PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2011-11-09, 14:08
Lunety do obserwacji ptaków
Autor Wiadomość
Marlut 

otop

Wysłany: 2018-02-21, 23:24   

Tak.
Ale przez stałkę patrzy się o wiele przyjemniej.

piechu 

Wysłany: 2018-02-22, 08:11   

leszekb napisał/a:
Padło na Ecotone SP-80 z okularem 20x60. Może wezmę także drugi okular WA 30x. A jaki polecilibyście do tego statyw i głowicę tak żebym nie zbankrutował :) Te na stronie Ecotone są niepokojąco drogie ;) no chyba że tak musi być :)

pozdrawiam

Jeśli budżet ma znaczenie to mogę polecić tani ale w całkiem nie najgorszy statyw Genesis A3 kit za 399 zł. Niestety do tego musisz doliczyć głowicę, najlepiej video - niestety głowice kulowe (a taka jest dołączona do statywu) nie nadają się... w zasadzie do niczego ;) Możesz kupić jakiegoś chińczyka, których pełno na allegro ale chyba najlepiej kupić najtańszą głowicę od Manfrotto czyli 128RC. Jest jeszcze nieco droższa MVH400AH ale przyznam szczerze, że jej nie znam - udźwig ten sam przy znacząco niższej masie.

kivirovi 

Wysłany: 2018-02-22, 10:46   

Ja szczerze mowiac przez lata uzywalem najprostszej glowicy kulowej i zawsze bylem zadowolony, bo jest to bardzo kompaktowe rozwiazanie. Niestety wiekszosc ludzi, ktora wchodzila w kontakt z moim statywem najczesciej wpadala w szal.

Udzwig w przypadku lunety ma mniejsze znaczenie. Lunety sa w miare lekkie a potrzebuja duzej plynnosci. Zestaw M 290+128 to jest bardzo stabilny i profesjonalny statyw. IMO, bardzo tani jak na to co oferuje. Drozsze glowice olejowe sprawdzaja sie w filmowaniu i jesli jestes bardzo wymagajacy co do plynnosci pracy. Dla mnie sa kompletnie bez sensu.

A allegrze mozna znalezc uzywane 055 w miare tanio, bo ludzie wymieniaja na karbony.

Mac 

Wysłany: 2018-02-22, 18:54   

Tak przy okazji warto rozważyć nogi od Benro:
- do mniejszych lunet i jako lżejszy wariant na dłuższe wędrówki Benro Adventure TAD27 (a'la Manfrotto 190)
- do większych lunet i bardziej stabilny A3570F (nie wiem jaki jest obecnie symbol - a'la Manfrotto 055).
Do tego głowica Manfrotto 701HDV (obecnie MVH500AH) lub jej odpowiednik Benro S4 (tej nie testowałem).
Głowica jak za tą kasę płynnie chodzi, ma też sprężynę powrotu do pozycji wyjściowej co bardzo podnosi jej komfort użytkowania. Do lżejszych nóg stosowałem też Benro S2 ale to nie moja bajka.
Mam oba powyższe zestawy, używam kilka lat, chwalę sobie i polecam :) :) :)

leszekb 

Wysłany: 2018-02-27, 13:43   

Aktualny zestaw składa się z:

1. Ecotone Kamakura Luneta SP - 80 (body)

2. Ecotone Okular 20-60x

3. Ecotone Okular WA 30x

4. Manfrotto STATYW 190X3 (bez głowicy)

5. Manfrotto Głowica MN128 z płytką

6. Pokrowiec do lunety

Czy ktoś z Was miał możliwość używania przystawek fotograficznych Ecotone do smartfonów. Chodzi mi o utrwalanie ptaszków by później spokojnie je oznaczać aniżeli robić fotki do konkursów :)

pozdrawiam

Marlut 

otop

Wysłany: 2018-02-27, 16:47   

Powinieneś poradzić sobie bez adaptera - wystarczy 5 minut treningu.

leszekb 

Wysłany: 2018-03-03, 16:55   

Powyższy zestaw został zakupiony. Dostałem nawet bardzo przyjemny rabat :) Dziękuję wszystkim za pomoc. Pozdrawiam! :)

Marlut 

otop

Wysłany: 2018-03-03, 19:43   

Czekamy na pierwsze wrażenia.

Jacuu 

Wysłany: 2018-03-13, 08:54   

Witam i pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
Jestem szczęśliwym posiadaczen lornetki Nikon Action 10x50 ale pora na pierwszą lunetę. Planuję wybrać coś pomiędzy DO Titanium 65 II Ed a Vanguard Endeavor HD 82A kątowa + okular zoom 20-60x. Ta ostatnia w przyzwoitej cenie w Astroshopie. Może zerkał ktoś przez obie(coś kojarzę, że chyba Marlut)?Wydaje się, że wielkość ma znaczenie a Vanguard i solidnie wygląda. Z góry dziękuję za pomoc.

Marlut 

otop

Wysłany: 2018-03-13, 10:51   

Jacuu, miałem własną DOT 65 ED a po niej Vanguarda HD 82A.
Jedyną przewagą Delty jest pole widzenia okularu. W DOT można obserwować najczęściej do około 30-35x - dalej robi się już ciemno, mało kontrastowo i nieostro. To przyzwoita luneta na początek, najlepiej jeśli trafisz na używaną za około 1000zł.

Vanguard daje podobne możliwości do 45x. Jest przy tym zdecydowanie lepiej wykonany, pracuje przyjemniej - ma mikrofokuser. Generalnie sprawia wrażenie sprzętu z wyższej półki.

DOT w wersji II różnią się między sobą polem widzenia i kolorem obrazu w zależności od.... właściwie nie wiem czego - roku produkcji, dostępnych części...? Zauważyliśmy to podczas spotkania:
http://wzrokowiec.com/archiwa/2071

Jacuu 

Wysłany: 2018-03-13, 12:10   

Dzięki za błyskawiczną odpowiedź :) . Zatem czy w cenie ok. 2.500 zł jest jakaś konkurencja dla ww. Vanguarda?

michałkiewicz 

Wysłany: 2018-03-13, 12:16   

Ewentualnie Ecotone SP 80 z okularem 30x (ew. z zoomem za 2800, ale na większych powiększeniach w tym budżecie i tak będzie mydło)

Marlut 

otop

Wysłany: 2018-03-13, 12:17   

Proszę uprzejmie.
Jeśli wytrzymasz bez zoomowania lepsza będzie Kura SP-80 z szerokim 30x:
http://wzrokowiec.com/archiwa/2289

Jacuu 

Wysłany: 2018-03-13, 20:09   

A ktoś miał może przyjemność ze sklepem jak niżej. Dostawa chyba z Holandii ale cena kusi
https://www.photospeciali...hd-82a?___SID=U

generosus 

Wysłany: 2018-03-13, 23:07   

Jacuu napisał/a:
A ktoś miał może przyjemność ze sklepem jak niżej. Dostawa chyba z Holandii ale cena kusi
https://www.photospeciali...hd-82a?___SID=U

bardzo niskie ceny,ale strona istnieje nie od wczoraj ( who is podaje, że od 2011 roku ) , firma jest z Holandii. Poza tym nic nie mogę o nich znaleźć...

Odpowiedz do tematu