PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2011-11-09, 14:08
Lunety do obserwacji ptaków
Autor Wiadomość
kivirovi 

Wysłany: 2017-08-18, 16:24   

Kaibab to troche dziadostwo. To nic nie znaczy. Zobacz sobie Nobilem 15x60, Meostar 15x56, a nawet TS czy DOE 70mm, choc to tez ciezkie i sie do noszenia nie nadaje.

mzksiak 

Wysłany: 2017-08-18, 16:59   

kivirovi napisał/a:
Swaro to nadal fajna luneta ale bez statywy, zwlaszcza zoom nie pociagnie. To nie jest zadna obserwacja. To tylko na filmie fajnie wyglada. Mozna ew. zastapic statyw monopodem. Mozna kupic Nikona EDG IS stabilizowanego...

Tylko po co sie tak meczyc jak duze lornetki sa mniejsze, lepsze i tansze. A mozna nimi obserwowac z podparcia uzywajac kolan, glazow itp galezi. Sa przeciez tez lornetki stabilizowane, np. Canon 15x50...

Na dniach będą prezentowane nowe lunety od kowy. Masz kivi jakieś przecieki jak wygląda jakość obrazu w tych dwóch malenstwach? Myślę właśnie o jakimś małym sprzęcie typowo do plecaka (na moje wyprawy rowerowe ).cena drożdżej ze szkłami fluorytowumi trochę poraża ale ta tańsza 50mm cena jest niezła, pytanie czy na powiększeniu będzie coś widać.

kivirovi 

Wysłany: 2017-08-20, 10:20   

Widzialem je wczoraj na Birdfair UK i jak dla mnie sa bardzo rozczarowujace. Nawet 550 series.

Zasadniczy blad to to, ze wlozyli tam jakies mniejsze okulary, a nie te z serii 88/77. Sytuacja jest wiec podobna do tej z dotychczasowymi malymi lunetami kowa, jak pokrecisz zoomem to robi sie czarna rozpacz.

Lepsze od Kowa sa Vortex Razor, a najlepsze IMO male lunety to wciaz Pentax PF i PR.
Jako luneta plecakowe sprawdzi sie tez DOT 65, jest po prostu bardzo mala i tania a obraz na najwyzszym powiekszeniu lepszy niz w tych Kowa.

Do plecaka znacznie bardziej polecalbym duza lornetke ew. z dublerem. Mam na mysli 12-15x50-60. Kwota to ok. 3-6 tys a najwieksza zaleta jest to, ze bez statywu da sie normalnie obserwowac i nie trzeba nosic lornetki wiec sumaryczne waga plecaka tez spada znacznie. Zobach Meopta Meostar 15x56. Znacznie, znacznie pepsza opcja niz luneta ponizej 60mm.

mzksiak 

Wysłany: 2017-08-20, 12:05   

Ooo proszę ,nawet byłeś na bird fair a ja tu o jakich przeciekach Cię nagabuje :) to bardzo ciekawe co piszesz. Ta tańsza to jeszcze bym zrozumiał ,ale droższa ma kosztować 7patoli a jak ciemnica to podziękował. O lornetce oczywiście myślałem ,ale ja jeżdżę z viperem na szyi i bardziej myślałem właśnie o lunecie która ma powiększa te 30,40 razy i pozwala mi dostrzec wyraźnie to ,co w viperze widzę na ,,pierwszy strzał ".
Te małe pentaksy ktoś w Pl sprzedaje? No i fajnie by było je najpierw zobaczyć. Delte 65 kiedyś widziałem i nie byłem zadowolony na dużym powiększeniu .z drugiej strony ona jest za nieco ponad tysiąc wiec cudów nie było co oczekiwac

kivirovi 

Wysłany: 2017-08-20, 19:22   

Dis drugs dzien Birdfair i specjalnie z mysla o Tobie przeszdlem sie po malych lunetach. Tylko Opticrona nie zdazylem odwiedzic. Generalnie malych dobry sie nie robi.

Niestety nie rozumiem zupelnie jak oni te cene skalkulowali. Wszystkie male Kowy sa slabe, a ta 501 to jest IMO gniot normalnie!

Najlepszy jest Vortex Razor 50. Jest w miare ok.

Pentax 65mm to jest juz spora luneta.

mzksiak 

Wysłany: 2017-08-20, 19:45   

Dzięki Marek za sprawdzenie. 501 co ja nazwałes tak ładnie gniot 😊 wydawała się obiecująca ale widać marketing w kowa jest porządny skoro mnie zachęcili swoją ofertą hehe.ja mam jak pamiętasz Atx wiec mógłbym dokupić najmniejszy obietyw ale to jednak ciągle swoje waży i jakoś balbym się wozić swarka w plecaku bo upadki nie są mi obce. A ta kowa bez fluorytu ma ważyć 400 g co wręcz szokuje ale chyba cudów nie ma. Szkoda. Pozostaje chyba rzeczywiście delta bądź ten pentax. Delta nie powala na kolana ale raz ze jest tania i ma nawet długa gwarancję. Widziałem też ze jest delta 50mm co wygląda wręcz komicznie. Ktoś ją widział? Powekszenie tam nie za duże ale te 22 razy czasem ibtak by się przydalo

Marlut 

otop

Wysłany: 2017-08-20, 19:55   

Delta 50mm ma dramatycznie wąski okular - 38~50 stopni.

kivirovi 

Wysłany: 2017-08-20, 20:29   

Ta mala delta jest zadziwiajace dobra. Powiedzialbym wrecz szokujaco! Warto.

Uparcie polecam Ci lorneteczke 12x50. Np. Granit z Celestrona bardzo przyzwoity. Tylko nie wiem kto Ci go sprzeda... Rowniez Leica Ultravid fantastyczna. Mnie sie Meostar bardzo podoba. 500g to to nie wazy ale obraz to jest porzadny, a nie syf jak w malej Kowie :)

Marlut 

otop

Wysłany: 2017-08-21, 10:12   

kivirovi napisał/a:
Ta mala delta jest zadziwiajace dobra. Powiedzialbym wrecz szokujaco! Warto.

Doczytałem teraz, że do tej lunetki można wkładać okulary astro 1,25". Trzeba by przymierzyć jakąś przyzwoitą stałkę 6-8mm i wtedy to może być ciekawe. Z zoomem Baadera podobni nie ostrzy.

kivirovi 

Wysłany: 2017-08-21, 16:54   

mzksiak, ATX65 polecam, wyjdzie tyle co Pentax (PR65ED jest za 3800 u Laniusa) ale z cala pewnoscia nie jest to ani mala ani tania luneta :) Na szczescie z malymi Kowami laczy ja tylko kolor :) Noszenia statywu nie unikniesz ale za to masz 60x porzadne, ostre jak zyleta. W 80% przypadkow bedzie zreszta nie do odroznienia od 95mm. Pod wzgledem jakosci obrazu do ceny nic madrzejszego nie wymyslisz.

Ja bym sie nie bal specjalnie, ze ja potluczesz. Wystarczy, ze wlozysz w jakis futeral i w plecaku bedzie spoko. Swarowski sie nie rozpada z byle powodu, a jesli, to ci go naprawia.

Tak jak mowie, ja za "czworke" bym wolal lornetke... Celestron Granite za 2000zl to jest minimum. Kowa BD XD 12x56 w podobnej cenie tez mi sie bardzo podobala ale jest jednak juz dosc ciezka. Nie jest to lornetka do duzych zblizen, raczej do stacjonarnej obserwacji dalekodystansowej. Meostar 12x50 jest juz bardziej do noszenia. Taki wybor rozsadku skoro ma to byc lornetka dodatkowa. A w Leica Ultravid sie prawie zakochalem :)

mzksiak 

Wysłany: 2017-08-21, 18:54   

Nie wiem ile dokładnie kosztuje 65ATX ale zapewne oczy ona by najbardziej cieszyła. Pierwsze co chyba zrobię to musze wziąść jakiegoś drąga około dwukilowego i wozić w plecaku, zobaczyć czy wogole dam radę z tym jeździć.A gdzie jeszcze statyw hehe. Jak przeżyje to rozważe mocno zakup małego atx. Lornetka tez interesująca. Dzięki za rady I pomysły

kivirovi 

Wysłany: 2017-08-22, 09:54   

Mysle, ze wlasnie kluczowe jest czego potrzebujesz.

Jesli jakosc obrazu jest wazna, a porecznosc mniej, to nic lepszego niz ATX65 nie wymyslisz. To jest wspaniala luneta, a skoro juz masz drozsza czesc, to wyjdzie zadziwiajaco tanio. Moim zdaniem bez statywu sie jednak nie obedzie. Jesli jestes wysoki to masz przerabane, bo musisz wozic tez wysoki statyw :) To sie z przejazdzki robi karawana.

Jesli jednak porecznosc ma znaczenie, to lepsza bedzie lornetka. Tu sie sprawa komplikuje, bo jakas juz masz, bo nie wiadomo czy to sa inwentaryzacyjne objazdowki terenow ornitologicznych, np. kompleksow stawow czy raczej treningi podczas ktorych chcesz miec optyke na postoju. Zalezy gdzie jezdzisz, bo w lesie przeciez 12x50 jest malo uzyteczna.

Mozliwe, ze po prostu jedna dobra lorneteczka rozwiaze twoje problemy. Nawet mozliwe, ze z tym powiekszeniem to cos przekombinowales i mala ostra 10x42 plus konwerter x2 do okazjonalnego uzycia wystarczy i jestes ustawiony.

Przy cenie tylko 4000zl za modul 65 do ATX zadna dobra lornetka nie bedzie konkurencyjna optycznie i cenowo. Byle MHG czy Meostar kosztuje 3.5. Za to znika problem statywu.

Z drugiej jednak strony, moze sie okazac, ze maly ATX zastapi ci calkowicie duzego, ktorego korzystnie opylisz ku uciesze forumowiczow ;)

mzksiak 

Wysłany: 2017-08-22, 12:29   

Atx sprzedał bym tylko jeśli nagle potrzebował bym z ważnych powodów kasę lub jeśli wyjdzie coś dużo lepszego .czekam na opinie o harpii ale zważywszy że cenę dają tam taka ze głowa mała to raczej nie grozi mi przesiadka ☺ jeżdżę w terenie mieszanym, w lesie oczywiście viperek jest idealny ,ale otwarte tereny polne i łąkowego tez jak najardziej jeżdżę. . Która lornetka oferuje taki podbijacz bo to rzeczywiście mogła by być fajna opcja?. Moim zamysłem byla malutka luneta z nie za dużym powiększeniem tak żeby dało rade bez statywu. 20-30 góra powiększenie .ale takie żeby w biały dzień było coś widać a nie tylko ciemne plamy. Do tego waga taka ,ze mozna jezdxic bez większego obciazania plecow, jak bedzie sposobność to mimo wszystko będę chciał osobiście zobaczyć te tania 50 kowy ,droższa ze względu na cenę nawet nie rozważam. W tej cenie można mieć już świetna lornetkę a dobra lunete w realu juz mam.

kivirovi 

Wysłany: 2017-08-22, 12:48   

Dublery sa do wielu lornetek, w tym do Vortex:
http://www.vortexoptics.c...nocular-doubler
i filmik:
http://www.vortexoptics.c...nocular_doubler

Ich jedyna wada jest to, ze zawezaja pole do 40st. Niestety te male lunetki tez wiecej niz 50st nie maja. Niestety nie udalo mi sie nigdy sprawdzic z dwoma dublerami, lornetkowo...

Z Meopta dzialalo wspaniale, to i z Viperem bedzie. Lepsza bylaby 10x50 ale 10x42 tez uciagnie.Co prawda 1000zl, to rozczarowujaca cena, bo zostanie 3tys z ktorymi nie wiadomo co zrobic :)

Zeiss Harpia jest inny niz ATX. Glowna roznica to mniejsz min. powiekszenie i pelne szerokie pole widzenia juz na tym najnizszym. Jak ktos planuje zakup superlunety to warto o Harpii pomyslec ale nie powiedzialbym, ze jest lepsza by warto bylo zmieniac.

Marlut 

otop

Wysłany: 2017-08-22, 17:18   

Kowa 501 ma zoom 20-60x a Delta 7,5-22,5x przy obiektywach 50mm. Może z tego powodu powstało wrażenie ciemnicy?
Miałem DOT 65 ED i tam do powiedzmy 35x było całkiem przyzwoicie, więc może 50mm Kowy "pociągnie" 25-30x?

Odpowiedz do tematu