PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2011-11-09, 14:08
Lornetka
Autor Wiadomość
Marlut 

otop

Wysłany: 2020-12-28, 11:04   

czenczyl napisał/a:
Keszcze ta wydaje mi się ciekawa na cyfrowe.pl za 499 zł, tylko nic nie mogę o niej znaleźć
https://www.olympus.pl/si...40_s/index.html
Kusi polem i ceną...

to mi wygląda na następce DPS I, czyli modelu dla bardzo początkujących. Z tych lornetek podobała mi się tylko 7x35.

Vortex Raptor 8.5x32 - kiepska, pole ewidentnie mniejsze niż w specyfikacji
Olympus 7x35 dpsi - dla dzieci ;)
Olympus 8x40 dpsi - gorsza od 7x35
Olympus EXPS 8x42 - dobra, ale małe pole i spora AC
Levenhuk Sherman PRO 8x42 - nie widziałem
Kowa 8x30 YF - dobra jak na 500zł
Delta Optical Forest II 8x42 - spore pole - nie widziałem
Opticron Adventurer T Wp 8x42 - przyzwoita jak na swoją cenę, 8x30 wyraźnie lepsza

Jeśli nie wiesz czy obserwacje lornetkowe cię wciągną, kup model który odsprzedasz bez większej straty - tani, albo promocyjny: Kowa BD XD, Kowa YF, Opticron TWP.

czenczyl 

Wysłany: 2020-12-28, 11:54   

marlut

Czy z odsprzedażą Mr-3 8x42 miałbym problem ? Ewentualnie, czy dużo bym na niej stracił w razie odsprzedaży ?

Marlut 

otop

Wysłany: 2020-12-28, 12:46   

Lornetka używana ale na gwaranci traci 20-30% ceny sklepowej. Ecotone nie jest marką popularną, czyli będzi na nią mniej chętnych, ale podaż także bardzo mała.
Aktualna oferta wyprzedażowa na DB XD jest niższa od standardowych cen na rynku wtórnym.

kivirovi 

Wysłany: 2020-12-28, 13:01   

Myśle, ze mr3 za min. 1100 sprzedasz, za 1400 już będzie trudno, bo musisz znaleźć osobę która ja zna i szuka

Kowe pewnie będzie łatwiej, nawet za 1000, bo nic lepszego za ta cenę i tak nie będzie

czenczyl 

Wysłany: 2020-12-28, 14:23   

marlut
kivirovi

Czyli tym najbezpieczniejszym, wszechstronnym, złotym środkiem w moim przypadku będzie jednak Kowa bd 8x42 xd ?

Nosił któryś z was w teren, lub na wędrówki Mr-3 ?
Wybralibyście Ecotona Mr-3 8x42, jako jedyną lornetkę do wszystkiego przy budżecie do 1500 zł, czy byście woleli coś lżejszego, nawet kosztem pogorszenia jakości obrazu ?

Marlut 

otop

Wysłany: 2020-12-28, 15:02   

czenczyl napisał/a:
marlut
kivirovi

Czyli tym najbezpieczniejszym, wszechstronnym, złotym środkiem w moim przypadku będzie jednak Kowa bd 8x42 xd ?

Tak - pod względem możliwości do ceny i ew odsprzedaży

czenczyl napisał/a:

Nosił któryś z was w teren, lub na wędrówki Mr-3 ?
Wybralibyście Ecotona Mr-3 8x42, jako jedyną lornetkę do wszystkiego przy budżecie do 1500 zł, czy byście woleli coś lżejszego, nawet kosztem pogorszenia jakości obrazu ?

Nosiłem MR-3, MGK i wiele innych lornetek ważących nawet powyżej 1kg.
Od lat noszę Genesis 10,5x44 i żyję, a jeśli chcę zredukować wagę zabieram ZEN 7x36, który też lekki nie jest. Łatwiej mi zaakceptować wagę niż kiepski obraz.

ZEN-ka może w przyszłości zamienię na coś mniejszego, ale tu musi być wyraźny skok jakościowy - np. Swaro CL 8x30 NEW.

Marlut 

otop

Wysłany: 2020-12-28, 15:26   

Jeszcze taki "drobiazg" jak jakość wystarczająca o której pisał kivi. Nie każdy potrzebuje i nie każdy docenia / chce płacić czy nosić lepszy obraz.

czenczyl 

Wysłany: 2020-12-28, 15:28   

No właśnie słabej jakości optyki boję się najbardziej, już to kiedyś przerabiałem z obiektywami przy lustrze...,po przerzuceniu zdjęć do komputera miałem czasami ochotę pogryźć niektóre z nich...
Nie chciał bym tego przerabiać z lornetką..., ale mogło być i tak, że kupiłbym jakąś do 500 zł i niczego nie świadom, żyłbym w przekonaniu, że mam hiper mega fajny sprzęt...
Że też zawsze muszę wejść na jakieś forum...🤔
Ale pamiętam jak kilka lat temu pracowałem na dziale foto w media expert i miałem na stanie jakiegoś olympusa 8x42 i nikony 10x50 i 8x40 (nie pamiętam jakie modele) i wiem, że nawet dla niewlornetkowionej osoby różnica była naprawdę spora w jakości obrazu, więc wolałem się jednak kogoś poradzić. 😀

kivirovi 

Wysłany: 2020-12-28, 16:51   

czenczyl,
Jak dla mnie nawet EL czy edg nie są warte noszenia. Cl 8x30 to by było coś dla mnie. Ale SLC czy ultravidy 42 są już wystarczająco małe.

Nie miałbym za to oporów przed zakupem dużej lornetki ręcznej, np 12x50 czy 15x56. Poszedłbym nawet w 63mm jeśli poniżej 1.2kg. Po prostu wiem kudy by mi się przydała.

Także szczerze bd xd 42 jest jak dla mnie wymyślona. Nie lubię zwłaszcza aberry i tu jest wystarczająco dobrze.

Ale tak jak napisałem już wcześniej lepszego obrazu niż w mr3 to poniżej 5 tys nie znajdziesz.

Marlut,
Nie sadze, żeby cl 8x30 była godnym następca 7x36. Już bym się raczej zainteresował starymi/nowymi Trinovid 7x35 albo Ultravid

Marlut 

otop

Wysłany: 2020-12-28, 18:39   

kivirovi, Miałem Swarka w testach, zastanawiałem się czy go sobie nie zostawić, ale przyszedł virus i zwyciężył rozsądek ;)
http://wzrokowiec.com/archiwa/4312

Robert Wysocki 

Wysłany: 2020-12-29, 10:48   

Czenczyl. Tą możliwością odsprzedaży to wogóle bym się nie sugerował, bo jeśli chciałbyś uzyskać cenę tak jak pisał marlut tylko o 20-30% niższą niż w sklepie to musiałaby lornetka być niemal w idealnym stanie, a jak będziesz często w terenie to nie ma szans żeby się nie przytarła, upadła czy zakurzyła, a takie już dobrej ceny nie uzyskają, tym bardziej że te 30 % przy lornetkach do 2000 zł to nie jest kwota aż tak kusząca przynajmniej dla mnie. Ostatnio ktoś nawet tu wspominał że była dostępna używana mgk 8,5x45 za 1800zł. Widziałem więcej jej zdjęć i nie zdecydowałem się, skuszę się chyba na nową tylko boję się czy te 8,5 to nie za mało dla mnie. A jeszcze dodam że mój znajomy który zawodowo pracuje w terenie i lornetkę ma przy sobie zawsze, nie kupuje w teren lornetek droższych niż 1000zł, są dla niego wystarczająco dobre, a przy okazji nie bardzo zwraca uwagę czy odłoży ją na pień albo spadnie mu pod nogi w samochodzie. Ostatnio kupił vortexa diamonback 8x42. Powiem Ci że byłem zaskoczony jakością obrazu. Także nie wiem czy na początek nie iść w coś tańszego, tym bardziej, że pewnie jeszcze nie wiesz do końca czy powiększenie 8x Ci wystraczy. Dla mnie 10x czasami to za mało, tylko ja raczej obesrwuję w otwartym terenie i lubię też się lepiej przyjrzeć tzn. widzieć bliżej.

kivirovi 

Wysłany: 2020-12-29, 13:41   

Robert Wysocki,

Diamondback jest fajny, jasny ostry ale aberracyjny. Sam kiedyś go kupiłem na prezent. Przy 8x42 to może być akurat mniejszy problem.

Generalnie trwałość jest najkosztowniejszym parametrem. Potem jasność i aberracja chrom. Zależy co komu potrzeba. Jednak po zakupie lornetki powinien nastąpić jakiś element satysfakcji: ze jest dobra albo ze już się nie muszę męczyć z ta stara. Tu mamy dwa nieco przeciwstawne zastosowania do uwzględnienia i to sprawę komplikuje.

Jak ktoś spędza dużo czasu w terenie, to dopłata nawet do Swarka nie jest aż tak bolesna, jak przeliczysz na dniówki terenowe i uwzględniasz dłuższy czas amortyzacji. Przy odsprzedaży tez strata bywa minimalna.

Moim zdaniem 2 tys to jest już zacny budżet na lornetkę. Ale tez mam znajomych co nawet 1000 by nie dali, a maja atxy i w terenie są częściej niż ja w pracy.

Odpowiedz do tematu