PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2011-11-09, 14:08
Lornetka
Autor Wiadomość
kivirovi 

Wysłany: 2020-07-29, 23:05   

Widziałem te nowe Bressery, to są bardzo dobre lornetki. Moim zdaniem jednak najlepsza lornetka widokowa byłaby kowa bd xd2 6.5x32...

Do zastosowań o jakich piszesz zawęziłbym do Nikon Monarch 7 10x30 lub Kite Lynx jak ma być na wypasie. W tym przypadku masz nawet lżejsza a przy tym nie tracisz na polu.

Jeśli zdecydujesz się stracić na polu to bardzo dobra jest Ecotone qd7 10x28 i to poniżej 1000zł

Ale doszła ostatnio kolejna opcja, która może ci się najbardziej spodobać:
https://edredon.com.pl/pl/c/Lornetki-ze-stabilizacja/82
12x30 widziałem i jest nadspodziewanie dobra. Co ciekawe, obraz nie będzie wcale drgał, a kryterium wagi spełnia tak jak i cenowe: „prawie że”.

triodak 

Wysłany: 2020-07-30, 23:26   

Rozważałem 12x ze stabilizacją ale waga i cena odrzuciły wybór.
Ten Ecotone bez szkła ED jest porównywalny do Monarch 7 10x30?

Kite Lynx HD+ 10x30 czy Kowa BD II XD 10x32 są w zasięgu kosztowym ale obawiam się za dużej wagi.
Kite Lynx HD 10x30 (bez plusa) już słabo dostępne. Podoba mi się duże pozorne pole widzenia.
Bresser już niby wyprzedany w PL.

Bushnell Forge Terrain 10x30 (z ED) jest Ci znany? Porównywalny do Monarch 7?

kivirovi 

Wysłany: 2020-07-31, 01:57   

triodak,
Widziałem te Bushnell ale duże wersje. Są niezle.
Z Małych lornetek polecam Bushnell E2 7x26 - jedna z najlepszych lornetek kieszonkowych dzięki dużej źrenicy wyjściowej. No ale ty takiej nie chcesz...

Wybierając między Kowa bd xd2, a Lynx Lynx chyba wygra. W kowie będzie trochę ac a w Lynx nie ma.

Monarch 7 i qd7 za bardzo się różnią. Ecotone ma chyba nawet lepiej skorygowana ac, ale to tez kwestia mniejszego pola. Zasadniczo Ecotone jest trwalsza. Moim zdaniem monarch 7 to idealna lornetka panoramiczna ale do przypięcia do paska Jest już za duża.

Marlut 

otop

Wysłany: 2020-07-31, 10:54   

triodak, Bushnell Forge 10×30 oglądałem - może być i to właściwie tyle. Tu masz dwa zdania na jej temat:
http://wzrokowiec.com/archiwa/4182

Monarch 7 10x30 jest kiepski, wyraźnie gorszy od wersji 8x30, której największą wadą jest fatala praca pod światło.
Z pary Kite Lynx i Kowa BD XD widziałem tylko ósemki - Kite zdecydowanie wygrywa. Nie wiem jak w przypadku dziesiątek, mam zamiar to sprawdzić.

Linkowane przez Kiviego lornetki ze stabilizacja faktycznie bardzo fajne - testowaliśmy modele 12x30:
http://wzrokowiec.com/archiwa/3556

Z najmniejszych i pancernych dobre wrażenie zrobił na mnie Opticron DBA OASIS 8x21 - będę o nim pisał w wolnej chwili.

triodak 

Wysłany: Wczoraj 20:11   

Zaktualizowałem spis lornetek o Ecotone KAMAKURA QD-7 10x28 (bez ED). Aktualnie 750zł i poniżej 400g. Rozumiem że ma skorygowane AC równie dobrze jak Monarch 7 10x30 który optycznie nie wypada tak dobrze jak Monarch 7 8x30.
Mniejsze pole widzenia nie będzie aż takim problemem. Zdecydowanie jestem na tak.

Zostaje jeszcze Opticron Traveller BGA Mg 10x32 (pewnie porównywalna do Ecotone).
Potem Nikon Monarch 7 10x30 i na koniec Opticron Traveller BGA ED 10x32. Troszkę słabsza od Kite Lynx HD+ 10x30 (500g za 2100zł) ale troszkę lżejsza.

Jednak łamiąc zasadę 450g i budżetu rozważając Kite Lynx od razu w ring wpada też ZEISS Terra ED 10x32.

Jak przetestuję 500g przy plecaku to rozważę cięższe sprzęty szczególnie że trafiłem na informację o stabilizowanej Fujinon TS 16x28. Waga 510g (bez baterii zapewne). Cena już z innej półki ale to by był sprzęt który najbardziej spełniałby oczekiwania do punktowego spotowania w górach.
Trafiłem przypadkiem na wykres efektywności sprzętu od powiększenia niejakiego Vukobratovich-a. Ciekawa wiedza do przyswojenia.

Spróbuję zmierzyć pozorne pole widzenia okularów oraz przybliżenie w chince 8x30 którą posiadam. Muszę tylko doczytać jak. Wtedy będę się mógł odnieść porównawczo do innych sprzętów.

Odpowiedz do tematu