PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2011-11-09, 14:08
Lunety do obserwacji ptaków
Autor Wiadomość
Szybszy 

Wysłany: 2004-02-11, 10:51   

Namor napisał/a:
Proszę o następne opinie o lunetach, szczególnie osób, które miały możliwoć poznać kilka modeli. Spotkałem b.tanie lunety Optisan (a własciwie teleskopy, które można używać z przystawk? "ziemsk?"). Czy co wiadomo na ich temat, bo sprzedawca znał tylko cenę.

Z tego co się zorientowałem to ptasiarze używaj? raczej lunet od redniej półki w górę czyli o Optisanie możesz nic od nich nie usłyszeć.

Ja sam nie wiem jak? kupić, ale skłaniam się ku KOWA - już solidna a jeszcze w miarę niedroga...

...::FOTOP::... 

Wysłany: 2004-02-22, 22:28   

Możecie mi wyjanić dlaczego Yukon 20-50x50 jest do ...... ???? :?:
Włanie zamierzam zakupić t? lunetę - czy jest to zły wybór???
pozdro

Namor 

Wysłany: 2004-02-23, 09:17   lu

Ogl?dałem w sklepie tydzień temu przy lekko mglistej pogodzie. Wrażenie fatalne, b.ciemna luneta, obraz jakby rozmyty. Lepiej zdecydowanie wypadała rosyjska ZRT (dosyć ciężka). Po tygodniu pojechałem jeszcze raz sprawdzić Yukon 6-100X100. Teoretycznie tak duże szkła powinny dawać dobry obraz. Pogoda tym razem idealna, słonecznie. Niestety na jaki czas wyleczyłem się z lunety. Obraz ciemny, jako tako widziałem co do powiększenia 30x. Przy 100 mimo statywu na stałym podłożu widziałem co, ale nie bardzo wiadomo co :P . Generalnie straciłem zaufanie do parametrów podawanych na sprzęcie. Przykładowo przy powiększeniu 30x na ww lunecie widziałem praktycznie tak samo, a być może ciut gorzej niż na rosyjskiej lornetce 8x30. Huberta lornetka 20x daje praktycznie takie samo przybliżenie jak moja 8x. Być może kiedy bardziej rzetelnie podawano te parametry. Generalnie powoli dochodzę do wniosku, że optymalnym rozwi?zaniem będzie jednak przyzwoita lornetka o powiększeniu 10 lub 12 z jak największym obiektywem.

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-02-23, 13:13   

Ja mam Yucona i nie narzekam... do maksymalnego przyblizenia 100x nigdy nie dochodze , wystarczy mi 50x, obraz jest jasny i niewiele sie rozni od Svarowskiego z ktorym wowczas ja porownywalem... jest niedoga i na podgladanie przyrody dla sredniozaawansowanych wystarcza w zupelnosci... ja jestem zadowolony! :res:

kivirovi 

Wysłany: 2004-03-05, 16:50   lunety

Milo slyszac, ze ludzie kupuja lunety.
TatRa gratuluje zakupu.

Co do 20-50x50 to ciemno jest. Rozdzielczosc optyki zalezy zwlaszcza od srednicy obiektywu (50mm) stad nic dziwnego, ze lornetka o pow. 10 i srednicy 50 wypada lepiej.
mysle, ze zrt jest faktycznie kompromisem. Dla tych ktorych nie stac na japonczyka, warte polecenia. Kazdy kto przez nia popatrzy jest w szoku - pozytywnym. Potem przychodzi zauwazenie roznic miedzy HD a tym co mamy, ale nie jest to juz az taka roznica jak brak lunety : zrt.
Pozdrawiam.

TatRa 

Wysłany: 2004-03-08, 09:16   

Cytat:
TatRa gratuluje zakupu.

Naprwdę jestem zadowolony ze swojej ZRT :!:
Muszę tylko statyw sobie dokupić

A może kto może co powiedzieć o dobrych (no i tanich statywach) :?: - znowu szukam kompromisu :D

emzar 
lasowy

Wysłany: 2004-03-08, 18:45   

TatRa napisał/a:
T
Zachęcam wszystkich, którzy chcieliby kupić sobie lunetę, a nie maja zbyt dużo pieniędzy na to poł?czenie porz?dnej rosyjskiej roboty udoskonalonej przez polskie złote r?czki, potrafi?ce zrobić co z niczego.

Trochę się rozpisałem, więc kończę, ale jakby kto był zainteresowany szczegółami - służę pomoc? i czekam na pytania

No to ja mam pytanie. Na czym konkretnie polegaja owe modyfikacje? Kto, gdzie, kiedy, za ile??? Takie tam podstawowe informacje. Na razie jestem calkowice splukany, ale coraz czesciej brakuje mi lunety :cry:

TatRa 

Wysłany: 2004-03-08, 20:33   

www.astrokrak.pl - tam jest forum (podobne do naszego tylko astronomiczne) i w którym z działów dotycz?cych chyba firmy Astrokrak jest jeden z tematów dotycz?cy ZRT wł?cznie z kosztorysem za przeróbkę. Można też kontaktować się z Astrokrakiem mailowo i tam facet bardzo rzeczowo powie co i jak.
W skrócie przeróbka polega na wyrzuceniu orginalnego pryzmatu i okularu i założenie przejciówki k?towej i adapteru do okularów (np super Plossla)
Cały zakup załatwilimy mailami i poczta - wszystko było OK.

TatRa 

Wysłany: 2004-03-09, 11:58   

Temat ZRT-457 jest doć popularny i co jakis czas pojawiaja sie jakie pytania więc cytuję za wyżwj wymieniunym forum astronomicznym

Cytat:

ZRT ma dobry obiektyw i koszmarne okularki ze zmieniaczem powiększenia na szlifowanej kulce szklnej
po wyrzyceniu tego badziewia i założeniu nasadki k?towj dalej mamy prosty obraz i oryginalna regulację odtrosci, przykładowo z Plosslami typu 20-30mm wzrastan nam liniowe pole widzenia ponad 4 krotnie a także jasnoć już nie winietowanego obrazu
Z Plosslem 4mm ZRT daje 114x, jest niezłe do planetarnych zastosowań jako tani i poręczny trawelerek typu low budget
Polecam też dokupić przejsciówkę statywow? i wymienić w nim statyw na solidniejszy metalowy a nawet dobry drewniany statyw fotograficzny co znacz?co podniesie komfort pracy z tym dobrym po upgreadzie refraktorkiem

koszty:

Zł?czka 45 stopni---------------------95 zł
Redukcja ZRT-zł?czka----------------20 zł
Stopka statywowa z gwintem 1/4"---20 zł
Podstawowe plossle 1,25" od-95 do 145zł
Lepszy statyw od------------150 do 600 zł

Do ZRT mamy praktycznie wszystko od ręki

i jeszcze link do tego tematu http://www.astro-forum.or...opic.php?t=2837

emzar 
lasowy

Wysłany: 2004-03-09, 14:38   

Niektorzy by powiedzieli, ze jestem leń i kazali sobie samemu poszukac na googlu.

Tym wieksze dzieki i :res:

p.s. Dzieki Twojej pomocy zaoszczedzilem sporo czasu :D

TatRa 

Wysłany: 2004-03-09, 15:07   

Nie ma sprawy :) odpracujesz w terenie :wink:

Szybszy 

Wysłany: 2004-03-10, 18:38   

Wczoraj na bezcłowym w jednym z większych lotnisk w Europie widziałem lunetę Zeissa za chyba 40-60 zoom, 60 wiatło (ceny nie pamięta) i podobnego Contaxa za 200 euro :shock:

Niby marka nie z górnej półki ale znana...

TatRa 

Wysłany: 2004-03-11, 13:07   

Mam takie pytanie do tych którzy maja już lunety:
Z jakiego powiększenia najczęciej korzystacie?
Pytam bo chcę teraz kupić sobie okular do swojej ZRT i mam dylemat który wybrać:
1 Pl-9mm - powiększenie ok. 51x - cena 95zł
2 Pl-12.5mm - powiększenie ok. 37x - cena 180zł
3 Pl-15mm - powiiększenie ok. 31x - cena 95zł
Jakociowo okulary porównywalne (tak s?dzę).

emzar 
lasowy

Wysłany: 2004-03-11, 13:45   

a dlaczego ta 12,5 mm jest 2x drozsza??? od pozostalych

TatRa 

Wysłany: 2004-03-11, 13:51   

Bo z innego sklepu i innego producenta
Żeby być dokładnym to do tych za 95zł trzeba dorzucić jeszcze 10zł (koszty przesyłki)

Odpowiedz do tematu