PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2011-11-09, 14:08
Lunety do obserwacji ptaków
Autor Wiadomość
Jantar 

Wysłany: 2018-01-02, 20:58   

Ale ale!
Mam dokładnie te same odczucia! :mrgreen:
Przykład z wczoraj - patrzę przez lornetkę i na górce piachu (lub czegoś jasnego) widzę dwa... właśnie, co? Dwie sarny? Ale nie na tym. W ruch luneta, mała DOT 65 i widać bieliki :) . Natomiast w załączniku wykadrowany fragment z tele 400mm z matrycą 16 mpx. Nie tak łatwo dojrzeć, że to bielik (jeden odleciał).

Już by się chciało powiększenia 60x zamiast tych "tylko" 45x :cool: .

Ale miałbym tu takie pytanie do dłużej lunetujących niż kilka dni.
Jak w praktyce wygląda Wasze wyjscie w teren? Do tej pory obwieszałem się jedną lub dwiema lornetkami, aparatem z tele, czasem w skórzanym mapniku jeszcze Collins, mikrofon do cyfrzanki; słowem, kilka pasków na szyi było. Gdy doszła luneta (a więc i statyw) potrzebny stał się już plecak (a dodam, że lubię też rowerkiem z tym jeździć, ma to pewną przewagę nad samochodem). Natomiast wczoraj będąc na wypadzie autko + luneta zupełnie niepotrzebnie ubierałem się na maskująco, bo i tak wszystko obserwowałem z auta (znaczy się, luneta na relingu dachowym), więc profil obserwacji się trochę zmienił. Domniemywam, że pewnie i tak rózne są sposoby w zależności od oczekiwanych obserwacji, ale jakieś ogólne wskazówki chyba się da wynieść...

bielik z daleka.jpg
Plik ściągnięto 9 raz(y) 140,54 KB

mzksiak 

Wysłany: 2018-01-03, 07:27   

Tez miałem taki dylemat,bo luneta to kloc i na rower nie wezmę,wiec kupię mała lunetę na rower plus i dłuższe wypady piesze,a duza luneta jest na obserwacje głównie te,,samochodowe"lub gdy jade na obrączki. Lornetka zawsze ta sama 10x42 .aparatu noe mam,bo to juz ograniczało by moje ruchy wiec czasem tyllo robie foto z przyłożenia do lunety.

piechu 

Wysłany: 2018-01-03, 08:07   

Jantar napisał/a:

Już by się chciało powiększenia 60x zamiast tych "tylko" 45x :cool:

Wiem, że to cena prawie dwa razy wyższa ale może trzeba było poczekać trochę i dozbierać do podobno całkiem fajnej i budżetowej Ecotone SP-80 ;)

mzksiak napisał/a:
Tez miałem taki dylemat,bo luneta to kloc i na rower nie wezmę,wiec kupię mała lunetę na rower plus i dłuższe wypady piesze,a duza luneta jest na obserwacje głównie te,,samochodowe"lub gdy jade na obrączki. Lornetka zawsze ta sama 10x42 .aparatu noe mam,bo to juz ograniczało by moje ruchy wiec czasem tyllo robie foto z przyłożenia do lunety.

To fakt, pełnowymiarowa luneta swoje waży i swoje mierzy ale gdy się zrobi cieplej to załaduję lunetę ze statywem do plecaka foto i spróbuję z takim ustrojstwem porowerować. Może nie będzie tak źle? ;)

Marlut 

otop

Wysłany: 2018-01-03, 09:48   

Jantar, przeważnie zabieram ze sobą cały majdan, a na miejscu decyduję co zostaje w bagażniku - najczęściej jest to aparat. Na lunetę ze statywem, lornetkę i przewodnik wystarcza średni plecak.
Rower oczywiście tak, tylko to jest kolejna rzecz której trzeba pilnować.

Ecotone SP-80 z 20-60 była niedawno na olx za niespełna 2000zł. To dobra luneta.

kivirovi 

Wysłany: 2018-01-03, 14:15   

Ja do nieduzego plecaka (30L?) zabieram lornetke 8x32, lunete 88, raczej za maly sytatyw, Lumix GX7+100-300 i 30/2.8 no i Zetterstroma. Jak sie upre to 0.5l wody wchodzi.

Z mojego zestawu spacerowo-rowerowego w Kanadzie luneta i statyw prawie wypadly. Za to uzywalem wiekszego zestawu foto. Po prostu rozpoznawalem ptaki bardziej po zdjeciach niz po widoku.

Ale bywa tez odwrotnie: Wiesiek Lenkiewicz cala Doline Baryczy (wszystkie kompleksy stawow) patroluje na rowerze w ciagu pelnego weekendu, a bierze i duza lunete i duzy statyw, takze i to jest mozliwe.

Jantar 

Wysłany: 2018-01-03, 16:05   

Czyli nie ma jednolitej metody :) .
Albo się na jakiś tryb obserwacji nastawić konkretnie, albo "uniwersalnie", czyli wszystko ze sobą :) . No nic, trzeba będzie przyzwyczaić się do plecaka i dodatkowych kg.

Odnośnie Kury SP-80 - oj, ja o niej myślałem, ale budżet, budżet... swego czasu nawet była na OLX za 1500,- zł :) , ale wtedy była poza zasięgiem. Nic to, na razie mała DOT 65 musi wystarczyć, tragedii nie ma, więc przeżyjemy.

kivirovi 

Wysłany: 2018-01-03, 17:21   

Na pocieszenie ci powiem, ze roznica miedzy mala luneta a wieksza, choc widoczna, to juz nie jest porazajaca. Dopiero przy porownaniu z ATX95 bylbys porazony w takim samym stopniu co po pierwszych obserwacjach z luneta.

inmunis 

Wysłany: 2018-01-03, 21:33   

kivirovi myślisz że jak ktoś zobaczył ATX 95 to mozna by użyć słów Biblii
...niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci doznają oczyszczenia i głusi słyszą; umarli zmartwychwstają..

Jantar 

Wysłany: 2018-02-10, 22:21   

Miałbym prośbę do szanownych luneciarzy :) .

Potrzebuję zdjęcia futerału/ pokrowca do lunety innego niż z DOT 65 :mrgreen: . Może być z takich droższych modeli, ale nie musi, głównie chodzi mi o uwiecznienie kilku rozwiązań wzoru pokrowca, jak:
- umiejscowienie i montaż paska,
- rozmiar i montaż końcówek na okular i przednią soczewkę,
- sposób i miejsce zapinania głównej części pokrowca na korpusie lunety.

Ten z DOT ma żywotność krótszą niż się spodziewałem; czytałem gdzieś, że jest lipny... pasek jest tak wszyty, a gąbczasty materiał (neopren?) nie jest oczywiście dobrym nośnikiem obciążeń, że się już zaczyna rwać. W takim przypadku pozostanie chyba spróbować to samemu uszyć... Więc rozwiązania innych firm mile widziane :) .

jacekstruski 

Wysłany: 2018-02-11, 11:03   

Sklep Ecotone posiada pokrowce do lunet Kowa. Pasują też do innych lunet. Ja kupiłem do Optikrona i zapłaciłem 230 zł jest wykonany z porządnego materiału.Mam go już kilka lat i nie był oszczędzany na razie ma się dobrze.

Jantar 

Wysłany: 2018-02-11, 17:40   

Powiem szczerze, że trochę mi żal wydawać dwie stówki, tym bardziej, że czasem pod koniec miesiąca to jest być albo nie być ;) . A mam na stanie podgumowaną tkaninę we flecktarnie, więc wolę sobie uszyć. Tylko szukam dobrych wzorców :) .

Nie wiem, co praktyczniejsze - odczepiana część na okular, czy cały pokrowiec zespolony, jak np. tu: https://ecotone.com.pl/var/u.ecotone/create_image.php?p=1024x0/e/4/SP-case_01_forwww_295738063.jpg ? To drugie łatwiej uszyć na pewno, ale nie wiem, jak w terenie. Na logikę mniej rzeczy do odpinania - mniej rzeczy do odkładania/ zgubienia.

kivirovi 

Wysłany: 2018-02-11, 18:35   

Zobacz jeszcze typ Nikon fieldscope, rozne wzory sa dosc proste, np:
https://www.amazon.co.uk/...e/dp/B008H26L4M

ale tez ten od 82ed

Na futeral do mojej kowy 350zl tez mi bylo szkoda i do dzis nie wiem po co on mi byl potrzebny

jacekstruski 

Wysłany: 2018-02-11, 18:39   

Ja mam na suwak ale już drugi raz padł mi suwak dlatego że lunetę wożę w kuferku na skuterze.Luneta ledwo się mieści i z czasem suwak się przeciera,Teraz przerobiłem zapięcie na rzepy.A mam pokrowiec kowy tsn 661. Suwak często się zacinał.

Marlut 

otop

Wysłany: 2018-02-11, 18:50   

Jantar, pokrowiec z rozsuwaną częścią na okular nie jest zbyt wygodny - te "uszy", czy raczej ucha, albo stoją albo klapią po twarzy na wietrze. Zdecydowanie lepszy jest nakładany kapturek. Przyszyj go kilkucentymetrową tasiemką do reszty, podobnie zrób z osłoną obiektywu.

Futerał od Ecotone JSG-2 wyglada sensownie, ale to na 85mm
https://www.ecotone.com.p...tone-jsg-2.html

Jantar 

Wysłany: 2018-02-12, 13:24   

Dziękuję za sugestie.

A więc jednak na okular osobny kapturek.
Ten futerał od Nikona 82ED może służyć częściowo jako wzór. DOT ma ustawianie ostrości w korpusie lunety, więc musi być otwór.
Nie wiem, czy w tym tygodniu uda mi się to zrobić, ale przynajmniej powinienem zacząć. Efekty, jeśli będą godne publikacji, może w osobnym temacie ;) .

Odpowiedz do tematu