujawni się po dłuższym czasie. Wtedy koszty ewentualnej naprawy mogą być proporcjonalnie wyższe. Oczywiście to jest najgorszy scenariusz i pytanie jakie jest prawdopodobieństwo jego wystąpienia.

kivirovi 

Wysłany: 2018-05-16, 12:13   

Wady w lunetach jakie widzialem to: pojawienie sie plam, znieksztalcen od srodka na soczewce obiektywu, zluszczanie sie powlok na okularze lub obiektywie, zamarzanie okularow, zuzycie bagnetu skutkujace luznym okularem, wylamanie muszli ocznych z okularu, wylamanie mocowania statywowego, problemy z rowna praca ogniskowania, zaparowywanie. I mowi o lunetach od 2-15 tys!

Moim zdaniem przy Pentax PF prawdopodobienstwo wystapienia powyzszych jest dosc niskie, a cena jest bardzo korzystna. Jest to po prostu stara i dobrze zrobiona konstrukcja, ale wlasciciel maprzeciez swoje powody, zeby sprzedawac wiec ryzyko nie znika. W nowych lunetach gwarancja juz jednak nie poraza, nawet swaro ATX daje tylko 10 lat.

Niestety wady z winy uzytkownika zdarzaja sie z 10x czesciej... Wydaje mi sie, ze Vortex daje taka gwarancje bezwarunkowa nie tylko na lornetki ale i na lunety, tzn. nawet jak ja potluczesz i pozbierasz kawalki to ci ja naprawia.
Ostatnio zmieniony przez kivirovi 2018-05-16, 12:24, w całości zmieniany 1 raz  

kuliczek 

otop

Wysłany: 2018-05-16, 12:24   

Dzięki. Właściciel, mający status bardzo wiarygodnego sprzedawcy (100% pozytywnych opinii przy niemal dwustu sprzedanych przedmiotach), jest po prostu - zdaje się - ptasiarzem okazjonalnym. Pisze, że używał lunety raz do roku, w czasie wakacji i przez niemal 10 lat miał ją w terenie koło 30 razy. W tym kontekście wyjaśnienie, że kupił sobie mniejszą i lżejszą lunetę brzmi wiarygodnie.
Raz jeszcze bardzo Wam wszystkim dziękuję za rady!

piechu 

Wysłany: 2018-05-16, 12:32   

Moim zdaniem lepiej gwarancję mieć niż jej nie mieć i gdybym był na Twoim miejscu to nie wahałbym się dołożyć 600 zł. I tutaj nie chodzi o to, że sprzedający może chciec coś przed Tobą ukryć ale to jest tylko sprzęt i przy okazjonalnym wykorzystywaniu wszystko mogło być ok ale to nie znaczy, że nic się w tej lunecie zepsuć nie może.

kivirovi 

Wysłany: 2018-05-16, 12:32   

Nigdy nie mialem optyki z gwarancja. usterki jakie mi sie zdarzaly zawsze byly i tak po czasie tej gwarancji lub z mojej winy. Pentaksa PF65 tez mialem przez ponad rok, zadnych problemow.

Nie boj sie tego PF. Na pewno bedziesz zadowolony...

kuliczek 

otop

Wysłany: 2018-05-17, 01:54   

Zdaje się, że problem się rozwiązał, a do wyboru są w praktyce dwie lunety bez gwarancji. W USA bowiem, skąd pochodzi jednak, Pentax daje gwarancję i to nawet podobno w wypadku lunet produkowanych na początku lat dwutysięcznych - dożywotnią, ale z jednym zastrzeżeniem: tylko dla pierwszego właściciela. Przy odsprzedaniu gwarancja znika.

Marlut 

otop

Wysłany: 2018-05-17, 08:56   

Niektóre firmy tak robią, i to często np. ustawowe 2 lata + ileś po zarejestrowaniu, tylko dla pierwszego właściciela. Taki zabieg marketingowy, ale w sumie rozsądny - jedna osoba nastawiona na wieloletnią eksploatację najczęściej dba o sprzęt.

Pozostaje mieć nadzieję, że luneta będzie działała bezproblemowo. W tej cenie nie kupisz w sklepie nic przyzwoitego z zoomem.
Daj znać jak luneta przyjedzie.

kuliczek 

otop

Wysłany: 2018-05-17, 09:32   

Nie mówiąc o tym, że w wypadku gwarancji typu lifelong brak zastrzeżenia, że dotyczy pierwszego właściciela powodowałby zabawne konsekwencje, bo w zasadzie oznaczałby gwarancję do końca świata. Ja wiem, że są ekskluzywne firmy, które zobowiązują się, że jak masz ich zegarek po prapradziadku, to też ci go naprawią, ale to jednak dość wyjątkowe.
Będę dawał znać, raz jeszcze wszystkim bardzo dziękuję!

kivirovi 

Wysłany: 2018-05-17, 11:17   

Wiesz, Swarovski nie daje lifelong ale zeby cos u nich naprawic to jest w zasadzie wzglednie prosta i malo kosztowna sprawa i to chyba nawet jak nie jestes ani pierwszym wlascicielem ani zarejestrowany. Drobne elementy jak zatyczki przesylaja poczta jak pogubisz, a wieksze to wiadomo - trzeba odsylac.

Ja sie z naprawa gwarancyjna spotkalem tylko raz, bo jak wspomnialem, nigdy nie wierzylem, ze ta gwarancja zadziala jak bede jej potrzebowal. I tak w moim Nikonie HGL poluzowal sie przegub i kiedy zwrocilem sie z tym do przypadkowego sklepu astro, ktory naprawial lornetki i powiedzieli, ze to wymaga specjalnych narzedzi i zalatwia to z Nikonem. Trwalo to ze 3 miesiace bo pojechala do Japonii ale lornetka wrocila jak nowa, o ile nie nowa: miala nowa skorke, wymienione muszle oczne bo stare sie nieznacznie zacinaly, zaslepke mocowania statywowego, stara zachowalem w szufladzie. Zadnych dokumentow dot. lornetki nie zadali. Nie zaplacilem ani centa. Tyle, ze to bylo w Kanadzie, choc lornetka kupiona w Niemczech...

Takze jestem przekonany, ze gwarancja Vortex dziala w USA w podobny sposob. W Polsce nie znam szczegolow i trudno w to uwierzyc ale i tak dziala lepiej niz u innych.

Odpowiedz do tematu