PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2011-11-09, 14:08
Lornetka
Autor Wiadomość
kivirovi 

Wysłany: 2020-05-28, 18:30   

Podobna koncepcja chodziła mi po głowie jak mieszkałem w Kanadzie i z lunetowanua przestawiłem się na fotografie. Też Chciałem kupić właśnie ta Kowe :)

Ta koncepcje potem zmodyfikowałem: chciałem Mostar 15x56 oraz booster x2 (jako okazjonalna luneta 30x56). Przetestowałem to i działało wspaniale. Myslalem tez o Swarku slc 10x56 i 15x56 i booster x2. Swara nie testowałem ale to powszechnie wiadomo, ze działa. Po dłuższym zastanowieniu doszedłem do wniosku, ze jednak mniejsz 50mm i Meostar 12x50 jednak będzie bardziej poręczna i to tez działało wspaniale z x2.

W fazie trzeciej odkryłem booster Zeiss x3 (pasuje do wielu lornetek) i wtedy wymyśliłem, ze wole Zeiss 8x54 i booster x3 (24x54 ale dotąd nie zdołałem tego przetestować).

Marlut 

otop

Wysłany: 2020-05-29, 12:01   

Piotr@ napisał/a:
A jak ta Kowa BD 12x56 XD Prominar nie zbiera tak tragicznych opinii ?

To przyzwoita lornetka, nie jest też taka wielka, ale AC spora i ostrość spada dość wcześnie. W porównaniu do MGK 8,5x45 wypadnie jednak słabiutko.

Tu jeden z kolegów opisał dwie dwunastki:
http://wzrokowiec.com/archiwa/4381

mj61 

Wysłany: 2020-06-25, 16:25   

Kowa BDII 6,5x32 XD – moje wrażenia
Dzień dobry!
To mój pierwszy post na tym forum, ale jestem jego stałym czytelnikiem już od kilku lat (zaprzyjaźnionego również) i chciałbym przede wszystkim podziękować za rady i rzeczowe informacje jakie tu znalazłem – szczególnie panom kivirovi, Marlut, Leniwiec. Trafiłem tu poszukując następcy wysłużonego Tento 12x40. Zacząłem zgodnie z radami od uniwersalnej Nikon 8x42 EX – i nie zawiodłem się -- otrzymałem imponujący pozorny kąt widzenia (to był przeskok), dużo lepszą stabilność obrazu oraz znacznie lepsze odwzorowanie kolorów, nasycenie kolorami, dobry kontrast i świetny efekt 3D. Jedyne braki to wielkość i masa – niespecjalnie nadaje się na spacery czy wędrówki w górach. Mając już sprawdzone źródło wiedzy (nie informacji – one są np. w katalogach) poszedłem krok dalej – na wędrówki zakupiłem Kite Lynx 8x30. I znowu strzał w 10 (moje drobne zastrzeżenia to brak zatrzasków w muszlach, bardzo ciasna pokrywa okularów i łatwe do zgubienia zatyczki obiektywów – podobne do Nikona). Spacery na łąki i nad wodę doprowadziły do zakupu Monarcha 7 10x30 (świetne pole widzenia przy większym powiększeniu oraz lepsze zaślepki i wygodniejsza w użyciu osłona okularów). Na dłuższe posiedzenia nad wodę lub pogapienie się na księżyc lub księżyce Jowisza kupiłem w kolejnym roku Shermana Pro 12x50 – rewelacyjny obraz, lepszy niż Nikonie EX, pozorny kąt widzenia również (moim zdaniem o ok. 5%) – ale cały ostry obwód okularu widzę na 1 z 3 położeń muszli – nie jestem pewien parametru ER (do obserwacji nie noszę okularów).
Brakowało mi dobrej lornetki do obserwacji na krótkich dystansach – w lesie, ogrodzie, o dużym polu widzenia, które ułatwia orientację w przestrzeni i szybkie „łapanie” ruchomych celów. Dostałem w prezencie Opticron’a 6,5x32 Adventurer T WP. Zachwycił mnie olbrzymią głębią ostrości, naprawdę dobrą ostrością w centrum oraz większym polem widzenia. Pole nie było jednak znacząco większe w stosunku Kite, a ostrość dość szybko spadała. Poszukiwałem lornetki o większym polu widzenia i utrzymującej ostrość w szerszym zakresie pola. Posty na tym forum ukierunkowały mnie na Kowę BDII 6,5x32 XD. Po niezbędnych przygotowaniach finansowych udałem się do sklepu w Łomiankach, gdzie mogłem lornetkę „pomacać” i wizyta zakończyła się niekorzystnie dla moich finansów. Nie jestem specjalistą, ale chciałbym spłacić swój dług wdzięczności, stąd krótki opis moich wrażeń po krótkim obcowaniu z Kową i jej subiektywne porównanie z Opticronem i Kite.
Opticron 6,5x32 Adventurer T WP – kąt widzenia 9,2 stopnia (161m/1000m)
- wyraźny, ostry obraz do ok. 60% promienia później degradacja ostrości (w środku ostrość bardzo dobra) – w efekcie 0,60x0,60=0,36 – ok. 35% pola widzenia przyzwoitej jakości, a 2/3 służy raczej do orientacji w terenie i lokalizowania celu;
- rzeczywisty kąt widzenia co najmniej bliski deklarowanego – jest większy o ok.6-8% (ocena subiektywna – test płotu ;) ) od kąta Kite Lynx (8,3 stopnia – 151 m/1000m);
- pozorny kąt widzenia ok. 8-10% mniejszy ok. Kite Lynx (ocena subiektywna – porównywanie wielkości obrazu patrząc przez 2 lornetki jednocześnie dwoma oczami) – tzn. kształtuje się na poziomie 60 stopni – nie robi wrażenia dziurki od klucza, chociaż może być lepiej jak w Kite Lynx, Nikonie Monarch 7 czy Nikonie EX;
- zauważalny wyraźny efekt kuli (globu) mimo małej dystorsji, jeśli obraz obejmuje bliski pierwszy plan – dobrze widoczny podczas panoramowania na obiektach prostokątnych typu brama wjazdowa - dobrze wypełniających wysokość pola widzenia – podczas oglądania krajobrazu niedokuczliwy (ocena subiektywna – bardziej brakowało mi ostrości);
- obraz bardzo jasny, żywy, kolory nasycone, nieco cieplejsze od Kowy.

Kowa BDII 6,5x32 XD – kąt widzenia 10 stopni (175m/1000m)
- wyczuwana jest większa masywność w stosunku do Kite i Opticrona;
- wyraźny, ostry obraz do ok. 90% promienia później gwałtowna degradacja ostrości (w środku ostrość bardzo dobra) – w efekcie 0,90x0,90=0,81 – ok. 80% pola widzenia dobrej jakości, a 10% obwód służy do lepszej orientacji w terenie i lokalizowania celu;
- rzeczywisty kąt widzenia co najmniej bliski deklarowanego – jest większy o ok. 15-20% (ocena subiektywna) od kąta Kite Lynx (8,3 stopnia – 151 m/1000m);
- pozorny kąt widzenia porównywalny do Opticrona lub minimalnie (max. 3%) większy (ocena subiektywna przez porównywanie wielkości obrazu) – tzn. kształtuje się na poziomie 60 stopni (ostry obraz obwodu obiektywu widzę przy 2 z 3 położeń muszli)– ale oznacza to, że powiększenie jest mniejsze od deklarowanego, bo powinien kształtować się na poziomie 65 stopni – dodatkowe testy porównawcze potwierdziły, że powiększenie jest nieznacznie mniejsze od Optocrona - na podstawie pozornego kąta widzenia można je oszacować jako raczej 6x zamiast 6,5x;
- minimalny efekt kuli (globu) jest zauważalny i widoczny podczas panoramowania na obiektach prostokątnych typu brama wjazdowa - dobrze wypełniających wysokość pola widzenia – podczas oglądania krajobrazu dla mnie prawie niezauważalny;
- obraz bardzo jasny, bardzo żywy, ze świetnymi kolorami i kontrastem – ale to określenia nie oddające w pełni tego co się widzi. Wyjaśnię to na przykładzie testu porównawczego jaki przeprowadziłem w pogodny dzień czerwcowy na łąkach – z odległości 80-100 m w dobrym oświetleniu obserwowałem gąsiorka latającego między pojedynczymi krzewami i wysokimi chwastami – i tu kompletne zaskoczenie – przez lornetką o mniejszym powiększeniu widziałem więcej i lepiej. Kilka razy zmieniałem lornetki, żeby się upewnić.
Do tej pory moją ulubioną lornetką była Kite, zwłaszcza w góry, gdzie pozwalała się cieszyć panoramą. Zobaczymy latem jak w tej konkurencji wypadnie Kowa. Monarch 7 10x30 w tej konkurencji się nie sprawdził (lubię go zabierać na spacery nad wodę do obserwacji z większej odległości) z uwagi na znacznie mniejsze pole widzenia – ale nie jest to niespodzianką, jeśli porówna się pola widzenia:
Kowa BDII 6,5x32 XD – kąt 10 stopni (175m/1000 m) pole widzenia z 1 km – 24 053 m2
Opticron 6,5x32 kąt 9,2 stopnia (161m/1000 m) pole widzenia z 1 km – 20 358 m2
Kite Lynx 8x30 kąt 8,3 stopnia (151 m/1000 m) pole widzenia z 1 km – 17 908 m2
Monarch 7 10x30 kąt 5,4 stopnia (117 m/1000 m) pole widzenia z 1 km – 10 751 m2
Sherman Pro 12x50 kąt 8,3 stopnia ( 98 m/1000 m) pole widzenia z 1 km – 7 542 m2
Kite Lynx 8x30 ma pole widzenia o ponad 66% większe od Monarch 7 10x30, a Kowa BDII 6,5x32 ponad 34% jeszcze większe od Lynx’a i o 124% większe od Monarch’a. ma to kapitalne znaczenie dla podziwiana panoram i szybkiej lokalizacji interesujących obiektów, zwłaszcza gdy są w ruchu.
Mam nadzieję, że moje uwagi okażą się przydatne dla zainteresowanych Kową.

aquilaxx 

Wysłany: 2020-06-30, 16:40   

Witam
Potrzebuję porady. Chciałbym kupić lornetkę za ok. 2000zł. Dotąd używałem Vixen New Foresta 8x32. Przyszedł czas na zmianę.
Po przeczytaniu wielu testów wybrałem 2 modele: Kowa BD II XD 8x42 lub Kite Lynx Hd + 8x30.
W przypadku Kowy miałem możliwość porównać modele 8x42, 8x32, 10x32 i 10x42 i zdecydowanie 8x42 najbardziej przypadł mi do gustu - najlepszy obraz i pole widzenia.
Z kolei Kite Lynx jest wszędzie wychwalany ale nie miałem możliwości go wypróbować.
Wiem, że są to lornetki o różnych parametrach ale dla mnie gabaryty nie mają w przypadku tych modeli znaczenia. Ich kompaktowosc mi odpowiada. Nie mam też obaw co do jakości wykonania. Najbardziej zależy mi na jakości obrazu i polu widzenia.
Jakie macie spostrzeżenia? Co wybrać? :)

kivirovi 

Wysłany: 2020-06-30, 19:30   

Jakość obrazu w 8x42 będzie o niebo lepsza niż w 8x30. Jeśli obserwujesz często w słabym świetle, a wymiary ci nie przeszkadzają to 8x42 wygra. Dotychczas w 8x42 pole było okrojone ale bd xd ma już dobre. Lynx 8x42 jest lepszy od Kowy ale dużo droższy.

aquilaxx 

Wysłany: 2020-07-01, 22:17   

Kivirovi, dzięki za odpowiedź! ☺

aquilaxx 

Wysłany: 2020-07-03, 12:21   

No to jeszcze podtrzymam temat. Gdyby nie brać pod uwagę pola widzenia, to w którym modelu jest obraz lepszej jakosci: Kowa BD II XD 8x42 czy Vortex Viper HD 10x42?

b_tomek 

Wysłany: 2020-07-03, 17:08   

Cześć. Podobnie jak kolega przygotowuję się do zakupu lornetki w granicach ok. 2000. Po pierwsze waham się pomiędzy 8x42 a 10x42. Z jednej strony mniejsza jest jaśniejsza, z drugiej .... no właśnie jest mniejsza. Czy warto zrezygnować z powiększenia dla zyskania na jasności, żeby np wydłużyć obserwacje wieczorową porą lub w pochmurny i dżdżysty dzień?

Jeśli chodzi oczekiwania to zależy mi w pierwszej kolejności na jakości obrazu - ostrości i szerokim polu widzenia, w dalszej koleności na wadze lornetki. Wiem, że w tej kategorii cenowej ideału nie znajdę ale .... jakby tu się do niego zbliżyć .... ? Rozważam następujące modele:

Hawke Frontier ED-X
Kite Toucan
Vortex Viper
Mopta Meopro

Będę wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki, sugestie i porady.

kivirovi 

Wysłany: 2020-07-04, 09:56   

No tak. Widziałem je wszystkie po wielokroć... I wszystkie lubię i polecam.

Jesli chcesz dodać innych zawodników do wyścigu to Kowa bdxdII, Nikon Monarch 7 i nowy Olympus (tego jeszcze nie widziałem).

Najlepszy jest Hawke edx, najgorsza optycznie chyba Toucan. W pojedynku na jakość obrazu musisz wybrać między Hawke i Viper. Ten ostatni jest bardzo popularny co ma liczne zalety.

Jeśli chodzi o parametry to trzymaj się 10x42 chyba ze masz uzasadnienie dla 8x42: luneta, poranne liczenia, zainteresowanie sowami, obserwacje głównie w lesie, problemy z trafieniem w ptaka.

kris70 

Wysłany: 2020-07-05, 15:33   

Witam. Stoję przed zakupem lornetki do obserwacji ptaków.Zastanawiam sie nad tymi modelami:

1. HAWKE Endurance ED 10x42
2. 029757981059127935 Lornetka Bushnell Legend 10x42 L
3. Delta Optical Chase 10x42 ED
4. Olympu 10x42 EXPS I .
Rozważam też używaną z allegro, podobno okazja:
5. HAWKE Sapphire ED 10x42
Bardzo proszę o poradę, przy założeniu że 1400pln. to górna granica.

b_tomek 

Wysłany: 2020-07-06, 10:48   

kivirovi, dzięki za podpowiedź i pomoc :) Dzięki Tobie zawęziłem zakres poszukiwań, żeby się nie rozdrabniać. Wybiorę więc albo Hawka albo Viper's.

kivirovi 

Wysłany: 2020-07-06, 20:13   

kris70,
Wzialbym Legend L, tylko gdzieś ty ja wypatrzył. Wyszła z obiegi 2 lata temu.

Saphire ed to jest wymiatającą lornetka.

Chase nie widziałem.

kris70 

Wysłany: 2020-07-06, 20:54   

kivirovi,
Dzięki za odpowiedź. Legend L jest na militaria.pl. Właśnie coraz bardziej mój wybór zawęża mi się do Legend L i tego używanego Hawke saphire. Ale co nówka to nówka, trochę faktycznie się obawiam używki.

piechu 

Wysłany: 2020-07-06, 21:16   

Wg mnie Legend L to ten sam poziom optyczny co Delta Chase (miałem w łapach obie). Legend L jest jednak lepiej wykonany i sprawia wrażenie takiego, który wytrzyma w terenie więcej i dłużej (piszę o wersji czarnej/klasycznej).
Olympus LS-12

kris70 

Wysłany: 2020-07-07, 09:22   

piechu,
Słyszałem że u Delty problemem może być rozrzut jakościowy. Myślę że ta Legend realtree jest taka sama optycznie i mechanicznie jak klasyczna czarna, mam taką nadzieję bo czarnych chyba nie mają.

Odpowiedz do tematu