PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2011-11-09, 14:08
Lornetka
Autor Wiadomość
Srokacz

Wysłany: 2004-04-10, 20:50   

Przyda mi się odpowiedĽ Marka :) , też mi co takiego chodziło po głowie, czy aby te
z zoomem nie s? gorsze, ok to pewnie sobie kupie zwykł? 12x60 .

kivirovi 

Wysłany: 2004-04-20, 14:19   

12x60 bedzie bardzo ciezka.
choc dobra.
ja bym polecal 10x50 czyli wariant uniwersalny
albo 8x40 lub nawet 8x30 czyli wariant "nie lubie nosic ciazarow"
na allegro to taka za 100 zl dostaniesz, i nie bedziesz zalowal.
sam mam zooma ale od kad mam tez lunete, to mnie zoom nie rajcuje.

kivirovi 

Wysłany: 2004-04-20, 14:25   

w sloneczny dzien wszystkie lornetki sa jednakowe.
ale porownajcie o zmroku!

Patrzylismy kiedys grupa na dubelty. Ja mialem ruska 10x50 kolega zeissa 10x50. Oba stare graty. Poogladalem sobie i mialem juz dosyc, ale sie zamienilismy z kolega. no i coz ujrzalem - w ruskiej juz nie widzialem zadnego dubelta-wiec obserwacje uwazalem za zakonczone, a w zeissie kazde piorko na dubelcie bylo widac. I tak zrozumialem, dlaczego za starego nawet zeissa placa po 800 zl...

tomax 

Wysłany: 2004-04-24, 16:52   

Ja uzywam 10x50, niefirmowej-"Tasco" z rynku za 100zł. Jezdzila ze mna na ryby, teraz oglada takze ptaki. Mała szkoda jak upadnie albo utopi się. Nie trzeba chuchac i dmuchać :-D W 90% różnice między ni? a lornetkami z wyższej półki nie będ? zauważalne. Różnica polega na jakoci szkieł - to dokładnie jak w obiektywach foto.
Nad Biebrz? zerkałem przez pożyczon? lunetę 20-60(?) na solidnym statywie. Po drugiej stronie bagna siedział bielik, było słońce. I więcej było go widać przez lornetkę 10x50 niż lunetę- powietrze drgało i falowało.

p@nzio 
Fantasta Forum

Wysłany: 2004-05-19, 15:35   

Cytat:
I bron boze zoom

Nie znam się na tym :oops: , więc pytam: DLACZEGO?

emzar 
lasowy

Wysłany: 2004-05-19, 16:01   

p@nzio napisał/a:
Cytat:
I bron boze zoom

Nie znam się na tym :oops: , więc pytam: DLACZEGO?

Poniewaz zoom jest tworem bardziej skomplikowanym niz "zwykly" uklad w lornetce, a to podnosi jego koszty. Jak masz lorntke za powiedzmy 500 zl to za taka sama jakosc w lornetce z zoomem zaplacisz kolo 1000 zl (w przyblizeniu). Tak wiec nie mozna porownywac. Dobra lornetka z zoomem moze byc, jak najbardziej, ale to sporo kosztuje, a nie zawsze jest niezbedne. Krotko mowiac, jak ktos liczy pieniadzie to za ta sama cene moze miec porzadna lornetke bez zooma i slaba lornetke z zoomem. A slaba lornetka z zoomem to juz tragedia. Dobra jakosc obrazu jest wtedy tylko przy najmniejszym powiekszeniu. Mialem taka Exacte 8-20 zoom. Dalo sie patrzec tylko do ok 12, potem to juz sama mgla, zatarte krawedzie, ogolnie malo widac. Na upartego mozna bylo cos zobaczyc ale to chyba nie o to chodzi. I dodatkowo bardzo male pole widzenia (takie jak przy powiekszeniu 20) przy kazdym powiekszeniu. Mialem dosc i kupilem "zwykla" Minolte 10x50. Niedawno nie mialem jej przy sobie, za to napatoczyla sie ta stara exacta. Spojrzalem i czym predzej odlozylem. Tego sie poprostu nie da opisac. Roznica kolosalna.

p@nzio 
Fantasta Forum

Wysłany: 2004-05-19, 18:23   

Mam na oku Delta optical active 8-17x25 za có koło 150 zeta. co wy na to?

tomax 

Wysłany: 2004-05-19, 19:41   

25 :?: - za ciemna... za maly obraz...

emzar 
lasowy

Wysłany: 2004-05-20, 11:21   

nie znam tego modelu, ale za ta cene dobrego zooma nie kupisz :(
chyba ze jakis cud... raczej wiec odradzam :|

p@nzio 
Fantasta Forum

Wysłany: 2004-05-20, 12:18   

Dobra dożuce dane techniczne. Mam ja narazie na próbe. Nie wiem jak zoom działa w innych lornetkach, ale tu niby wszystko ok. Oczywicie przy 17x robi się nieco ciemniej...
Oto co pisze na stronie producenta:
Cytat:

Dane techniczne:

- powiększenie: 8-17x
- rednica obiektywów: 25 mm
- k?t widzenia: 5,5o
- pole widzenia: 91 m / 1000 m*
- sprawnoć zmierzchowa: 14,1*
- jasnoć: 9,77*
- regulacja ostroci na lewym okularze oraz regulacja centralna
- w zestawie pokrowiec i pasek

* przy powiększeniu 8x

Jest jeszcze zdjęcie: Delta optical active 8-17x20
Może jednak faktycznie rozejrzeć się za czym większym niż 25 mm...

emzar 
lasowy

Wysłany: 2004-05-20, 12:28   

Ta lornetka wyglada mi na dachowopryzmatyczna. To by wyjasnialo stosunkowo mala srednice obiektywu..., ale tym bardziej jestem sceptyczny. To samo co poprzednio. Dachowopryzmatyczna - bardziej skomplikowany uklad niz w porropryzmatycznej - wieksze koszty. I jeszcze dodatkowo zoom. I to wszystko w cenie 150 zl??? To z czego zrobiona jest tam cala optyka??? Ja bym sie raczej nie zdecydowal, ale wszysko zalezy od ciebie. Ty ja miales w rekach, ja nie. Jezeli ci pasuje... Wszystko zalezy od tego do czego to ma sluzyc, i na czym sie "pracowalo" wczesniej.

p@nzio 
Fantasta Forum

Wysłany: 2004-05-20, 13:00   

Cytat:
Ty ja miales w rekach, ja nie

Tyle, że ja się na tym nie znam i nie mam za bardzo porównania...
Cytat:
i na czym sie "pracowalo" wczesniej

Ruski Berkut 15x50 (niewiem z którego roku, ale w każdym razie produkowany po rozpadzie ZSRR). Ciężkie to, ale całkiem porz?dne. Mimo to przydałoby się co jeszcze lepszego, uniwersalniejszego i lżejszego (pewnie proszę o zbyt wiele :P a nawet jeli nie wtedy to o co proszę bedze za zbyt wiele :roll: :evil: ).

emzar 
lasowy

Wysłany: 2004-05-20, 13:13   

jezeli to co masz tymczasowo ci wystarcza, to ja na twoim miejscu zaczalbym ciułac fundusze na cos lepszego, bez pospiechu - to zly doradca. Wiem z wlasnego doswiadczenia. Napalilem sie kiedys na nowa lornetke i szybciutko ja kupilem, zeby ja miec. Po pierwszych zachwytach okazalo sie ze jest gorsza od tego co mialem wczesniej... Ale oczywiscie nikomu sie do glupoty nie przyznalem (jak do tej pory, ale tu jestem troche anonimowy :twisted: )

mender 

Wysłany: 2004-06-20, 18:31   

A co s?dzicie o lornetkach REVUE?

Namor 

Wysłany: 2005-04-06, 07:08   

Przejrzałem wczoraj jedno forum myliwskie - była tam proba o pomoc w wyborze lornetki. Goć przeznaczył na ten cel 1000-1500,- zł. OdpowiedĽ była w tym stylu, że za tak? cenę to sobie można kupić lornetkę teatraln?. Profesjonalne zaczynaj? się od 4000,-. Czy kto z forumowiczów miał do czynienia z lornetkami z górnej półki? W szczególnoci jestem ciekaw jak sprawuj? się lornetki z elektroniczn? stabilizacja obrazu. Wiem, że na pewno ma tak? Canon w swojej ofercie.

Odpowiedz do tematu